The Full Wiki

MPs elected in the United Kingdom general election, 1892: Wikis

Advertisements
  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

23rd Parliament (1885)
24th Parliament (1886)
25th Parliament (1892)
26th Parliament (1895)
27th Parliament (1900)

This is a list of Members of Parliament (MPs) elected to the 25th Parliament of the United Kingdom at the 1892 general election, held over several days from 4th July to 26th July 1892.

Notable newcomers to the House of Commons included John Burns, Edward Carson, Keir Hardie and Dadabhai Naoroji.

Table of contents:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z By-elections

Advertisements

A

Constituency MP Party
Aberdeen, North William Alexander Hunter Liberal
Aberdeen, South James Bryce Liberal
Aberdeenshire, East Thomas Buchanan Liberal
Aberdeenshire, West Robert Farquharson Liberal
Abingdon Philip Wroughton Unionist
Accrington Joseph Leese Liberal
Altrincham Coningsby Disraeli Unionist
Andover William Wither Bramston Beach Unionist
Anglesey Thomas Lewis Liberal
Antrim, East James Martin McCalmont Unionist
Antrim, Mid Robert O'Neill Unionist
Antrim, North Charles Connor Unionist
Antrim, South William Ellison-Macartney Unionist
Appleby Sir Joseph Savory, Bt Unionist
Argyllshire Donald Horne Macfarlane Liberal
Armagh, Mid Dunbar Barton Unionist
Armagh, North Edward James Saunderson Unionist
Armagh South Edward McHugh Anti-Parnellite Nationalist
Arfon William Rathbone Liberal
Ashburton Charles Seale-Hayne Liberal
Ashford Laurence Hardy Unionist
Ashton-under-Lyne John Edmund Wentworth Addison Unionist
Aston Manor George Grice-Hutchinson Unionist
Aylesbury Baron Ferdinand de Rothschild Liberal Unionist
Ayr District of Burghs William Birkmyre Liberal
Ayrshire, North Thomas Cochrane Unionist
Ayrshire, South Eugene Wason Liberal

B

Banbury Sir Bernhard Samuelson, Bt Liberal
Banffshire Robert Duff Liberal
Barkston Ash Robert Gunter Unionist
Barnard Castle Sir Joseph Pease, Bt Liberal
Barnsley Earl Compton Liberal
Barnstaple Alfred Billson Liberal
Barrow Charles Cayzer Unionist
Basingstoke Arthur Frederick Jeffreys Unionist
Bassetlaw Sir Frederick Milner, Bt Unionist
Bath
(Two members)
Wyndham Murray Unionist
Edmond Wodehouse Liberal Unionist
Battersea John Burns Independent Labour
Bedford Samuel Whitbread Liberal
Belfast East Gustav Wilhelm Wolff Unionist
Belfast North Sir Edward Harland, Bt Unionist
Belfast South William Johnston Unionist
Belfast West H. O. Arnold-Forster Liberal Unionist
Berwick-upon-Tweed Sir Edward Grey, Bt Liberal
Berwickshire Hon. Edward Marjoribanks Liberal
Bethnal Green North East George Howell Liberal/Labour
Bethnal Green South West Edward Pickersgill Liberal
Bewdley Alfred Baldwin Unionist
Biggleswade George William Erskine Russell Liberal
Birkenhead Viscount Bury Unionist
Birmingham Bordesley Jesse Collings Liberal Unionist
Birmingham Central John Albert Bright Liberal Unionist
Birmingham East Henry Matthews Unionist
Birmingham Edgbaston George Dixon Liberal Unionist
Birmingham North William Kenrick Liberal Unionist
Birmingham South Joseph Powell-Williams Liberal Unionist
Birmingham West Joseph Chamberlain Liberal Unionist
Bishop Auckland James Mellor Paulton Liberal
Blackburn
(Two seats)
William Hornby Unionist
William Coddington Unionist
Blackpool Sir Matthew White Ridley, Bt Unionist
Bodmin Leonard Courtney Liberal Unionist
Bolton
(Two seats)
Herbert Shepherd-Cross Unionist
Hon. Francis Charles Bridgeman Unionist
Bootle Thomas Sandys Unionist
Boston William Ingram Liberal
Bosworth Charles McLaren Liberal
Bow and Bromley John Archibald Murray Macdonald Liberal
Bradford Central George Shaw-Lefevre Liberal
Bradford East William Sproston Caine Liberal
Bradford West Alfred Illingworth Liberal
Brecknockshire William Fuller-Maitland Liberal
Brentford James Bigwood Unionist
Bridgwater Edward Stanley Unionist
Brigg Samuel Danks Waddy Liberal
Brighton
(Two members)
Gerald Loder Unionist
Sir William Marriott Unionist
Bristol East Sir Joseph Weston Liberal
Bristol North Charles Townsend Liberal
Bristol South Sir Edward Stock Hill Unionist
Bristol West Sir Michael Hicks Beach, Bt Unionist
Buckingham Herbert Leon Liberal
Buckrose Sir Angus Holden, Bt Liberal
Burnley Jabez Balfour Liberal
Bury Sir Henry James Liberal Unionist
Bury St. Edmunds Lord Francis Hervey Unionist
Buteshire Andrew Murray Unionist

C

Caithness-shire Gavin Clark Liberal
Camberwell North Edward Hodson Bayley
Camborne Charles Conybeare
Cambridge Robert Uniacke-Penrose-Fitzgerald Conservative
Cambridge University
(Two members)
Sir George Stokes, Bt
Sir Richard Claverhouse Jebb
Canterbury John Henniker Heaton Conservative
Cardiff District Sir Edward James Reed Liberal
Cardiganshire William Bowen Rowlands Liberal
Carlisle William Gully Liberal
County Carlow John Hammond
Carmarthen District Evan Rowland Jones
Carmarthenshire East Abel Thomas
Carmarthenshire West John Lloyd Morgan
Carnarvon David Lloyd George Liberal
Cavan East Samuel Young Irish Nationalist
Cavan West Edmund Francis Vesey Knox
Chatham Lewis Vivian Loyd
Chelmsford Thomas Usborne Conservative
Chelsea Charles Whitmore
Cheltenham James Agg-Gardner Conservative
Chertsey Charles Harvey Combe
Chester Robert Yerburgh Conservative
Chester-le-Street James Joicey Liberal
Chesterfield Thomas Bayley
Chesterton Hugh Edward Hoare
Chichester Lord Walter Gordon-Lennox Conservative
Chippenham Sir John Dickson-Poynder, Bt Conservative
Chorley Joseph Feilden Conservative
Christchurch Abel Henry Smith
Cirencester Thomas Chester-Master
Clackmannan and Kinrossshire John Balfour Liberal
Clapham Percy Thornton
Clare East Willie Redmond
Clare West James Rochfort Maguire Parnellite
Cleveland Henry Fell Pease
Clitheroe Sir Ughtred Kay-Shuttleworth, Bt Liberal
Cockermouth Sir Wilfrid Lawson, Bt Liberal
Colchester Herbert Naylor-Leyland Conservative
Colne Valley Sir James Kitson, Bt Liberal
Connemara Patrick James Foley
Cork City
(Two members)
William O'Brien Anti-Parnellite
Maurice Healy Anti-Parnellite
County Cork East Anthony John Charles Donelan Anti-Parnellite
County Cork Mid Charles Kearns Deane Tanner Anti-Parnellite
County Cork North James Christopher Flynn Anti-Parnellite
County Cork North East William O'Brien Anti-Parnellite
County Cork South Edward Barry Anti-Parnellite
County Cork South East John Morrogh Anti-Parnellite
County Cork West James Gilhooly Anti-Parnellite
Coventry William Henry Walter Ballantine
Crewe Walter Stowe Bright McLaren Liberal
Cricklade John Husband
Croydon Hon. Sidney Herbert Conservative

D

Darlington Theodore Fry Liberal
Dartford Sir William Hart Dyke, Bt Conservative
Darwen Charles Philip Huntington
Denbigh District George Thomas Kenyon
Denbighshire East Sir George Osborne Morgan, Bt Liberal
Denbighshire West John Roberts Liberal
Deptford Charles Darling Conservative
Derby
(Two members)
Thomas Roe Liberal
William Vernon Harcourt Liberal
Derbyshire Mid Sir James Alfred Jacoby
Derbyshire North East Thomas Dolling Bolton
Derbyshire South Harrington Evans Broad
Derbyshire West Victor Cavendish Liberal Unionist
Devizes Charles Hobhouse Liberal
Devonport (2 members) Hudson Kearley Liberal
Edward John Chalmers Morton
Dewsbury Mark Oldroyd
Doncaster Charles James Fleming
Donegal East Arthur O'Connor
Donegal North John Mains
Donegal South J. G. Swift MacNeill Anti-Parnellite
Donegal West Timothy Daniel Sullivan
Dorset East Hon. Humphrey Sturt
Dorset North John Wingfield-Digby
Dorset South William Ernest Brymer
Dorset West Henry Richard Farquharson
Dover George Wyndham Conservative
Down East James Alexander Rentoul
Down North Thomas Waring
Down South Michael McCartan
Down West Lord Arthur Hill Conservative
Dublin County North J. J. Clancy Parnellite
Dublin County South Hon. Horace Plunkett Unionist
Dublin College Green J. E. Kenny Parnellite
Dublin Harbour Timothy Harrington Parnellite
Dublin St Patrick's William Field Parnellite
Dublin St Stephen's Green William Kenny Liberal Unionist
Dublin University
(Two members)
Edward Carson Unionist
Hon. David Plunket Conservative
Dudley Brooke Robinson
Dulwich John Blundell Maple
Dumbartonshire John Sinclair Liberal
Dumfries District of Burghs Robert Reid Liberal
Dumfriesshire William Jardine Maxwell Unionist
Dundee
(Two members)
Edmund Robertson Liberal
John Leng Liberal
Durham Matthew Fowler
Durham Mid John Wilson Lib-Lab
Durham North West Llewellyn Atherley-Jones
Durham South East Joseph Richardson

E

Ealing Lord George Hamilton Conservative
East Grinstead Hon. Alfred Gathorne-Hardy Conservative
Eastbourne Edward Field
Eccles Henry John Roby Liberal
Eddisbury Henry James Tollemache Liberal
Edgbaston George Dixon Liberal Unionists
Edinburgh Central William McEwan Liberal
Edinburgh East Robert Wallace Liberal
Edinburgh South Herbert Paul Liberal
Edinburgh West Viscount Wolmer Unionist
Edinburgh and St Andrews Universities Sir Charles Pearson Conservative
Egremont David Ainsworth
Eifion John Bryn Roberts Liberal
Elgin District of Burghs Alexander Asher Liberal
Elgin and Nairnshires John Seymour Keay Liberal
Elland Thomas Wayman Liberal
Enfield Henry Bowles
Epping Amelius Lockwood Conservative
Epsom Sir Thomas Townsend Bucknill
Eskdale Robert Andrew Allison
Essex South East Carne Rasch Conservative
Everton Sir John Archibald Willox
Evesham Sir Edmund Lechmere, Bt
Exeter Hon. Henry Northcote Conservative
Eye Francis Seymour Stevenson

F

Falkirk District of Burghs Harry Smith Liberal
Fareham Sir Frederick Fitzwygram
Fermanagh North Richard Martin Dane
Fermanagh South Patrick McGilligan
Fife East H. H. Asquith Liberal
Fife West Augustine Birrell Liberal
Finsbury Central Dadabhai Naoroji Liberal
Finsbury East James Rowlands
Flint John Herbert Lewis
Flintshire Samuel Smith Liberal
Forest of Dean Sir Charles Dilke, Bt Liberal
Forfarshire John Rigby Liberal
Frome John Barlow Liberal
Fulham William Hayes Fisher Conservative

G

Gainsborough Joseph Bennett
Galway Borough John Pinkerton
County Galway East John Roche
County Galway North John Philip Nolan
County Galway South David Sheehy
Gateshead Hon. Walter James Liberal
Glamorganshire, East Sir Alfred Thomas Liberal
Glamorganshire Mid Samuel Thomas Evans Liberal
Glamorganshire, South Arthur John Williams
Glasgow and Aberdeen Universities James Alexander Campbell Conservative
Glasgow Blackfriars and Hutchesontown Andrew Dryburgh Provand Liberal
Glasgow Bridgeton Sir George Trevelyan, Bt Liberal
Glasgow Camlachie Alexander Cross Unionist
Glasgow Central John George Alex Baird Conservative
Glasgow College Charles Cameron Liberal
Govan John Wilson Liberal
Glasgow Partick James Parker Smith
Glasgow St Rollox Sir James Carmichael, Bt Liberal
Glasgow Tradeston Archibald Cameron Corbett Unionist
Gloucester Thomas Robinson
Gorton William Mather
Gower David Randell Liberal
Grantham Henry Lopes Conservative
Gravesend James Dampier Palmer
Greenock Sir Thomas Sutherland Unionist
Greenwich Thomas Boord Conservative
Grimsby Henri Josse
Guildford Hon. St John Brodrick Conservative

H

Hackney Central Sir Andrew Scoble
Hackney North William Robert Bousfield Conservative
Hackney South Sir Charles Russell Liberal
Haddingtonshire Richard Haldane Liberal
Haggerston Randal Cremer
Halifax (2 members) Sir James Stansfeld
Thomas Shaw
Hallamshire Sir Frederick Mappin, Bt
Hammersmith Walter Tuckfield Goldsworthy
Hampstead Edward Brodie Hoare
Handsworth Sir Henry Meysey-Thompson, Bt Liberal Unionist
Hanley William Woodall
Harborough John William Logan Liberal
Harrow William Ambrose
Hartlepools, The Christopher Furness Liberal
Harwich James Round
Hastings Wilson Noble
Hawick District of Burghs Thomas Shaw Liberal
Henley Francis Parker
Hereford William Grenfell Liberal
Hertford Abel Smith
Hexham Nathaniel George Clayton
Heywood Thomas Snape
High Peak William Sidebottom
Hitchin George Bickersteth Hudson
Holborn Charles Hall
Holderness George Richard Bethell
Holmfirth Henry Wilson Liberal
Honiton Sir John Kennaway, Bt Conservative
Horncastle Hon. Edward Stanhope Conservative
Hornsey Henry Charles Stephens Conservative
Horsham Sir Walter Barttelot, Bt Conservative
Houghton-le-Spring Henry Thomas Fenwick
Howdenshire William Wilson-Todd
Hoxton James Stuart Liberal
Huddersfield William Summers
Huntingdon Arthur Smith-Barry Conservative
Hyde Joseph Watson Sidebotham
Hythe Sir Edward Watkin, Bt

I

Ilkeston Sir Balthazar Foster
Ince Sam Woods Lib-Lab
Inverness District of Burghs Gilbert Beith Liberal
Inverness-shire Donald MacGregor Liberal
Ipswich (2 members) Sir Charles Dalrymple, Bt
Lord Elcho Conservative
Isle of Wight Sir Richard Webster Conservative
Islington East Benjamin Cohen
Islington North Sir George Christopher Trout Bartley
Islington South Sir Albert Rollit
Islington West Thomas Lough Liberal

J

Jarrow Sir Charles Palmer, Bt Liberal

K

Keighley Isaac Holden Liberal
Kendal Josceline FitzRoy Bagot
Kennington Mark Hanbury Beaufoy
Kensington North Frederick Charlwood Frye
Kensington South Sir Algernon Borthwick Conservative
Kerry East Jeremiah Daniel Sheehan Anti-Parnellite
Kerry North Thomas Sexton Anti-Parnellite
Kerry South Denis Kilbride Anti-Parnellite
Kerry West Sir Thomas Esmonde, Bt Anti-Parnellite
Kidderminster Sir Augustus Frederick Godson
Kildare North Patrick James Kennedy
Kildare South Matthew Joseph Minch
Kilkenny City Thomas Bartholomew Curran
County Kilkenny North Patrick McDermott
County Kilkenny South Patrick Alexander Chance
Kilmarnock Stephen Williamson Liberal
Kincardineshire John William Crombie Liberal
King's Lynn Thomas Gibson Bowles Conservative
Kingston Sir Richard Temple, Bt Conservative
Kingston-upon-Hull Central Henry Seymour King
Kingston-upon-Hull East Clarence Smith
Kingston-upon-Hull West Charles Wilson Liberal
Kingswinford Alexander Staveley Hill Conservative
Kirkcaldy District of Burghs James Dalziel Liberal
Kirkcudbrightshire Sir Mark MacTaggart-Stewart, Bt Conservative
Knutsford Hon. Alan Egerton Conservative

L

Lambeth North Sir Charles Craufurd Fraser
Lanarkshire Mid John Philipps Liberal
Lanarkshire North East Donald Crawford Liberal
Lanarkshire North West Graeme Alex Whitelaw Conservative
Lanarkshire South James Hozier Conservative
Lancaster James Williamson Liberal
Launceston Thomas Owen
Leeds Central Gerald Balfour Conservative
Leeds East John Lawrence Gane
Leeds North William Jackson Conservative
Leeds South Sir John Lawson Walton
Leeds West Herbert Gladstone Liberal
Leek Charles Bill
Leicester (two members) James Allanson Picton
Sir James Whitehead, Bt
Leigh Caleb Wright
Leith District of Burghs Ronald Munro-Ferguson Liberal
Leitrim North Patrick Aloysius McHugh
Leitrim South Jasper Tully
Leix Mark Antony MacDonnell
Leominster James Rankin Conservative
Lewes Sir Henry Aubrey-Fletcher, Bt Conservative
Lewisham John Penn
Lichfield Leonard Darwin Liberal Unionist
Limehouse John Stewart Wallace
Limerick City Francis Arthur O'Keefe
County Limerick East John Finucane
County Limerick West Michael Austin
Lincoln William Crosfield
Linlithgowshire Peter McLagan Liberal
Liverpool Abercromby William Frederic Lawrence
Liverpool East Toxteth Baron Henry de Worms Conservative
Liverpool Exchange Ralph Neville
Liverpool Kirkdale Sir George Baden-Powell Conservative
Liverpool Scotland T. P. O'Connor
Liverpool Walton James Henry Stock
Liverpool West Derby William Henry Cross
Liverpool West Toxteth Robert Houston
City of London (two members) Sir Reginald Hanson, Bt Conservative
Alban Gibbs Conservative
Londonderry City John Ross
Londonderry North John Atkinson
Londonderry South Thomas Lea
Longford North Justin McCarthy
Longford South Edward Blake Irish Nationalist
Loughborough Edward Johnson-Ferguson
Louth Sir Robert Perks
Louth North Timothy Michael Healy Anti-Parnellite
Louth South Daniel Ambrose Anti-Parnellite
Lowestoft Harry Seymour Foster
Ludlow Robert Jasper More
Luton Cyril Flower

M

Macclesfield William Bromley-Davenport Conservative
Maidstone Fiennes Cornwallis Conservative
Maldon Cyril Joseph Settle Dodd
Manchester East Arthur Balfour Conservative
Manchester North Charles Schwann Liberal
Manchester North East Sir James Fergusson, Bt Conservative
Manchester North West Sir William Houldsworth, Bt Conservative
Manchester South Sir Henry Enfield Roscoe
Manchester South West Jacob Bright
Mansfield John Carvell Williams
Marylebone East Lord Charles Beresford
Marylebone West Frederick Seager Hunt
Mayo East John Dillon Anti-Parnellite
Mayo North Daniel Crilly Anti-Parnellite
Mayo South J. F. X. O'Brien Anti-Parnellite
Mayo West John Deasy Anti-Parnellite
Meath North Michael Davitt Anti-Parnellite
Meath South Patrick Fulham Anti-Parnellite
Medway Charles Edward Warde
Melton The Marquess of Granby
Merionethshire T. E. Ellis Liberal
Merthyr Tydfil
(Two members)
David Alfred Thomas Liberal
William Pritchard Morgan
Middlesbrough Joseph Havelock Wilson Independent Labour
Middleton Charles Henry Hopwood
Midlothian William Gladstone Liberal
Mile End Spencer Charrington
Monaghan North Charles Diamond Anti-Parnellite
Monaghan South Florence O'Driscoll Anti-Parnellite
Monmouth Albert Spicer Liberal
Monmouthshire North Thomas Phillips Price Liberal
Monmouthshire South Frederick Courtenay Morgan Conservative
Monmouthshire West Cornelius Marshall Warmington Liberal
Montgomery District Edward Pryce-Jones Conservative
Montgomeryshire Stuart Rendel Liberal
Montrose District of Burghs John Shiress Will Liberal
Morley Alfred Eddison Hutton
Morpeth Thomas Burt

N

New Forest Hon. John Douglas-Scott-Montagu Conservative
Newark Viscount Newark Conservative
Newbury William George Mount Conservative
Newcastle-upon-Tyne (2 members) John Morley Liberal
Sir Charles Frederic Hamond
Newcastle-under-Lyme William Allen Liberal
Newington West Charles Wallwyn Radcliffe Cooke
Newmarket George Newnes
Newport William Kenyon-Slaney Conservative
Newry Patrick George Hamilton Carvill
Newton Hon. Thomas Legh Conservative
Norfolk East Sir Robert John Price
Norfolk Mid Clement Higgins
Norfolk North Herbert Cozens-Hardy Liberal
Norfolk North West Joseph Arch Liberal
Norfolk South Francis Taylor
Norfolk South West Thomas Leigh Hare
Normanton Benjamin Pickard
North Lonsdale William Smith
Northampton (2 members) Henry Labouchère Liberal
Sir Moses Philip Manfield
Northamptonshire East Francis Channing Liberal
Northamptonshire Mid Hon. Charles Spencer Liberal
Northamptonshire North Lord Burghley Conservative
Northamptonshire South David Charles Guthrie
Northwich John Brunner Liberal
Norwich (2 members) Jeremiah James Colman
Samuel Hoare
Norwood Ernest Tritton Conservative
Nottingham East Arnold Morley Liberal
Nottingham South Henry Smith Wright
Nottingham West Charles Seely
Nuneaton Francis Newdegate

O

Oldham (two members) Joshua Milne Cheetham
John Tomlinson Hibbert Liberal
Orkney and Shetland Leonard Lyell Liberal
Ormskirk Arthur Forwood Conservative
Osgoldcross John Austin
Ossory Eugene Crean
Oswestry Stanley Leighton
Otley John Barran Liberal
Oxford Sir George Tomkyns Chesney Conservative
Oxford University (two members) Sir John Mowbray, Bt Conservative
John Gilbert Talbot

P

Paddington North John Aird Conservative
Paddington South Lord Randolph Churchill Conservative
Paisley William Dunn Liberal
Partick James Parker Smith Unionist
Peckham Frederick Banbury Conservative
Peebles and Selkirk Walter Thorburn Unionist
Pembroke and Haverfordwest District Charles Francis Egerton Allen Liberal
Pembrokeshire William Rees Morgan Davies
Penrith James Lowther Conservative
Penryn and Falmouth William George Cavendish-Bentinck
Perth William Whitelaw Conservative
Perthshire Eastern Sir John Kinloch, Bt Liberal
Perthshire Western Sir Donald Currie Unionist
Peterborough Alpheus Cleophas Morton
Petersfield William Wickham
Plymouth (2 members) Sir Edward George Clarke Conservative
Sir William Pearce, Bt
Pontefract Rowland Winn Conservative
Poplar Sydney Buxton Liberal
Portsmouth (2 members) Sir John Baker Liberal
Walter Owen Clough
Preston (2 members) William Tomlinson
Robert William Hanbury Conservative
Prestwich Robert Mowbray Conservative
Pudsey Briggs Priestley

Q

R

Radcliffe cum Farnworth Robert Leake
Radnorshire Francis Edwards Liberal
Ramsey Hon. Ailwyn Fellowes Conservative
Reading George William Palmer Liberal
Reigate Hon. Henry Cubitt Conservative
Renfrewshire East Hugh Shaw-Stewart Conservative
Renfrewshire West Charles Bine Renshaw Conservative
Rhondda William Abraham Lib-Lab
Richmond George Elliot
Ripon John Lloyd Wharton
Rochdale Thomas Bayley Potter
Rochester Horatio Davies
Romford James Theobald
Roscommon North Matthias McDonnell Bodkin Anti-Parnellite
Roscommon South Luke Hayden Parnellite
Ross Michael Biddulph Liberal Unionist
Ross and Cromarty James Galloway Weir Liberal
Rossendale John Henry Maden
Rotherham Arthur Dyke Acland Liberal
Rotherhithe John Cumming Macdona
Roxburghshire Mark Napier Liberal
Rugby Henry Peyton Cobb
Rushcliffe John Ellis Liberal
Rutland James Lowther Conservative
Rye Arthur Montagu Brookfield

S

Saffron Walden Herbert Gardner Liberal
St Albans Vicary Gibbs
St Andrews District of Burghs Henry Torrens Anstruther Unionist
St Augustine's Aretas Akers-Douglas Conservative
St Austell William Alexander McArthur
St George, Hanover Square George Goschen Liberal Unionist
St George, Tower Hamlets John Benn Liberal
St Helens Sir Henry Seton-Karr
St Ives Thomas Bedford Bolitho
St Pancras East Robert Grant Webster
St Pancras North Thomas Henry Bolton
St Pancras South Sir Julian Goldsmid, Bt
St Pancras West Harry Robert Graham
St Patrick's William Field
St Stephen's Green William Kenny
Salford North William Rotherham Liberal
Salford South Sir Henry Hoyle Howorth
Salford West Lees Knowles
Salisbury Edward Hulse
Scarborough Sir George Sitwell, Bt Conservative
Sevenoaks Henry Forster Conservative
Sheffield Attercliffe Hon. Bernard Coleridge Liberal
Sheffield Brightside Anthony John Mundella Liberal
Sheffield, Central Sir C. E. Howard Vincent Conservative
Sheffield, Ecclesall Sir Ellis Ashmead-Bartlett Conservative
Sheffield Hallam Charles Stuart-Wortley Conservative
Shipley William Pollard Byles
Shrewsbury Henry David Greene
Skipton Charles Savile Roundell
Sleaford Henry Chaplin Conservative
Sligo North Bernard Collery
Sligo South Thomas Curran
Somerset Eastern Henry Hobhouse
Somerset Northern Courtenay Warner Liberal
Somerset Southern Edward Strachey Liberal
South Molton George Lambert Liberal
South Shields James Cochran Stevenson Liberal
Southampton (2 members) Francis Henry Evans Liberal
Tankerville Chamberlayne Conservative
Southport Hon. George Curzon Conservative
Southwark West Richard Causton Liberal
Sowerby John William Mellor Liberal
Spalding Halley Stewart
Spen Valley Thomas Palmer Whittaker Liberal
Stafford Theodore Shaw
Staffordshire North Western James Heath Conservative
Staffordshire Western Hamar Alfred Bass Liberal
Stalybridge Tom Harrop Sidebottom
Stamford Henry Cust Unionist
Stepney Frederick Wootton Isaacson
Stirling District of Burghs Henry Campbell-Bannerman Liberal
Stirlingshire William Jacks Liberal
Stockport (2 members) Louis John Jennings
Sir Joseph Leigh
Stockton-on-Tees Thomas Wrightson Conservative
Stoke-on-Trent George Leveson-Gower Liberal
Stowmarket Sydney Stern
Strand Hon. William Danvers Smith Conservative
Stratford upon Avon Algernon Freeman-Mitford
Stretford John William Maclure Conservative
Stroud David Brynmor Jones
Sudbury William Quilter
Sunderland (2 members) Sir Edward Gourley
Samuel Storey Conservative
Sutherlandshire Angus Sutherland Liberal
Swansea District Sir Henry Vivian, Bt
Swansea Town Robert John Dickson Burnie Liberal

T

Tamworth Philip Muntz
Taunton Alfred Percy Allsopp
Tavistock Hugh Courtenay Fownes Luttrell
Tewkesbury Sir John Dorington, Bt
Isle of Thanet James Lowther Conservative
Thirsk and Malton John Grant Lawson Unionist
Thornbury Charles Colston Conservative
Tipperary East Thomas Joseph Condon
Tipperary Mid John McCarthy
Tipperary North Patrick Joseph O'Brien
Tipperary South Francis Mandeville
Tiverton Sir William Walrond, Bt Conservative
Torquay Richard Mallock
Totnes Francis Bingham Mildmay Conservative
Tottenham Joseph Howard
Truro John Charles Williams
Tullamore Joseph Francis Fox
Tunbridge Arthur Griffith-Boscawen Conservative
Tynemouth Richard Sims Donkin
Tyneside Joseph Pease Liberal
Tyrone East William James Reynolds
Tyrone Mid Matthew Joseph Kenny
Tyrone North Lord Ernest Hamilton
Tyrone South Thomas Wallace Russell Liberal Unionist

U

Uxbridge Frederick Dixon-Hartland

V

W

Wakefield Albany Hawkes Charlesworth
Walsall Frank James
Walthamstow Edmund Widdrington Byrne
Walworth William Saunders Liberal
Wandsworth Henry Kimber Conservative
Wansbeck Charles Fenwick Lib-Lab
Warrington Robert Pierpont
Warwick and Leamington Arthur Wellesley Peel
Waterford City John Redmond
County Waterford East Patrick Joseph Power
County Waterford West Alfred John Webb
Watford Frederick Halsey Conservative
Wednesbury Wilson Lloyd
Wellington (Salop) Alexander Brown
Wellington (Somerset) Sir Alexander Fuller-Acland-Hood, Bt Conservative
Wells Sir Richard Paget, Bt
West Bromwich Sir James Ernest Spencer
West Ham North Thomas Newcomen Archibald Grove
West Ham South Keir Hardie Independent Labour
Westbury George Pargiter Fuller
Westhoughton Lord Stanley Liberal
Westmeath North James Tuite Anti-Parnellite
Westmeath South Donal Sullivan Anti-Parnellite
Westminster William Burdett-Coutts Conservative
Wexford North Thomas Joseph Healy
Wexford South John Barry
Whitby Ernest Beckett Conservative
Whitechapel Samuel Montagu Liberal
Whitehaven Thomas Shepherd Little
Wick District of Burghs Sir John Pender Unionist
Wicklow East John Sweetman
Wicklow West James O'Connor
Widnes John Saunders Gilliat
Wigan Sir Francis Powell, Bt Conservative
Wigtownshire Sir Herbert Maxwell, Bt Conservative
Wilton Viscount Folkestone
Wimbledon Cosmo Bonsor
Winchester William Henry Myers
Windsor Francis Barry
Wirral Edward Cotton-Jodrell
Wisbech Hon. Arthur Brand Liberal
Wokingham Sir George Russell, Bt
Wolverhampton East Henry Fowler Liberal
Wolverhampton South Charles Pelham Villiers Liberal Unionist
Wolverhampton West Alfred Hickman Conservative
Woodbridge Robert Lacey Everett
Woodstock Godfrey Benson Liberal
Woolwich Edwin Hughes
Worcester George Higginson Allsopp
Worcestershire East Austen Chamberlain Liberal Unionist
Worcestershire North Benjamin Hingley
Wycombe Viscount Curzon Conservative

Y

Great Yarmouth James Marshall Moorsom
York
(Two members)
John Butcher Conservative
Frank Lockwood Liberal

By-elections

February 8, 1893: County Cork North East - Michael Davitt (Anti-Parnellite) replacing William O'Brien (Anti-Parnellite) who had been elected for two seats and chose to sit for Cork City

February 17, 1893: Meath South - Jeremiah Jordan (Anti-Parnellite) replacing Patrick Fullam (Anti-Parnellite) who was unseated on petition

February 21, 1893: Meath North - James Gibney (Anti-Parnellite) replacing Michael Davitt (Anti-Parnellite) who was unseated on petition

June 27, 1895: Cork City - James Francis Xavier O'Brien (Anti-Parnellite) replacing William O'Brien (Anti-Parnellite) who had resigned his seat

Source

Whitaker's Almanack 1893

See also


Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message