The Full Wiki

More info on 1973–74 UEFA Cup

1973–74 UEFA Cup: Wikis

Advertisements

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

The UEFA Cup 1973–74 was won by Feyenoord Rotterdam over Tottenham Hotspur 4–2 on aggregate.

Contents

First round

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Fredrikstad F.K. Norway 0–5 Soviet Union FC Dynamo Kyiv 0–1 0–4
Ruch Chorzow Poland 8–6 West Germany Wuppertaler SV 4–1 4–5
Boldklubben 1903 Denmark 3–2 Sweden AIK 2–1 1–1
FC Carl Zeiss Jena East Germany 6–0 Finland Mikkelin Palloilijat 3–0 3–0
Strømsgodset IF Norway 2–7 England Leeds United F.C. 1–1 1–6
Östers IF Sweden 2–5 Netherlands Feyenoord Rotterdam 1–3 1–2
Hibernian F.C. Scotland 3–1 Iceland ÍBK Keflavík 2–0 1–1
OGC Nice France 3–2 Spain FC Barcelona 3–0 0–2
Fortuna Düsseldorf West Germany 3–2 Denmark Naestved IF 1–0 2–2
Grasshopper-Club Zurich Switzerland 2–9 England Tottenham Hotspur F.C. 1–5 1–4
Aberdeen F.C. Scotland 7–2 Republic of Ireland Finn Harps F.C. 4–1 3–1
Dundee F.C. Scotland 3–7 Netherlands FC Twente 1–3 2–4
RCD Espanyol Spain 2–4 Belgium R.W.D. Molenbeek 0–3 2–1
CF Os Belenenses Portugal 1–4 England Wolverhampton Wanderers F.C. 0–2 1–2
Union Luxembourg Luxembourg 1–12 France Olympique Marseille 0–5 1–7
Vitória FC Portugal 4–0 Belgium Beerschot VAV 2–0 2–0
Ipswich Town F.C. England 1–0 Spain Real Madrid 1–0 0–0
S.S. Lazio Italy 4–3 Switzerland FC Sion 3–0 1–3
Sliema Wanderers F.C. Malta 0–3 Bulgaria PFC Lokomotiv Plovdiv 0–2 0–1
ACF Fiorentina Italy 0–1 Romania CS Universitatea Craiova 0–0 0–1
Ferencvarosi TC Hungary 1–3 Poland Gwardia Warszawa 0–1 1–2
VfB Stuttgart West Germany 13–0 Cyprus Olympiakos Nicosia 9–0 4–0
FC Tatran Prešov Czechoslovakia 5–3 Yugoslavia Velež Mostar 4–2 1–1
FC Dinamo Tbilisi Soviet Union 4–3 Bulgaria PFC Slavia Sofia 4–1 0–2
Panathinaikos Greece 2–2(a) Yugoslavia OFK Beograd 1–2 1–0
FC Admira/Wacker Austria (a)2–2 Italy Internazionale Milano F.C. 1–0 1–2
Fenerbahce Turkey 6–2 Romania FC Arges Pitesti 5–1 1–1
FC Košice Czechoslovakia 3–5 Hungary Budapest Honvéd FC 1–0 2–5
Torino F.C. Italy 2–4 East Germany Lokomotive Leipzig 1–2 1–2
Eskisehirspor Turkey 0–2 West Germany 1. FC Köln 0–0 0–2
Panachaiki Greece 3–1 Austria Grazer AK 2–1 1–0
Ards F.C. Northern Ireland 4–8 Belgium Standard Liège 3–2 1–6

Second round

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
FC Admira/Wacker Austria 2–4 West Germany Fortuna Düsseldorf 2–1 0–3
Aberdeen F.C. Scotland 2–5 England Tottenham Hotspur F.C. 1–1 1–4
FC Dinamo Tbilisi Soviet Union 8–1 Yugoslavia OFK Beograd 3–0 5–1
OGC Nice France 4–2 Turkey Fenerbahce 4–0 0–2
Lokomotive Leipzig East Germany (a)4–4 England Wolverhampton Wanderers F.C. 3–0 1–4
Panachaiki Greece 1–8 Netherlands FC Twente 1–1 0–7
Vitória FC Portugal (a)2–2 Belgium R.W.D. Molenbeek 1–0 1–2
Olympique Marseille France 2–6 West Germany 1. FC Köln 2–0 0–6
Ipswich Town F.C. England 6–4 Italy S.S. Lazio 4–0 2–4
FC Dynamo Kyiv Soviet Union 3–1 Denmark Boldklubben 1903 1–0 2–1
PFC Lokomotiv Plovdiv Bulgaria 5–7 Hungary Budapest Honvéd FC 3–4 2–3
Ruch Chorzow Poland 3–1 East Germany FC Carl Zeiss Jena 3–0 0–1
VfB Stuttgart West Germany 8–4 Czechoslovakia FC Tatran Prešov 3–1 5–3(aet)
Leeds United F.C. England (p)0–0 Scotland Hibernian F.C. 0–0 0–0
Feyenoord Rotterdam Netherlands 3–2 Poland Gwardia Warszawa 3–1 0–1
Standard Liège Belgium 3–1 Romania CS Universitatea Craiova 2–0 1–1

Third round

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
FC Dynamo Kyiv Soviet Union 2–3 West Germany VfB Stuttgart 2–0 0–3
FC Dinamo Tbilisi Soviet Union 2–6 England Tottenham Hotspur F.C. 1–1 1–5
Ipswich Town F.C. England 3–1 Netherlands FC Twente 1–0 2–1
Budapest Honvéd FC Hungary 2–5 Poland Ruch Chorzow 2–0 0–5
Leeds United F.C. England 2–3 Portugal Vitória FC 1–0 1–3
Fortuna Düsseldorf West Germany 2–4 East Germany Lokomotive Leipzig 2–1 0–3
OGC Nice France 1–4 West Germany 1. FC Köln 1–0 0–4
Standard Liège Belgium 3–3(a) Netherlands Feyenoord Rotterdam 3–1 0–2

Quarter-finals

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Ipswich Town F.C. England 1–1(p) East Germany Lokomotive Leipzig 1–0 0–1
1. FC Köln West Germany 1–5 England Tottenham Hotspur F.C. 1–2 0–3
VfB Stuttgart West Germany 3–2 Portugal Vitória FC 1–0 2–2
Ruch Chorzow Poland 2–4 Netherlands Feyenoord Rotterdam 1–1 1–3(aet)

Semi-finals

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Lokomotive Leipzig East Germany 1–4 England Tottenham Hotspur F.C. 1–2 0–2
Feyenoord Rotterdam Netherlands 4–3 West Germany VfB Stuttgart 2–1 2–2

Final

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Tottenham England 2–4 Netherlands Feyenoord 2–2 0–2

External links

Advertisements

Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message