The Full Wiki

List of Australian Open Mixed Doubles champions: Wikis

Advertisements

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

Year Champions Runners-up Score
1922 Esna Boyd Robertson & Jack Hawkes Lorna Utz & H.S. Utz 6-1, 6-1
1923 Sylvia Lance Harper & Horrie Rice Margaret Molesworth & Bert St. John 2-6, 6-4, 6-4
1924 Daphne Akhurst Cozens & John Willard Esna Boyd Robertson & Gar Hone 6-3, 6-4
1925 Daphne Akhurst Cozens & John Willard Sylvia Lance Harper & Bob Schlesinger 6-4, 6-4
1926 Esna Boyd Robertson & Jack Hawkes Daphne Akhurst Cozens & John Willard 6-2, 6-4
1927 Esna Boyd Robertson & Jack Hawkes Youtha Anthony & Jim Willard 6-1, 6-3
1928 Daphne Akhurst Cozens & Jean Borotra Esna Boyd Robertson & Jack Hawkes default
1929 Daphne Akhurst Cozens & Gar Moon Marjorie Cox Crawford & Jack Crawford 6-0, 7-5
1930 Nell Hall Hopman & Harry Hopman Marjorie Cox Crawford & Jack Crawford 11-9, 3-6, 6-3
1931 Marjorie Cox Crawford & Jack Crawford Emily Hood Westacott & Aubrey Willard 7-5, 6-4
1932 Marjorie Cox Crawford & Jack Crawford Meryl O'Hara Wood & Jiro Satoh 6-8, 8-6, 6-3
1933 Marjorie Cox Crawford & Jack Crawford M. Gladman Van Ryn & Ellsworth Vines 3-6, 7-5, 13-11
1934 Joan Hartigan Bathurst & Gar Moon Emily Hood Westacott & Ray Dunlop 6-3, 6-4
1935 Louise Bickerton & Christian Boussus Mrs. Bond & Vernon Kirby 1-6, 6-3, 6-3
1936 Nell Hall Hopman & Harry Hopman May Blick & Abe Kay 6-2, 6-0
1937 Nell Hall Hopman & Harry Hopman Dorothy Stevenson & Don Turnbull 3-6, 6-3, 6-2
1938 Margaret Wilson & John Bromwich Nancye Wynne Bolton & Colin Long 6-3, 6-2
1939 Nell Hall Hopman & Harry Hopman Margaret Wilson & John Bromwich 6-8, 6-2, 6-3
1940 Nancye Wynne Bolton & Colin Long Nell Hall Hopman & Harry Hopman 7-5, 2-6, 6-4
1941 No competition (World War II)
1942 No competition (World War II)
1943 No competition (World War II)
1944 No competition (World War II)
1945 No competition (World War II)
1946 Nancye Wynne Bolton & Colin Long Joyce Fitch & John Bromwich 6-0, 6-4
1947 Nancye Wynne Bolton & Colin Long Joyce Fitch & John Bromwich 6-3, 6-3
1948 Nancye Wynne Bolton & Colin Long Thelma Coyne Long & Bill Sidwell 7-5, 4-6, 8-6
1949 Doris Hart & Frank Sedgman Joyce Fitch & John Bromwich 6-1, 5-7, 12-10
1950 Doris Hart & Frank Sedgman Joyce Fitch & Eric Sturgess 8-6, 6-4
1951 Thelma Coyne Long & George Worthington Clare Proctor & Jack May 6-4, 3-6
1952 Thelma Coyne Long & George Worthington Gwen Thiele & Tom Warhurst 9-7, 7-5
1953 Julia Sampson & Rex Hartwig Maureen Connolly Brinker & Hamilton Richardson 6-4, 6-3
1954 Thelma Coyne Long & Rex Hartwig Beryl Penrose & John Bromwich 4-6, 6-1, 6-2
1955 Thelma Coyne Long & George Worthington Jenny Staley & Lew Hoad 6-2, 6-1
1956 Beryl Penrose & Neale Fraser Mary Bevis Hawton & Roy Emerson 6-2, 6-4
1957 Fay Muller & Mal Anderson J. Langley & Billy Knight 7-5, 3-6, 6-1
1958 Mary Bevis Hawton & Bob Howe Angela Mortimer Barrett & Peter Newman 9-11, 6-1, 6-2
1959 Sandra Reynolds Price & Bob Mark Renee Schuurman Haygarth & Rod Laver 4-6, 13-11, 6-1
1960 Jan Lehane O'Neill & Trevor Fancutt Mary Carter Reitano & Bob Mark 6-2, 7-5
1961 Jan Lehane O'Neill & Bob Hewitt Mary Carter Reitano & John Pearce 9-7, 6-2
1962 Lesley Turner Bowrey & Fred Stolle Darlene Hard & Roger Taylor 6-3, 9-7
1963 Margaret Smith Court & Ken Fletcher Lesley Turner Bowrey & Fred Stolle 7-5, 5-7, 6-4
1964 Margaret Smith Court & Ken Fletcher Jan Lehane O'Neill & Mike Sangster 6-3, 6-2
1965 Robyn Ebbern & Owen Davidson Shared final not played
1965 Margaret Smith Court & John Newcombe Shared final not played
1966 Judy Tegart Dalton & Tony Roche Robyn Ebbern & Bill Bowrey 6-1, 6-3
1967 Lesley Turner Bowrey & Owen Davidson Judy Tegart Dalton & Tony Roche 9-7, 6-4
1968 Billie Jean King & Dick Crealy Margaret Smith Court & Allan Stone walkover
1969 Margaret Smith Court & Marty Riessen Shared final not played
1969 Ann Haydon Jones & Fred Stolle Shared final not played
1970 No competition
1971 No competition
1972 No competition
1973 No competition
1974 No competition
1975 No competition
1976 No competition
1977 No competition
1978 No competition
1979 No competition
1980 No competition
1981 No competition
1982 No competition
1983 No competition
1984 No competition
1985 No competition
1986 No competition
1987 United States Zina Garrison
United States Sherwood Stewart
United Kingdom Anne Hobbs
United Kingdom Andrew Castle
3-6, 7-6(5), 6-3
1988 Czechoslovakia Jana Novotná
United States Jim Pugh
United States Martina Navrátilová
United States Tim Gullikson
5-7, 6-2, 6-4
1989 Czechoslovakia Jana Novotná
United States Jim Pugh
United States Zina Garrison
United States Sherwood Stewart
6-3, 6-4
1990 Belarus Natalia Zvereva
United States Jim Pugh
United States Zina Garrison
United States Rick Leach
4-6, 6-2, 6-3
1991 United Kingdom Jo Durie
United Kingdom Jeremy Bates
United States Robin White
United States Scott Davis
2-6, 6-4, 6-4
1992 Australia Nicole Provis
Australia Mark Woodforde
Spain Arantxa Sánchez Vicario
Australia Todd Woodbridge
6-3, 4-6, 11-9
1993 Spain Arantxa Sánchez Vicario
Australia Todd Woodbridge
United States Zina Garrison Jackson
United States Rick Leach
7-5, 6-4
1994 Latvia Larisa Savchenko Neiland
Russia Andrei Olhovskiy
Czech Republic Helena Suková
Australia Todd Woodbridge
7-5, 6-7(7), 6-2
1995 Belarus Natalia Zvereva
United States Rick Leach
United States Gigi Fernández
Czech Republic Cyril Suk
7-6(4), 6-7(3), 6-4
1996 Latvia Larisa Savchenko Neiland
Australia Mark Woodforde
South Africa Nicole Arendt
United States Luke Jensen
4-6, 7-5, 6-0
1997 Netherlands Manon Bollegraf
United States Rick Leach
Latvia Larisa Savchenko Neiland
South Africa John-Laffnie de Jager
6-3, 6-7(5), 7-5
1998 United States Venus Williams
United States Justin Gimelstob
Czech Republic Helena Suková
Czech Republic Cyril Suk
6-2, 6-1
1999 South Africa Mariaan de Swardt
South Africa David Adams
United States Serena Williams
Belarus Max Mirnyi
6-4, 4-6, 7-6(5)
2000 Australia Rennae Stubbs
United States Jared Palmer
Spain Arantxa Sánchez Vicario
Australia Todd Woodbridge
7-5, 7-6(3)
2001 United States Corina Morariu
South Africa Ellis Ferreira
Austria Barbara Schett
United States Joshua Eagle
6-1, 6-3
2002 Slovakia Daniela Hantuchová
Zimbabwe Kevin Ullyett
Argentina Paola Suárez
Argentina Gaston Etlis
6-3, 6-2
2003 United States Martina Navrátilová
India Leander Paes
Greece Eleni Daniilidou
Australia Todd Woodbridge
6-4, 7-5
2004 Russia Elena Bovina
Serbia and Montenegro Nenad Zimonjić
United States Martina Navrátilová
India Leander Paes
6-1, 7-6
2005 Australia Samantha Stosur
United States Scott Draper
South Africa Liezel Huber
Zimbabwe Kevin Ullyett
6-2, 2-6, 7-6(6)
2006 Switzerland Martina Hingis
India Mahesh Bhupathi
Russia Elena Likhovtseva
Canada Daniel Nestor
6-3, 6-3
2007 Russia Elena Likhovtseva
Canada Daniel Nestor
Belarus Victoria Azarenka
Belarus Max Mirnyi
6-4, 6-4
2008 People's Republic of China Tiantian Sun
Serbia Nenad Zimonjić
India Sania Mirza
India Mahesh Bhupathi
7-6(4), 6-4
2009 India Sania Mirza
India Mahesh Bhupathi
France Nathalie Dechy
Israel Andy Ram
6-3, 6-1
Advertisements

Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message