List of Sundance Film Festival award winners: Wikis

  
  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

This is a partial list of films that won awards at the Sundance Film Festival.

Contents

1982 - 1985 - 1986 - 1987 - 1988 - 1989 - 1990 - 1991 - 1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999 - 2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009

1982

1985

List at sundance.org of award winners: [1]

1986

17 January - 26 January

List at sundance.org of award winners: [2]

1987

List at sundance.org of award winners: [3]

  • Grand Jury Prize: Dramatic - Waiting for the Moon
  • Grand Jury Prize: Dramatic - The Trouble with Dick - IMDb
  • Grand Jury Prize: Documentary - Sherman's March
  • Excellence in Cinematography Award: Dramatic - No Picnic - IMDb
  • Excellence in Cinematography Award: Documentary - Chile: When Will It End? - IMDb
  • Special Jury Prize: Dramatic - Working Girls - IMDb
  • Special Jury Prize: Documentary - Chile: When Will It End?
  • Special Jury Prize for Originality: Dramatic - Sullivan's Pavilion - IMDb

1988

15 January - 24 January

List at sundance.org of award winners: [4]

  • Grand Jury Prize: Dramatic - Heat and Sunlight - IMDb
  • Grand Jury Prize: Documentary - Beirut: The Last Home Movie - IMDb
  • Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Rachel River - IMDb
  • Excellence in Cinematography Award: Documentary - Beirut: The Last Home Movie
  • Special Jury Prize: Dramatic - Lemon Sky - IMDb
  • Special Jury Prize: Documentary - Thy Kingdom Come, Thy Will Be Done - IMDb
  • Special Jury Prize: Documentary - Dear America: Letters Home from Vietnam - IMDb
  • Special Jury Prize for Acting - Viveca Lindfors in Rachel River

1989

20 January - 29 January

List at sundance.org of award winners: [5]

1990

19 January - 27 January

List at sundance.org of award winners: [6]

  • Grand Jury Prize: Dramatic - Chameleon Street - IMDb
  • Grand Jury Prize: Documentary - H-2 Worker - IMDb
  • Grand Jury Prize: Documentary - Water and Power - IMDb
  • Filmmakers Trophy: Dramatic - Houseparty
  • Filmmakers Trophy: Documentary - Metamorphosis: Man Into Woman - IMDb
  • Audience Award: Dramatic - Longtime Companion
  • Audience Award: Documentary - Berkeley in the Sixties - IMDb
  • Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Houseparty
  • Excellence in Cinematography Award: Documentary - H-2 Worker
  • Special Jury Recognition: Dramatic - To Sleep With Anger
  • Special Jury Recognition: Documentary - Samsara: Death And Rebirth In Cambodia - IMDb

1991

List at sundance.org of award winners: [7]

  • Grand Jury Prize: Dramatic - Poison
  • Grand Jury Prize: Documentary - American Dream
  • Grand Jury Prize: Documentary - Paris Is Burning
  • Filmmakers Trophy: Dramatic - Privilege
  • Filmmakers Trophy: Documentary - American Dream
  • Audience Award: Dramatic - One Cup of Coffee
  • Audience Award: Documentary - American Dream
  • Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Daughters of the Dust
  • Excellence in Cinematography Award: Documentary - Christo in Paris
  • Special Jury Recognition - Straight Out Of Brooklyn

1992

19 January - 27 January

List at sundance.org of award winners: [8]

  • Grand Jury Prize: Dramatic - In the Soup
  • Grand Jury Prize: Documentary - A Brief History of Time
  • Grand Jury Prize: Documentary - Finding Christa
  • Filmmakers Trophy: Dramatic - Zebrahead
  • Filmmakers Trophy: Documentary - A Brief History of Time
  • Audience Award: Dramatic - The Waterdance
  • Audience Award: Documentary - Brother's Keeper
  • Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Swoon
  • Excellence in Cinematography Award: Documentary - Shoot for the Contents
  • Waldo Salt Screenwriting Award - The Waterdance
  • Special Jury Recognition - The Hours and Times
  • Special Jury Recognition - My Crasy Life
  • Special Jury Recognition - Seymour Cassel for his performance in In the Soup

1993

List at sundance.org of award winners: [9]

  • Grand Jury Prize: Dramatic - Ruby in Paradise and Public Access
  • Grand Jury Prize: Documentary - Children of Fate
  • Grand Jury Prize: Documentary - Silverlake Life: The View From Here
  • Filmmakers Trophy: Dramatic - Fly By Night
  • Filmmakers Trophy: Documentary - Something Within Me
  • Audience Award: Dramatic - El Mariachi
  • Audience Award: Documentary - Something Within Me
  • Excellence in Cinematography Award: Dramatic - An Ambush of Ghosts
  • Excellence in Cinematography Award: Documentary - Children of Fate
  • Waldo Salt Screenwriting Award - Combination Platter
  • Freedom of Expression Award - Silverlake Life: The View From Here
  • Special Jury Prize for a First Feature - Just Another Girl on the I.R.T.
  • Special Jury Prize for Distinction - Lillian
  • Special Jury Prize for Superb Technical Achievement - Earth and the American Dream
  • Special Jury Prize for Merit - Something Within Me

1994

List at sundance.org of award winners: [10]

  • Grand Jury Prize: Dramatic - What Happened Was
  • Grand Jury Prize: Documentary - Freedom on My Mind
  • Filmmakers Trophy: Dramatic - Clerks by Kevin Smith
  • Filmmakers Trophy: Dramatic - Fresh
  • Filmmakers Trophy: Documentary - Theremin: An Electronic Odyssey
  • Audience Award: Dramatic - Spanking the Monkey
  • Audience Award: Documentary - Hoop Dreams
  • Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Suture
  • Excellence in Cinematography Award: Documentary - Colorado Cowboy: The Bruce Ford Story
  • Waldo Salt Screenwriting Award - What Happened Was
  • Freedom of Expression Award - Dialogues with Madwomen
  • Freedom of Expression Award - Heart of the Matter
  • Special Jury Recognition for Technical Achievement - Coming Out Under Fire
  • Special Jury Recognition for Technical Acting - Sean Nelson in Fresh
  • Special Jury Recognition for Technical Acting - Alicia Witt in Fun
  • Special Jury Recognition for Technical Acting - Renee Humphrey in Fun

1995

19 January - 29 January

List at sundance.org of award winners: [11]

  • Grand Jury Prize: Dramatic - The Brothers McMullen
  • Grand Jury Prize: Documentary - Crumb
  • Filmmakers Trophy: Dramatic - Angela
  • Filmmakers Trophy: Documentary - Black Is...Black Ain't
  • Audience Award: Dramatic - Picture Bride
  • Audience Award: Documentary - Ballot Measure 9
  • Audience Award: Documentary - Unzipped
  • Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Angela
  • Excellence in Cinematography Award: Documentary - Crumb
  • Waldo Salt Screenwriting Award - Living in Oblivion
  • Freedom of Expression Award - When Billy Broke His Head...and Other Tales of Wonder
  • Special Jury Recognition - Jupiter's Wife
  • Special Jury Recognition for Directing - Heavy
  • Special Jury Recognition for Directing - Rhythm Thief
  • Special Recognition in Latin Cinema Award - Eagles Don't Hunt Flies
  • Special Mention - Strawberry and Chocolate
  • Special Recognition in Short Filmmaking Award - The Salesman and Other Adventures
  • Special Recognition in Short Filmmaking Award - Tom's Flesh
  • Honorable Mentions - Trevor
  • Honorable Mentions - Nonnie and Alex

1996

18 January - 28 January

List at sundance.org of award winners: [12]

1997

16 January - 26 January

List at sundancechannel.com of award winners: [13]

  • Grand Jury Prize: Documentary - Girls Like Us
  • Grand Jury Prize: Dramatic - Sunday
  • Audience Award: Documentary - Paul Monette: The Brink of Summer's End
  • Audience Award: Dramatic - Hurricane
  • Filmmakers Trophy: Documentary - Licensed to Kill
  • Filmmakers Trophy: Dramatic - In the Company of Men
  • Directing Award: Documentary - Licensed to Kill
  • Directing Award: Dramatic - Hurricane
  • Waldo Salt Screenwriting Award - Sunday
  • Freedom of Expression Award - Family Name
  • Freedom of Expression Award - Fear and Learning at Hoover Elementary
  • Excellence in Cinematography Award: Documentary - My America ...or Honk if You Love Buddha
  • Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Hurricane
  • Special Jury: Documentary - Sick: The Life and Death of Bob Flanagan, Supermasochist
  • Special Jury Prize for Outstanding Performance - The House of Yes
  • Short Filmmakers Award: Honorable Mention - Going All the Way
  • Latin American Cinema Award - Landscapes of Memory
  • Latin American Cinema Award: Honorable Mention - Deep Crimson
  • Short Filmmaking Award - Man About Town
  • Short Filmmaking Award: Honorable Mention - Birdhouse
  • Short Filmmaking Award: Honorable Mention - Syphon Gun

1998

15 January - 25 January

A list of the winners can be found here

  • Grand Jury Prize: Dramatic - Slam

1999

21 January - 31 January

A list of the winners can be found here

2000

A list of the winners can be found here.

  • Grand Jury Prize: Documentary - Long Night's Journey Into Day
  • Grand Jury Prize: Dramatic - Girlfight and You Can Count on Me
  • Audience Award: Documentary - Dark Days
  • Audience Award: Dramatic - Two Family House
  • Documentary Directing Award - Paragraph 175
  • Dramatic Directing Award - Girlfight
  • Excellence in Cinematography Award: Documentary - Americano's: Latino Life in The United States
  • Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Committed
  • Freedom of Expression Award - Dark Days
  • Waldo Salt Screenwriting Award - Kenneth Lonegran for You Can Count on Me
  • Audience Award World Cinema - Saving Grace
  • Special Jury Prize - The Ballad of Ramblin' Jack
  • Special Jury Prize - George Wallace: Settin' the Woods on Fire
  • Special Jury Prize - The Tao of Steve
  • Special Jury Prize - Songcatcher
  • Special Jury Prize in Latin American Cinema - Herod's Law
  • Special Jury Prize in Latin American Cinema - No One Writes to the Colonel
  • Short Filmmaking Award - Five Feet High and Rising
  • Short Filmmaking Award: Honorable Mention - The Bats
  • Short Filmmaking Award: Honorable Mention - Darling International
  • Short Filmmaking Award: Honorable Mention - The Drowning Room
  • Short Filmmaking Award: Honorable Mention - Friday
  • Short Filmmaking Award: Honorable Mention - Hitch
  • Short Filmmaking Award: Honorable Mention - Ice Fishing
  • Short Filmmaking Award: Honorable Mention - This is for Betsy Hall
  • Short Filmmaking Award: Honorable Mention - Titler

2001

18 January - 28 January

The official announcement of the 2001 winners can be found here.

2002

10 January - 20 January

A list of the winners can be found here

  • Grand Jury Prize: Dramatic - Personal Velocity: Three Portraits
  • Audience Award: Dramatic - Real Women Have Curves
  • Audience Award: Documentary - Amandla!: A Revolution in Four-Part Harmony
  • Special Jury Prize in Short Filmmaking - Bus 44
  • Special Jury Prize in Short Filmmaking - Morning Breath: A Brooklyn Love Story

2003

16 January - 26 January

The official announcement of the 2003 winners can be found here.

2004

15 January - 25 January

The official announcement of the 2004 winners can be found here.

  • Grand Jury Prize: Documentary - DiG!
  • Grand Jury Prize: Dramatic - Primer
  • Audience Award: Documentary - Born into Brothels
  • Audience Award: Dramatic - Maria Full of Grace
  • World Cinema Audience Award: Documentary - The Corporation
  • World Cinema Audience Award: Dramatic - Seducing Doctor Lewis
  • Documentary Directing Award - Morgan Spurlock director of Super Size Me
  • Dramatic Directing Award - Debra Granik for Down to the Bone
  • Excellence in Cinematography Award: Documentary - Imelda
  • Excellence in Cinematography Award: Dramatic - November
  • Freedom of Expression Award - Repatriation
  • Waldo Salt Screenwriting Award - Larry Gross for We Don't Live Here Anymore
  • Special Jury Prize - Farmingville
  • Special Jury Prize - Brother to Brother
  • Special Jury Prize - Vera Farmiga for her performance in Down to the Bone
  • Jury Prize in Short Filmmaking - When the Storm Came
  • Jury Prize in Short Filmmaking - Gowanus, Brooklyn
  • Jury Prize in International Short Filmmaking - Tomo
  • Honorable Mention in Short Filmmaking - Curtis
  • Honorable Mention in Short Filmmaking - Harvie Krumpet
  • Honorable Mention in Short Filmmaking - Krumped
  • Honorable Mention in Short Filmmaking - Papillon D’Amour
  • Honorable Mention in Short Filmmaking - Spokane
  • Sundance Online Film Festival Jury Award (Animation) - Bathtime in Clerkenwell
  • Sundance Online Film Festival Jury Award (Short Subject) - Wet Dreams False Images
  • Sundance Online Film Festival Jury Award (New Forms Gallery) - The Dawn at My Back: Memoir of a Texas Upgringing
  • 2004 Alfred P. Sloan Prize - Primer

2005

20 January - 30 January

The official announcement of the 2005 winners can be found here.

2006

19 January - 29 January

The official announcement of the 2006 winners can be found here.

2007

18 January - 28 January

A list of the 2007 winners can be found here.

  • Grand Jury Prize: Documentary - Manda Bala (Send a Bullet)
  • Grand Jury Prize: Dramatic - Padre Nuestro
  • Grand Jury Prize: World Cinema Dramatic - Adama Meshuga'at (Sweet Mud)
  • Grand Jury Prize: World Cinema Documentary - Vores lykkes fjender (Enemies of Happiness)
  • Audience Award: Documentary - Hear and Now
  • Audience Award: Dramatic - Grace is Gone
  • World Cinema Audience Award: Documentary - In the Shadow of the Moon
  • World Cinema Audience Award: Dramatic - Once
  • Documentary Directing Award - Sean Fine and Andrea Nix Fine for War/Dance
  • Dramatic Directing Award - Jeffrey Blitz for Rocket Science
  • Excellence in Cinematography Award: Documentary - Heloisa Passos for Manda Bala (Send a Bullet)
  • Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Benoit Debie for Joshua
  • Documentary Film Editing - Hibah Sherif Frisina, Charlton McMillan, and Michael Schweitzer for Nanking
  • Waldo Salt Screenwriting Award: Dramatic - James C. Strouse for Grace Is Gone
  • Special Jury Prize: Dramatic Performance - Jess Weixler in Teeth and Tamara Podemski in Four Sheets to the Wind
  • Special Jury Prize: Dramatic - Chris Smith, director of The Pool
  • Special Jury Prize: Documentary - No End in Sight
  • Special Jury Prize: World Cinema Dramatic - L' Héritage (The Legacy)
  • Special Jury Prize: World Cinema Documentary - Hot House
  • Jury Prize in Short Filmmaking - Everything Will Be OK
  • Jury Prize in International Short Filmmaking - The Tube With a Hat
  • Honorable Mentions in Short Filmmaking - Death to the Tinman, The Fighting Cholitas, Men Understand Each Other Better (Mardha Hamdigar Ra Behtar Mifahmand), Motodrom, Spitfire 944, t.o.m.
  • Special Jury Prize in Short Filmmaking - Freeheld
  • 2007 Alfred P. Sloan Prize - Dark Matter

2008

  • Grand Jury Prize: Documentary - Trouble the Water[2]
  • Grand Jury Prize: Dramatic - Frozen River[2]
  • Grand Jury Prize: World Cinema Documentary - Man On Wire[2]
  • Grand Jury Prize: World Cinema Dramatic - King of Ping Pong (Ping Pongkingen)[2]
  • Audience Award: Documentary - Fields of Fuel[2]
  • Audience Award: Dramatic - The Wackness[2]
  • World Cinema Audience Award: Documentary - Man on Wire[2]
  • World Cinema Audience Award: Dramatic - Captain Abu Raed[2]
  • Directing Award: Documentary - American Teen[2]
  • Directing Award: Dramatic - Ballast[2]
  • World Cinema Directing Award: Documentary - Durakovo: The Village of Fools (Durakovo: Le Village Des Fous)[2]
  • World Cinema Directing Award: Dramatic - Mermaid (Rusalka)[2]
  • Waldo Salt Screenwriting Award - Sleep Dealer[2]
  • World Cinema Screenwriting Award - I Always Wanted to Be a Gangster (J'ai Toujours Rêvé d'Être un Gangster)[2]
  • Documentary Editing Award - Roman Polanski: Wanted and Desired[2]
  • World Cinema Documentary Editing Award - The Art Star and the Sudanese Twins[2]
  • Excellence in Cinematography Award: Documentary - Patti Smith: Dream of Life[2]
  • Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Ballast[2]
  • World Cinema Cinematography Award: Documentary - Recycle[2]
  • World Cinema Cinematography Award: Dramatic - King of Ping Pong (Ping Pongkingen)[2]
  • World Cinema Special Jury Prize: Dramatic - Blue Eyelids (Párpados Azules)[2]
  • Special Jury Prize: Documentary - The Greatest Silence: Rape in the Congo[2]
  • Special Jury Prize: Dramatic, The Spirit of Independence - Anywhere, USA[2]
  • Special Jury Prize: Dramatic, Work by an Ensemble Cast - Choke[2]
  • Jury Prize in Short Filmmaking - My Olympic Summer[2]
  • Jury Prize in Short Filmmaking - Sikumi (On the Ice)[2]
  • International Jury Prize in International Short Filmmaking - Soft[2]
  • Honorable Mention in Short Filmmaking - Aquarium[2]
  • Honorable Mention in Short Filmmaking - August 15th[2]
  • Honorable Mention in Short Filmmaking - La Corona (The Crown)[2]
  • Honorable Mention in Short Filmmaking - Oiran Lyrics[2]
  • Honorable Mention in Short Filmmaking - Spider[2]
  • Honorable Mention in Short Filmmaking - Suspension[2]
  • Honorable Mention in Short Filmmaking - W.[2]
  • 2008 Alfred P. Sloan Prize - Sleep Dealer[3]

2009

References








Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message