The Full Wiki

MPs elected in the United Kingdom general election, 1874: Wikis

Advertisements
  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

19th Parliament (1865)
20th Parliament (1868)
21st Parliament (1874)
22nd Parliament (1880)
23rd Parliament (1885)

This is a list of Members of Parliament (MPs) elected to the 21st Parliament of the United Kingdom at the 1874 general election.

Table of contents:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z By-elections Changes

Advertisements

A

Constituency MP Party
Aberdeen John Farley Leith
Aberdeenshire East William Dingwall Fordyce
Aberdeenshire West William McCombie Liberal
Abingdon John Creemer Clarke
Andover Henry Wellesley
Anglesey Richard Davies
Antrim
(Two members)
Hon. Edward O'Neill Conservative
James Chaine
Argyllshire The Marquess of Lorne Liberal
Armagh John Vance Conservative
Armagh County
(Two members)
Edward Wingfield Verner
Maxwell Charles Close
Ashton-under-Lyne Thomas Walton Mellor
Athlone Edward Sheil
Aylesbury
(Two members)
Samuel George Smith
Nathan Rothschild
Ayr Sir William Montgomery-Cuninghame, Bt
Ayrshire North Roger Montgomerie
Ayrshire South Claud Alexander

B

Constituency MP Party
Banbury Bernhard Samuelson
Bandon Alexander Swanston
Banffshire Robert Duff Liberal
Barnstaple
(Two members)
Thomas Cave
Samuel Danks Waddy Liberal
Bath
(Two members)
Arthur Hayter Liberal
Nathaniel George Philips Bousfield
Beaumaris Morgan Lloyd
Bedford
(Two members)
Samuel Whitbread
Frederick Charles Polhill-Turner
Bedfordshire
(Two members)
Richard Gilpin
Francis Bassett
Belfast
(Two members)
William Johnston
James Porter Corry
Berkshire
(Three members)
Richard Benyon
Robert Loyd-Lindsay Conservative
John Walter Liberal
Berwickshire Hon. Robert Baillie-Hamilton
Berwick-upon-Tweed
(Two members)
Dudley Marjoribanks Liberal
David Milne Home
Bewdley Charles Harrison Liberal
Birkenhead John Laird Conservative
Birmingham
(Three members)
John Bright Liberal
George Dixon
Philip Henry Muntz
Blackburn
(Two members)
Henry Master Feilden
William Edward Briggs
Bodmin Hon. Edward Leveson-Gower
Bolton
(Two members)
John Hick
John Kynaston Cross Liberal
Boston
(Two members)
William Ingram
John Malcolm
Bradford
(Two members)
William Edward Forster Liberal
Henry Ripley Liberal
Brecon James Gwynne-Holford
Breconshire Hon. Godfrey Morgan
Bridgnorth William Henry Foster
Bridport Thomas Alexander Mitchell
Brighton
(Two members)
James Lloyd Ashbury
Charles Cameron Shute
Bristol
(Two members)
Samuel Morley Liberal
Kirkman Daniel Hodgson
Buckingham Egerton Hubbard Conservative
Buckinghamshire
(Three members)
Benjamin Disraeli Conservative
Nathaniel Grace Lambert
Sir Robert Harvey, Bt
Burnley Richard Shaw
Bury Robert Needham Philips
Bury St Edmunds
(Two members)
Edward Greene
Lord Francis Hervey
Buteshire Charles Dalrymple

C

Constituency MP Party
Carnarvon William Bulkeley Hughes
Carnarvonshire George Douglas-Pennant
Caithness Sir John Sinclair, Bt
Calne Lord Edmond Fitzmaurice Liberal
Cambridge
(Two members)
Alfred George Marten
Patrick Boyle Smollett
Cambridge University
(Two members)
Spencer Horatio Walpole
Alexander Beresford Hope
Cambridgeshire
(Three members)
Lord George Manners
Hon. Sir Henry Brand
Hon. Eliot Yorke
Canterbury
(Two members)
Henry Munro-Butler-Johnstone
Lewis Ashurst Majendie
Cardiff James Crichton-Stuart
Cardigan David Davies
Cardiganshire Thomas Edward Lloyd
Carlisle
(Two members)
Sir Wilfrid Lawson, Bt
Robert Ferguson
Carlow Henry Owen Lewis
Carlow County
(Two members)
Henry Bruen
Arthur MacMurrough Kavanagh
Carmarthen Charles William Nevill
Carmarthenshire
(Two members)
John Jones
Viscount Emlyn
Carrickfergus Marriott Robert Dalway
Cavan
(Two members)
Charles Joseph Fay
Joseph Biggar
Chatham George Elliot
Chelsea
(Two members)
Sir Charles Dilke, Bt Liberal
William Gordon
Cheltenham Sir James Agg-Gardner
Cheshire East
(Two members)
William Legh
William Cunliffe Brooks
Cheshire Mid
(Two members)
Hon. Wilbraham Egerton
Egerton Leigh
Cheshire West
(Two members)
Sir Philip Grey Egerton, Bt
Wilbraham Tollemache
Chester
(Two members)
Henry Cecil Raikes
John George Dodson
Chichester Lord Henry Lennox
Chippenham Gabriel Goldney
Christchurch Sir Henry Drummond Wolff
Cirencester Allen Bathurst
Clackmannanshire and Kinross-shire Sir William Patrick Adam
Clare
(Two members)
Sir Colman O'Loghlen, Bt
Lord Francis Conyngham
Clitheroe Ralph Assheton
Clonmel Arthur John Moore
Cockermouth Isaac Fletcher
Colchester
(Two members)
Alexander Learmonth
Herbert Bulkeley Mackworth-Praed
Coleraine Daniel Taylor
Cork
(Two members)
Nicholas Daniel Murphy
Joseph Philip Ronayne
County Cork
(Two members)
McCarthy Downing
William Shaw
Cornwall East
(Two members)
Sir Colman Rashleigh, Bt
John Tremayne
Cornwall West Sir John St Aubyn, Bt
Arthur Vivian
Coventry
(Two members)
Henry Eaton
Henry Jackson
Cricklade
(Two members)
Sir Daniel Gooch, Bt
Ambrose Lethbridge Goddard
Cumberland East
(Two members)
Hon. Charles Howard
William Nicholson Hodgson
Cumberland West
(Two members)
Hon. Percy Wyndham Conservative
The Lord Muncaster

D

Constituency MP Party
Darlington Edmund Backhouse
Denbigh Watkin Williams
Denbighshire
(Two members)
Sir Watkin Williams-Wynn, Bt
George Osborne Morgan
Derby
(Two members)
Michael Thomas Bass Liberal
Samuel Plimsoll
Derbyshire East
(Two members)
Hon. Francis Egerton
Francis Arkwright
Derbyshire North
(Two members)
Lord George Henry Cavendish Liberal
Augustus Peter Arkwright
Derbyshire South
(Two members)
Sir Henry Wilmot, Bt
Thomas William Evans
Devizes Sir Thomas Bateson, Bt Conservative
Devonport
(Two members)
Sir John Henry Puleston
George Edward Price
Devonshire East
(Two members)
Sir Lawrence Palk, Bt
Sir John Kennaway, Bt
Devonshire North
(Two members)
Sir Thomas Dyke Acland, Bt
Sir Stafford Northcote, Bt Conservative
Devonshire South
(Two members)
Sir Massey Lopes, Bt Conservative
John Carpenter Garnier
Dewsbury Sir John Simon
Donegal
(Two members)
Thomas Conolly
Viscount Hamilton
Dorchester William Ernest Brymer
Dorset
(Three members)
Henry Sturt
Hon. Henry Portman
John Floyer
Dover
(Two members)
Alexander George Dickson
Charles Kaye Freshfield
Down
(Two members)
Lord Edwin Hill-Trevor Conservative
James Sharman Crawford Conservative
Downpatrick John Mulholland Conservative
Drogheda William Hagarty O'Leary
Droitwich John Corbett
Dublin
(Two members)
Sir Arthur Guinness, Bt
Maurice Brooks
Dublin County
(Two members)
Thomas Edward Taylor
Ion Hamilton
Dublin University John Thomas Ball
Hon. David Plunket
Dudley Henry Brinsley Sheridan
Dumfries Ernest Noel
Dumfriesshire John James Hope Johnstone
Dunbartonshire Archibald Orr-Ewing
Dundalk Philip Callan
Dundee
(Two members)
James Yeaman
Edward Jenkins
Dungannon Thomas Alexander Dickson
Dungarvon John O'Keeffe
Durham City
(Two members)
Farrer Herschell
Sir Arthur Middleton, Bt
Durham County North
(Two members)
Lowthian Bell
Charles Mark Palmer
Durham County South Joseph Pease
Frederick Beaumont

E

Constituency MP Party
East Retford
(Two members)
The Viscount Galway
Francis John Savile Foljambe
Edinburgh
(Two members)
Duncan McLaren Liberal
James Cowan Liberal
Edinburgh and St Andrews Universities Lyon Playfair Liberal
Elgin M. E. Grant Duff Liberal
Elginshire and Nairnshire Viscount Macduff
Ennis William Stacpoole
Enniskillen Viscount Crichton
Essex East
(Two members)
James Round
Samuel Ruggles-Brise
Essex South
(Two members)
Thomas Baring Conservative
William Thomas Makins
Essex West
(Two members)
Lord Eustace Cecil Conservative
Sir Henry Selwin-Ibbetson, Bt Conservative
Evesham James Bourne
Exeter
(Two members)
Arthur Mills
John George Johnson
Eye The Viscount Barrington

F

Constituency MP Party
Falkirk John Ramsay
Fermanagh
(Two members)
Hon. Henry Cole
William Humphreys Archdall Conservative
Fife Sir Robert Anstruther, Bt
Finsbury
(Two members)
William Torrens McCullagh Torrens
Andrew Lusk Liberal
Flint Peter Ellis Eyton
Flintshire Lord Richard Grosvenor Liberal
Forfarshire James William Barclay
Frome Henry Lopes

G

Constituency MP Party
Galway Borough
(Two members)
Viscount St Lawrence
George Morris
Galway County
(Two members)
Mitchell Henry
John Philip Nolan
Gateshead Walter James Liberal
Glamorganshire
(Two members)
Christopher Rice Mansel Talbot
Henry Vivian
Glasgow
(Three members)
George Anderson
Charles Cameron
Alexander Whitelaw
Glasgow and Aberdeen Universities Edward Gordon
Gloucester
(Two members)
Charles James Monk
William Killigrew Wait
Gloucestershire East
(Two members)
Sir Michael Hicks Beach, Bt Conservative
John Reginald Yorke
Gloucestershire West
(Two members)
Robert Nigel Fitzhardinge Kingscote
Hon. Randal Plunkett
Grantham
(Two members)
Sir Hugh Cholmeley, Bt
Henry Cust
Gravesend Bedford Clapperton Trevelyan Pim
Great Marlow Thomas Owen Wethered
Greenock James Johnston Grieve
Greenwich
(Two members)
William Gladstone Liberal
Thomas Boord Conservative
Grimsby John Chapman
Guildford Denzil Roberts Onslow

H

Constituency MP Party
Hackney
(Two members)
John Holms Liberal
Henry Fawcett Liberal
Haddington Sir Henry Ferguson-Davie, Bt
Haddingtonshire Lord Elcho
Halifax
(Two members)
Sir James Stansfeld
John Crossley
Hampshire North
(Two members)
William Wither Bramston Beach
George Sclater-Booth Conservative
Hampshire South
(Two members)
Hon. William Cowper-Temple
Lord Henry Douglas-Scott-Montagu
Hartlepool Thomas Richardson
Harwich Henry Jervis-White-Jervis
Hastings
(Two members)
Thomas Brassey Liberal
Sir Ughtred Kay-Shuttleworth, Bt
Haverfordwest The Lord Kensington Liberal
Hawick George Trevelyan Liberal
Helston Adolphus William Young
Hereford
(Two members)
Evan Pateshall
George Clive
Herefordshire
(Three members)
Sir Joseph Bailey, Bt Conservative
Michael Biddulph Liberal
Daniel Peploe
Hertford Arthur Balfour Conservative
Hertfordshire
(Three members)
Henry Cowper
Abel Smith
Frederick Halsey Conservative
Horsham Sir William Vesey-FitzGerald
Huddersfield Edward Aldam Leatham
Huntingdon Sir John Burgess Karslake
Huntingdonshire
(Two members)
Edward Fellowes Conservative
Sir Henry Carstairs Pelly
Hythe Edward Watkin

I

Constituency MP Party
Inverness Burghs Charles Fraser-Mackintosh
Inverness-shire Donald Cameron
Ipswich
(Two members)
John Cobbold
James Redfoord Bulwer
Isle of Wight Alexander Baillie-Cochrane

K

Constituency MP Party
Kendal John Whitwell
Kent East
(Two members)
Edward Leigh Pemberton
Hon. George Milles
Kent Mid
(Two members)
William Hart Dyke Conservative
Viscount Holmesdale
Kent West
(Two members)
Sir Charles Mills, Bt Conservative
John Gilbert Talbot
Kerry
(Two members)
Henry Arthur Herbert
Rowland Ponsonby Blennerhassett
Kidderminster Albert Grant
Kildare
(Two members)
William Henry Ford Cogan
Charles Henry Meldon
Kilkenny City Sir John Gray
County Kilkenny
(Two members)
George Leopold Bryan
Patrick Martin
Kilmarnock James Fortescue Harrison
Kincardineshire Sir George Balfour
King's County
(Two members)
Sir Patrick O'Brien, Bt
David Sherlock
King's Lynn
(Two members)
Hon. Robert Bourke Conservative
Lord Claud Hamilton
Kingston upon Hull
(Two members)
Charles Morgan Norwood
Charles Wilson Liberal
Kinsale Eugene Collins
Kirkcaldy Robert Reid
Kirkcudbright John Maitland
Knaresborough Basil Thomas Woodd

L

Constituency MP Party
Lambeth
(Two members)
Sir James Lawrence, Bt
William McArthur
Lanarkshire North Sir Thomas Colebrooke, Bt
Lanarkshire South Sir Windham Carmichael-Anstruther, Bt
Lancashire North
(Two members)
Hon. Frederick Stanley Conservative
Thomas Henry Clifton
Lancashire North-East
(Two members)
James Maden Holt
John Pierce Chamberlain Starkie
Lancashire South-East
(Two members)
Hon. Algernon Egerton
Edward Hardcastle
Lancashire South-West
(Two members)
Charles Turner
R. A. Cross
Launceston James Henry Deakin
Leeds
(Three members)
Robert Meek Carter
William St James Wheelhouse
Robert Tennant
Leicester
(Two members)
Peter Alfred Taylor
Alexander McArthur
Leicestershire North
(Two members)
Lord John Manners Conservative
Samuel William Clowes
Leicestershire South
(Two members)
Albert Pell
William Unwin Heygate
Leith Burghs Donald Robert Macgregor
Leitrim
(Two members)
John Brady
William Ormsby-Gore
Leominster Richard Arkwright Conservative
Lewes William Langham Christie
Lichfield Richard Dyott
Limerick City
(Two members)
Isaac Butt
Richard O'Shaughnessy
Limerick County
(Two members)
Edward John Synan
William Henry O'Sullivan
Lincoln
(Two members)
Charles Seely
Edward Chaplin Conservative
Lincolnshire Mid
(Two members)
Henry Chaplin Conservative
Hon. Edward Stanhope Conservative
Lincolnshire North
(Two members)
Rowland Winn Conservative
Sir John Dugdale Astley, Bt
Lincolnshire South
(Two members)
William Welby-Gregory Conservative
Edmund Turnor
Linlithgowshire Peter McLagan
Lisburne Sir Richard Wallace, Bt
Liskeard Edward Horsman
Liverpool
(Three members)
Viscount Sandon Conservative
William Rathbone
John Torr
City of London
(Four members)
George Goschen
William James Richmond Cotton
Philip Twells
John Hubbard
London University Robert Lowe Liberal
Londonderry Charles Edward Lewis
Londonderry County
(Two members)
Richard Smyth
Hugh Law
Longford
(Two members)
Myles William O'Reilly
George Errington
Louth County
(Two members)
Alexander Martin Sullivan
Philip Callan
Ludlow George Windsor-Clive
Lymington Edmund Hegan Kennard

M

Constituency MP Party
Macclesfield
(Two members)
David Chadwick
William Coare Brocklehurst
Maidstone
(Two members)
Sir John Lubbock, Bt
Sir Sydney Waterlow, Bt
Maldon George Montagu Warren Sandford
Mallow John George MacCarthy
Malmesbury Walter Powell
Malton Charles Wentworth-Fitzwilliam
Manchester
(Three members)
Sir Thomas Bazley, Bt
Hugh Birley
William Romaine Callender
Marlborough Lord Ernest Brudenell-Bruce
Marylebone
(Two members)
Sir Thomas Chambers
William Forsyth
Mayo
(Two members)
George Ekins Browne
Thomas Tighe
Meath
(Two members)
John Martin
Nicholas Ennis
Merioneth Samuel Holland
Merthyr Tydvil
(Two members)
Henry Richard
Richard Fothergill
Middlesbrough Henry Bolckow
Middlesex
(Two members)
Lord George Hamilton
Octavius Edward Coope
Midhurst Charles Perceval
Midlothian The Earl of Dalkeith
Monaghan
(Two members)
Sewallis Shirley
John Leslie
Monmouth Thomas Cordes
Monmouthshire
(Two members)
Lord Henry Somerset
Frederick Courtenay Morgan
Montgomery Hon. Charles Hanbury-Tracy
Montgomeryshire Charles Watkin Williams-Wynn
Montrose William Edward Baxter
Morpeth Thomas Burt

N

Constituency MP Party
Newark
(Two members)
Samuel Boteler Bristowe
Thomas Earp
Newcastle-under-Lyme
(Two members)
William Shepherd Allen
Sir Edmund Buckley, Bt
Newcastle-upon-Tyne
(Two members)
Joseph Cowen
Charles Frederic Hamond
Newport (Isle of Wight) Charles Cavendish Clifford
New Ross John Dunbar
Newry William Whitworth
New Shoreham
(Two members)
Stephen Cave
Sir Percy Burrell, Bt
Norfolk North
(Two members)
Frederick Walpole
Sir Edmund Lacon, Bt
Norfolk South
(Two members)
Clare Sewell Read Conservative
Sir Robert Buxton, Bt Liberal
Norfolk West
(Two members)
Sir William Bagge, Bt
George William Pierrepont Bentinck
Northallerton George William Elliot
Northampton
(Two members)
Charles Gilpin
Pickering Phipps
Northamptonshire North
(Two members)
George Ward Hunt
Sackville Stopford-Sackville
Northamptonshire South
(Two members)
Sir Rainald Knightley, Bt
Fairfax William Cartwright
Northumberland North
(Two members)
The Earl Percy Conservative
Sir Matthew White Ridley, Bt Conservative
Northumberland South
(Two members)
Wentworth Beaumont Liberal
Lord Eslington
Norwich
(Two members)
Jeremiah James Colman
John Walter Huddleston
Nottingham
(Two members)
William Evelyn Denison
Saul Isaac
Nottinghamshire North
(Two members)
Frederick Chatfield Smith
The Viscount Galway
Nottinghamshire South
(Two members)
Thomas Blackburne Thornton-Hildyard
George Storer

O

Constituency MP Party
Oldham
(Two members)
John Morgan Cobbett
Frederick Lowten Spinks
Orkney and Shetland Samuel Laing Liberal
Oxford
(Two members)
Sir William Vernon Harcourt Liberal
Alexander William Hall
Oxfordshire
(Three members)
Joseph Warner Henley
John Sidney North
William Cornwallis Cartwright
Oxford University
(Two members)
Gathorne Gathorne-Hardy Conservative
John Mowbray

P

Constituency MP Party
Paisley William Holms
Peebles and Selkirk Sir Graham Graham-Montgomery, Bt
Pembroke Edward James Reed
Pembrokeshire John Scourfield
Penryn and Falmouth
(Two members)
David James Jenkins
Henry Thomas Cole
Perth Hon. Arthur Kinnaird
Perthshire Sir William Stirling-Maxwell, Bt
Peterborough
(Two members)
George Hammond Whalley
Thomson Hankey
Petersfield William Sydney Hylton Jolliffe
Plymouth
(Two members)
Edward Bates
Sampson Samuel Lloyd
Pontefract Hugh Childers
Samuel Waterhouse
Poole Charles Waring
Portarlington Lionel Dawson-Damer
Portsmouth
(Two members)
Sir James Dalrymple-Horn-Elphinstone, Bt
Thomas Charles Bruce
Preston
(Two members)
Edward Hermon
Sir John Holker Conservative

Q

Constituency MP Party
Queen's County
(Two members)
Kenelm Thomas Digby
Edmund Dease

R

Constituency MP Party
Radnor The Marquess of Hartington Liberal
Radnorshire Hon. Arthur Walsh
Reading
(Two members)
Sir Francis Goldsmid, Bt
George Shaw-Lefevre Liberal
Renfrewshire Archibald Campbell
Richmond (Yorkshire) John Charles Dundas
Ripon The Earl De Grey
Rochdale Thomas Bayley Potter
Rochester
(Two members)
Philip Wykeham Martin
Julian Goldsmid
Roscommon
(Two members)
Charles Owen O'Conor
Charles French
Ross and Cromarty Alexander Matheson Liberal
Roxburghshire Sir George Scott-Douglas, Bt
Rutland
(Two members)
Hon. Gerard Noel Conservative
George Henry Finch
Rye John Gathorne-Hardy

S

Constituency MP Party
St Andrews Edward Ellice
St Ives Edward Gershour Davenport
Salford
(Two members)
Charles Edward Cawley
William Thomas Charley
Salisbury
(Two members)
John Alfred Lush
Granville Ryder
Sandwich
(Two members)
Edward Knatchbull-Hugessen Liberal
Henry Brassey
Scarborough
(Two members)
Sir Harcourt Vanden-Bempde-Johnstone, Bt Liberal
Sir Charles Legard, Bt
Shaftesbury Vere Fane Benett-Stanford
Sheffield
(Two members)
Anthony John Mundella
John Arthur Roebuck
Shrewsbury
(Two members)
Charles Cecil Cotes Liberal
Henry Robertson Liberal
Shropshire North
(Two members)
John Ormsby-Gore
Viscount Newport Conservative
Shropshire South
(Two members)
Hon. Sir Percy Egerton Herbert
Edward Corbett
Sligo County
(Two members)
Sir Robert Gore-Booth
Denis Maurice O'Conor
Somerset East
(Two members)
Ralph Shuttleworth Allen
Richard Bright
Somerset Mid
(Two members)
Sir Richard Paget, Bt
Ralph Neville-Grenville
Somerset West
(Two members)
Hon. Arthur Hood
Vaughan Hanning Vaughan-Lee
Southampton
(Two members)
Russell Gurney
Sir Frederick Perkins
South Shields James Cochran Stevenson Liberal
Southwark
(Two members)
John Locke
Marcus Beresford
Stafford
(Two members)
Thomas Salt Conservative
Alexander Macdonald Liberal-Labour
Staffordshire East
(Two members)
Michael Bass Liberal
Samuel Allsopp Conservative
Staffordshire North
(Two members)
Charles Adderley
Colin Minton Campbell
Staffordshire West
(Two members)
Francis Monckton
Alexander Staveley Hill
Stalybridge Tom Harrop Sidebottom
Stamford Sir John Dalrymple-Hay, Bt
Stirling Henry Campbell-Bannerman Liberal
Stirlingshire Sir William Edmonstone, Bt
Stockport
(Two members)
Charles Henry Hopwood
Frederick Pennington
Stockton Joseph Dodds
Stoke-upon-Trent
(Two members)
George Melly
Robert Heath
Stroud
(Two members)
Sebastian Stewart Dickinson
Walter John Stanton
Suffolk East
(Two members)
Viscount Mahon
The Lord Rendlesham Conservative
Suffolk West
(Two members)
William Parker
Lord Augustus Hervey
Sunderland
(Two members)
Sir Edward Temperley Gourley
Sir Henry Havelock-Allan, Bt
Surrey East
(Two members)
James Watney
William Grantham
Surrey Mid
(Two members)
Henry Peek Conservative
Sir Richard Baggallay
Surrey West
(Two members)
George Cubitt Conservative
Lee Steere
Sussex East
(Two members)
George Burrow Gregory
Montagu David Scott
Sussex West
(Two members)
Walter Barttelot Conservative
The Earl of March
Sutherland The Marquess of Stafford Liberal
Swansea District Lewis Llewelyn Dillwyn

T

Constituency MP Party
Tamworth
(Two members)
Sir Robert Peel, Bt
Robert William Hanbury
Taunton
(Two members)
Alexander Charles Barclay
Sir Henry James
Tavistock Lord Arthur Russell
Tewkesbury William Edwin Price
Thirsk Sir William Payne-Gallwey, Bt
Tipperary
(Two members)
Charles William White
William Frederick Ormond O'Callaghan
Tiverton
(Two members)
John Heathcoat-Amory Liberal
William Nathaniel Massey
Tower Hamlets
(Two members)
Joseph d'Aguilar Samuda
Charles Ritchie
Tralee Daniel O'Donoghue
Truro
(Two members)
Sir Frederick Williams, Bt
James McGarel-Hogg
Tynemouth and North Shields Thomas Eustace Smith
Tyrone
(Two members)
Hon. Henry Lowry-Corry
John William Ellison-Macartney

W

Constituency MP Party
Wakefield Edward Green
Wallingford Edward Wells
Walsall Charles Forster
Wareham John Erle-Drax
Warrington Gilbert Greenall
Warwick
(Two members)
Arthur Wellesley Peel
George William John Repton
Warwickshire North
(Two members)
Charles Newdigate Newdegate
William Bromley-Davenport
Warwickshire South
(Two members)
The Earl of Yarmouth
Sir John Eardley-Wilmot, Bt
Waterford City
(Two members)
Richard Power
Purcell O'Gorman
Waterford County
(Two members)
Sir John Esmonde, Bt
Lord Charles Beresford
Wednesbury Alexander Brogden Liberal
Wenlock
(Two members)
Alexander Brown
Hon. Cecil Weld-Forester Conservative
Westbury Abraham Laverton Liberal
Westmeath
(Two members)
Patrick James Smyth
Lord Robert Montagu
Westminster
(Two members)
W. H. Smith Conservative
Sir Charles Russell, Bt Conservative
Westmorland
(Two members)
William Lowther Conservative
The Earl of Bective
Wexford Borough William Redmond
Wexford County
(Two members)
Sir George Bowyer, Bt
Keyes O'Clery
Weymouth and Melcombe Regis
(Two members)
Henry Edwards Liberal
Sir Frederick Johnstone, Bt
Whitby William Henry Gladstone
Whitehaven George Cavendish-Bentinck Conservative
Wick District John Pender
Wicklow
(Two members)
William Wentworth Fitzwilliam Dick
William Richard O'Byrne
Wigan
(Two members)
Lord Balniel
Thomas Knowles
Wigtown Mark Stewart Conservative
Wigtownshire Robert Vans-Agnew
Wilton Sir Edmund Antrobus, Bt
Wiltshire North
(Two members)
Sir George Jenkinson, Bt
George Bucknall-Estcourt
Wiltshire South
(Two members)
Lord Henry Thynne Conservative
Viscount Folkestone
Winchester
(Two members)
William Barrow Simonds
Arthur Robert Naghten
Windsor Robert Richardson-Gardner
Wolverhampton
(Two members)
Hon. Charles Pelham Villiers Liberal
Thomas Matthias Weguelin
Woodstock Lord Randolph Churchill Conservative
Worcester
(Two members)
Alexander Clunes Sheriff
Thomas Rowley Hill
Worcestershire East
(Two members)
Henry Allsopp
Thomas Eades Walker
Worcestershire West
(Two members)
Frederick Knight
William Edward Dowdeswell
Wycombe William Carington

Y

Constituency MP Party
York
(Two members)
James Lowther
George Leeman
Yorkshire East Riding
(Two members)
Christopher Sykes
William Harrison-Broadley
Yorkshire North Riding
(Two members)
Frederick Milbank Liberal
Viscount Helmsley
Yorkshire West Riding East
(Two members)
Christopher Beckett Denison Conservative
Joshua Fielden Conservative
Yorkshire West Riding North
(Two members)
Lord Frederick Cavendish Liberal
Mathew Wilson
Yorkshire West Riding South
(Two members)
Walter Spencer-Stanhope Conservative
Lewis Randle Starkey Conservative
Youghal Sir Joseph Neale McKenna

References

See also


Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message