The Full Wiki

Austria at the 2008 Summer Olympics: Wikis

Advertisements
  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

Austria at the Olympic Games

Flag of Austria
IOC code  AUT
NOC Österreichisches Olympisches Comité
Website www.oeoc.at (German)
At the 2008 Summer Olympics in Beijing
Competitors 72 in 14 sports
Flag bearer Hans-Peter Steinacher
Medals
Rank: 61
Gold
0
Silver
1
Bronze
2
Total
3
Olympic history (summary)
Summer Games
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Winter Games
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010

Austria sent a team to compete at the 2008 Summer Olympics in Beijing, China.

Contents

Medalists

Violetta Oblinger-Peters (left), Ludwig Paischer (center) and Mirna Jukić (right)
Medal Name Sport Event
22 Silver Paischer, LudwigLudwig Paischer Judo Men's 60 kg
33 Bronze Jukić, MirnaMirna Jukić Swimming Women's 100 metre breaststroke
33 Bronze Oblinger-Peters, ViolettaVioletta Oblinger-Peters Canoeing Women's K-1

Aquatics

Advertisements

Diving pictogram.svg Diving

Men
Athlete Events Preliminary Semifinal Final
Points Rank Points Rank Total Points Rank Points Rank Total Points Rank
Constantin Blaha 3 m Individual Springboard 407.55 22 Did not advance

Women

Athlete Events Preliminary Semifinal Final
Points Rank Points Rank Total Points Rank Points Rank Total Points Rank
Veronika Kratochwil 3 m Individual Springboard 218.75 27 Did not advance
Anja Richter 10 m Individual Platform 287.70 22 Did not advance

Swimming pictogram.svg Swimming

Men

Athlete Events Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
David Brandl 400 m freestyle 3:48.63 NR 20 Did not advance
Florian Janistyn 1500 m freestyle 15:12.46 NR 21 Did not advance
Dinko Jukić 200 m butterfly 1:55.96 12 Q 1:55.65 NR 10 Did not advance
200 m individual medley 2:00.57 16 Q 2:00.98 16 Did not advance
400 m individual medley 4:15.48 NR 15 Did not advance
Dominik Koll 200 m freestyle 1:47.81 NR 16 Q 1:47.87 13 Did not advance
Hunor Mate 100 m breaststroke 1:00.93 NR 18 Did not advance
200 m breaststroke 2:11.56 21 Did not advance
Maxim Podoprigora 200 m breaststroke 2:14.43 35 Did not advance
Markus Rogan 100 m backstroke 54.22 13 Q 53.80 9 Did not advance
200 m backstroke 1:56.64 3 Q 1:56.34 3 Q 1:55.49 NR 4
Sebastian Stoss 200 m backstroke 1:59.44 19 Did not advance
Dominik Koll
David Brandl
Florian Janistyn
Markus Rogan
4×200 m freestyle 7:11.45 NR
Koll 1:47.72
Brandl 1:46.45
Janistyn 1:50.48
Rogan 1:46.80
9 Did not advance

Women

Athlete Events Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Nina Dittrich 200 m butterfly 2:09.85 NR 17 Did not advance
Mirna Jukic 100 m breaststroke 1:07.06 ER 3 Q 1:07.27 3 Q 1:07.34 Bronze medal icon.svg
200 m breaststroke 2:24.39 3 Q 2:23.76 ER 3 Q 2:23.24 NR 4
Birgit Koschischek 100 m butterfly 59.07 NR 26 Did not advance
100 m freestyle 55.62 NR 29 Did not advance
Jördis Steinegger 400 m individual medley 4:45.15 NR 26 Did not advance
200 m freestyle 2:00.52 NR 26 Did not advance
400 m freestyle 4:09.72 NR 16 Did not advance
800 m freestyle 8:36.40 NR 22 Did not advance

Mirna Jukic's European Record for 100 m breaststroke was broken just two heats later by Yuliya Yefimova. Jukic's European Record for 200 m breaststroke was broken in the final by Sara Nordenstam.

Synchronized swimming pictogram.svg Synchronized Swimming

Athlete Event Technical Routine Free Routine (Preliminary) Free Routine (Final)
Points Rank Points Rank Total Points Rank Points Rank Total Points Rank
Nadine Brandl
Elisabeth Mahn
Duet 41.250 21 41.167 22 82.417 22 Did not advance

Athletics pictogram.svg Athletics

Men

Athlete Event Qualifying Final
Result Rank Result Rank
Günther Weidlinger 10000m 28:14.38 27
Gerhard Mayer Discus 61.32 18 Did not advance

Women

Athlete Event Time Rank
Eva-Maria Gradwohl Marathon 2:44:24 57

Canoeing

Canoeing (flatwater) pictogram.svg Flatwater

Women

Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Yvonne Schuring
Viktoria Schwarz
K-2 500 m 1:46.980 5 1:44.834 3 1:44.965 9

Canoeing (slalom) pictogram.svg Slalom

Men

Athlete Event Preliminary Semifinal Final Total Rank
Run 1 Rank Run 2 Rank Total Rank Time Rank Time Rank
Helmut Oblinger K-1 86.21 10 85.54 7 171.75 6 88.69 9 90.14 6 178.83 7

Women

Athlete Event Preliminary Semifinal Final Total Rank
Run 1 Rank Run 2 Rank Total Rank Time Rank Time Rank
Violetta Oblinger-Peters K-1 97.27 6 99.44 7 196.71 6 110.65 5 104.12 3 214.77 Bronze medal icon.svg

Cycling

Cycling (mountain biking) pictogram.svg Mountain Biking

Men

Athlete Event Time Rank
Christoph Soukup Cross-country 2:00:11 6

Women

Athlete Event Time Rank
Elisabeth Osl Cross-country 1:51:39 11

Cycling (road) pictogram.svg Road

Men

Athlete Event Time Rank
Christian Pfannberger Road race 6h 26' 17 (+2:28) 23rd
Thomas Rohregger Road race 6h 26' 25 (+2:36) 39th

Women

Athlete Event Time Rank
Monika Schachl Road race 3h 36' 37 (+4:13) 46th
Christiane Soeder Road race 3h 32' 28 (+0:04) 4th
Time trial 36' 20 (+1:29) 7th

Equestrian pictogram.svg Equestrian

Dressage
Athlete Horse Event Round 1 Round 2 Final
Score Rank Score Rank Total Score Rank Score Rank Total Score Rank
Victoria Max-Theurer Falcao Old Individual 65.333 27 Did not advance

Victoria Max-Theurer will perform a routine to freestyle music produced by Michael Erdmann (Germany).

Eventing

Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Qualifier Final
Penalties Rank Penalties Rank Penalties Rank Penalties Rank Penalties Rank
Harald Ambros Quick 2 Individual 55.7 51 Withdrew

Harald Ambros withdrew after the dressage competition because his horse suffered from an injury.

Fencing pictogram.svg Fencing

Men

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Roland Schlosser Individual foil  Menendez (ESP)
W 15-9
 Cassarà (ITA)
L 8-15
Did not advance

Gymnastics

Gymnastics (rhythmic) pictogram.svg Rhythmic

Athlete Event Qualification Final
Hoop Rope Clubs Ribbon Total Rank Hoop Rope Clubs Ribbon Total Rank
Caroline Weber Individual 16.125 15.875 16.250 15.925 64.175 17 Did not advance

Judo pictogram.svg Judo

Men
Athlete Event Preliminary Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals First Repechage Round Repechage Quarterfinals Repechage Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Ludwig Paischer −60 kg  Ahamdi (MAR)
W 1010-0000
 Fallon (GBR)
W 0002-0001
 Jin (PRK)
W 0020-0000
 Dragin (FRA)
W 1001-0000
Repechage not needed  Ho (KOR)
L 0000-1000
Silver medal icon.svg

Women

Athlete Event Preliminary Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals First Repechage
Round
Repechage
Quarterfinals
Repechage
Semifinals
Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Sabrine Filzmoser −57 kg  Hui (PRK)
L 0001-1001
Did not advance
Claudia Heill −63 kg  Clark (GBR)
W 1011-0100
 Gonzalez (CUB)
L 0001-0010
Did not advance  Fang (TPE)
W 1010-0010
 Barreto (VEN)
W 0030-0001
 Im (PRK)
L 0001-0110
Did not advance

Sailing pictogram.svg Sailing

Men

Athlete Event Race Score Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Medal
Andreas Geritzer Laser 28 6 2 30 20 44
BFD
44
DNS
18 9 CAN Did not advance 157 19
Florian Reichstädter
Matthias Schmid
470 24 19 25 24 14 24 24 5 19 11 Did not advance 164 24
Christian Nehammer
Hans Spitzauer
Star 14 10 11 6 14 4 12 4 12 14 Did not advance 87 12

BFD - Black flag disqualification (scores one point higher than the number of boats in the race)
DNS - Did not start (scores one point higher than the number of boats in the race)
CAN - Race cancelled

Women

Athlete Event Race Score Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Medal
Carolina Flatscher
Sylvia Vogl
470 9 20
DSQ
13 7 1 7 1 13 6 11 16 84 8

DSQ - Disqualification (scores one point higher than the number of boats in the race)

Open

Athlete Event Race Score Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Medal
Nico Delle Karth
Nikolaus Resch
49er 9 2 14 8 13 7 5 7 7 13 5 1 CAN CAN CAN 22 99 8
Roman Hagara
Hans-Peter Steinacher
Tornado 12 10 14 10 11 3 3 9 5 5 - - - - - 14 82 9

CAN - Race cancelled

Shooting pictogram.svg Shooting

Men

Athlete Event Qualification Final Rank
Score Rank Score Total
Thomas Farnik 10 m air rifle 594 10 Did not advance 10
50 m Rifle
Three Positions
1171 7 97.9 1268.9 5
Christian Planer 10 m air rifle 589 30 Did not advance 30
50 m rifle Prone 588 41 Did not advance 41
Mario Knögler 50 m rifle Prone 590 30 Did not advance 30
50 m Rifle
Three Positions
1170 8 98.4 1268.4 6

Table tennis pictogram.svg Table Tennis

Men

Athlete Event Preliminary round Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Chen Weixing Singles Bye  Sharath Kamal Achanta (IND)
W 4-1
 Wang Hao (CHN)
L 0-4
Did not advance
Robert Gardos Singles Bye  Ri Chol Guk (PRK)
W 4-3
 Zoran Primorac (CRO)
L 2-4
Did not advance
Werner Schlager Singles Bye  Yoon Jae Young (KOR)
W 4-3
 Wang Liqin (CHN)
L 0-4
Did not advance


Team
August 13 Men's Team Group A

Austria 3–0 Australia

August 14 Men's Team Group A

Austria 3–0 Greece
Austria 0–3 China
Team (Group A) Pts Pld W L GW GL
China 6 3 3 0 9 0
Austria 5 3 2 1 6 3
Greece 4 3 1 2 3 6
Australia 3 3 0 3 0 9

August 15 Men's Team Bronze Medal Round 1

Austria 3–1 Croatia

August 17 Men's Team Bronze Medal Round 2

Austria 3–1 Japan

August 18 Men's Team Bronze Medal Contest

Austria 1–3 South Korea

Women

Athlete Event Preliminary round Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Li Qiangbing Singles Bye  Wenling Tan Monfardini (ITA)
W 4-2
 Wu Jiaduo (GER)
W 4-3
 Tie Yana (HKG)
L 3-4
Did not advance
Liu Jia Singles Bye  Li Jie (NED)
L 1-4
Did not advance


Team
August 13 Women's Team Group A

Austria 3–0 Dominican Republic
Austria 3–0 Croatia

August 14 Women's Team Group A

Austria 0–3 China
Team (Group A) Pts Pld W L GW GL
China 6 3 3 0 9 0
Austria 5 3 2 1 6 3
Croatia 4 3 1 2 3 7
Dominican Republic 3 3 0 3 1 9

August 15 Women's Team Bronze Medal Round 1

Austria 0–3 Japan

All five singles players participated in the team events, with Veronika Heine completing the women's team and Daniel Habesohn as a reserve for the men's team.

Tennis pictogram.svg Tennis

Men

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Jürgen Melzer Singles  Marcos Daniel (BRA)
W 6-7(9), 6-1, 8-6
 Stanislas Wawrinka (SUI)
W 6-4, 6-0
 Lu Yen-Hsun (TPE)
W 6-2, 6-4
 Rafael Nadal (ESP)
L 0-6, 4-6
Did not advance
Jürgen Melzer
Julian Knowle
Doubles  Nicolas Kiefer (GER)
 Rainer Schuettler (GER)
W 6-7(3), 6-3, 6-1
 Bob Bryan (USA)
 Mike Bryan (USA)
L 6-7(2), 4-6
Did not advance

Women

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Sybille Bammer Singles  Anabel Medina Garrigues (ESP)
W 6-2, 4-6, 6-4
 Patty Schnyder (SUI)
W 6-4, 6-4
 Lucie Safarova (CZE)
W 7-5, 6-4
 Vera Zvonareva (RUS)
L 3-6, 6-3, 3-6
Did not advance

Triathlon pictogram.svg Triathlon

Men

Athlete Event Swim (1.5km) Trans 1 Cycling (40km) Trans 2 Run (10km) Total Rank
Time Rank Time Rank Time Rank
Simon Agoston Individual 18:20 24 0:30 59:00 32 0:31 35:02 38 1:53:23.98 38

Women

Athlete Event Swim (1.5km) Trans 1 Cycling (40km) Trans 2 Run (10km) Total Rank
Time Rank Time Rank Time Rank
Kate Allen Individual 20:57 48 0:32 1:05:24 23 0:35 34:32 3 2:02:00.69 14
Eva Dollinger Individual 20:04 30 0:25 Did not finish
Tania Haiböck Individual 21:03 52 0:28 1:05:22 22 0:33 36:37 20 2:04:03.16 27

Volleyball

Volleyball (beach) pictogram.svg Beach volleyball

Four Austrian beach volleyball teams had qualified for the Olympics, but the women's team Montagnolli - Swoboda was replaced by the Swiss team Kuhn - Schwer, because of medical reasons.[1]There are now three beach volley teams in the games:

Men

Athlete Event Preliminary Round Standing Lucky Loser Round Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Clemens Doppler
Peter Gartmayer
No. 15 Seeds
Doubles  Barsouk - Kolodinsky (RUS)
W 2-1 (21-16, 18-21, 16-14)
 M.Araujo - Fabio Luiz (BRA)
W 2-1 (20-22, 21-19, 15-11)
 Lione - Amore (ITA)
W 2-0 (21-19, 24-22)
(Pool D)
1st
 Geor - Gia (GEO)
L 1-2 (21-19, 16-21, 13-15)
Did not advance
Florian Gosch
Alexander Horst
No. 19 Seeds
Doubles  Xu - Wu (CHN)
L 0-2 (16-21, 15-21)
 Herrera - Mesa (ESP)
L 0-2 (14-21, 12-21)
 Kais Kr. - Vesik (EST)
W 2-1 (21-16, 18-21, 15-12)
(Pool A)
3rd
 Heyer - Heuscher (SUI)
W 2-0 (21-11, 21-19)
 Samoilovs - Pļaviņš (LAT)
W 2-0 (21-17, 21-18)
 M.Araujo - Fabio Luiz (BRA)
L 0-2 (20-22, 17-21)
Did not advance

Women

Athlete Event Pool Game 1 Standing Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Doris Schwaiger
Stefanie Schwaiger
No. 14 Seeds
Doubles  Karantasiou - Arvaniti (GRE)
W 2-0 (21-18, 21-18)
 Talita - Renata (BRA)
L 0-2 (18-21, 19-21)
 Candelas - Garcia (MEX)
W 2-0 (21-17, 21-10)
(Pool F)
2nd
 Goller - Ludwig (GER)
W 2-1 (23-21, 11-21, 18-16)
 Tian Jia - Wang (CHN)
L 0-2 (12-21, 12-21)
Did not advance

See also

References

External links


Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message