The Full Wiki

Estonian Cup 2008–09: Wikis

Advertisements
  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

Estonian Cup 2008–09 was the twenty-second season of the Estonian football knockout tournament. Winners of the cup qualified for the second qualifying round of the UEFA Europa League 2009–10. The defending champions were Flora Tallinn, who successfully defended their title this year.

Contents

First Round

Team #1  Score  Team #2
July 22, 2008
Nõmme United 7–1 Igiliikur
Tulevik II 10–0 Eston Villa
July 23, 2008
Võru 1–2 (aet) Vaprus
Elva II 3–2 Olympic
Linnugripp 1–3 Lootos
Elva 2–1 Jalgpallihaigla
Kaitseliit Kalev 2–3 Kalju II
Kristiine 0–11 Kalju
July 30, 2008
Maag Tammeka II w/o Keskerakond
Kadakas 6–2 Reaal
Atli 0–8 Tallinna Kalev
Lootus 2–0 Toompea 1994
Maag Tammeka 3–0 SK-10 Premium
August 6, 2008
Flora II 6–2 Trans II
Kumake 1–13 Paide LM
Flora Rakvere 9–1 Flora Järva-Jaani SK
Maaülikooli SK 0–10 Levadia
Tallinna Kalev II 1–3 HÜJK
HaServ w/o Tempori
Orbiit w/o Kalevi SK

The following teams received a bye in this round:

League Teams
Meistriliiga Flora , TVMK , Trans , Tulevik , Sillamäe Kalev
Esiliiga Kuressaare, Lasnamäe Ajax , Warrior , Tamme Auto
Second League Anži, Alko, Santos, Tabasalu PK, Sörve, Tarvastu, Ganvix, Warrior II
Third League Saue, Piraaja, Lasnamäe Ajax Veteranid, Eurouniv, EBS Team, Ülikool Fauna, Metec, Noorus 96, Rada, Esteve, Kotkad, Atletik, Toompea, Püsivus, Haiba, Lelle, Vaprus III
Fourth League HansaNet.ee, Enter, Soccernet, Quattromed, Otepää, Twister, Tribling, WC Guwalda, Kose, Dagöplast

Second Round

Team #1  Score  Team #2
August 5, 2008
Vaprus 5–2 Tabasalu PK
August 6, 2008
TVMK 2–3 Kalju
Sillamäe Kalev 6–0 Kose
Tamme Auto 7–1 Rada
Nõmme United 2–5 HaServ
Kotkad 0–1 Flora
Püsivus 1–3 Ülikool Fauna
Atletik 0–2 Orbiit
August 7, 2008
Soccernet 0–10 Toompea
Warrior 3–1 Vaprus III
August 12, 2008
Warrior II 2–7 Tallinna Kalev
Anži 6–2 Eurouniv
August 13, 2008
Quattromed 2–6 Tulevik
Piraaja 1–0 (aet) Sörve
Santos 2–5 Lootus
Tulevik II 10–0 EBS Team
August 14, 2008
Otepää 1–3 Kuressaare
August 19, 2008
Enter 0–2 Levadia
August 20, 2008
Trans 5–0 Flora Rakvere
Twister 1–6 Lootos
Dagöplast 4–0 WC Guwalda
Alko w/o Haiba
Paide LM 6–2 Metec
Lelle 1–6 Elva
Kalju II 11–0 Kadakas
Saue 3–6 Maag Tammeka
Esteve 5–2 Noorus 96
HansaNet.ee 1–4 Maag Tammeka II
HÜJK 3–0 Tribling
August 21, 2008
Ganvix 2–0 Tarvastu
August 27, 2008
Elva II 4–1 Lasnamäe Ajax Veteranid
Lasnamäe Ajax 2–1 Flora II

Third round

Team #1  Score  Team #2
September 2, 2008
Warrior 1–4 Maag Tammeka
September 3, 2008
Tamme Auto 1–8 Flora
Levadia 12–0 Esteve
Vaprus w/o1 Ganvix
Tallinna Kalev 4–0 Lasnamäe Ajax
HaServ 0–4 Sillamäe Kalev
Piraaja 0–3 Orbiit
September 4, 2008
Paide LM 1–5 Tulevik
September 6, 2008
Maag Tammeka II 0–1 Kalju
September 9, 2008
Trans 4–2 Lootus
Elva 3–10 Toompea
Anži 1–3 (aet) Lootos
Tulevik II 8–1 Dagöplast
September 11, 2008
Kuressaare 1–0 (aet) Alko
September 17, 2008
Elva II 2–0 Ülikool Fauna
Kalju II 4–1 HÜJK

1Vaprus were disqualified from the competition because of the use of an ineligible player in their game against Ganvix.

Fourth round

Team #1  Score  Team #2
September 23, 2008
Tulevik 1–2 Kalju
September 24, 2008
Tulevik II 0–10 Levadia
Lootos 0–2 Maag Tammeka
October 1, 2008
Elva II 2–3 (aet) Kalju II
October 8, 2008
Orbiit 1–3 Flora
October 11, 2008
Sillamäe Kalev 3–1 Kuressaare
Tallinna Kalev 0–2 Trans
October 26, 2008
Ganvix 2–0 Toompea

Quarter-finals

14 April 2009
18:00 EEST
Trans 3 – 1 Levadia Kreenholmi staadion, Narva
Attendance: 120
Referee: Hannes Kaasik
Bazyukin Goal 15'
Tarassenkov Goal 17' Goal 63' (pen.)
Report Gussev Goal 82' (pen.)

15 April 2009
18:00 EEST
Ganvix 1 – 4 Kalju Türi linnastaadion, Türi
Attendance: 250
Referee: Neeme Neemlaid
Karus Goal 49' Report Nunes Goal 19' Goal 22' Goal 71' Goal 73'

15 April 2009
18:45 EEST
Tammeka 0 – 3 Sillamäe Kalev Annelinna kunstmuruväljak, Tartu
Attendance: 160
Referee: Eiko Saar
Report A. Kulik Goal 49' Goal 51'
V. Kulik Goal 90+4'

15 April 2009
18:45 EEST
Flora 4 – 0 Kalju II Sportland Arena, Tallinn
Attendance: 85
Referee: Martin Salong
Jürgenson Goal 29'
Mööl Goal 68'
Anier Goal 76'
Vunk Goal 82' (pen.)
Report

Semi-finals

28 April 2009
18:05 EEST
Trans 0 – 3 Flora Kreenholmi staadion, Narva
Attendance: 200
Referee: Silver Kõiv
Tamm Goal 36'
Zahovaiko Goal 84' Goal 90+2'

29 April 2009
18:00 EEST
Sillamäe Kalev 0 – 0
(a.e.t.)
Kalju Kalevi staadion, Sillamäe
Attendance: 390
Referee: Eiko Saar
    Penalties  
Ametov Missed (saved)
A. Kulik Scored
Naumov Scored
Gruznov Missed (post)
V. Kulik Missed (saved)
2 – 3 Scored Hurt
Scored Pimentel
Missed (saved) Mitt
Missed (saved) Leetma
Scored Nunes
 

Final

12 May 2009
18:45 EEST
Flora 0 – 0
(a.e.t.)
Kalju Kadrioru staadion, Tallinn
Attendance: 2,000
Referee: Kristo Tohver
    Penalties  
Zahovaiko Scored
Kasimir Scored
Vunk Missed (saved)
Vanna Scored
Dupikov Scored
4 – 3 Scored Smirnov
Scored Rõškevitš
Scored Pimentel
Missed (saved) Hurt
Missed (crossbar) Nunes
 
Flora
Kalju
FC FLORA TALLINN:
GK 25 Estonia Mihkel Aksalu
RB 16 Estonia Markus Jürgenson Booked in the 39th minute 39'
CB 15 Estonia Tõnis Vanna
CB 24 Estonia Karl Palatu
LB 19 Estonia Gert Kams
CM 33 Estonia Aivar Anniste Substituted off in the 70th minute 70'
CM 5 Estonia Siksten Kasimir
RM 8 Estonia Oliver Konsa Substituted off in the 105+1th minute 105+1'
CM 6 Estonia Martin Vunk
LM 10 Estonia Henri Anier
CF 9 Estonia Joonas Tamm Booked in the 30th minute 30' Substituted off in the 60th minute 60'
Substitutes:
GK 1 Estonia Stanislav Pedõk
DF 22 Estonia Mikk Reintam
MF 2 Estonia Ken Kallaste
MF 7 Estonia Sergei Mošnikov Booked in the 119th minute 119' Substituted on in the 105+1th minute 105+1'
MF 17 Estonia Henri Rüütli
FW 14 Estonia Vjatšeslav Zahovaiko Booked in the 76th minute 76' Substituted on in the 70th minute 70'
FW 20 Estonia Alo Dupikov Substituted on in the 60th minute 60'
Manager:
Estonia Tarmo Rüütli
JK NÕMME KALJU:
GK 31 Estonia Rene Kaas
RB 7 Brazil Marcio Pimentel Booked in the 35th minute 35'
CB 2 Estonia Mikk Haavistu Booked in the 74th minute 74'
CB 25 Estonia Martin Hurt
LB 8 Brazil Alan Arruda
RM 9 Estonia Maksim Smirnov Booked in the 108th minute 108'
CM 28 Estonia Jevgeni Novikov Substituted off in the 91st minute 91'
CM 16 Brazil Murilo Maccari Substituted off in the 67th minute 67'
LM 18 Estonia Sergei Terehhov Red card 95'
AM 5 Brazil Felipe Nunes
CF 19 Estonia Miroslav Rõškevitš
Substitutes:
GK 1 Estonia Daniil Savitski
DF 4 Estonia Risto Kägo
DF 12 Estonia Martin Tšegodajev
DF 24 Estonia Kristofer Kask
MF 11 Estonia Tõnis Kaukvere Substituted on in the 91st minute 91'
MF 14 Estonia Janar Tükk Substituted on in the 67th minute 67'
FW 27 Estonia Anti Kõlu
Manager:
Brazil Fredo Getulio

Top scorers

Rank Scorer Club Goals
1 Brazil Felipe Nunes Kalju 10
2 Russia Nikita Andreev Levadia 9
Estonia Argo Arbeiter Toompea 9
4 Estonia Alar Alve Lootos 6
Estonia Deniss Vassiljev Kalju II 6
Estonia Atko Väikmeri Toompea 6
7 Russia Yaroslav Dmitriev Levadia 5
Estonia Kristjan Tiirik Tammeka / Trans 5 + 0
9 Estonia Jarmo Ahjupera Flora 4
Ukraine Irfan Ametov Sillamäe Kalev 4
Estonia Andreas Aniko Kalju II 4
Estonia Alo Dupikov Sillamäe Kalev / Flora 4 + 0
Estonia Jaagup Luhakooder Tulevik II 4
Estonia Nikolai Lõsanov Trans 4
Estonia Herkki Orro Paide LM 4
Estonia Karlis Seire Paide LM 4
Estonia Joonas Tamm Tulevik II / Flora 3 + 1
Estonia Ingemar Teever Kalju 4

External links

Advertisements

Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message