The Full Wiki

2007 UEFA European Under-17 Football Championship qualifying round: Wikis

Advertisements

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

UEFA U-17 Championship 2007 (Qualifying Round) is the first round of qualifications for the Final Tournament of UEFA U-17 Championship 2007. Top two teams from each group and the best third-placed team will enter UEFA U-17 Championship 2007 (Elite Round).

Contents

Matches

Advertisements

Group 1

Teams GP W D L GF GA GD Pts
 Ukraine 3 3 0 0 12 1 11 9
 Belarus 3 1 1 1 8 5 3 4
 Kazakhstan 3 1 1 1 5 3 2 4
 San Marino 3 0 0 3 0 16 -16 0
26 September Belarus  1 - 1  Kazakhstan
Ukraine  6 - 0  San Marino
28 September Belarus  6 - 0  San Marino
Kazakhstan  0 - 2  Ukraine
1 October Ukraine  4 - 1  Belarus
San Marino  0 - 4  Kazakhstan

Group 2

Teams GP W D L GF GA GD Pts
 Turkey 3 2 1 0 8 3 5 7
 Czech Republic 3 1 1 1 3 3 0 4
 Luxembourg 3 0 2 1 1 3 -2 2
 Slovenia 3 0 2 1 1 4 -3 2
19 September Czech Republic  2 - 0  Luxembourg
Turkey  4 - 1  Slovenia
21 September Czech Republic  0 - 0  Slovenia
Luxembourg  1 - 1  Turkey
24 September Turkey  3 - 1  Czech Republic
Slovenia  0 - 0  Luxembourg

Group 3

Teams GP W D L GF GA GD Pts
 France 3 3 0 0 10 3 7 9
 Iceland 3 1 1 1 6 5 1 4
 Romania 3 1 1 1 4 4 0 4
 Lithuania 3 0 0 3 3 11 -8 0
25 September France  4 - 2  Lithuania
Romania  1 - 1  Iceland
27 September France  3 - 1  Iceland
Lithuania  0 - 3  Romania
30 September Romania  0 - 3  France
Iceland  4 - 1  Lithuania

Group 4

Teams GP W D L GF GA GD Pts
 Italy 3 2 1 0 8 0 8 7
 Serbia 3 2 1 0 6 0 6 7
 Malta 3 1 0 2 1 6 -5 3
 Andorra 3 0 0 3 0 9 -9 0
17 November Serbia  2 - 0  Malta
Italy  4 - 0  Andorra
19 November Andorra  0 - 4  Serbia
Italy  4 - 0  Malta
22 November Serbia  0 - 0  Italy
Malta  1 - 0  Andorra

Group 5

Teams GP W D L GF GA GD Pts
 Germany 3 3 0 0 11 2 9 9
 Russia 3 2 0 1 9 6 3 6
 Georgia 3 1 0 2 6 3 3 3
 Macedonia 3 0 0 3 3 18 -15 0
13 October Germany  7 - 1  Macedonia
Russia  2 - 1  Georgia
15 October Macedonia  2 - 6  Russia
Germany  1 - 0  Georgia
17 October Russia  1 - 3  Germany
Georgia  5 - 0  Macedonia

Group 6

Teams GP W D L GF GA GD Pts
 Republic of Ireland 3 2 1 0 4 0 4 7
 Azerbaijan 3 1 1 1 2 3 -1 4
 Denmark 3 0 3 0 2 2 0 3
 Latvia 3 0 1 2 3 6 -3 1
23 September Azerbaijan  2 - 1  Latvia
Denmark  0 - 0  Republic of Ireland
25 September Azerbaijan  0 - 2  Republic of Ireland
Latvia  2 - 2  Denmark
28 September Denmark  0 - 0  Azerbaijan
Republic of Ireland  2 - 0  Latvia

Group 7

Teams GP W D L GF GA GD Pts
 Greece 3 2 0 1 6 4 2 6
 Sweden 3 1 2 0 5 3 2 5
 Austria 3 1 1 1 13 4 9 4
 Liechtenstein 3 0 1 2 2 15 -13 1
15 September Austria  2 - 2  Sweden
Greece  4 - 1  Liechtenstein
17 September Austria  10 - 0  Liechtenstein
Sweden  2 - 0  Greece
20 September Greece  2 - 1  Austria
Liechtenstein  1 - 1  Sweden

Group 8

Teams GP W D L GF GA GD Pts
 Netherlands 3 3 0 0 11 2 9 9
 Norway 3 2 0 1 10 2 8 6
 Croatia 3 1 0 2 8 11 -3 3
 Estonia 3 0 0 3 3 17 -14 0
27 September Netherlands  5 - 1  Estonia
Croatia  0 - 5  Norway
29 September Norway  0 - 1  Netherlands
Croatia  7 - 1  Estonia
1 October Netherlands  5 - 1  Croatia
Estonia  1 - 5  Norway

Group 9

Teams GP W D L GF GA GD Pts
 Poland 3 3 0 0 7 0 7 9
 Finland 3 1 1 1 5 4 1 4
 Israel 3 0 2 1 2 5 -3 2
 Albania 3 0 1 2 2 7 -5 1
15 October Israel  0 - 3  Poland
Finland  4 - 1  Albania
17 October Israel  1 - 1  Albania
Poland  2 - 0  Finland
20 October Finland  1 - 1  Israel
Albania  0 - 2  Poland

Group 10

Teams GP W D L GF GA GD Pts
 Hungary 3 2 1 0 5 2 3 7
 Scotland 3 1 2 0 2 1 1 5
 Armenia 3 1 1 1 4 3 1 4
 Bulgaria 3 0 0 3 3 8 -5 0
30 September Scotland  0 - 0  Armenia
Hungary  3 - 1  Bulgaria
2 October Hungary  1 - 0  Armenia
Bulgaria  0 - 1  Scotland
5 October Armenia  4 - 2  Bulgaria
Scotland  1 - 1  Hungary

Group 11

Teams GP W D L GF GA GD Pts
 Slovakia 3 2 0 1 5 3 2 6
 Bosnia and Herzegovina 3 2 0 1 5 3 2 6
 Wales 3 2 0 1 4 3 1 6
 Moldova 3 0 0 3 1 6 -5 0
16 September Wales  0 - 2  Bosnia and Herzegovina
Slovakia  2 - 0  Moldova
18 September Wales  2 - 0  Moldova
Bosnia and Herzegovina  1 - 2  Slovakia
21 September Slovakia  1 - 2  Wales
Moldova  1 - 2  Bosnia and Herzegovina

Group 12

Teams GP W D L GF GA GD Pts
 Northern Ireland 3 3 0 0 5 0 5 9
 Switzerland 3 2 0 1 3 1 2 6
 Faroe Islands 3 0 1 2 1 3 -2 1
 Cyprus 3 0 1 2 1 6 -5 1
19 October Switzerland  1 - 0  Faroe Islands
Northern Ireland  3 - 0  Cyprus
21 October Cyprus  0 - 2  Switzerland
Northern Ireland  1 - 0  Faroe Islands
24 October Switzerland  0 - 1  Northern Ireland
Faroe Islands  1 - 1  Cyprus

3rd Place table

The best third-placed team was determined by the results against the top two teams of the same group.

GR Teams GP W D L GF GA GD Pts
11  Wales 2 1 0 1 2 3 -1 3
6  Denmark 2 0 2 0 0 0 0 2
7  Austria 2 0 1 1 3 4 -1 1
10  Armenia 2 0 1 1 0 1 -1 1
1  Kazakhstan 2 0 1 1 1 3 -2 1
2  Luxembourg 2 0 1 1 1 3 -2 1
9  Israel 2 0 1 1 1 4 -3 1
3  Romania 2 0 1 1 1 4 -3 1
5  Georgia 2 0 0 2 1 3 -2 0
12  Faroe Islands 2 0 0 2 0 2 -2 0
4  Malta 2 0 0 2 0 6 -6 0
8  Croatia 2 0 0 2 1 10 -9 0

 England/ Spain/ Portugal Bye This Round, Belgium As Host,Elite Round Bye.


Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message