The Full Wiki

Coupe de France 2008–09: Wikis

  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

The 2008–09 Coupe de France was the ninety-second season of the French most prestigious cup competition and was open to all clubs in French football, as well as 7 teams from overseas departments and territories (Guadeloupe, French Guyana, Martinique, Mayotte, New Caledonia, French Polynesia, and Réunion). The final was held on 9 May 2009 at Stade de France.

Guingamp claimed their first Coupe de France trophy by defeating Rennes 2–1, after two second-half goals from the Brazilian Eduardo.[1]

Contents

Calendar

On 8 July 2008, French Football Federation announced the calendar for the Coupe de France.[2]

Date Event
21 September 2008 Clubs in CFA 2 enter competition
5 October 2008 Clubs in CFA enter competition
19 October 2008 Clubs in the Championnat National enter competition
22–23 November 2008 Clubs in Ligue 2 enter competition
3–4 January 2009 Clubs in Ligue 1 enter competition
24–25 January 2009 Round of 32
3–4 March 2009 Round of 16
17–18 March 2009 Quarterfinals
21–22 April 2009 Semifinals
9 May 2009 Coupe de France Final

Seventh Round

The draw for the seventh round of Coupe de France was conducted on November 5, 2008 in Lyon by former Olympique Lyonnais players Bernard Lacombe and Jean Djorkaeff, who currently serves as the president of the Coupe de France Commission.[3] The overseas region draw was conducted in Paris the same day, by Olympic medalists Pascal Gentil and Grégory Baugé.[4] The matches were played on the November 21, 22 and 23, 2008. The matches that were postponed were played on November 30.[5]

Tie no Home team Score Away team
1 Bassin d'Arcachon 0 – 0
3–2 p.
Aurillac
2 Luzenac 1 – 2 SC Bastia
3 Saint-Flour 1 – 3
aet
Montpellier
4 Blagnac 4 – 1 Saint-Alban
5 Villenave 1 – 2 Rilhac-Rancon
6 Genêts Anglet 0 – 1
aet
Bayonne
7 Rodez 1 – 0 Balma
8 Nouvelle 3 – 1 Cognac
9 Villefranche 1 – 1
5–4 p.
Clermont Herault
10 Toulon 3 – 0 Saint-Maurice l'Exil
11 Bagnols Pont 2 – 2
5–6 p.
AC Ajaccio
12 Andrézieux 2 – 0 Lyon-Duchère
13 Pennoise 0 – 2 Louhans-Cuiseaux
14 Grenoble-Villeneuve 0 – 2 Uzès Pont du Gard
15 Firminy 1 – 2 Nîmes
16 Bourg-Péronnas 1 – 1
4–3 p.
Corte
17 Yzeure 5 – 1 Vichy
18 Albertville 0 – 0
1–3 p.
Thiers
19 Saint-Clair-de-la-Tour 7 – 1 Montréal-la-Cluse
20 Cruseilles 0 – 4 Clermont Foot
21 Pont-de-Cheruy 0 – 1 Selongey
22 Saint-Priest 4 – 4
3–4 p.
Troyes
23 Croix de Savoie 1 – 0 Montceau Bourgogne
24 Gazélec Ajaccio 3 – 1 Chenove
25 Le Poiré-sur-Vie 2 – 4 Tours
26 Poitiers 1 – 0 Thouaré
27 Châteauroux 2 – 1 Saumur
28 Orléans 0 – 1 Montluçon
29 Romorantin 1 – 0 Sablé
30 Les Herbiers 1 – 2 Niort
31 Carquefou 0 – 0
3–4 p.
Vendée Luçon
32 Châtellerault 2 – 0 La Chapelle des Marais
33 Dinard 0 – 5 Guingamp
34 Lesneven 1 – 2 Plabennecois
35 La Vitréenne 3 – 0 TA Rennes
36 La Gacilly 3 – 4
aet
Saint-Brieuc
37 Goelands Larmor 1 – 0 Pontivy
38 Concarneau 2 – 0 Plouvorn
39 Lannion 0 – 0
9–10 p.
Stade Brest
40 Vitré 2 – 1 Libourne-Saint-Seurin
Tie no Home team Score Away team
41 Quimper 1 – 1
4–2 p.
Saint-Malo
42 Arnage-Pontlieue 2 – 7 Angers
43 Mondeville 1 – 2 Alençon
44 Les Ulis 0 – 1 Sainte-Geneviève
45 Viry-Châtillon 2 – 1
aet
Saint-Lô
46 La Suze 0 – 2 Alfortville
47 Orly 4 – 1 Saint-Pryvé-Saint-Hilaire
48 Amilly 0 – 2 Changéenne
49 Vannes 3 – 1
aet
Cherbourg
50 Saint-Omer 1 – 0 Amiens SC
51 Ezanville-Ecouen 1 – 0 Marck
52 Le Touquet 1 – 2 Ararat Issy
53 Amiens AC 0 – 1 Pacy Vallée-d'Eure
54 Grand-Synthe 1 – 0 Saint Ouen L'Aumône
55 Creil 0 – 6 Quevilly
56 Evreux 0 – 2 Boulogne
57 Luneray 0 – 0
1–3 p.
Beauvais Oise
58 RC Strasbourg 6 – 0 L'Entente
59 Mars Bischheim 2 – 4 Schirrhein
60 Lons-le-Saunier 0 – 3 Épinal
61 Raon-l'Étape 1 – 0 Saint-Dié
62 ASPV Strasbourg 1 – 4
aet
Besançon
63 Neuhof Strasbourg 1 – 0 Soleil Bischheim
64 Ornans 1 – 1
4–5 p.
Pont-de-Roide
65 Haguenau 0 – 1 Dijon
66 Ligny-en-Barrois 3 – 0 Fameck
67 Eclaron-Valcourt 2 – 1 Dieue-Sommedieue
68 Sedan 1 – 0 Noisy-le-Sec
69 Chauny 2 – 0 Charleville
70 Créteil-Lusitanos 2 – 1 Metz
71 Amnéville 2 – 0 Saint-Dizier
72 Creutzwald 5 – 1 Bar-sur-Seine
73 Sarreguemine 0 – 3 Paris FC
74 Evry 2 – 1
aet
Wasquehal
75 Arras 0 – 0
4–2 p.
Lens
76 Ribecourt 1 – 3 Marquette
77 Chantilly 0 – 1 Lesquin
78 Biache 0 – 2 Calais
79 Hénin-Beaumont 4 – 0 Roubaix Hommelet
80 Avion 6 – 0 Fresnoy-le-Grand
81 Villeneuve Saint-Germain 1 – 9 Stade Reims

Overseas Region

Tie no Home team Score Away team
1 Cayenne (Guy.) 0 – 1 Martigues
2 Foudre (May.) 1 – 3 Cannes
3 Rivière-Pilote (Mar.) 0 – 4 Vendée Fontenay
4 Mont-Dore (N.-C.) 2 – 4 Dunkerque
Tie no Home team Score Away team
5 Colmar 1 – 1
2–4 p.
Tefana (Pol.)
6 Saint Louis Neuweg 0 – 1 Jeanne d'Arc (Réu.)
7 Feignies 3 – 2 Evolucas (Gua.)

Eighth Round

The draw for the eighth round was conducted on November 25, 2008 at the offices of French Football Federation in Paris. The drawers were current France under-17 coach Philippe Bergeroo and Stéphane Guivarc'h, member of the French squad that won the 1998 FIFA World Cup.[6] The overseas region draw was conducted in Paris as well, by Bernard Diomède, who was also a member of the France squad that won the 1998 FIFA World Cup.[7] The following matches were played on December 12, 13 and 14, 2008. The matches that were postponed were played on 20 December.[8]

Tie no Home team Score Away team
1 Pacy Vallée-d'Eure 0 – 1 Tours
2 Saint-Brieuc 0 – 1
aet
Concarneau
3 Guingamp 1 – 1
4–1 p.
La Vitréenne
4 Orly 5 – 3 Plabennecois
5 Changéenne 2 – 4 Stade Brest
6 Goelands Larmor 0 – 5 Vitré
7 Quimper 0 – 0
1–4 p.
Niort
8 Evry 2 – 1 Paris FC
9 Romorantin 1 – 1
9–8 p.
Angers
10 Ararat Issy 0 – 5 Vannes
11 Viry-Châtillon 1 – 2 Créteil-Lusitanos
12 Eclaron-Valcourt 1 – 0 Châtellerault
13 Châteauroux 4 – 3 Chauny
14 Ezanville-Ecouen 1 – 3 Alençon
15 Grand-Synthe 1 – 0 Marquette
16 Avion 1 – 1
4–5 p.
Saint-Omer
17 Dunkerque 2 – 1 Stade Reims
18 Boulogne 4 – 0 Lesquin
19 Troyes 3 – 1 Beauvais Oise
20 Hénin-Beaumont 0 – 0
2–4 p.
Alfortville
21 Calais 2 – 1 Quevilly
Tie no Home team Score Away team
22 Creutzwald 1 – 2 Schirrhein
23 Ligny-en-Barrois 1 – 4
aet
Raon-l'Étape
24 Neuhof Strasbourg 0 – 1 Louhans-Cuiseaux
25 Besançon 3 – 1 Amnéville
26 RC Strasbourg 2 – 4 Sedan
27 Selongey 3 – 6
aet
Dijon
28 Sainte-Geneviève 4 – 1 Épinal
29 Yzeure 2 – 0 Thiers
30 Blagnac 1 – 0 Rilhac-Rancon
31 AC Ajaccio 2 – 1 Vendée Fontenay
32 Montluçon 1 – 0 Vendée Luçon
33 Andrézieux 1 – 0 Poitiers
34 Rodez 3 – 0 Bassin d'Arcachon
35 Nîmes 0 – 1 Bayonne
36 Nouvelle 0 – 0
4–2 p.
Toulon
37 Croix de Savoie 3 – 1
aet
Martigues
38 Bourg-Péronnas 2 – 2
4–5 p.
Gazélec Ajaccio
39 Pont-de-Roide 2 – 1 SJS-Tour
40 Montpellier 0 – 0
4–2 p.
Cannes
41 Villefranche 2 – 1 Uzès Pont du Gard
42 Clermont Foot 1 – 0 Bastia

Overseas Region

Tie no Home team Score Away team
1 Tefana (Pol.) 0 – 2
aet
Arras
Tie no Home team Score Away team
2 Jeanne d'Arc (Réu.) 3 – 2 Feignies

Round of 64

The Round of 64 matches were played on January 2, 3 and 4, 2009.[9] The draw was conducted on December 15, 2008 in Metz by former Nancy greats Olivier Rouyer and Bernard Zénier, former wheelchair fencing champion Yvon Pacault, and Ann-Sophie Mathis, who is the current WBC Super-lightweight world champion.[10] The matches that were postponed were played on January 10 and 24, 2009.

Tie no Home team Score Away team
1 Nouvelle 0 – 3 Rodez
2 Romorantin 0 – 0
4–2 p.
Nancy
3 Concarneau 0 – 6 Lyon
4 Blagnac 0 – 1 Monaco
5 Vannes 1 – 0 Châteauroux
6 Toulouse 0 – 0
5–4 p.
Valenciennes
7 Bayonne 0 – 2 Vitré
8 Jeanne d'Arc (Réu.) 1 – 7 Tours
9 Stade Brest 2 – 2
5–4 p.
Croix de Savoie
10 Sochaux 0 – 1 Rennes
11 Yzeure 0 – 0
4–5 p.
Le Mans
12 AC Ajaccio 1 – 1
3–1 p.
Auxerre
13 Andrézieux 0 – 2 Sedan
14 Montluçon 0 – 1 PSG
15 Evry 0 – 5 Créteil-Lusitanos
16 Villefranche 2 – 1 Orly
17 Niort 1 – 2
aet
Boulogne
Tie no Home team Score Away team
18 Alfortville 0 – 2 Le Havre
19 Arras 1 – 3
aet
Nice
20 Montpellier 0 – 1 Dunkerque
21 Saint-Omer 1 – 3 Guingamp
22 Alençon 2 – 2
2–3 p.
Lorient
23 Bordeaux 0 – 1 Saint-Étienne
24 Grand-Synthe 1 – 1
4–2 p.
Calais
25 Raon-l'Étape 0 – 0
3–4 p.
Grenoble Foot
26 Louhans-Cuiseaux 0 – 1
aet
Troyes
27 Nantes 2 – 2
3–5 p.
Caen
28 Pont-de-Roide 0 – 1 Gazélec Ajaccio
29 Schirrhein 4 – 2 Clermont Foot
30 Besançon 1 – 1
4–5 p.
Marseille
31 Eclaron-Valcourt 0 – 5 Dijon
32 Sainte-Geneviève 0 – 3 Lille

Round of 32

The Round of 32 matches were played on 23, 24, 25 and 28 January. The draw was conducted on January 4, 2009 in Issy-les-Moulineaux, Paris at the headquarters of Eurosport by Chloé Mortaud, the recently crowned Miss France and 2008 Summer Olympics bronze medalist Teddy Riner.[11] The Guingamp – Brest match was rescheduled to 20 January.[12]

Tie no Home team Score Away team
1 Lyon 1 – 0 Marseille
2 Troyes 1 – 2 Rodez
3 Dijon 4 – 1 Villefranche
4 Dunkerque 0 – 3 Lille
5 AC Ajaccio 2 – 0 Vannes
6 Monaco 1 – 0 Nice
7 Lorient 2 – 1
aet
Tours
8 Rennes 2 – 0 Saint-Étienne
9 Le Havre 0 – 1
aet
Le Mans
Tie no Home team Score Away team
10 Boulogne 3 – 1 Caen
11 Gazélec Ajaccio 0 – 3 PSG
12 Guingamp 2 – 0
aet
Stade Brest
13 Grand-Synthe 1 – 3 Grenoble Foot
14 Vitré 1 – 1
9–8 p.
Créteil-Lusitanos
15 Romorantin 0 – 0
5–6 p.
Sedan
16 Schirrhein 0 – 8 Toulouse

Round of 16

The Round of 16 matches were played on 3 and 4 March. The draw was conducted on January 25, 2009 in Issy-les-Moulineaux, Paris at the headquarters of Eurosport by French journalist and television host Michel Drucker and former player and manager Michel Hidalgo.[13]

Tie no Home team Score Away team
1 Sedan 3 – 1 Vitré
2 Dijon 1 – 1
2–4 p.
Grenoble Foot
3 Guingamp 1 – 0 Le Mans
4 AC Ajaccio 0 – 2 Monaco
Tie no Home team Score Away team
5 Lille 3 – 2 Lyon
6 Rodez 3 – 1
aet
PSG
7 Rennes 3 – 0 Lorient
8 Boulogne 0 – 2 Toulouse

Quarter-finals

The quarterfinal matches were played on 17 and 18 March. The draw was conducted on March 8, 2009 in Versailles, Paris at the Galaxy Foot Salon by French female volleyball player Victoria Rava and French female sprinter Muriel Hurtis.[14]

17 March 2009
18:00 CET
Sedan 1 – 3 Guingamp Stade Louis Dugauguez, Sedan
Attendance: 8,598
Referee: Alsace Philippe Kalt
Allart Goal 18' Report Eduardo Goal 38'74'
Oruma Goal 62'

17 March 2009
20:45 CET
Toulouse 1 – 1 Lille Stadium Municipal, Toulouse
Attendance: 18,303
Referee: Rhône-Alpes Tony Chapron
Conceição Goal 110' (o.g.) Report Bastos Goal 105'
    Penalties  
Ebondo Scored
Pentecôte Scored
Gignac Scored
Bergougnoux Missed (saved)
Cetto Scored
Braaten Scored
Fofana Scored
Sissoko Scored
7 – 6 Scored Bastos
Scored Mavuba
Missed (saved) Rami
Scored Balmont
Scored Hazard
Scored Chedjou
Scored Vandam
Missed (saved) Conceição
 

18 March 2009
17:00 CET
Grenoble Foot 2 – 0 Monaco Stade des Alpes, Grenoble
Attendance: 14,065
Referee: Île-de-France (region) Thierry Auriac
Moreira Goal 13'
Akrour Goal 54'
Report

18 March 2009
19:00 CET
Rennes 2 – 0 Rodez Route de Lorient, Rennes
Referee: Aquitaine Olivier Thual
M'Bia Goal 32'
Briand Goal 61'
Report

Semi-finals

The semifinal matches were played on 21 and 22 April. The draw was conducted on March 22, 2009 by current France international Samir Nasri.[15]

21 April 2009
20:45 CET
Grenoble Foot 0 – 1 Rennes Stade des Alpes, Grenoble
Attendance: 17,822
Referee: Hervé Piccirillo
Report Sow Goal 22'

22 April 2009
20:45 CET
Toulouse 1 – 2 Guingamp Stadium Municipal, Toulouse
Referee: Rhône-Alpes Eric Poulat
Gignac Goal 75' Report Eduardo Goal 29'
Sène Goal 90'

Final

9 May 2009
20:45 CET
Rennes 1 – 2 Guingamp Stade de France, Saint-Denis
Attendance: 80,056
Referee: Midi-Pyrénées Thierry Auriac
Bocanegra Goal 69' Report Eduardo Goal 72'82'

Miscellaneous

RC Saint-André were awarded the "Petit Poucet" Plaque for achieving the best performance in the Coupe de France by an amateur club. Saint-André, who play Championnat de District Level 3 managed to reach the 6th round by eliminating Promotion Ligue side Etoile Chapelaine in the 1st Round, three d'Honneur Régionale sides (FC Nogentais, Chaumont PTT, FCO St. Julien) in the 2nd Round, 3rd Round, and 4th Round, respectively. They defeated another Promotion Ligue side in Bagneux Clesles, before suffering elimination to Foyer Barsequanais in the 6th Round. Their exploits allowed the club to accumulate 30 points and thus defeat FCE Schirrhein (29 points), who were eliminated by Ligue 1 club Toulouse FC after making it all the way to the Round of 32.[16]

See also

External links

References








Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message