The Full Wiki

1993 Governor General's Awards: Wikis

Advertisements

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

Each winner of the 1993 Governor General's Awards for Literary Merit received $10,000 and a medal from the Governor General of Canada. The winners were selected by a panel of judges administered by the Canada Council for the Arts.

Contents

English Language

Advertisements

Fiction

Winner:

Other Finalists:

Poetry

Winner:

Other Finalists:

Drama

Winner:

Other Finalists:

  • Daniel MacIvor, House Humans
  • Raymond Storey, The Saints and Apostles
  • David Young, Glenn

Non-Fiction

Winner:

Other Finalists:

  • Marq de Villiers, The Heartbreak Grape: A Journey in Search of the Perfect Pinot Noir
  • Marian Fowler, In a Gilded Cage
  • Jane Jacobs, Systems of Survival
  • Noël Mostert, Frontiers

Children's Literature - Text

Winner:

Other Finalists:

Children's Literature - Illustration

Winner:

  • Mireille Levert, Sleep Tight, Mrs. Ming

Other Finalists:

  • Scott Cameron, Beethoven Lives Upstairs
  • Marc Mongeau, There Were Monkeys in My Kitchen!
  • Russ Willms, Brewster Rooster
  • Leo Yerxa, Last Leaf First Snowflake to Fall

Translation (from French to English)

Winner:

Other Finalists:

  • Jane Brierley, The Maerlande Chronicles
  • Sheila Fischman, Following the Summer
  • Linda Gaboriau, The Eye Is an Eagle
  • Käthe Roth, The Last Cod Fish

French Language

Fiction

Winner:

Other Finalists:

  • Esther Croft, Au commencement était le froid
  • Robert Lalonde, Sept lacs plus au nord
  • Rober Racine, Le Mal de Vienne
  • Pierre Yergeau, Tu attends la neige, Léonard?

Poetry

Winner:

  • Denise Desautels, Le Saut de l'ange

Other Finalists:

  • Denise Boucher, Grandeur nature
  • Roger Des Roches, La Réalité
  • Madeleine Gagnon, La Terre est remplie de langage
  • Serge Patrice Thibodeau, Le Cycle de Prague

Drama

Winner:

  • Daniel Danis, Celle-là

Other Finalists:

  • Jasmine Dubé, Petit Monstre
  • Gilbert Dupuis, Kushapatshikan

Non-Fiction

Winner:

Other Finalists:

  • Léon Dion, Québec 1945-2000 : Les intellectuels et le temps de Duplessis
  • Maurice Lemire, Formation de l'imaginaire littéraire au Québec 1764-1867
  • Jean Terrasse, De Mentor à Orphée
  • Andrée Yanacopoulo, Hans Selye ou la Cathédrale du stress

Children's Literature - Text

Winner:

  • Michèle Marineau, La Route de Chlifa

Other Finalists:

  • Yves Beauchemin, Antoine et Alfred
  • Dominique Demers, Les grands sapins ne meurent pas
  • Raymond Plante, Les Dents de la poule

Children's Literature - Illustration

Winner:

  • Stéphane Jorisch, Le Monde selon Jean de ...

Other Finalists:

  • Francis Back, Des crayons qui trichent
  • Michel Bisson, Thomas et la nuit
  • Sheldon Cohen, Le Plus Long Circuit
  • François Vaillancourt, Le Premier Voyage de Monsieur Patapoum

Translation (from English to French)

Winner:

  • Marie Josée Thériault, L'Oeuvre du Gallois

Other Finalists:

  • Hervé Juste, Histoire de la sécurité sociale au Canada
  • Charlotte Melançon, Grandeur et misère de la modernité

Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message