The Full Wiki

Canoeing at the 2008 Summer Olympics: Wikis

Advertisements
  
  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

Canoeing at the
2008 Summer Olympics
Slalom
Canoeing (slalom) pictogram.svg
C-1 men
C-2 men
K-1 men women
Sprint
Canoeing (flatwater) pictogram.svg
C-1 500 m   men  
C-1 1000 m men
C-2 500 m men
C-2 1000 m men
K-1 500 m men women
K-1 1000 m men
K-2 500 m men women
K-2 1000 m men
K-4 500 m women
K-4 1000 m men
Canoe-Kayak Slalom 2008.png
Canoe-Kayak Flatwater 2008.png

Canoeing competitions at the Beijing 2008 Summer Olympics were held from August 11 to August 23 at the Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park in Beijing.

Peter Hochschorner and Pavol Hochschorner from Slovakia became the first slalom canoeists to win three Olympic gold medals.

Contents

Slalom events

Four sets of medals were awarded in the following events:

  • C-1 (Men)
  • C-2 (Men)
  • K-1 (Men & Women)

The course is generally considered to be very tough, even by Olympic standards [1]

Sprint events

Twelve sets of medals were awarded in the following events:

  • C-1 500 m (Men)
  • C-1 1000 m (Men)
  • C-2 500 m (Men)
  • C-2 1000 m (Men)
  • K-1 500 m (Men & Women}
  • K-1 1000 m (Men)
  • K-2 500 m (Men & Women)
  • K-2 1000 m (Men)
  • K-4 500 m (Women)
  • K-4 1000 m (Men)

Qualification

Medal summary

Advertisements

Slalom

Event Gold Silver Bronze
Men's C-1 Flag of Slovakia.svg Michal Martikán
Slovakia (SVK)
Flag of the United Kingdom.svg David Florence
Great Britain (GBR)
Flag of Australia.svg Robin Bell
Australia (AUS)
Men's C-2 Flag of Slovakia.svg Pavol Hochschorner
and Peter Hochschorner
Slovakia (SVK)
Flag of the Czech Republic.svg Jaroslav Volf
and Ondřej Štěpánek
Czech Republic (CZE)
Flag of Russia.svg Mikhail Kuznetsov
and Dmitry Larionov
Russia (RUS)
Men's K-1 Flag of Germany.svg Alexander Grimm
Germany (GER)
Flag of France.svg Fabien Lefevre
France (FRA)
Flag of Togo.svg Benjamin Boukpeti
Togo (TOG)
Women's K-1 Flag of Slovakia.svg Elena Kaliská
Slovakia (SVK)
Flag of Australia.svg Jacqueline Lawrence
Australia (AUS)
Flag of Austria.svg Violetta Oblinger-Peters
Austria (AUT)

Sprint

Men
Event Gold Silver Bronze
C-1 500 metres Flag of Russia.svg Maxim Opalev
Russia (RUS)
Flag of Spain.svg David Cal
Spain (ESP)
Flag of Ukraine.svg Iurii Cheban
Ukraine (UKR)
C-1 1000 metres Flag of Hungary.svg Attila Vajda
Hungary (HUN)
Flag of Spain.svg David Cal
Spain (ESP)
Flag of Canada.svg Thomas Hall
Canada (CAN)
C-2 500 metres  China (CHN)
Meng Guanliang
Yang Wenjun
 Russia (RUS)
Sergey Ulegin
Alexander Kostoglod
 Germany (GER)
Christian Gille
Thomasz Wylenzek
C-2 1000 metres  Belarus (BLR)
Andrei Bahdanovich
Aliaksandr Bahdanovich
 Germany (GER)
Christian Gille
Tomasz Wylenzek
 Hungary (HUN)
György Kozmann
Tamás Kiss
K-1 500 metres Flag of Australia.svg Ken Wallace
Australia (AUS)
Flag of Canada.svg Adam van Koeverden
Canada (CAN)
Flag of the United Kingdom.svg Tim Brabants
Great Britain (GBR)
K-1 1000 metres Flag of the United Kingdom.svg Tim Brabants
Great Britain (GBR)
Flag of Norway.svg Eirik Verås Larsen
Norway (NOR)
Flag of Australia.svg Ken Wallace
Australia (AUS)
K-2 500 metres  Spain (ESP)
Saul Craviotto
Carlos Pérez
 Germany (GER)
Ronald Rauhe
Tim Wieskotter
 Belarus (BLR)
Raman Piatrushenka
Vadzim Makhneu
K-2 1000 metres  Germany (GER)
Martin Hollstein
Andreas Ihle
 Denmark (DEN)
Kim Wraae Knudsen
René Holten Poulsen
 Italy (ITA)
Andrea Facchin
Antonio Massimiliano Scaduto
K-4 1000 metres  Belarus (BLR)
Raman Piatrushenka
Aliaksei Abalmasau
Artur Litvinchuk
Vadzim Makhneu
 Slovakia (SVK)
Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Juraj Tarr
 Germany (GER)
Lutz Altepost
Norman Brockl
Torsten Eckbrett
Bjorn Hogel Goldschmidt
Women
Event Gold Silver Bronze
K-1 500 metres Flag of Ukraine.svg Inna Osypenko-Radomska
Ukraine (UKR)
Flag of Italy.svg Josefa Idem
Italy (ITA)
Flag of Germany.svg Katrin Wagner-Augustin
Germany (GER)
K-2 500 metres  Hungary (HUN)
Katalin Kovacs
Natasa Janics
 Poland (POL)
Beata Mikolajczyk
Aneta Konieczna
 France (FRA)
Marie Delattre
Anne-Laure Viard
K-4 500 metres  Germany (GER)
Fanny Fischer
Nicole Reinhardt
Katrin Wagner-Augustin
Conny Wassmuth
 Hungary (HUN)
Katalin Kovács
Gabriella Szabó
Danuta Kozák
Natasa Janics
 Australia (AUS)
Lisa Oldenhof
Hannah Davis
Chantal Meek
Lyndsie Fogarty

Medal table

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1  Germany (GER) 3 2 3 8
2  Slovakia (SVK) 3 1 0 4
3  Hungary (HUN) 2 1 1 4
4  Belarus (BLR) 2 0 1 3
5  Spain (ESP) 1 2 0 3
6  Australia (AUS) 1 1 3 5
7  Great Britain (GBR) 1 1 1 3
 Russia (RUS) 1 1 1 3
9  Ukraine (UKR) 1 0 1 2
10  China (CHN) 1 0 0 1
11  Canada (CAN) 0 1 1 2
 France (FRA) 0 1 1 2
 Italy (ITA) 0 1 1 2
14  Czech Republic (CZE) 0 1 0 1
 Denmark (DEN) 0 1 0 1
 Norway (NOR) 0 1 0 1
 Poland (POL) 0 1 0 1
18  Austria (AUT) 0 0 1 1
 Togo (TOG) 0 0 1 1
Total 16 16 16 48

References


Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message