The Full Wiki

Czechoslovakia at the 1980 Summer Olympics: Wikis

Advertisements
  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

Czechoslovakia at the Olympic Games

Flag of Czechoslovakia
IOC code   TCH
At the 1980 Summer Olympics in Moscow
Competitors 224
Flag bearer Vítězslav Mácha
Medals Gold
2
Silver
3
Bronze
9
Total
14
Olympic history (summary)
Summer Games
1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992
Winter Games
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992
Other related appearances
Bohemia (1900–1912)
Czech Republic (1994–)
Slovakia (1994–)

Czechoslovakia competed at the 1980 Summer Olympics in Moscow, USSR.

Contents

Medalists

Advertisements

Med 1.png Gold

Med 2.png Silver

  • Imrich Bugár — Athletics, men's discus throw
  • Jarmila Kratochvílová — Athletics, women's 400 metres
  • Milada Blazková, Jirina Cermáková, Jirina Hájková, Berta Hrubá, Ida Hubácková, Jirina Kadlecová, Jarmila Králícková, Jirina Krízová, Alena Kyselicová, Jana Lahodová, Kvetoslava Petrícková, Viera Podhányiová, Iveta Srámková, Marie Sykorová, Marta Urbanová and Lenka Vymazalová — Field Hockey, women's team competition

Med 3.png Bronze

  • Ján Franek — Boxing, men's light middleweight
  • Jirí Tábak — Gymnastics, men's rings
  • Vladimír Kocman — Judo, men's heavyweight
  • Dusan Poliacik — Weightlifting, men's light heavyweight
  • Dan Karabin — Wrestling, men's welterweight
  • Július Strnisko — Wrestling, men's freestyle heavyweight
  • Zdenek Pecka and Václav Vochoska — Rowing, men's double sculls
  • Teodor Cerny, Martin Penc, Jirí Pokorny and Igor Sláma — Cycling, men's 4.000 metres team pursuit
  • Michal Klasa, Vlastibor Konecny, Alipi Kostadinov and Jirí Skoda — Cycling, men's team road race

Results by event

Archery

In its first appearance in the Olympic archery competition, Czechoslovakia sent two women and one man. Zdenka Padevetova earned a fourth place finish.
Women's Individual Competition:

  • Zdenka Padevetova — 2405 points (→ 4th place)
  • Jitka Dolejsi — 2219 points (→ 20th place)


Men's Individual Competition:

  • Frantisek Hadas — 2305 points (→ 24th place)

Athletics

Men's 1,500 metres

  • Heat — 3:44.4
  • Semifinals — 3:40.4
  • Final — 3:40.7 (→ 6th place)

Men's 5,000 metres

  • Jiří Sýkora
  • Heat — 13:43.1
  • Semi Final — 13:31.0
  • Final — 13:25.0 (→ 9th place)

Men's 10,000 metres

  • Jiří Sýkora
  • Heat — 29:19.8 (→ did not advance)

Men's Marathon

  • Vlastimil Zwiefelhofer
  • Final — did not finish (→ no ranking)
  • Josef Janska
  • Final — did not finish (→ no ranking)

Men's 4x400 metres Relay

  • Josef Lomický, Dusan Malovec, František Břečka, and Karel Kolář
  • Heat — 3:03.5
  • Final — 3:07.0 (→ 7th place)

Men's 110 m Hurdles

  • Július Ivan
  • Final — did not finish (→ no ranking)

Men's 3,000 m Steeplechase

  • Dušan Moravčík
  • Heat — 8:33.4
  • Semifinals — 8:28.0
  • Final — 8:29.1 (→ 10th place)

Men's Long Jump

  • Qualification — 7.68 m (→ did not advance)

Men's Discus Throw

  • Qualification — 65.08 m
  • Final — 66.38 m (→ Med 2.png Silver Medal)

Men's Hammer Throw

  • Jiří Chamrád
  • Qualification — 69.38 m
  • Final Round — 68.16 m (→ 12th place)

Men's Shot Put

  • Jaromír Vlk
  • Qualification — 19.69 m
  • Final — 20.24 m (→ 7th place)

Men's 20 km Walk

  • Final — 1:35:30.8 (→ 14th place)
  • Final — 1:42:52.4 (→ 20th place)
  • Juraj Benčík
  • Final — DSQ (→ no ranking)

Men's 50 km Walk

  • Final — 4:16:26 (→ 10th place)
  • Juraj Benčík
  • Final — 4:27:39 (→ 13th place)
  • Jaromír Vaňous
  • Final — DSQ (→ no ranking)


Women's Long Jump

  • Qualification — 6.58 m
  • Final — 6.83 m (→ 6th place)

Women's Discus Throw

  • Qualification — 59.48 m
  • Final — 57.78 m (→ 11th place)

Women's Shot Put

  • Final — 18.40 m (→ 10th place)

Women's Pentathlon

  • Marcela Koblasova — 4328 points (→ 11th place)
    1. 100 metres — 14.10s
    2. Shot Put — 13.42m
    3. High Jump — 1.71m
    4. Long Jump — 6.15m
    5. 800 metres — 2:20.30

Basketball

Men's Team Competition

  • Preliminary Round (Group A)
  • Lost to Brazil (70-72)
  • Defeated India (133-65)
  • Lost to Soviet Union (83-99)
  • Second Round (Group B)
  • Lost to Australia (86-91)
  • Defeated Sweden (83-61)
  • Lost to Poland (84-88)
  • Defeated Senegal (88-72) → 9th place
  • Team Roster:
  • Jaroslav Skála
  • Dušan Žácek
  • Vlastimil Havlík
  • Peter Rajniak
  • Stanislav Kropilák
  • Pavol Bojanovsky
  • Zdenek Kos
  • Jirí Pospíšil
  • Vlastibor Klimeš
  • Kamil Bravenec
  • Zdenek Douša
  • Gustav Hraška

Boxing

Men's Featherweight (57 kg)

  • Miroslav Šandor
    1. First Round — Bye
    2. Second Round — Lost to Dejan Marovic (Yugoslavia) on points (0-5)

Football

Men's Team Competition

Preliminary Round (Group B)

All matches were played at the Kirov Stadium in Leningrad except where noted.

  • July 21, 1980 : Czechoslovakia - Colombia 3-0 (2-0)
  • July 23, 1980 : Czechoslovakia - Nigeria 1-1 (1-0)
  • July 25, 1980 : Czechoslovakia - Kuwait 0-0 (0-0)
Final Standings

With four points each (one win and two draws), Czechoslovakia and Kuwait qualified for the quarterfinals.

Quarterfinals
  • July 27, 1980 : Czechoslovakia - Cuba 4-0 (4-0)
Semifinals
  • July 29, 1980 : Czechoslovakia - Yugoslavia 2-0 (2-0) at Dynamo Stadium, Moscow
Final
  • August 2, 1980 : Czechoslovakia - East Germany 1-0 (0-0) Loujniki Stadium, Moscow
Roster

Hockey

Women's Team Competition

  • Preliminary Round Robin
  • Lost to Soviet Union (0-2)
  • Drew with Zimbabwe (2-2)
  • Defeated India (2-1)
  • Defeated Austria (5-0)
  • Defeated Poland (1-0) → Med 2.png Silver Medal
  • Team Roster:
  • Jarmila Králicková
  • Berta Hrubá
  • Iveta Šranková
  • Lenka Vymazalová
  • Jirina Križová
  • Jirina Kadlecová
  • Jirina Cermáková
  • Marta Urbanová
  • Kveta Petrícková
  • Marie Sýkorová
  • Ida Hubácková
  • Milada Blažková
  • Jana Lahodová
  • Alena Kyselicová
  • Jirina Hájková
  • Viera Podhanyiová

Modern pentathlon

Men's Individual Competition:

  • Milan Kadlec — 5229 pts, 8th place
  • Jan Bárto — 5158 pts, 16th place
  • Bohumil Starnovský — 4952 pts, 26th place


Men's Team Competition:

  • Kadlec, Bárto, and Starnovský — 15339 pts, 6th place

Swimming

Men's 200m Freestyle

  • Petr Adamec
  • Final — 1:55.84 (→ did not advance)
  • Radek Havel
  • Final — 1:55.07 (→ did not advance)

Men's 400m Freestyle

  • Daniel Machek
  • Final — 3:55.66 (→ 5th place)

Men's 100m Backstroke

  • Miloslav Rolko
  • Final — 57.74 (→ 4th place)

Men's 400m Individual Medley

  • Miloslav Rolko
  • Final — 4:26.99 (→ 6th place)
  • Daniel Machek
  • Final — 4:29.86 (→ 8th place)


Women's 100m Breaststroke

  • Heats — 1:13.35 (→ did not advance)

Women's 200m Breaststroke

  • Final — 2:33.23 (→ 5th place)

Volleyball

Men's Team Competition

  • Preliminary Round (Group A)
  • Lost to Soviet Union (1-3)
  • Lost to Italy (2-3)
  • Lost to Bulgaria (0-3)
  • Defeated Cuba (3-2)
  • Classification Matches
  • 5th/8th place: Lost to Brazil (0-3)
  • 7th/8th place: Lost to Cuba (1-3) → 8th place
  • Team Roster
  • Dušan Prieložný
  • Pavel Valach
  • Vlado Sirvoň
  • Ján Repák
  • Josef Novotný
  • Jaroslav Šmid
  • Vlastimil Lenert
  • Jaroslav Kopet
  • Ján Cifra
  • Pavel Řeřábek
  • Josef Pick
  • Cyril Krejčí




Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message