2004 UEFA European Under-21 Football Championship: Wikis

Advertisements
  
  
  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

The UEFA U-21 Championship 2004, which spanned two years (2002-2004), had 48 entrants. Of the teams to reach the final eight, Germany were chosen as the hosts.

Italy U-21s won the competition for the fifth time. Italy's Alberto Gilardino won the Golden Player award.

The 48 national teams were divided into ten groups (two groups of four + eight groups of 5). The records of the ten group runners-up were then compared. The top six joined the ten winners in a play-off for the eight finals spots. One of the eight qualifiers was then chosen to host the remaining fixtures.

The top three teams in this competition qualified for Athens 2004 Olympics, along with hosts Greece U21s.

Contents

Qualifying

Advertisements

Group 1

Qualifying Group 1 P W D L F A Pts
1  France 8 7 1 0 14 0 22
2  Cyprus 8 5 0 3 12 5 15
3  Israel 8 3 1 4 6 11 10
4  Slovenia 8 2 3 3 4 7 9
5  Malta 8 0 1 7 0 13 1
  • Slovenia 1-0 Malta
  • Cyprus 0-1 France
  • France 1-0 Slovenia
  • Malta 0-1 Israel
  • Malta 0-3 France
  • Cyprus 2-0 Malta
  • Cyprus 2-0 Israel
  • France 2-0 Malta
  • Israel 0-3 France
  • Slovenia 2-0 Cyprus
  • Malta 0-0 Slovenia
  • Israel 0-3 Cyprus
  • Israel 0-0 Slovenia
  • Malta 0-1 Cyprus
  • France 2-0 Cyprus
  • Slovenia 1-2 Israel
  • Israel 3-0 Malta
  • Slovenia 0-0 France
  • France 2-0 Israel
  • Cyprus 4-0 Slovenia
 France qualify as group winners
 Cyprus fail to qualify as one of best runners-up

Group 2

Qualifying Group 2 P W D L F A Pts
1  Norway 8 6 1 1 19 4 19
2  Denmark 8 6 1 1 24 3 19
3  Bosnia and Herzegovina 8 4 1 3 6 10 13
4  Romania 8 2 1 5 6 7 7
5  Luxembourg 8 0 0 8 0 31 0
  • Norway 3-0 Denmark
  • Bosnia & Herz. 2-1 Romania
  • Denmark 9-0 Luxembourg
  • Romania 0-1 Norway
  • Norway 0-0 Bosnia & Herz.
  • Luxembourg 0-2 Romania
  • Bosnia & Herz. 1-0 Luxem.
  • Romania 0-1 Denmark
  • Luxembourg 0-5 Norway
  • Denmark 3-0 Bosnia & Herz.
  • Denmark 2-0 Norway
  • Romania 0-1 Bosnia & Herz.
  • Luxembourg 0-6 Denmark
  • Norway 2-1 Romania
  • Bosnia & Herz. 1-3 Norway
  • Romania 2-0 Luxembourg
  • Luxemb. 0-1 Bosnia & Herz.
  • Denmark 0-0 Romania
  • Norway 5-0 Luxembourg
  • Bosnia & Herz. 0-3 Denmark
 Norway qualify as group winners
 Denmark qualify as one of best runners-up
Norway (19pts) Denmark (19pts) head-to-head:
3-0 in NOR, 2-0 in DEN
.: Norway better (3-2 on aggregate)

Group 3

Qualifying Group 3 P W D L F A Pts
1  Czech Republic 8 6 0 2 17 4 18
2  Belarus 8 6 0 2 11 6 18
3  Austria 8 3 2 3 5 8 11
4  Netherlands 8 1 4 3 6 10 7
5  Moldova 8 0 2 6 3 14 2
  • Netherlands 0-1 Belarus
  • Austria 1-0 Moldova
  • Belarus 0-1 Austria
  • Moldova 0-2 Czech Rep.
  • Austria 1-1 Netherlands
  • Czech Rep. 3-0 Belarus
  • Netherlands 0-3 Czech Rep.
  • Belarus 3-1 Moldova
  • Czech Rep. 3-1 Austria
  • Moldova 2-2 Netherlands
  • Belarus 2-1 Netherlands
  • Moldova 0-1 Austria
  • Czech Rep. 3-0 Moldova
  • Austria 0-2 Belarus
  • Netherlands 0-0 Austria
  • Belarus 1-0 Czech Rep.
  • Czech Rep. 1-2 Netherlands
  • Moldova 0-2 Belarus
  • Austria 0-2 Czech Rep.
  • Netherlands 0-0 Moldova
 Czech Republic qualify as group winners
 Belarus qualify as one of best runners-up
Czech Rep. (18pts) Belarus (18pts) head-to-head:
3-0 in CZE, 1-0 in BLR
.: Czech Rep better (3-1 on aggregate)

Group 4

Qualifying Group 4 P W D L F A Pts
1  Poland 8 6 2 0 24 6 20
2  Sweden 8 4 2 2 17 13 14
3  Hungary 8 4 0 4 17 13 12
4  Latvia 8 3 0 5 11 16 9
5  San Marino 8 1 0 7 8 29 3
  • San Marino 1-5 Poland
  • Latvia 0-4 Sweden
  • Sweden 1-0 Hungary
  • Poland 3-0 Latvia
  • Hungary 4-1 San Marino
  • San Marino 0-2 Latvia
  • Poland 3-2 Hungary
  • Poland 7-0 San Marino
  • Hungary 5-2 Sweden
  • Latvia 4-1 San Marino
  • Hungary 3-1 Latvia
  • San Marino 1-5 Sweden
  • Sweden 1-1 Poland
  • San Marino 1-2 Hungary
  • Latvia 0-2 Poland
  • Sweden 6-0* San Marino
  • Poland 1-1 Sweden
  • Latvia 2-0 Hungary
  • Sweden 3-2 Latvia
  • Hungary 1-2 Poland
 Poland qualify as group winners
 Sweden qualify as one of best runners-up
(*) Match awarded 3-0 to San Marino due to Sweden including suspended players in their squad.

Group 5

Qualifying Group 5 P W D L F A Pts
1  Scotland 6 4 1 1 10 6 13
2  Germany 6 4 1 1 11 5 13
3  Lithuania 6 3 0 3 8 8 9
4  Iceland 6 0 0 6 4 14 0
  • Lithuania 1-4 Germany
  • Iceland 0-2 Scotland
  • Iceland 1-2 Lithuania
  • Scotland 1-0 Iceland
  • Germany 1-0 Lithuania
  • Lithuania 2-1 Scotland
  • Scotland 2-2 Germany
  • Lithuania 3-0 Iceland
  • Iceland 1-3 Germany
  • Germany 0-1 Scotland
  • Scotland 3-2 Lithuania
  • Germany 1-0 Iceland
 Scotland qualify as group winners
 Germany qualify as one of best runners-up
Scotland (13pts) Germany (13pts) head-to-head:
2-2 in SCO, 0-1 in GEE
.: Scotland better (3-2 on aggregate)

Group 6

Qualifying Group 6 P W D L F A Pts
1  Spain 8 6 1 1 16 2 19
2  Greece 8 3 3 2 10 7 12
3  Ukraine 8 2 5 1 8 5 11
4  Northern Ireland 8 2 1 5 8 16 7
5  Armenia 8 1 2 5 5 17 5
  • Greece 1-0 Spain
  • Armenia 1-1 Ukraine
  • Spain 1-0 N. Ireland
  • Ukraine 1-1 Greece
  • Greece 2-1 Armenia
  • N. Ireland 1-1 Ukraine
  • Armenia 2-0 N. Ireland
  • Ukraine 0-0 Spain
  • N. Ireland 2-6 Greece
  • Spain 5-0 Armenia
  • Spain 2-0 Greece
  • Ukraine 4-0 Armenia
  • N. Ireland 1-4 Spain
  • Greece 0-0 Ukraine
  • Armenia 0-0 Greece
  • Ukraine 1-0 N. Ireland
  • N. Ireland 3-1 Armenia
  • Spain 2-0 Ukraine
  • Greece 0-1 N. Ireland
  • Armenia 0-2 Spain
 Spain qualify as group winners
 Greece fail to qualify as one of best runners-up

Group 7

Qualifying Group 7 P W D L F A Pts
1  Turkey 8 7 1 0 18 5 22
2  Portugal 8 6 0 2 20 11 18
3  England 8 3 2 3 14 10 11
4  Slovakia 8 2 0 6 9 16 6
5  Macedonia 8 0 1 7 4 23 1
  • Turkey 2-1 Slovakia
  • Portugal 1-0 R. Macedonia
  • Slovakia 0-4 England
  • R. Macedonia 0-4 Turkey
  • Turkey 4-2 Portugal
  • England 3-1 R. Macedonia
  • Portugal 4-2 England
  • R. Macedonia 0-2 Slovakia
  • England 1-1 Turkey
  • Slovakia 0-2 Portugal
  • Slovakia 0-1 Turkey
  • R. Macedonia 1-4 Portugal
  • England 2-0 Slovakia
  • Turkey 3-0 R. Macedonia
  • Portugal 1-2 Turkey
  • R. Macedonia 1-1 England
  • England 1-2 Portugal
  • Slovakia 5-1 R. Macedonia
  • Turkey 1-0 England
  • Portugal 4-1 Slovakia
 Turkey qualify as group winners
 Portugal qualify as one of best runners-up

Group 8

Qualifying Group 8 P W D L F A Pts
1  Croatia 6 3 2 1 9 4 11
2  Belgium 6 3 1 2 10 8 10
3  Bulgaria 6 3 1 2 7 8 10
4  Estonia 6 0 2 4 4 10 2
  • Belgium 3-1 Bulgaria
  • Croatia 3-1 Estonia
  • Bulgaria 1-3 Croatia
  • Estonia 0-1 Belgium
  • Croatia 1-1 Belgium
  • Estonia 1-1 Bulgaria
  • Bulgaria 2-1 Belgium
  • Estonia 0-0 Croatia
  • Bulgaria 1-0 Estonia
  • Belgium 0-2 Croatia
  • Croatia 0-1 Bulgaria
  • Belgium 4-2 Estonia
 Croatia qualify as group winners
 Belgium fail to qualify as one of best runners-up
Belgium (10pts) Bulgaria (10pts) head-to-head:
3-1 in BEL, 2-1 in BUL
.: Belgium better (4-3 on aggregate)

Group 9

Qualifying Group 9 P W D L F A Pts
1  Italy 8 7 0 1 26 5 21
2  Serbia and Montenegro 8 6 1 1 16 8 19
3  Finland 8 3 2 3 11 9 11
4  Wales 8 2 1 5 5 16 7
5  Azerbaijan 8 0 0 8 0 20 0
  • Azerbaijan 0-3 Italy
  • Finland 2-1 Wales
  • Finland 3-0 Azerbaijan
  • Italy 4-1 Yugoslavia
  • Wales 1-2 Italy
  • Yugoslavia 3-3 Finland
  • Azerbaijan 0-1 Wales
  • Serb.& Monte. 3-0 Azerbaijan
  • Italy 1-0 Finland
  • Wales 1-0* Azerbaijan
  • Finland 1-2 Serbia & Monte.
  • Finland 1-2 Italy
  • Azerbaijan 0-2 Serb.& Monte.
  • Serbia & Monte. 3-0 Wales
  • Italy 8-1 Wales
  • Azerbaijan 0-1 Finland
  • Wales 0-0 Finland
  • Serbia & Monte. 1-0 Italy
  • Italy 6-0 Azerbaijan
  • Wales 0-1 Serbia & Monte.
 Italy qualify as group winners
 Serbia and Montenegro qualify as one of best runners-up
(*) Match awarded 3-0 to Wales.
F.R.Yugoslavia compete as Serbia and Montenegro
from February 2003 on.

Group 10

Qualifying Group 10 P W D L F A Pts
1  Switzerland 8 6 1 1 12 6 19
2  Russia 8 5 0 3 14 8 15
3  Albania 8 3 1 4 10 10 10
4  Republic of Ireland 8 2 2 4 8 11 8
5  Georgia 8 1 2 5 7 16 5
  • Russia 2-0 Ireland
  • Switzerland 2-0 Georgia
  • Albania 0-0 Switzerland
  • Georgia 0-3 Russia
  • Ireland 2-3 Switzerland
  • Russia 1-0 Albania
  • Georgia 1-1 Ireland
  • Albania 1-4 Russia
  • Albania 1-0 Ireland
  • Georgia 0-2 Switzerland
  • Ireland 2-1* Albania
  • Switzerland 1-0 Russia
  • Ireland 1-1 Georgia
  • Switzerland 2-1 Albania
  • Ireland 2-0 Russia
  • Georgia 3-1 Albania
  • Albania 3-0 Georgia
  • Russia 1-2 Switzerland
  • Russia 3-2 Georgia
  • Switzerland 0-2 Ireland
 Switzerland qualify as group winners
 Russia fail to qualify as one of best runners-up
(*) Match awarded 3-0 to Albania due to ROI fielding a suspended player.

Runners-up

Runners-up P W D L F A Pts
1  Germany 6 4 1 1 11 5 13
2  Denmark 6 4 1 1 9 3 13
3  Serbia and Montenegro 6 4 1 1 11 8 13
4  Portugal 6 4 0 2 15 10 12
5  Belarus 6 4 0 2 6 5 12
6  Sweden 6 3 2 1 12 9 11
7  Belgium 6 3 1 2 10 8 10
8  Cyprus 6 3 0 3 9 5 9
9  Greece 6 2 2 2 8 6 9
10  Russia 6 3 0 3 9 8 9

Left: List of qualifying group runners-up.
Only results between top four teams in group are used.
Teams 1-6 go with the ten group winners into a qualification playoff.


Qualification Playoffs

  • Germany 1-0 Turkey
  • Turkey 1-1 Germany
 Germany win 2-1
on aggregate
  • Serbia & Monte. 5-1 Norway
  • Norway 3-0 Serbia & Monte.
 Serbia and Montenegro win 5-4
on aggregate
  • Portugal 1-2 France
  • France 1-2 Portugal
3-3:  Portugal win 4-1
on penalties
  • Denmark 1-1 Italy
  • Italy 0-0 Denmark
1-1:  Italy win 1-0
on away goals
  • Belarus 1-1 Poland
  • Poland 0-4 Belarus
 Belarus win 5-1
on aggregate
  • Sweden 2-0 Spain
  • Spain 1-1 Sweden
 Sweden win 3-1
on aggregate
  • Switzerland 1-2 Czech Rep.
  • Czech Rep. 1-2 Switzerland
3-3:  Switzerland win 4-3
on penalties
  • Croatia 2-0 Scotland
  • Scotland 1-0 Croatia
 Croatia win 2-1
on aggregate

Finals Tournament

Held in Germany, May 27-June 8, 2004

Squads

See 2004 UEFA European Under-21 Football Championship squads

Finals Groups

Group A P W D L F A Pts
1  Italy 3 2 0 1 4 3 6
2  Serbia and Montenegro 3 2 0 1 6 5 6
3  Belarus 3 1 1 1 4 4 4
4  Croatia 3 0 1 2 3 5 1
May 27 Italy 1-2 Belarus Bochum
Serbia & Montenegro 3-2 Croatia Oberhausen
May 29 Belarus 1-1 Croatia Oberhausen
Italy 2-1 Serbia & Montenegro Bochum
June 1 Italy 1-0 Croatia Bochum
Belarus 1-2 Serbia & Montenegro Oberhausen
Group B P W D L F A Pts
1  Sweden 3 3 0 0 8 3 9
2  Portugal 3 1 1 1 5 6 4
3  Germany 3 1 0 2 4 5 3
4  Switzerland 3 0 1 2 4 7 1
May 28 Germany 2-1 Switzerland Mainz
Sweden 3-1 Portugal Mannheim
May 30 Germany 1-2 Sweden Mannheim
Switzerland 2-2 Portugal Mainz
June 2 Germany 1-2 Portugal Mainz
Switzerland 1-3 Sweden Mannheim

Knockout Matches

Semi-finals
Saturday 5 June

  • Sweden 1
  • Serbia & Montenegro 1

Serbia & Montenegro win 6-5 on penalties
Oberhausen


  • Italy 3
  • Portugal 1

Bochum

Third place match
Tuesday 8 June

  • Sweden 2
  • Portugal 3

Oberhausen

 Portugal finish third
 Sweden finish fourth

Final
Tuesday 8 June

  • Serbia & Montenegro 0
  • Italy 3

Bochum

 Italy finish as Champions
 Serbia and Montenegro finish as runners-up

Olympic Qualifiers

  • Greece (as hosts), Italy, Serbia & Montenegro and Portugal qualify for the Olympic games finals.

See Football at the 2004 Summer Olympics

External links


Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message