The Full Wiki

More info on 2009 Sundance Film Festival

2009 Sundance Film Festival: Wikis

Advertisements
  
  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

2009 Sundance Film Festival
Location Park City, Salt Lake City, Ogden, and Sundance, Utah
Hosted by Sundance Institute
Festival date January 15-25, 2009
Official website

The 2009 Sundance Film Festival ran from January 15, 2009 until January 25 in Park City, Utah.[1] It was the 25th iteration of the Sundance Film Festival.[2]

Contents

Award winners

Jurors

Dramatic Jury

  • Virginia Madsen – (Actress: Sideways, Number 23, The Rainmaker, David Lynch's Dune)
  • Scott McGehee – (Producer/Director/Writer: Uncertainty, The Deep End, Suture)
  • Maud Nadler – (Producer/HBO Films: Relative Values)
  • Mike White – (Writer/Director/Producer: Year Of The Dog)
  • Boaz Yakin – (Director/Writer/Producer: Fresh, Remember The Titans, Hostel)

Documentary Jury

  • Patrick Creadon – (Writer/Director/Director of Photography: Wordplay, Writer/Director/Director of Photography: I.O.U.S.A.)
  • Carl Deal – (Director/Producer: Trouble The Water)
  • Andrea Meditch – (Executive Producer/Producer: Man on Wire, In The Shadow Of The Moon)
  • Sam Pollard – (Editor: When The Levees Broke, Jungle Fever, Mo' Better Blues)
  • Marina Zenovich – (Director/Producer/Writer: Roman Polanski: Wanted And Desired)

World Dramatic Jury

  • Colin Brown (New York) – (Editor: Screen International)
  • Christine Jeffs (New Zealand) – (Director/Writer: Rain, Stroke; Director: Sunshine Cleaning)
  • Vibeke Windelov (Denmark) – (Producer: Dogville, Breaking The Waves, Dancer In The Dark)

World Documentary Jury

  • Gillian Armstrong (Australia) – (Director: Death Defying Acts, Oscar & Lucinda, Little Women)
  • Thom Powers (New York) – (Documentary Programmer, Toronto International Film Festival)
  • Hubert Sauper (France) – (Director/Producer: Darwin's Nightmare)

Shorts Jury

  • Gerardo Naranjo – (Director/Writer/Producer: Voy a explotar, Malachance, Perro Negro)
  • Lou Taylor Pucci – (Actor: Thumbsucker)
  • Sharon Swart – (Reporter: Variety)

Alfred P. Sloan Jury (Award presented to the writer and director of an outstanding feature film focusing on science or technology as a theme, or depicting a scientist, engineer, or mathematician as a major character)

  • Fran Bagenal – (Professor of Astrophysical & Planetary Sciences, University of Colorado)
  • Rodney Brooks – (Panasonic Professor of Robotics, MIT Computer Science & AI Lab)
  • Ray Gesteland – (Department of Human Genetics, University of Utah)
  • Jeffrey Nachmanoff – (Writer: The Day After Tomorrow; Writer/Director: Traitor)
  • Alex Rivera – (Director/Writer/Editor: Sleep Dealer)

See also

References

External links

Advertisements

Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message