2000 UEFA European Under-21 Football Championship: Wikis

Advertisements
  
  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

The UEFA U-21 Championship 2000, which spanned two years (1998-2000), had 47 entrants. Northern Ireland competed for the first time. For the first time a finals tournament with two groups of four teams was held, with one of those teams, Slovakia, having been chosen as the hosts.

Italy U-21s won the competition for the fourth time.

The 47 national teams were divided into nine groups (seven groups of 5 + two groups of 6). The records of the nine group runners-up were then compared. The top seven joined the nine winners in a play-off for the eight finals spots. One of the eight qualifiers was then chosen to host the remaining fixtures.

The top four teams in this competition qualified for Sydney 2000 Olympics.

Contents

Qualifying

Advertisements

Group 1

Qualifying Group 1 P W D L F A Pts
1  Italy 8 7 1 0 20 7 22
2  Switzerland 8 4 2 2 8 4 14
3  Denmark 8 3 1 4 11 13 10
4  Belarus 8 2 1 5 5 12 7
5  Wales 8 0 3 5 6 14 3
  • Belarus 0-2 Denmark
  • Wales 1-2 Italy
  • Denmark 2-2 Wales
  • Italy 1-0 Switzerland
  • Switzerland 2-0 Denmark
  • Wales 0-0 Belarus
  • Denmark 1-2 Italy
  • Switzerland 1-0 Wales
  • Italy 4-1 Belarus
  • Denmark 2-0 Belarus
  • Italy 6-2 Wales
  • Wales 1-2 Denmark
  • Switzerland 0-0 Italy
  • Belarus 1-0 Switzerland
  • Belarus 1-0 Wales
  • Denmark 1-3 Switzerland
  • Switzerland 2-1 Belarus
  • Italy 3-1 Denmark
  • Belarus 1-2 Italy
  • Wales 0-0 Switzerland

 Italy qualify as group winners
 Switzerland fail to qualify as one of best runners-up

Group 2

Qualifying Group 2 P W D L F A Pts
1  Greece 10 7 2 1 32 10 23
2  Norway 10 7 1 2 21 8 22
3  Georgia 10 2 5 3 11 13 11
4  Latvia 10 2 3 5 8 19 9
5  Slovenia 10 1 5 4 10 19 8
6  Albania 10 1 4 5 8 21 7
  • Georgia 0-1 Albania
  • Norway 2-0 Latvia
  • Greece 2-2 Slovenia
  • Latvia 1-2 Georgia
  • Slovenia 1-3 Norway
  • Greece 3-2 Georgia
  • Norway 4-1 Albania
  • Slovenia 0-1 Latvia
  • Albania 0-5 Greece
  • Greece 2-1 Norway
  • Georgia 0-0 Slovenia
  • Latvia 0-2 Greece
  • Latvia 0-0 Albania
  • Georgia 0-3 Norway
  • Norway 0-0 Georgia
  • Albania 1-2 Norway
  • Georgia 1-1 Greece
  • Latvia 1-1 Slovenia
  • Greece 6-0 Latvia
  • Albania 1-1 Slovenia
  • Slovenia 3-1 Albania
  • Norway 2-1 Greece
  • Albania 1-1 Latvia
  • Slovenia 2-2 Georgia
  • Georgia 4-2 Latvia
  • Norway 3-0 Slovenia
  • Greece 5-2 Albania
  • Albania 0-0 Georgia
  • Latvia 2-1 Norway
  • Slovenia 0-5 Greece

 Greece qualify as group winners
 Norway qualify as one of best runners-up

Group 3

Qualifying Group 3 P W D L F A Pts
1  Turkey 8 4 4 0 11 4 16
2  Germany 8 4 1 3 9 7 13
3  Finland 8 3 4 1 9 7 13
4  Northern Ireland 8 1 3 4 5 9 6
5  Moldova 8 0 4 4 3 10 4
  • Finland 1-0 Moldova
  • Turkey 2-0 N. Ireland
  • Turkey 2-0 Germany
  • N. Ireland 1-1 Finland
  • Moldova 0-2 Germany
  • Turkey 1-1 Finland
  • N. Ireland 1-1 Moldova
  • N. Ireland 1-0 Germany
  • Turkey 2-0 Moldova
  • Germany 2-0 Finland
  • Moldova 0-0 N. Ireland
  • Germany 2-0 Moldova
  • Finland 0-0 Turkey
  • Moldova 1-1 Finland
  • Finland 3-1 Germany
  • N. Ireland 1-2 Turkey
  • Germany 1-0 N. Ireland
  • Moldova 1-1 Turkey
  • Finland 2-1 N. Ireland
  • Germany 1-1 Turkey

 Turkey qualify as group winners
 Germany fail to qualify as one of best runners-up
Germany (13pts) Finland (13pts) head-to-head:
2-0 in GER, 3-1 in FIN
.: Germany better (1-0 on away goals)

Group 4

Qualifying Group 4 P W D L F A Pts
1  France 8 6 1 1 18 4 19
2  Russia 8 6 0 2 17 5 18
3  Ukraine 8 3 2 3 16 12 11
4  Iceland 8 2 0 6 9 18 6
5  Armenia 8 1 1 6 6 27 4
  • Ukraine 1-0 Russia
  • Iceland 0-2 France
  • Armenia 3-1 Iceland
  • Russia 2-1 France
  • Ukraine 8-0 Armenia
  • Iceland 1-2 Russia
  • France 4-0 Ukraine
  • Armenia 0-2 Russia
  • Ukraine 5-1 Iceland
  • France 3-1 Armenia
  • France 2-0 Russia
  • Iceland 2-0 Armenia
  • Armenia 1-1 Ukraine
  • Russia 3-0 Iceland
  • Ukraine 0-0 France
  • Russia 6-0 Armenia
  • Iceland 4-1 Ukraine
  • Armenia 1-4 France
  • Russia 2-0 Ukraine
  • France 2-0 Iceland

 France qualify as group winners
 Russia qualify as one of best runners-up

Group 5

Qualifying Group 5 P W D L F A Pts
1  England 8 7 0 1 23 3 21
2  Poland 8 5 2 1 21 12 17
3  Bulgaria 8 4 2 2 17 9 14
4  Sweden 8 2 0 6 7 15 6
5  Luxembourg 8 0 0 8 0 29 0
  • Sweden 0-2 England
  • Bulgaria 2-2 Poland
  • Poland 5-0 Luxembourg
  • England 1-0 Bulgaria
  • Bulgaria 2-1 Sweden
  • Luxembourg 0-5 England
  • England 5-0 Poland
  • Sweden 3-0 Luxembourg
  • Luxembourg 0-3 Bulgaria
  • Poland 2-0 Sweden
  • England 3-0 Sweden
  • Poland 3-3 Bulgaria
  • Bulgaria 0-1 England
  • Luxembourg 0-4 Poland
  • England 5-0 Luxembourg
  • Sweden 1-4 Bulgaria
  • Luxembourg 0-1 Sweden
  • Poland 3-1 England
  • Sweden 1-2 Poland
  • Bulgaria 3-0 Luxembourg

 England qualify as group winners
 Poland qualify as one of best runners-up

Group 6

Qualifying Group 6 P W D L F A Pts
1  Spain 8 7 1 0 21 5 22
2  Netherlands 8 6 0 2 17 8 18
3  Israel 8 2 2 4 6 13 8
4  Cyprus 8 1 3 4 7 18 6
5  Austria 8 1 0 7 8 15 3
  • Austria 0-1 Israel
  • Cyprus 1-3 Spain
  • Cyprus 2-1 Austria
  • Netherlands 3-0 Israel
  • Israel 0-4 Spain
  • Netherlands 3-2 Austria
  • Cyprus 0-3 Netherlands
  • Spain 4-0 Austria
  • Israel 1-1 Cyprus
  • Netherlands 0-1 Spain
  • Austria 0-1 Netherlands
  • Spain 4-1 Netherlands
  • Israel 2-1 Austria
  • Netherlands 5-1 Cyprus
  • Austria 1-2 Spain
  • Cyprus 1-1 Israel
  • Israel 0-1 Netherlands
  • Spain 1-1 Cyprus
  • Austria 3-0 Cyprus
  • Spain 2-1 Israel

 Spain qualify as group winners
 Netherlands qualify as one of best runners-up

Group 7

Qualifying Group 7 P W D L F A Pts
1  Slovakia 8 5 2 1 12 6 17
2  Portugal 8 5 2 1 17 6 17
3  Romania 8 3 3 2 10 8 12
4  Hungary 8 2 0 6 12 16 6
5  Azerbaijan 8 1 1 6 5 20 4
  • Slovakia 2-1 Azerbaijan
  • Hungary 0-3 Portugal
  • Azerbaijan 2-1 Hungary
  • Portugal 1-1 Romania
  • Slovakia 1-0 Portugal
  • Hungary 1-2 Romania
  • Portugal 5-0 Azerbaijan
  • Romania 0-1 Slovakia
  • Azerbaijan 0-2 Romania
  • Slovakia 4-1 Hungary
  • Portugal 1-1 Slovakia
  • Romania 2-1 Hungary
  • Hungary 3-0 Slovakia
  • Romania 1-1 Azerbaijan
  • Azerbaijan 0-2 Portugal
  • Slovakia 0-0 Romania
  • Hungary 4-1 Azerbaijan
  • Romania 2-3 Portugal
  • Azerbaijan 0-3 Slovakia
  • Portugal 2-1 Hungary

 Slovakia qualify as group winners
 Portugal qualify as one of best runners-up

Group 8

Qualifying Group 8 P W D L F A Pts
1  Croatia 8 6 2 0 25 7 20
2  FR Yugoslavia 8 5 2 1 29 10 17
3  Republic of Ireland 8 4 2 2 13 12 14
4  Malta 8 1 0 7 8 23 3
5  Macedonia 8 1 0 7 2 25 3
  • R.Ireland 2-2 Croatia
  • R.Macedonia 1-0 Malta
  • Malta 0-3 Croatia
  • R.Ireland 2-1 Malta
  • Croatia 4-0 R.Macedonia
  • Malta 5-1 R. Macedonia
  • F.R.Yugoslav. 1-1 R.Ireland
  • Malta 1-5 F.R.Yugoslavia
  • R.Macedonia 0-2 Croatia
  • R.Ireland 0-0* R.Macedonia
  • F.R.Yugoslavia 7-0 Malta
  • F.R.Yugoslavia 2-6 Croatia
  • Croatia 1-0 Malta
  • R.Ireland 0-2 F.R.Yugoslav.
  • Croatia 5-1 R. Ireland
  • F.R.Yugo. 2-0 R.Macedonia
  • R.Macedonia 0-8 F.R.Yugo.
  • Malta 1-3 R.Ireland
  • Croatia 2-2 F.R.Yugoslavia
  • R.Macedonia 0-1 R.Ireland

(*) Match awarded 3-0 to ROI due to Macedonia fielding ineligible player.


 Croatia qualify as group winners
 F.R. Yugoslavia qualify as one of best runners-up

Group 9

Qualifying Group 9 P W D L F A Pts
1  Belgium 10 8 1 1 31 9 25
2  Czech Republic 10 8 1 1 17 5 25
3  Lithuania 10 5 1 4 14 10 16
4  Scotland 10 4 2 4 18 12 14
5  Bosnia and Herzegovina 10 2 1 7 11 24 7
6  Estonia 10 0 0 10 4 35 0
  • Lithuania 0-0 Scotland
  • Bosnia & Herz. 3-2 Estonia
  • Belgium 0-2 Czech Rep.
  • Lithuania 0-1 Belgium
  • Bosnia & Herz. 0-0 Czech R.
  • Scotland 2-0 Estonia
  • Lithuania 4-0 Bosnia & Herz.
  • Czech Rep. 3-0 Estonia
  • Belgium 2-0 Scotland
  • Scotland 2-2 Belgium
  • Czech Rep. 1-0 Lithuania
  • Lithuania 4-1 Estonia
  • Scotland 0-1 Czech Rep.
  • Belgium 4-0 Bosnia & Herz.
  • Bosnia & Herz. 1-2 Lithuania
  • Estonia 0-3 Czech Rep.
  • Czech Rep. 3-2 Scotland
  • Estonia 0-2 Lithuania
  • Estonia 1-7 Belgium
  • Belgium 5-0 Estonia
  • Lithuania 0-2 Czech Rep.
  • Bosnia & Herz. 2-5 Scotland
  • Belgium 3-0 Lithuania
  • Czech R. 1-0 Bosnia & Herz.
  • Estonia 0-4 Scotland
  • Bosnia & Herz. 3-4 Belgium
  • Scotland 2-0 Bosnia & Herz.
  • Czech Rep. 1-3 Belgium
  • Estonia 0-2 Bosnia & Herz.
  • Scotland 1-2 Lithuania

 Belgium qualify as group winners
 Czech Republic qualify as one of best runners-up

Runners-up

Runners-up P W D L F A Pts
1  Czech Republic 6 5 0 1 10 5 15
2  Netherlands 6 4 0 2 13 6 12
3  Russia 6 4 0 2 9 5 12
4  F.R. Yugoslavia 6 3 2 1 19 10 11
5  Portugal 6 3 2 1 10 6 11
6  Poland 6 3 2 1 12 12 11
7  Norway 6 3 1 2 9 5 10
8  Switzerland 6 3 1 2 7 4 10
9  Germany 6 2 1 3 5 7 7

List of qualifying group runners-up. Teams 1-7 go into playoff with the nine group winners. Only results between top four teams in group are used.


Qualification Playoffs

  • Portugal 2-0 Croatia
  • Croatia 3-0 Portugal (aet)
 Croatia win 3-2
on aggregate
  • Czech Rep. 3-0 Greece
  • Greece 1-0 Czech Rep.
 Czech Republic win 3-1
on aggregate
  • Poland 2-1 Turkey
  • Turkey 1-0 Poland
2-2:  Turkey win 1-0
on away goals
  • Netherlands 2-2 Belgium
  • Belgium 0-2 Netherlands
 Netherlands win 4-2
on aggregate
  • Norway 1-3 Spain
  • Spain 4-0 Norway
 Spain win 7-1
on aggregate
  • England 3-0 F.R. Yugoslavia
    in Barcelona
 England go through
  • Russia 0-1 Slovakia
  • Slovakia 3-1 Russia
 Slovakia win 4-1
on aggregate
  • France 1-1 Italy
  • Italy 2-1 France (aet)
 Italy win 3-2
on aggregate

Finals Tournament

Held in Slovakia, May 27-June 3, 2000

Squads

See 2000 UEFA European Under-21 Football Championship squads

Finals Groups

Group A P W D L F A Pts
1  Czech Republic 3 2 1 0 8 5 7
2  Spain 3 1 2 0 2 1 5
3  Netherlands 3 1 0 2 3 5 3
4  Croatia 3 0 1 2 4 6 1
May 27 Spain 1-1 Czech Republic Trenčín
Croatia 1-2 Netherlands Trnava
May 29 Spain 0-0 Croatia Trnava
Czech Rep. 3-1 Netherlands Trenčín
June 1 Netherlands 0-1 Spain Trnava
Czech Rep. 4-3 Croatia Trenčín
Group B P W D L F A Pts
1  Italy 3 2 1 0 6 2 7
2  Slovakia 3 2 1 0 5 2 7
3  England 3 1 0 2 6 4 3
4  Turkey 3 0 0 3 2 11 0
May 27 Italy 2-0 England Bratislava
Slovakia 2-1 Turkey Bratislava
May 29 Italy 1-1 Slovakia Bratislava
England 6-0 Turkey Bratislava
June 1 Turkey 1-3 Italy Bratislava
England 0-2 Slovakia Bratislava

Rankings Matches

3rd Place Match

Sunday 4 June

  • Spain 1
  • Slovakia 0

Bratislava

Final

Sunday 4 June

  • Czech Republic 1
  • Italy 2

Bratislava

 Italy finish as Champions
 Czech Republic finish as runners-up
 Spain finish third
 Slovakia finish fourth

Olympic Qualifiers

  • Czech Republic, Italy, Slovakia and Spain qualify for the Olympic games finals.

External links


Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message