The Full Wiki

2009–10 UEFA Europa League: Wikis

Advertisements
  
  
  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

2009–10 UEFA Europa League
Tournament details
Dates 2 July 2009 – 12 May 2010
Teams 48+8 (competition proper)
159 (qualifying)
Tournament statistics
Matches played 161
Goals scored 417 (2.59 per match)
Top scorer(s) Claudio Pizarro (9)
2008–09 (UEFA Cup)

The 2009–10 UEFA Europa League is the first season of the UEFA Europa League, the competition previously known as UEFA Cup, which had been in existence for 38 years.[1]

The final will be played at the HSH Nordbank Arena, home ground of Hamburger SV, in Hamburg, Germany.[2]

Shakhtar Donetsk were the defending champions, but were eliminated by Fulham in the Round of 32.

Contents

Association team allocation

A total of 192 teams from 53 UEFA associations are expected to participate in the 2009–10 UEFA Europa League. Countries are allocated places according to the 2008 UEFA league coefficient.[3] The UEFA ranking determines the number of teams competing in the season after the next, not in the first season after the publication of the ranking. Thus, the allocation in 2009–10 is determined by the 2008 ranking, not 2009.

The previous season's winners, Shakhtar Donetsk, would have been guaranteed a place in the group stage even if they did not obtain a qualifying place through their domestic league. However, as Shakhtar qualified for the UEFA Champions League, the original allocation places were altered to compensate for the vacant title holder spot in the group stage. As this was the first edition of the Europa League, it was initially unknown whether UEFA would simply disregard the vacant title holder spot and rearrange entries so that one more team would qualify from the play-off round, or replace the title holders' group stage place with that of the top-ranked association's cup winner and move teams from lower rounds appropriately, as the regulations are unclear on this matter.[4] The former set-up was confirmed by UEFA's official list of participants, published on 16 June 2009.[5] As a result, the domestic cup winners of associations 16 and 17 (Switzerland and Bulgaria) were promoted from the third qualifying round to the play-off round, the domestic cup winners of associations 28 and 29 (Cyprus and Slovenia) were promoted from the second qualifying round to the third qualifying round, and the domestic cup winners of associations 52 and 53 (Andorra and San Marino) and the domestic league runners-up of associations 35 and 36 (Republic of Ireland and Macedonia) were promoted from the first qualifying round to the second qualifying round.

Below is the qualification scheme for the 2009–10 UEFA Europa League (not counting teams relegated from the Champions League):

  • Associations 1–6 each enter three teams
  • Associations 7–9 each enter four teams
  • Associations 10–51 each enter three teams (except Liechtenstein)
  • Associations 52–53 plus Liechtenstein each enter one team
  • The top three associations of the 2008–09 UEFA Fair Play ranking (Norway, Denmark, Scotland) each gain an additional berth[6]
Advertisements

Distribution

First qualifying round (46 teams)
  • 14 domestic league runners-up from associations 37–51 (except Liechtenstein)
  • 29 domestic league third-placed teams from associations 22–51 (except Liechtenstein)
  • 3 teams which qualified via Fair Play rankings
Second qualifying round (80 teams)
  • 23 winners from the first qualifying round
  • 24 domestic cup winners from associations 30–53
  • 18 domestic league runners-up from associations 19–36
  • 6 domestic league third-placed teams from associations 16–21
  • 6 domestic league fourth-placed teams from associations 10–15
  • 3 domestic league fifth-placed teams from associations 7–9
Third qualifying round (70 teams)
  • 40 winners from the second qualifying round
  • 12 domestic cup winners from associations 18–29
  • 3 domestic league runners-up from associations 16–18
  • 6 domestic league third-placed teams from associations 10–15
  • 3 domestic league fourth-placed teams from associations 7–9
  • 3 domestic league fifth-placed teams from associations 4–6 (League Cup winners for France)
  • 3 domestic league sixth-placed teams from associations 1–3 (League Cup winners for England)
Play-off round (76 teams)
  • 35 winners from the third qualifying round
  • 17 domestic cup winners from associations 1–17
  • 3 domestic league third-placed teams from associations 7–9
  • 3 domestic league fourth-placed teams from associations 4–6
  • 3 domestic league fifth-placed teams from associations 1–3
  • 15 losers from the 2009–10 UEFA Champions League third qualifying round
Group stage (48 teams)
Knockout phase (32 teams)

Redistribution rules

A Europa League place is vacated when a team qualify for both the Champions League and the Europa League, or qualify for the Europa League by more than one method. When a place is vacated, it is redistributed within the national association by the following rules:[4]

  • When the domestic cup winners (considered as the "highest-placed" qualifier within the national association) also qualify for the Champions League, their Europa League place is vacated, and the remaining Europa League qualifiers are moved up one place, with the final place (with the earliest entrance) taken by the domestic cup runners-up, provided they do not already qualify for the Champions League or the Europa League. Otherwise, this place is taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the Europa League yet.
  • When the domestic cup winners also qualify for the Europa League through league position, their place through the league position is vacated, and the Europa League qualifiers which finish lower in the league are moved up one place, with the final place taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the Europa League yet.
  • A place vacated by the League Cup winners is taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the Europa League yet.
  • A Fair Play place is taken by the highest-ranked team in the domestic Fair Play table which do not qualify for the Champions League or Europa League yet.
  • If the Europa League title holders also qualify for the Champions League or the Europa League through domestic performance, their vacated place in the Europa League is not taken by any team.

Teams

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:

  • CW: Cup winners
  • CR: Cup runners-up
  • LC: League Cup winners
  • Nth: League position
  • P-Nth: End-of-season play-off position
  • FP: Fair play
  • UCL: Relegated from the Champions League
    • GS: Third-placed teams from the group stage
    • PO: Losers from the play-off round
    • Q3: Losers from the third qualifying round
Number of still active teams per country in 2009–10 UEFA Europa League.
Round of 32
Italy Juventus (UCL GS) Germany Wolfsburg (UCL GS) France Marseille (UCL GS) Spain Atlético Madrid (UCL GS)
England Liverpool (UCL GS) Russia Rubin Kazan (UCL GS) Romania Unirea Urziceni (UCL GS) Belgium Standard Liege (UCL GS)
Group stage
Romania Timişoara (UCL PO) Portugal Sporting CP (UCL PO) Scotland Celtic (UCL PO) Belgium Anderlecht (UCL PO)
Greece Panathinaikos (UCL PO) Bulgaria Levski Sofia (UCL PO) Denmark Copenhagen (UCL PO) Austria Red Bull Salzburg (UCL PO)
Latvia Ventspils (UCL PO) Moldova Sheriff Tiraspol (UCL PO)
Play-off round
England Everton (5th) Russia Zenit St. Petersburg (5th) Belgium Racing Genk (CW) Slovenia Maribor (UCL Q3)
England Aston Villa (6th) Romania CFR Cluj (CW) Greece AEK Athens (P-2nd) Belarus BATE (UCL Q3)
Spain Villarreal (5th) Romania Dinamo Bucureşti (3rd) Czech Republic Teplice (CW) Estonia Levadia (UCL Q3)
Spain Valencia (6th) Portugal Benfica (3rd) Switzerland Sion (CW) Azerbaijan Baku (UCL Q3)
Italy Lazio (CW) Portugal Nacional (4th) Bulgaria Litex Lovech (CW) Kazakhstan Aktobe (UCL Q3)
Italy Genoa (5th) Netherlands Heerenveen (CW) Czech Republic Slavia Prague (UCL Q3) Russia Dynamo Moscow (UCL Q3)
France Guingamp (CW) Netherlands Ajax (3rd) Norway Stabæk (UCL Q3) Netherlands Twente (UCL Q3)
France Toulouse (4th) Scotland Heart of Midlothian (3rd) Serbia Partizan (UCL Q3) Turkey Sivasspor (UCL Q3)
Germany Werder Bremen (CW) Turkey Trabzonspor (3rd) Slovakia Slovan Bratislava (UCL Q3) Ukraine Shakhtar DonetskTH (UCL Q3)
Germany Hertha BSC (4th) Ukraine Vorskla Poltava (CW) Croatia Dinamo Zagreb (UCL Q3) Czech Republic Sparta Prague (UCL Q3)
Russia Amkar Perm (4th)
Third qualifying round
England Fulham (7th) Netherlands PSV Eindhoven (4th) Bulgaria CSKA Sofia (2nd) Sweden IFK Göteborg (CW)
Spain Athletic Bilbao (CR) Scotland Aberdeen (4th) Norway Vålerenga (CW) Slovakia Košice (CW)
Italy Roma (6th) Turkey Fenerbahçe (4th) Norway Fredrikstad (2nd) Poland Lech Poznań (CW)
France Lille (5th) Ukraine Metalist Kharkiv (3rd) Denmark Odense (2nd) Hungary Budapest Honvéd (CW)
Germany Hamburg (5th) Belgium Club Brugge (3rd) Austria Austria Wien (CW) Croatia Hajduk Split (2nd)
Russia Krylia Sovetov (6th) Greece PAOK (P-3rd) Serbia Vojvodina (2nd) Cyprus APOP (CW)
Romania Vaslui (5th) Czech Republic Slovan Liberec (3rd) Israel Hapoel Tel Aviv (2nd)1 Slovenia Interblock Ljubljana (CW)
Portugal Braga (5th) Switzerland Young Boys (2nd)
Second qualifying round
Romania Steaua Bucureşti (6th) Austria Sturm Graz (4th) Latvia Skonto (3rd)2 Belarus Naftan Novopolotsk (CW)
Portugal Paços de Ferreira (CR) Serbia Red Star Belgrade (3rd) Bosnia and Herzegovina Slavija (CW) Estonia Flora (CW)
Netherlands NAC Breda (P-1st) Serbia Sevojno (CR) Bosnia and Herzegovina Sarajevo (4th)3 Azerbaijan Karabakh (CW)
Scotland Falkirk (CR) Israel Maccabi Netanya (4th)1 Lithuania Sūduva (CW) Albania Flamurtari Vlorë (CW)
Turkey Galatasaray (5th) Sweden Elfsborg (2nd) Lithuania Kaunas (2nd) Armenia Gandzasar (3rd)4
Ukraine Metalurh Donetsk (4th) Slovakia Žilina (2nd) Moldova Iskra-Stal (2nd) Kazakhstan Tobol (2nd)
Belgium AA Gent (4th) Poland Legia Warsaw (2nd) Moldova Dacia Chişinău (3rd) Northern Ireland Crusaders (CW)
Greece Larissa (P-4th) Hungary Újpest (2nd) Republic of Ireland St. Patrick's Athletic (2nd) Wales Bangor City (CW)
Czech Republic Sigma Olomouc (4th) Croatia Rijeka (3rd) Republic of Ireland Derry City (3rd) Faroe Islands HB (2nd)
Switzerland Basel (3rd) Cyprus Omonia (2nd) Republic of Macedonia Rabotnički (CW) Luxembourg Differdange (2nd)
Bulgaria Cherno More (3rd) Slovenia Gorica (2nd) Republic of Macedonia Milano (2nd) Malta Sliema Wanderers (CW)
Norway Tromsø (3rd) Finland HJK Helsinki (CW) Iceland KR (CW) Montenegro Petrovac (CW)
Denmark Brøndby (3rd) Finland Honka (2nd) Georgia (country) FC Dinamo Tbilisi (CW) Andorra Santa Coloma (CW)
Denmark AaB (CR) Latvia Liepājas Metalurgs (2nd) Liechtenstein Vaduz (CW) San Marino Juvenes/Dogana (CW)
Austria Rapid Wien (2nd)
First qualifying round
Israel Bnei Yehuda (5th)1 Moldova Zimbru Chişinău (4th) Azerbaijan Simurq Zaqatala (3rd) Faroe Islands B36 (3rd)
Sweden Helsingborg (4th) Republic of Ireland Sligo Rovers (4th) Albania Vllaznia (2nd) Faroe Islands NSÍ Runavík (4th)
Slovakia Spartak Trnava (3rd) Republic of Macedonia Renova (3rd) Albania Dinamo Tirana (3rd) Luxembourg Grevenmacher (3rd)
Poland Polonia Warsaw (4th) Iceland Keflavík (2nd) Armenia MIKA (4th)4 Luxembourg Käerjéng (CR)
Hungary Haladás (3rd) Iceland Fram (3rd) Armenia Banants (CR) Malta Birkirkara (2nd)
Croatia Slaven Belupo (4th) Georgia (country) Olimpi Rustavi (3rd) Kazakhstan Irtysh (3rd) Malta Valletta (3rd)
Cyprus Anorthosis (3rd) Georgia (country) Zestaponi (4th) Kazakhstan Okzhetpes (9th)5 Montenegro Budućnost (2nd)
Slovenia Rudar Velenje (3rd) Belarus Dinamo Minsk (2nd) Northern Ireland Linfield (2nd) Montenegro Sutjeska Nikšić (3rd)
Finland Lahti (3rd) Belarus MTZ-RIPO (3rd) Northern Ireland Lisburn Distillery (4th) Norway Rosenborg (FP)
Latvia Dinaburg (4th)2 Estonia Narva Trans (3rd) Wales Llanelli (2nd) Denmark Randers (FP)
Bosnia and Herzegovina Široki Brijeg (6th)3 Estonia Nõmme Kalju (4th) Wales The New Saints (3rd) Scotland Motherwell (FP)
Lithuania Vėtra (3rd) Azerbaijan Inter Baku (2nd)
Notes

Round and draw dates

Phase Round Draw date First leg Second leg
Qualifying First qualifying round 22 June 2009 2 July 2009 9 July 2009
Second qualifying round 16 July 2009 23 July 2009
Third qualifying round 17 July 2009 30 July 2009 6 August 2009
Play-off Play-off round 7 August 2009 20 August 2009 27 August 2009
Group stage Matchday 1 28 August 2009 17 September 2009
Matchday 2 1 October 2009
Matchday 3 22 October 2009
Matchday 4 5 November 2009
Matchday 5 2–3 December 2009
Matchday 6 16–17 December 2009
Knockout phase Round of 32 18 December 2009 18 February 2010 25 February 2010
Round of 16 11 March 2010 18 March 2010
Quarter-finals 19 March 2010 1 April 2010 8 April 2010
Semi-finals 22 April 2010 29 April 2010
Final 12 May 2010 at HSH Nordbank Arena, Hamburg

Qualifying phase

First qualifying round

The draw, conducted by UEFA President Michel Platini and David Taylor, UEFA General Secretary, for the first and second qualifying rounds was held on Monday, 22 June 2009 in Nyon, Switzerland. For the draw, clubs were separated into seeded and unseeded teams based on their club coefficient. The first legs were played on 1 July and 2 July, while the second legs were played on 9 July 2009.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Sutjeska Nikšić Montenegro 2–36 Belarus MTZ-RIPO 1–1 1–2 (aet)
Lahti Finland 4–3 Albania Dinamo Tirana 4–1 0–2
Grevenmacher Luxembourg 0–66 Lithuania Vėtra 0–3 0–3
NSÍ Runavík Faroe Islands 1–66 Norway Rosenborg 0–3 1–3
Haladás Hungary 2–2 (a) Kazakhstan Irtysh 1–0 1–2
Sligo Rovers Republic of Ireland 2–3 Albania Vllaznia 1–2 1–1
Olimpi Rustavi Georgia (country) 4–0 Faroe Islands B36 Tórshavn 2–0 2–0
Anorthosis Cyprus 7–1 Luxembourg Käerjéng 5–0 2–1
Slaven Belupo Croatia 1–0 Malta Birkirkara 1–0 0–0
Zimbru Chişinău Moldova 3–2 Kazakhstan Okzhetpes 1–2 2–0
Lisburn Distillery Northern Ireland 1–11 Georgia (country) Zestaponi 1–5 0–6
Helsingborg Sweden 4–2 Armenia MIKA 3–1 1–1
Valletta Malta 5–2 Iceland Keflavík 3–0 2–2
Dinaburg Latvia 2–1 Estonia Nõmme Kalju 2–1 0–0
Budućnost Montenegro 1–2 Poland Polonia Warsaw 0–2 1–0
Narva Trans Estonia 1–66 Slovenia Rudar Velenje 0–3 1–3
Motherwell Scotland 3–1 Wales Llanelli 0–1 3–0
Banants Armenia 1–26 Bosnia and Herzegovina Široki Brijeg 0–2 1–0
Spartak Trnava Slovakia 5–2 Azerbaijan Inter Baku 2–1 3–1
Dinamo Minsk Belarus 3–2 Republic of Macedonia Renova 2–1 1–1
Randers Denmark 7–0 Northern Ireland Linfield 4–0 3–0
Simurq Zaqatala Azerbaijan 0–4 Israel Bnei Yehuda 0–1 0–3
Fram Iceland 4–26 Wales The New Saints 2–1 2–1
Notes

Second qualifying round

For the draw, clubs were separated into seeded and unseeded teams based on their club coefficient, and because the draw for this round took place before the first qualifying round matches were played, the teams were seeded as if the higher-ranked side in the previous round will be victorious. The first legs were played on 16 July (two matches played on 14 July), while the second legs were played on 23 July 2009.

Both the first and second legs between Bnei Yehuda and Dinaburg and between Rapid Wien and Vllaznia are currently under investigation by UEFA and German authorities for possible match-fixing.[7]

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Rosenborg Norway 0–1 Azerbaijan Karabakh 0–0 0–1
Zimbru Chişinău Moldova 0–17 Portugal Paços de Ferreira 0–0 0–1
Juvenes/Dogana San Marino 0–57 Poland Polonia Warsaw 0–1 0–4
Sturm Graz Austria 3–2 Bosnia and Herzegovina Široki Brijeg 2–1 1–1
Basel Switzerland 7–1 Andorra Santa Coloma 3–0 4–1
Honka Finland 3–0 Wales Bangor City 2–0 1–0
MŠK Žilina Slovakia 3–0 Moldova Dacia Chişinău 2–0 1–0
Anorthosis Cyprus 3–4 Montenegro Petrovac 2–1 1–3 (aet)
St Patrick's Athletic Republic of Ireland 2–1 Malta Valletta 1–1 1–0
Omonia Cyprus 8–1 Faroe Islands HB 4–0 4–1
Gorica Slovenia 1–2 Finland Lahti 1–0 0–2
Sigma Olomouc Czech Republic 3–1 Iceland Fram 1–1 2–0
Legia Warsaw Poland 4–0 Georgia (country) Olimpi Rustavi 3–0 1–0
Falkirk Scotland 1–2 Liechtenstein Vaduz 1–0 0–2 (aet)
Elfsborg Sweden 3–0 Hungary Haladás 3–0 0–0
Rapid Wien Austria 8–0 Albania Vllaznia 5–0 3–0
Naftan Belarus 2–2 (a) Belgium Gent 2–1 0–1
Liepājas Metalurgs Latvia 3–4 Georgia (country) Dinamo Tbilisi 2–1 1–3
Differdange Luxembourg 1–3 Croatia Rijeka 1–0 0–3
Sūduva Lithuania 1–2 Denmark Randers 0–1 1–1
Vėtra Lithuania 3–2 Finland HJK Helsinki 0–1 3–1
Milano Republic of Macedonia 2–12 Croatia Slaven Belupo 0–4 2–8
Dinamo Minsk Belarus 1–4 Norway Tromsø 0–0 1–4
KR Iceland 3–1 Greece Larissa 2–0 1–1
Brøndby Denmark 4–2 Estonia Flora 0–1 4–1
Aalborg BK Denmark 1–3 Bosnia and Herzegovina Slavija 0–0 1–3
Steaua Bucureşti Romania 4–1 Hungary Újpest 2–0 2–1
Metalurh Donetsk Ukraine 5–1 Belarus MTZ-RIPO 3–0 2–1
Crusaders Northern Ireland 3–57 Republic of Macedonia Rabotnički 1–1 2–4
Bnei Yehuda Israel 5–0 Latvia Dinaburg 4–0 1–0
NAC Breda Netherlands 8–0 Armenia Gandzasar 6–0 2–0
Cherno More Bulgaria 4–0 Moldova Iskra-Stal 1–0 3–0
Sevojno Serbia 1–1 (a) Lithuania Kaunas 0–0 1–1
Flamurtari Vlorë Albania 2–8 Scotland Motherwell 1–0 1–8
Zestaponi Georgia (country) 3–4 Sweden Helsingborg 1–2 2–2 (aet)
Skonto Latvia 1–2 Republic of Ireland Derry City 1–1 0–1
Sliema Wanderers Malta 0–3 Israel Maccabi Netanya 0–0 0–3
Tobol Kazakhstan 1–3 Turkey Galatasaray 1–1 0–2
Rudar Velenje Slovenia 0–5 Serbia Red Star Belgrade 0–1 0–4
Sarajevo Bosnia and Herzegovina 2–1 Slovakia Spartak Trnava 1–0 1–1
Notes

Third qualifying round

The draw for the third qualifying rounds, which was conducted by UEFA Competitions Director Giorgio Marchetti and Michael Heselschwerdt, Head of Club Competitions, was held on Friday, 17 July 2009 in Nyon, Switzerland. For the draw, clubs were separated into seeded and unseeded teams based on their club coefficient, and because the draw for this round took place before the second qualifying round matches were completed, the teams were seeded assuming the higher-ranked side in the previous round was victorious. The first legs were played on 30 July (one match played on 28 July), while the second legs were played on 6 August 2009 (one match played on 4 August).

The first leg between Fenerbahçe and Budapest Honvéd and the second leg between Interblock Ljubljana and Metalurh Donetsk are currently under investigation by UEFA and German authorities for possible match-fixing.[7]

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Helsingborg Sweden 3–3 (4–5p)8 Bosnia and Herzegovina Sarajevo 2–1 1–2 (aet)
Fredrikstad Norway 3–7 Poland Lech Poznań 1–6 2–1
Rijeka Croatia 1–4 Ukraine Metalist Kharkiv 1–2 0–2
Roma Italy 10–28 Belgium Gent 3–1 7–1
Vaslui Romania 3–1 Cyprus Omonia 2–0 1–1
Slavija Bosnia and Herzegovina 1–5 Slovakia Košice 0–2 1–3
IFK Göteborg Sweden 2–4 Israel Hapoel Tel Aviv 1–3 1–1
PSV Eindhoven Netherlands 2–0 Bulgaria Cherno More 1–0 1–0
Metalurh Donetsk Ukraine 5–0 Slovenia Interblock Ljubljana 2–0 3–0
Vålerenga Norway 2–2 (a) Greece PAOK 1–2 1–0
Rapid Wien Austria 4–38 Cyprus APOP 2–1 2–2 (aet)
Honka Finland 1–3 Azerbaijan Karabakh 0–1 1–2
Vaduz Liechtenstein 0–3 Czech Republic Slovan Liberec 0–1 0–2
St Patrick's Athletic Republic of Ireland 3–3 (a) Russia Krylia Sovetov 1–0 2–3
Randers Denmark 1–4 Germany Hamburg 0–4 1–0
Tromsø Norway 4–1 Croatia Slaven Belupo 2–1 2–0
Brøndby Denmark 3–3 (a) Poland Legia Warsaw 1–1 2–2
Vojvodina Serbia 3–5 Austria Austria Wien 1–1 2–4
CSKA Sofia Bulgaria 2–1 Republic of Ireland Derry City 1–0 1–1
Steaua Bucureşti Romania 6–1 Scotland Motherwell 3–0 3–1
MŠK Žilina Slovakia 2–1 Croatia Hajduk Split 1–1 1–0
Braga Portugal 1–4 Sweden Elfsborg 1–2 0–2
Aberdeen Scotland 1–8 Czech Republic Sigma Olomouc 1–5 0–3
Rabotnički Republic of Macedonia 3–7 Denmark Odense 3–4 0–3
Sevojno Serbia 0–4 France Lille 0–2 0–2
Petrovac Montenegro 1–7 Austria Sturm Graz 1–2 0–5
Fenerbahçe Turkey 6–2 Hungary Budapest Honvéd 5–1 1–1
Bnei Yehuda Israel 2–0 Portugal Paços de Ferreira 1–0 1–0
Club Brugge Belgium 4–3 Finland Lahti 3–2 1–1
Athletic Bilbao Spain 2–2 (a) Switzerland Young Boys 0–1 2–1
KR Iceland 3–5 Switzerland Basel 2–2 1–3
Maccabi Netanya Israel 1–108 Turkey Galatasaray 1–4 0–6
Dinamo Tbilisi Georgia (country) 4–5 Serbia Red Star Belgrade 2–0 2–5
Polonia Warsaw Poland 1–4 Netherlands NAC Breda 0–1 1–3
Vėtra Lithuania 0–6 England Fulham 0–3 0–3
Notes
  • Note 8: Sarajevo, Gent, Galatasaray and APOP were originally drawn to play the first leg at home, but their ties were reversed and they hosted the second leg instead.

Play-off round

The draw for the play-off round, conducted by UEFA General Secretary David Taylor and UEFA Competitions Director Giorgio Marchetti, was held on 7 August 2009 in Nyon, Switzerland. For the draw, clubs were separated into seeded and unseeded teams based on their club coefficient. The first legs were played on 20 August, while the second legs were played on 27 August 2009, except the Shakhtar Donetsk v Sivasspor match, which was moved to 25 August due to Shakhtar's participation in the 2009 UEFA Super Cup.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
PAOK Greece 1–1 (a) Netherlands Heerenveen 1–1 0–0
Dinamo Zagreb Croatia 4–2 Scotland Hearts 4–0 0–2
Werder Bremen Germany 8–3 Kazakhstan Aktobe 6–3 2–0
Everton England 5–1 Czech Republic Sigma Olomouc 4–0 1–1
BATE Belarus 4–1 Bulgaria Litex Lovech 0–1 4–0 (aet)
NAC Breda Netherlands 2–9 Spain Villarreal 1–3 1–6
Lech Poznań Poland 1–1 (3–4p) Belgium Club Brugge 1–0 0–1 (aet)
Fulham England 3–2 Russia Amkar Perm 3–1 0–1
Galatasaray Turkey 6–1 Estonia Levadia 5–0 1–1
Teplice Czech Republic 2–3 Israel Hapoel Tel Aviv 1–2 1–1
Metalurh Donetsk Ukraine 4–5 Austria Austria Wien 2–2 2–3 (aet)
Twente Netherlands 3–1 Azerbaijan Karabakh 3–1 0–0
Košice Slovakia 4–109 Italy Roma 3–3 1–7
CSKA Sofia Bulgaria 2–19 Russia Dynamo Moscow 0–0 2–1
Racing Genk Belgium 3–6 France Lille 1–2 2–4
Bnei Yehuda Israel 0–29 Netherlands PSV Eindhoven 0–1 0–1
Lazio Italy 3–1 Sweden Elfsborg 3–0 0–1
Trabzonspor Turkey 2–3 France Toulouse 1–3 1–0
Partizan Serbia 3–1 Slovakia MŠK Žilina 1–1 2–0
Baku Azerbaijan 2–8 Switzerland Basel 1–3 1–5
Ajax Netherlands 7–1 Slovakia Slovan Bratislava 5–0 2–1
Sivasspor Turkey 0–59 Ukraine Shakhtar Donetsk 0–3 0–2
Brøndby Denmark 3–4 Germany Hertha BSC 2–1 1–3
Athletic Bilbao Spain 4–3 Norway Tromsø 3–2 1–1
Sarajevo Bosnia and Herzegovina 2–3 Romania CFR Cluj 1–1 1–2
Rapid Wien Austria (a) 2–2 England Aston Villa 1–0 1–2
Steaua Bucureşti Romania 5–1 Republic of Ireland St Patrick's Athletic 3–0 2–1
Maribor Slovenia 0–39 Czech Republic Sparta Prague 0–2 0–1
Nacional Portugal 5–4 Russia Zenit St. Petersburg 4–3 1–1
Genoa Italy 4–2 Denmark Odense 3–1 1–1
Dinamo Bucureşti Romania 3–3 (9–8p) Czech Republic Slovan Liberec 0–310 3–0 (aet)
Guingamp France 2–8 Germany Hamburg 1–5 1–3
Sion Switzerland 2–4 Turkey Fenerbahçe 0–2 2–2
Sturm Graz Austria 2–1 Ukraine Metalist Kharkiv 1–1 1–0
Slavia Prague Czech Republic 4–2 Serbia Red Star Belgrade 3–0 1–2
Benfica Portugal 5–2 Ukraine Vorskla Poltava 4–0 1–2
Vaslui Romania 2–4 Greece AEK Athens 2–1 0–3
Stabæk Norway 1–7 Spain Valencia 0–3 1–4
Notes
  • Note 9: Roma, PSV Eindhoven, Shakhtar Donetsk, Sparta Prague, Zenit St. Petersburg and Dynamo Moscow were originally drawn to play the first leg at home, but their ties were reversed and they hosted the second leg instead.[8]
  • Note 10: The match was abandoned at 0–2 in the 88th minute after one Dinamo Bucureşti fan entered the playing field and other fans invaded the running track around the pitch. The UEFA Control and Disciplinary Body awarded a default 0–3 defeat against Dinamo during an emergency meeting on 25 August.[9] After advancing to the group stage, Dinamo were punished by having their first two home matches in the group stage played behind closed doors.

Group stage

The draw for the group stage was held at the Grimaldi Forum in Monaco on 28 August 2009 at 13:00 CEST. A total of 48 teams were drawn into twelve groups of four. Teams were divided into four pots, based on their club coefficient. Clubs from the same pot or the same association cannot be drawn into the same group.

In each group, teams played against each other home-and-away. The matchdays were 17 September, 1 October, 22 October, 5 November, 2–3 December, and 16–17 December 2009. The top two in each group advanced to the knockout phase.

During this stage of the tournament, matches featured five on-field officials - with two additional officials monitoring play around the penalty area as part of a FIFA-sanctioned experiment.[10]

Tie-breaking criteria

Based on Article 7.05 in the UEFA regulations, if two or more teams are equal on points on completion of the group matches, the following criteria will be applied to determine the rankings:[11]

  1. higher number of points obtained in the group matches played among the teams in question;
  2. superior goal difference from the group matches played among the teams in question;
  3. higher number of goals scored away from home in the group matches played among the teams in question;
  4. superior goal difference from all group matches played;
  5. higher number of goals scored;
  6. higher number of coefficient points accumulated by the club in question, as well as its association, over the previous five seasons.
Key to colours in group tables
Group winners and runners-up advance to the round of 32

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Belgium Anderlecht 6 3 2 1 9 4 +5 11
Netherlands Ajax 6 3 2 1 8 6 +2 11
Croatia Dinamo Zagreb 6 2 0 4 6 8 −2 611
Romania Timişoara 6 1 2 3 4 9 −5 5
  AJX AND DZ TIM
Ajax 1–3 2–1 0–0
Anderlecht 1–1 0–1 3–1
Dinamo Zagreb 0–2 0–2 1–2
Timişoara 1–2 0–0 0–3
Notes
  • Note 11: On 29 October 2009, UEFA's Control and Disciplinary Body ruled that Dinamo Zagreb would have to play their next two home matches in the UEFA Europa League behind closed doors due to the actions of their supporters in their match at Timişoara. They also deducted three points from the Croatian club's points tally in Group A.[12] The club appealed, but the appeal was not heard until after the first closed-doors game against Ajax. After the appeal was heard, UEFA replaced the three point deduction with a €75,000 fine, and a three-year suspended ban from European competition, while the two-match stadium ban remained unchanged.[13]

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Spain Valencia 6 3 3 0 12 8 +4 12
France Lille 6 3 1 2 15 9 +6 10
Italy Genoa 6 2 1 3 8 10 −2 7
Czech Republic Slavia Prague 6 0 3 3 5 13 −8 3
  GEN LIL SLV VAL
Genoa 3–2 2–0 1–2
Lille 3–0 3–1 1–1
Slavia Prague 0–0 1–5 2–2
Valencia 3–2 3–1 1–1

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Israel Hapoel Tel Aviv 6 4 0 2 13 8 +5 12
Germany Hamburg 6 3 1 2 7 6 +1 10
Scotland Celtic 6 1 3 2 7 7 0 6
Austria Rapid Wien 6 1 2 3 8 14 −6 5
  CEL HSV HAP RAP
Celtic 0–1 2–0 1–1
Hamburg 0–0 4–2 2–0
Hapoel Tel Aviv 2–1 1–0 5–1
Rapid Wien 3–3 3–0 0–3

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Portugal Sporting CP 6 3 2 1 8 6 +2 11
Germany Hertha BSC 6 3 1 2 6 5 +1 10
Netherlands Heerenveen 6 2 2 2 11 7 +4 8
Latvia Ventspils 6 0 3 3 3 10 −7 3
  HER HVN SCP VEN
Hertha BSC 0–1 1–0 1–1
Heerenveen 2–3 2–3 5–0
Sporting CP 1–0 1–1 1–1
Ventspils 0–1 0–0 1–2

Group E

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Italy Roma 6 4 1 1 10 5 +5 13
England Fulham 6 3 2 1 8 6 +2 11
Switzerland Basel 6 3 0 3 10 7 +3 9
Bulgaria CSKA Sofia 6 0 1 5 2 12 −10 1
  BSL CSK FUL ROM
Basel 3–1 2–3 2–0
CSKA Sofia 0–2 1–1 0–3
Fulham 1–0 1–0 1–1
Roma 2–1 2–0 2–1

Group F

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Turkey Galatasaray 6 4 1 1 12 4 +8 13
Greece Panathinaikos 6 4 0 2 7 4 +3 12
Romania Dinamo Bucureşti 6 2 0 4 4 12 −8 6
Austria Sturm Graz 6 1 1 4 3 6 −3 4
  DB GAL PAN STM
Dinamo Bucureşti 0–3 0–1 2–1
Galatasaray 4–1 1–0 1–1
Panathinaikos 3–0 1–3 1–0
Sturm Graz 0–1 1–0 0–1

Group G

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Austria Red Bull Salzburg 6 6 0 0 9 2 +7 18
Spain Villarreal 6 3 0 3 8 6 +2 9
Italy Lazio 6 2 0 4 9 10 −1 6
Bulgaria Levski Sofia 6 1 0 5 1 9 −8 3
  LAZ LS SBG VIL
Lazio 0–1 1–2 2–1
Levski Sofia 0–4 0–1 0–2
Red Bull Salzburg 2–1 1–0 2–0
Villarreal 4–1 1–0 0–1

Group H

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Turkey Fenerbahçe 6 5 0 1 8 3 +5 15
Netherlands Twente 6 2 2 2 5 6 −1 8
Moldova Sheriff Tiraspol 6 1 2 3 4 5 −1 5
Romania Steaua Bucureşti 6 0 4 2 3 6 −3 4
  FEN SHF STE TWE
Fenerbahçe 1–0 3–1 1–2
Sheriff Tiraspol 0–1 1–1 2–0
Steaua Bucureşti 0–1 0–0 1–1
Twente 0–1 2–1 0–0

Group I

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Portugal Benfica 6 5 0 1 13 3 +10 15
England Everton 6 3 0 3 7 9 −2 9
Belarus BATE 6 2 1 3 7 9 −2 7
Greece AEK Athens 6 1 1 4 5 11 −6 4
  AEK BEN BTE EVE
AEK Athens 1–0 2–2 0–1
Benfica 2–1 2–0 5–0
BATE 2–1 1–2 1–2
Everton 4–0 0–2 0–1

Group J

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Ukraine Shakhtar Donetsk 6 4 1 1 14 3 +11 13
Belgium Club Brugge 6 3 2 1 10 8 +2 11
France Toulouse 6 2 1 3 6 11 −5 7
Serbia Partizan 6 1 0 5 6 14 −8 3
  BRU PTZ SHK TOU
Club Brugge 2–0 1–4 1–0
Partizan 2–4 1–0 2–3
Shakhtar Donetsk 0–0 4–1 4–0
Toulouse 2–2 1–0 0–2

Group K

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Netherlands PSV Eindhoven 6 4 2 0 9 3 +6 14
Denmark Copenhagen 6 3 1 2 7 4 +3 10
Czech Republic Sparta Prague 6 2 1 3 7 9 −2 7
Romania CFR Cluj 6 1 0 5 4 11 −7 3
  CLU FCK PRA PSV
CFR Cluj 2–0 2–3 0–3
Copenhagen 2–0 1–0 1–1
Sparta Prague 2–0 0–3 2–2
PSV Eindhoven 1–0 1–0 1–0

Group L

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Germany Werder Bremen 6 5 1 0 17 6 +11 16
Spain Athletic Bilbao 6 3 1 2 10 8 +2 10
Portugal Nacional 6 1 2 3 11 12 −1 5
Austria Austria Wien 6 0 2 4 4 16 −12 2
  ATH AUS BRM NCL
Athletic Bilbao 3–0 0–3 2–1
Austria Wien 0–3 2–2 1–1
Werder Bremen 3–1 2–0 4–1
Nacional 1–1 5–1 2–3

Knockout phase

Round of 32

The draw for the round of 32 and round of 16 was held at UEFA headquarters in Nyon, Switzerland on 18 December 2009 by UEFA General Secretary Gianni Infantino and UEFA Director of Competitions Giorgio Marchetti.[14] In the round of 32, the group winners and the four better third-placed teams from the Champions League group stage, which play the second leg at home, were drawn against the group runners-up and the other four third-placed Champions League teams, with the restriction that teams from the same group or the same association cannot be drawn with each other. The first legs were played on 18 February (Everton's home match played on 16 February to avoid being on the same day with Liverpool's home match), while the second legs were played on 25 February 2010 (Benfica's home match played on 23 February to avoid being on the same day with Sporting CP's home match).

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Rubin Kazan Russia 3–0 Israel Hapoel Tel Aviv 3–0 0–0
Athletic Bilbao Spain 1–5 Belgium Anderlecht 1–1 0–4
Copenhagen Denmark 2–6 France Marseille 1–3 1–3
Panathinaikos Greece 6–4 Italy Roma 3–2 3–2
Atlético Madrid Spain 3–2 Turkey Galatasaray 1–1 2–1
Ajax Netherlands 1–2 Italy Juventus 1–2 0–0
Club Brugge Belgium 1–3 Spain Valencia 1–0 0–3 (aet)
Fulham England 3–2 Ukraine Shakhtar Donetsk 2–1 1–1
Liverpool England 4–1 Romania Unirea Urziceni 1–0 3–1
Hamburg Germany 3–3 (a) Netherlands PSV Eindhoven 1–0 2–3
Villarreal Spain 3–6 Germany Wolfsburg 2–2 1–4
Standard Liège Belgium 3–2 Austria Red Bull Salzburg 3–2 0–0
Twente Netherlands 2–4 Germany Werder Bremen 1–0 1–4
Lille France 3–2 Turkey Fenerbahçe 2–1 1–1
Everton England 2–4 Portugal Sporting CP 2–1 0–3
Hertha BSC Germany 1–5 Portugal Benfica 1–1 0–4

Round of 16

Starting from this round, the draw is made irrespective of association or previous group status. The first legs were played on 11 March and the second legs were played on 18 March 2010.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Hamburg Germany 6–5 Belgium Anderlecht 3–1 3–4
Rubin Kazan Russia 2–3 Germany Wolfsburg 1–1 1–2 (aet)
Atlético Madrid Spain 2–2 (a) Portugal Sporting CP 0–0 2–2
Benfica Portugal 3–2 France Marseille 1–1 2–1
Panathinaikos Greece 1–4 Belgium Standard Liège 1–3 0–1
Lille France 1–3 England Liverpool 1–0 0–3
Juventus Italy 4–5 England Fulham 3–1 1–4
Valencia Spain 5–5 (a) Germany Werder Bremen 1–1 4–4

Quarter-finals

The draw for the remaining rounds will be held on 19 March 2010 at UEFA headquarters in Nyon, Switzerland, by UEFA competitions director Giorgio Marchetti and the ambassador for the Hamburg final, Uwe Seeler.[15] The first legs will be played on 1 April, while the second legs will be played on 8 April 2010.

Teams Classified

Semi-finals

The first legs will be played on 22 April, while the second legs will be played on 29 April 2010.

Final

The final of the 2009–10 UEFA Europa League will be played at the HSH Nordbank Arena in Hamburg, Germany, on 12 May 2010. This will be the second time that the home stadium of Hamburger SV hosts a UEFA Final, with the other final occurring with the 1982 UEFA Cup Final. Due to UEFA rules banning corporate sponsorship outside the federation, the stadium will be referred to by its original name, Volksparkstadion.

Top goalscorers

The top scorers from the 2009–10 UEFA Europa League (excluding qualifying rounds and play-off round) are as follows (players in bold are still active in the competition):

Rank Name Team Goals Minutes played
1 Peru Claudio Pizarro Germany Werder Bremen 9 692'
2 Belgium Jonathan Legear Belgium Anderlecht 6 487'
Spain Fernando Llorente Spain Athletic Bilbao 6 544'
Paraguay Óscar Cardozo Portugal Benfica 6 815'
5 Côte d'Ivoire Gervinho France Lille 5 282'
Portugal Rúben Micael Portugal Nacional 5 525'
Spain David Villa Spain Valencia 5 530'
Switzerland Alexander Frei Switzerland Basel 5 531'
Spain Juan Manuel Mata Spain Valencia 5 643'
Brazil Luiz Adriano Ukraine Shakhtar Donetsk 5 690'
France Djibril Cissé Greece Panathinaikos 5 720'
Hungary Zoltan Gera England Fulham 5 804'

See also

References

  1. ^ "UEFA Cup to become UEFA Europa League". uefa.com (Union of European Football Associations). 28 March 2008. http://www.uefa.com/uefa/keytopics/kind=64/newsid=754085.html. Retrieved 28 March 2008. 
  2. ^ "Madrid and Hamburg awarded 2010 finals". uefa.com (Union of European Football Associations). 28 March 2008. http://www.uefa.com/uefa/keytopics/kind=64/newsid=676743.html. Retrieved 28 March 2008. 
  3. ^ "UEFA Country Ranking 2008". http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/crank2008.html. Retrieved 13 February 2009. 
  4. ^ a b UEFA Europa League 2009-10 Regulations
  5. ^ 2009/10 List of participants
  6. ^ "Norway confirmed as Fair Play winners". uefa.com (Union of European Football Associations). 11 May 2009. http://www.uefa.com/uefa/keytopics/kind=8/newsid=828673.html. Retrieved 11 May 2009. 
  7. ^ a b "UEFA, FAs discuss match-fixing inquiry". UEFA.com. 25 November 2009. http://www.uefa.com/uefa/keytopics/kind=64/newsid=924697.html. 
  8. ^ Perlmuter, Ido (7 August 2009). "Bnei-Yehuda and PSV Eindhoven Switch Hosting". Bnei-Yehuda Tel-Aviv F.C. Official Website. http://www.fc-bnei-yehuda.co.il/cgi-bin/SheepWool/sheepwool.pl?act=view&cat=2364163&post=7881523. Retrieved 7 August 2009. 
  9. ^ "Dinamo Bucureşti handed default defeat". UEFA. 25 August 2009. http://www.uefa.com/uefa/keytopics/kind=512/newsid=877339.html. Retrieved 25 August 2009. 
  10. ^ "Renamed UEFA Cup to feature five officials". Reuters. http://sports.yahoo.com/sow/news?slug=reu-fifaexperiment&prov=reuters&type=lgns. Retrieved 1 June 2009. 
  11. ^ "Regulations of the UEFA Europa League 2009/10" (PDF). uefa.com. Union of European Football Associations. pp. 10–11. http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/Regulations/competitions/UEFACup/84/52/89/845289_DOWNLOAD.pdf. Retrieved 7 August 2009. 
  12. ^ "Points deduction for NK Dinamo Zagreb". uefa.com (Union of European Football Associations). 29 October 2009. http://www.uefa.com/uefa/keytopics/kind=512/newsid=911828.html. Retrieved 29 October 2009. 
  13. ^ "Dinamo fined, given suspended sentence". uefa.com (Union of European Football Associations). 20 November 2009. http://www.uefa.com/uefa/keytopics/kind=512/newsid=922169.html. Retrieved 20 November 2009. 
  14. ^ "Draws for UEFA Champions League and UEFA Europa League - Draws for knock-out rounds to be held on 18 December" (PDF). uefa.com. Union of European Football Associations. http://www.uefa.com/multimediafiles/download/pressrelease/uefa/uefamedia/92/34/07/923407_download.pdf. Retrieved 24 November 2009. 
  15. ^ Quarter-final, semi-final draws scheduled

External links


Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message