The Full Wiki

Luxembourg Cup: Wikis

Advertisements
  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

The Luxembourg Cup (French: Coupe de Luxembourg) is the national knockout cup competition in Luxembourgian football. It was first held in 1922, and has been held annually since, with the exception of the four seasons during the German occupation during Second World War.

Contents

Winners

Year Winner Score Runner-up
1922 Racing Club Luxembourg 2-0 Jeunesse Esch
1923 Fola Esch 3-0 Union Luxembourg
1924 Fola Esch 2-0 Red Boys Differdange
1925 Red Boys Differdange 1-1 aet
3-0 (R)
Spora Luxembourg
1926 Red Boys Differdange 5-2 Union Luxembourg
1927 Red Boys Differdange 3-2 Jeunesse Esch
1928 Spora Luxembourg 2-2 aet
3-3 aet (R)
5-2 (2R)
Stade Dudelange
1929 Red Boys Differdange 5-3 Spora Luxembourg
1930 Red Boys Differdange 2-1 Spora Luxembourg
1931 Red Boys Differdange 5-3 Spora Luxembourg
1932 Spora Luxembourg 2-1 Red Boys Differdange
1933 Progrès Niedercorn 4-1 Union Luxembourg
1934 Red Boys Differdange 5-2 Spora Luxembourg
1935 Jeunesse Esch 4-2 Red Boys Differdange
1936 Red Boys Differdange 2-0 Stade Dudelange
1937 Jeunesse Esch 3-0 Union Luxembourg
1938 Stade Dudelange 1-0 National Schifflange
1939 US Dudelange 2-1 Stade Dudelange
1940 Spora Luxembourg 6-2 Stade Dudelange
1941 -
1944
Cup not played due to Second World War
1945 Progrès Niedercorn 2-0 Spora Luxembourg
1946 Jeunesse Esch 3-1 Progrès Niedercorn
1947 Union Luxembourg 2-1 Stade Dudelange
1948 Stade Dudelange 1-0 Red Boys Differdange
1949 Stade Dudelange 1-0 Racing Rodange
1950 Spora Luxembourg 5-1 Red Boys Differdange
1951 SC Tétange 1-1 aet
2-0 (R)
CS Grevenmacher
1952 Red Boys Differdange 1-0 Red Star Merl
1953 Red Boys Differdange 2-1 CS Grevenmacher
1954 Jeunesse Esch 5-0 CS Grevenmacher
1955 Fola Esch 1-1 aet
4-1 (R)
Red Boys Differdange
1956 Stade Dudelange 3-1 Progrès Niedercorn
1957 Spora Luxembourg 2-1 Stade Dudelange
1958 Red Boys Differdange 2-1 US Dudelange
1959 Union Luxembourg 3-1 CS Grevenmacher
1960 National Schifflange 3-0 Stade Dudelange
1961 Alliance Dudelange 3-2 Union Luxembourg
1962 Alliance Dudelange 1-0 Union Luxembourg
1963 Union Luxembourg 2-1 Spora Luxembourg
1964 Union Luxembourg 1-0 Aris Bonnevoie
1965 Spora Luxembourg 1-0 Jeunesse Esch
1966 Spora Luxembourg 2-0 Jeunesse Esch
1967 Aris Bonnevoie 1-0 Union Luxembourg
1968 US Rumelange 0-0 aet
1-0 (R)
Aris Bonnevoie
1969 Union Luxembourg 5-2 Alliance Dudelange
1970 Union Luxembourg 1-0 Red Boys Differdange
1971 Jeunesse Hautcharage 4-1 Jeunesse Esch
1972 Red Boys Differdange 4-3 Aris Bonnevoie
1973 Jeunesse Esch 3-2 Fola Esch
1974 Jeunesse Esch 4-1 Avenir Beggen
1975 US Rumelange 2-0 Jeunesse Esch
1976 Jeunesse Esch 2-1 Aris Bonnevoie
1977 Progrès Niedercorn 4-4 aet
3-1 (R)
Red Boys Differdange
1978 Progrès Niedercorn 2-1 Union Luxembourg
1979 Red Boys Differdange 4-1 Aris Bonnevoie
1980 Spora Luxembourg 3-2 Progrès Niedercorn
1981 Jeunesse Esch 5-0 Olympique Eischen
1982 Red Boys Differdange 2-1 US Rumelange
1983 Avenir Beggen 4-2 Union Luxembourg
1984 Avenir Beggen 4-1 US Rumelange
1985 Red Boys Differdange 1-0 Jeunesse Esch
1986 Union Luxembourg 4-1 Red Boys Differdange
1987 Avenir Beggen 6-0 Spora Luxembourg
1988 Jeunesse Esch 1-0 Avenir Beggen
1989 Union Luxembourg 2-0 Avenir Beggen
1990 Swift Hesperange 3-3 aet
7-1 (R)
AS Differdange
1991 Union Luxembourg 3-0 Jeunesse Esch
1992 Avenir Beggen 1-0 CS Pétange
1993 Avenir Beggen 5-2 F91 Dudelange
1994 Avenir Beggen 3-1 F91 Dudelange
1995 CS Grevenmacher 1-1 aet
3-2 (R)
Jeunesse Esch
1996 Union Luxembourg 3-1 Jeunesse Esch
1997 Jeunesse Esch 2-0 Union Luxembourg
1998 CS Grevenmacher 2-0 Avenir Beggen
1999 Jeunesse Esch 3-0 FC Mondercange
2000 Jeunesse Esch 4-1 FC Mondercange
2001 Etzella Ettelbruck 5-3 FC Wiltz 71
2002 Avenir Beggen 1-0 F91 Dudelange
2003 CS Grevenmacher 1-0 Etzella Ettelbruck
2004 F91 Dudelange 3-1 aet Etzella Ettelbruck
2005 CS Pétange 6-0 Cebra FC 01
2006 F91 Dudelange 3-2 Jeunesse Esch
2007 F91 Dudelange 2-1 UN Käerjeng 97
2008 CS Grevenmacher 4-1 Victoria Rosport
2009 F91 Dudelange 5-0 UN Käerjeng 97

Statistics

Advertisements

Performance by club

Club Titles Runners-Up Years Won
FA Red Boys Differdange 15 9 1925, 1926, 1927, 1929, 1930, 1931, 1934, 1936, 1952, 1953, 1958, 1972, 1979, 1982, 1985
Jeunesse Esch 12 11 1935, 1937, 1946, 1954, 1973, 1974, 1976, 1981, 1988, 1997, 1999, 2000
Union Luxembourg 10 10 1947, 1959, 1963, 1964, 1969, 1970, 1986, 1989, 1991, 1996
CA Spora Luxembourg 8 8 1928, 1932, 1940, 1940, 1957, 1965, 1966, 1980
FC Avenir Beggen 7 4 1983, 1984, 1987, 1992, 1993, 1994, 2002
Stade Dudelange 4 7 1938, 1948, 1949, 1956
CS Grevenmacher 4 4 1995, 1998, 2003, 2008
FC Progrès Niedercorn 4 3 1933, 1945, 1977, 1978
F91 Dudelange 4 3 2004, 2006, 2007, 2009
CS Fola Esch 3 1 1923, 1924, 1955
US Rumelange 2 2 1968, 1975
Alliance Dudelange 2 1 1961, 1962
FC Aris Bonnevoie 1 5 1967
FC Etzella Ettelbruck 1 2 2001
CS Pétange 1 1 2005
National Schifflange 1 1 1960
US Dudelange 1 1 1939
Jeunesse Hautcharage 1 0 1971
Racing Club Luxembourg 1 0 1922
SC Tétange 1 0 1951
Swift Hesperange 1 0 1990
FC Mondercange 0 2
Racing Rodange 0 1
Cebra FC 01 0 1
AS Differdange 0 1
Olympique Eischen 0 1
Red Star Merl 0 1
UN Käerjeng 97 0 1
FC Wiltz 71 0 1
FC Victoria Rosport 0 1

Performance by town

Town Titles Runners-Up
Luxembourg City 27 29
Esch-sur-Alzette 15 12
Differdange 15 10
Dudelange 10 12
Grevenmacher 4 4
Niederkorn 4 3
Rumelange 2 2
Ettelbruck 1 2
Pétange 1 1
Schifflange 1 1
Hautcharage 1 0
Hesperange 1 0
Tétange 1 0
Mondercange 0 2
Bascharage 0 1
Eischen 0 1
Rodange 0 1
Rosport 0 1
Wiltz 0 1

Performance by canton

Canton Titles Runners-Up
Esch-sur-Alzette 49 44
Luxembourg 28 29
Grevenmacher 4 4
Capellen 1 2
Diekirch 1 2
Echternach 0 1
Wiltz 0 1

Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message