Massachusetts House of Representatives: Wikis

  
  
  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Did you know ...


More interesting facts on Massachusetts House of Representatives

Include this on your site/blog:

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

Massachusetts House of Representatives
Type
Type Lower house
Leadership
Speaker of the House Robert DeLeo, (D)
since January 27, 2009
Majority Leader James Vallee, (D)
since February 12, 2009
Minority Leader Bradley Jones, Jr., (R)
since November 21, 2003
Structure
Members 160
Political groups Democratic Party
Republican Party
Election
Last election November 4, 2008
Meeting place
House Chamber,
Massachusetts State House, Boston, MA, US
Website
http://www.mass.gov/legis/memmenuh.htmp

The Massachusetts House of Representatives is the lower house of the Massachusetts General Court, the state legislature of the Commonwealth of Massachusetts. It is composed of 160 members elected from an equal number of single-member electoral districts across the Commonwealth. Representatives serve two-year terms without term limits. The House of Representatives convenes at the Massachusetts State House in Boston.

Contents

Representation

Historically, representatives were apportioned by town. For the first 150 persons, one representative was granted, and this ratio increased as the population of the town increased. The largest membership of the House was 749 in 1812 (214 of these being from the District of Maine); the largest House without Maine was 635 in 1837.[1] The original distribution was changed to the current regional population system in the 20th century. Until 1978, there were 240 members of the house[2], a number in multi-member districts; today there are 160 in single-member districts[3]. Each Representative represents about 40,000 residents. Representative districts are named for the counties they are in, and tend to stay within one county, although districts occasionally cross county lines.

Representatives' desk with microphone and voting buttons (yea/nay)

The Sacred Cod

Within the House's debating chamber hangs the Sacred Cod of Massachusetts. The five foot long pine carving of the cod was offered by Representative John Rowe in 1784 in commemoration of the state's maritime economy and history. Two previous carvings of the cod existed during the legislature's colonial era; the first destroyed in a fire in 1747, and the second during the American War of Independence. Since 1784, the current Sacred Cod has been present at nearly every House session, and moved to its current location when the House began convening in the State House in 1798.

In 1933, members of the Harvard Lampoon stole the cod carving as part of a prank. The theft sparked a large state-wide search by the Boston and Massachusetts State Police. Following outrage from Boston newspapers and the General Court itself, the cod was anonymously handed back.

Composition

The Democrats hold a supermajority in the House. Only in the Hawaii Senate and the Rhode Island House of Representatives do Democrats have a larger majority over Republicans

Composition by municipality.
Affiliation Party
(Shading indicates majority caucus)
Total
Democratic Republican Vacant
End of previous legislature 141 19 160 0
Begin 144 16 160 0
Latest voting share 90% 10%

Leadership

The Speaker of the House presides over the House of Representatives. The Speaker is elected by the majority party caucus followed by confirmation of the full House through the passage of a House Resolution. As well as presiding over the body, the Speaker is also the chief leader, and controls the flow of legislation. Other House leaders, such as the majority and minority leaders, are elected by their respective party caucuses relative to their party's strength in the House.

The current Speaker of the House is Robert DeLeo of the 19th Suffolk District (Winthrop). The Majority Leader is James Vallee of the 10th Norfolk District (Franklin). The Republican Minority Leader is Bradley Jones, Jr. of the 20th Middlesex District (North Reading).

Leaders

Position Name Party Residence District
Speaker Robert DeLeo Democratic Winthrop 19th Suffolk
Majority Leader James Vallee Democratic Franklin 10th Norfolk
Minority Leader Bradley Jones, Jr. Republican North Reading 20th Middlesex

The most recent election of members was held on November 4, 2008. Representatives serve two-year terms.

Members

The following is a complete list of Members of the House of Representatives, by district:

Barnstable, Dukes and Nantucket

6 Representatives (5 Democrats 1 Republican)

Representative Party Residence District District Description Elected
  Cleon Turner D Dennis 1st Barnstable Brewster and Dennis, and precincts 1, 2, 4 and 7, of Yarmouth, Barnstable County 2005
  Demetrius J. Atsalis D Barnstable 2nd Barnstable Precincts 1-4, 6, 8, 9 and 13, of Barnstable, and precincts 3, 5 and 6, of Yarmouth, Barnstable County 1999
  Matthew Patrick D Falmouth 3rd Barnstable Precincts 5 and 7, of Barnstable, precincts 5 and 6, of Bourne, precincts 3, 4, 7, 8 and 9, of Falmouth, and precincts 2, 4 and 5, of Mashpee, Barnstable County 2001
  Sarah Peake D Provincetown 4th Barnstable Chatham, Eastham, Harwich, Orleans, Provincetown, Truro and Wellfleet, all in Barnstable County 2007
  Jeff Perry R Sandwich 5th Barnstable Precincts 10, 11 and 12, of Barnstable, precinct 4, of Bourne, precincts 1 and 3, of Mashpee, and Sandwich, Barnstable County 2003
  Timothy Madden D Nantucket Barnstable, Dukes and Nantucket Precincts 1, 2, 5 and 6, of Falmouth, in Barnstable County; and Chilmark, Edgartown, Aquinnah, Gosnold, Oak Bluffs, Tisbury and West Tisbury, all in Dukes County; and Nantucket, Nantucket County 2008

Berkshire

4 Representatives (4 Democrats)

Representative Party Residence District District Description Elected
  Daniel E. Bosley D North Adams 1st Berkshire Adams, Clarksburg, Florida, North Adams, Savoy and Williamstown, all in Berkshire County; and Charlemont, Hawley, Heath, Monroe and Rowe, Franklin County 1987
  Denis Guyer D Dalton 2nd Berkshire Becket, Cheshire, Dalton, Hancock, Hinsdale, Lanesborough, New Ashford, Peru, Richmond, Washington and Windsor, and precinct B of ward 1, of Pittsfield, Berkshire County; Ashfield, Bernardston, Buckland, Colrain, Leyden, Northfield and Shelburne, Franklin County; Cummington, Middlefield and Plainfield, Hampshire County 2005
  Christopher Speranzo D Pittsfield 3rd Berkshire Precinct A of ward 1, Wards 2, 3, 4, precinct A of ward 5, and Wards 6 and 7, of Pittsfield, Berkshire County 2005
  William Smitty Pignatelli D Lenox 4th Berkshire Alford, Egremont, Great Barrington, Lee, Lenox, Monterey, Mount Washington, New Marlborough, Otis, precinct 5B of Pittsfield, Sandisfield, Sheffield, Stockbridge, Tyringham and West Stockbridge, Berkshire County; Blandford, Chester and Tolland, Hampden County 2003

Bristol

14 Representatives (12 Democrats 2 Republicans)

Representative Party Residence District District Description Elected
  Frederick Barrows R Mansfield 1st Bristol Town of Foxborough, Norfolk County; precincts 1, 3 and 6, of Mansfield, and precincts 3, 4 and 5, of Norton, Bristol County 2007
  Bill Bowles D Attleboro 2nd Bristol Wards 1 and 2, precinct A of ward 3, and Wards 4, 5 and 6, of Attleboro, Bristol County 2008
  James Fagan D Taunton 3rd Bristol Precinct B of ward 1, and Wards 2, 3, 5, 7 and 8, of Taunton, Bristol County 1993
  Steven D'Amico D Seekonk 4th Bristol Precinct 1, of Norton, Rehoboth and Seekonk, and precincts 1, 3, 4 and 5, of Swansea, Bristol County 2007
  Patricia Haddad D Somerset 5th Bristol Dighton and Somerset, precinct 2, of Swansea, precinct A of ward 1, precinct B of ward 4 and Ward 6, of Taunton, Bristol County 2001
  David B. Sullivan D Fall River 6th Bristol Berkley, precinct C of ward 4, precincts A, C and D of ward 7, precincts B, C and D of ward 8, and precincts A, B and C of ward 9, of Fall River, and precinct 1, of Freetown, Bristol County 1997
  Kevin Aguiar D Fall River 7th Bristol Precincts B, C and D of ward 1, precincts A, B and C of ward 2, precincts A, B and C of ward 3, precincts A and B of ward 4, and precinct A of ward 5, of Fall River, Bristol County 2008
  Michael Rodrigues D Westport 8th Bristol Precinct A of ward 1, precincts B and C of ward 5, precincts A, B and C of ward 6, precinct B of ward 7, and precinct A of ward 8, of Fall River, and Westport, Bristol County 1996
  John F. Quinn D Dartmouth 9th Bristol Dartmouth, precinct 2, of Freetown, and precincts F and G of ward 3, of New Bedford, in Bristol County; and precinct 1 in Lakeville, Plymouth County 1993
  William M. Straus D Mattapoisett 10th Bristol Fairhaven, Bristol County; Marion, Mattapoisett and Rochester, and precincts 3 and 6, of Middleborough, Plymouth County 1993
  Robert Koczera D New Bedford 11th Bristol Acushnet, precincts A-E of ward 1 and Ward 2, of New Bedford, Bristol County 1989
  Stephen Canessa D New Bedford 12th Bristol Precinct 3, of Freetown, precincts F and G of ward 1, precincts A-E of ward 3, and precincts D and E of ward 4, of New Bedford, and precinct A of ward 4, of Taunton, Bristol County; precincts 2 and 3, of Lakeville, and precincts 2 and 4, of Middleborough, Plymouth County 2005
  Antonio Cabral D New Bedford 13th Bristol Precincts A, B, C, F and G of ward 4, Wards 5 and 6, of New Bedford, Bristol County 1991
  Elizabeth Poirier R North Attleborough 14th Bristol Precinct B of ward 3, of Attleboro, precincts 2 and 5, of Mansfield, North Attleborough, and precinct 2, of Norton, Bristol County 1999

Essex

18 Representatives (16 Democrats 1 Republican 1 Vacancy)

Representative Party Residence District District Description Elected
  Michael A Costello D Newburyport 1st Essex Amesbury and Salisbury, and Newburyport, Essex County 2003
  Harriett Stanley D West Newbury 2nd Essex Precinct 1, of Georgetown, Groveland, precinct 3 of ward 4, and precincts 1 and 3 of ward 7, of Haverhill, and Merrimac, Newbury, Rowley and West Newbury, Essex County 1995
  Brian Dempsey D Haverhill 3rd Essex Ward 1, precinct 3 of ward 2, Ward 3, precincts 1 and 2 of ward 4, precincts 1 and 3 of ward 5, and Ward 6, of Haverhill, Essex County 1991
  Bradford Hill R Ipswich 4th Essex Precincts 1 and 3, of Boxford, and Hamilton, Wenham, Ipswich, Manchester-by-the-Sea, and precinct 2, of Middleton, Essex County 1998
  Anne-Margaret Ferrante D Gloucester 5th Essex Essex and Rockport, and Gloucester, Essex County 2008
  Mary Grant D Beverly 6th Essex Beverly, Essex County 2003
  John Keenan D Salem 7th Essex Salem, Essex County 2005
  Lori Ehrlich D Marblehead 8th Essex Precinct 4 of ward 3, and precinct 4 of ward 4, of Lynn, and Marblehead and Swampscott, Essex County 2008
  Mark Falzone D Saugus 9th Essex Precincts 1 and 2 of ward 1, of Lynn, precinct 2, of Lynnfield, and precincts 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8 and 9, of Saugus, Essex County; and precincts 1, 2 and 7, of Wakefield, Middlesex County 2001
  Robert Fennell D Lynn 10th Essex Precincts 3 and 4 of ward 1, Ward 2, precincts 1, 2 and 3 of ward 3, precincts 1, 2 and 3 of ward 4, and precinct 3 of ward 5, of Lynn, Essex County 1995
  Steven Walsh D Lynn 11th Essex Precincts 1, 2 and 4 of ward 5, Wards 6 and 7, of Lynn, and Nahant, Essex County 2003
  Joyce Spiliotis D Peabody 12th Essex Wards 1-5 of Peabody, Essex County 2003
  Theodore C. Speliotis D Danvers 13th Essex Danvers and Topsfield, Ward 6, of Peabody, Essex County 1997
  David Torrisi D North Andover 14th Essex Precincts 1 and 3 of ward A, precincts 2 and 3 of ward E, and precincts 1, 2 and 4 of ward F, of Lawrence, and precincts 1-6 of North Andover, Essex County 1999
  Linda Dean Campbell D Methuen 15th Essex Precincts 1-6, and 8-12 of Methuen, Essex County 2007
  Vacant 16th Essex Precincts 2 and 4 of ward A, Wards B and C, and precincts 3 and 4 of ward D, and precinct 3 of ward F, of Lawrence, Essex County
  Barry Finegold D Andover 17th Essex Precincts 2-6 and 9, of Andover, precincts 1 and 2 of ward D, and precincts 1 and 4 of ward E, of Lawrence, Essex County; precincts 3 and 3A, of Tewksbury, Middlesex County 1997
  Barbara L'Italien D Andover 18th Essex Precincts 1, 7 and 8, of Andover, precinct 2, of Boxford, precinct 2, of Georgetown, precincts 1 and 2 of ward 2, precinct 2 of ward 5, and precinct 2 of ward 7, of Haverhill, precinct 7, of Methuen, and precincts 7 and 8, of North Andover, Essex County 2003

Franklin

2 Representatives (2 Democrats)

Representative Party Residence District District Description
  Stephen Kulik D Worthington 1st Franklin Conway, Deerfield, Leverett, Montague, New Salem, Shutesbury, Sunderland, Wendell and Whately, Franklin County; precincts A and D, of Belchertown, and Chesterfield, Goshen, Huntington, Pelham, Williamsburg and Worthington, Hampshire County
  Christopher Donelan D Orange 2nd Franklin Erving, Gill, Greenfield, Orange and Warwick, Franklin County; Athol, Worcester County

Hampden

12 Representatives (10 Democrats 2 Republicans)

Representative Party Residence District District Description
  Todd Smola R Palmer 1st Hampden Brimfield, Holland, Palmer and Wales, Hampden County; precincts B and C, in Ware, Hampshire County; and Sturbridge and Warren, Worcester County
  Brian Ashe D Longmeadow 2nd Hampden Precincts 3 and 4, of East Longmeadow, Hampden, Longmeadow and Monson, and precincts B and C of ward 6, of Springfield, Hampden County
  Rosemary Sandlin D Agawam 3rd Hampden Agawam, Granville, Russell and Southwick, Hampden County
  Donald Humason, Jr. R Westfield 4th Hampden Westfield, Hampden County.
  Michael Kane D Holyoke 5th Hampden Holyoke, Hampden County
  James Welch D West Springfield 6th Hampden Precinct B of ward 2, precincts A, B and C of ward 4 and precinct B of ward 5, of Chicopee, precinct E of ward 2 of Springfield, and West Springfield, Hampden County
  Thomas Petrolati D Ludlow 7th Hampden Precinct B of ward 6, of Chicopee, Ludlow, precincts E, F and G of ward 8, of Springfield, all in Hampden County; and precincts B and C, of Belchertown, in Hampshire County
  Joseph Wagner D Chicopee 8th Hampden Precincts A and B of ward 1, precincts A, C and D of ward 2, precincts A, B and C of ward 3, precinct A of ward 6, precincts A and B of ward 7, precincts A and B of ward 8, and precincts A and B of ward 9, of Chicopee, Hampden County
  Sean Curran D Springfield 9th Hampden Precincts A, B, C, D, F, G and H of ward 2, precincts C, D, G and H of ward 5, precinct H of ward 7, and precincts A, B, D and H of ward 8, of Springfield, and precinct A of ward 5 of Chicopee, Hampden County
  Cheryl Coakley-Rivera D Springfield 10th Hampden Ward 1, precincts B, C, F, G and H of ward 3, and precincts A, E and G of ward 6, of Springfield, in Hampden County
  Benjamin Swan D Springfield 11th Hampden Precincts A, D and E of ward 3, Ward 4, precincts A, B, E and F of ward 5, precinct A of ward 7, and precinct C of ward 8, of Springfield, in Hampden County
  Angelo Puppolo D Springfield 12th Hampden Precincts 1 and 2, of East Longmeadow, precincts D, F and H of ward 6, precincts B, C, D, E, F and G of ward 7, of Springfield, and Wilbraham, all in Hampden County

Hampshire

3 Representatives (3 Democrats)

Representative Party Residence District District Description
  Peter Kocot D Northampton 1st Hampshire Montgomery, in Hampden County; and Hatfield, Southampton and Westhampton, and Northampton, Hampshire County
  John Scibak D South Hadley 2nd Hampshire Easthampton, Hadley and South Hadley, Hampshire County
  Ellen Story D Amherst 3rd Hampshire Amherst and Granby, Hampshire County

Middlesex

37 Representatives (35 Democrats 2 Republicans)

Representative Party Residence District District Description
  Robert Hargraves R Groton 1st Middlesex Ayer, Dunstable, Groton, Pepperell and Townsend, Middlesex County
  James Arciero D Westford 2nd Middlesex Precincts 3, 5 and 7, of Chelmsford and Littleton and Westford, Middlesex County
  Kate Hogan D Stow 3rd Middlesex Hudson, Maynard and Stow, all in Middlesex County; Bolton, Worcester County
  Danielle Gregoire D Marlborough 4th Middlesex Marlborough, Middlesex County; precinct 1, of Southborough, and Berlin, Worcester County
  David Linsky D Natick 5th Middlesex Precincts 1-9, of Natick, and Sherborn, Middlesex County; precincts 2 and 3, of Millis, Norfolk County
  Pam Richardson D Framingham 6th Middlesex Precincts 1-7, 9, 13, 14 and 17, of Framingham, Middlesex County
  Tom Sannicandro D Ashland 7th Middlesex Ashland, and precincts 8, 10, 11, 12, 15, 16 and 18, of Framingham, Middlesex County
  Carolyn Dykema D Holliston 8th Middlesex Holliston and Hopkinton, Middlesex County; precinct 1 of Medway, Norfolk County; precincts 2 and 3, of Southborough, and precinct 2 of Westborough, Worcester County
  Thomas Stanley D Waltham 9th Middlesex Precincts 2, 3 and 4, of Lexington, and Wards 1, 2, 3 and 4, and precinct 1 of ward 7, of Waltham, Middlesex County
  Peter Koutoujian D Waltham 10th Middlesex Precincts 1 and 4 of ward 1, and precinct 4 of ward 3, of Newton, Wards 5 and 6, precinct 2 of ward 7, and Wards 8 and 9, of Waltham, and precinct 10, of Watertown, Middlesex County
  Kay Khan D Newton 11th Middlesex Precincts 2 and 3 of ward 1, precincts 1, 2 and 3 of ward 2, precincts 1, 2 and 3 of ward 3, Ward 4, precinct 4 of ward 5, and precinct 2 of ward 7, of Newton, Middlesex County
  Ruth Balser D Newton 12th Middlesex Precincts 1, 2 and 3 of ward 5, Ward 6, precincts 1, 3 and 4 of ward 7, and Ward 8, of Newton, Middlesex County
  Thomas Conroy D Wayland 13th Middlesex Lincoln, Sudbury and Wayland, Middlesex County
  Cory Atkins D Concord 14th Middlesex Precincts 1, 2 and 6, of Acton, Carlisle and Concord, and precincts 1 and 9, of Chelmsford, Middlesex County
  Jay R. Kaufman D Lexington 15th Middlesex Precincts 14, 17, 20 and 21, of Arlington, precincts 1, 5-9, of Lexington, and Wards 1 and 7, of Woburn, Middlesex County
  Thomas Golden, Jr. D Lowell 16th Middlesex Precincts 2, 6 and 8, of Chelmsford, precincts 1, 2 and 3 of ward 5, and Wards 6 and 9, of Lowell, Middlesex County
  David Nangle D Lowell 17th Middlesex Precinct 4, of Chelmsford, and Ward 1, precinct 3 of ward 2, precincts 2 and 3 of ward 4, and Wards 10 and 11, of Lowell, Middlesex County
  Kevin Murphy D Lowell 18th Middlesex Precincts 1 and 2 of ward 2, Ward 3, precinct 1 of ward 4, Wards 7 and 8, of Lowell, Middlesex County
  James Miceli D Wilmington 19th Middlesex Precincts 1, 1A, 2, 2A, 4 and 4A, of Tewksbury, and precincts 1, 2, 4, 5 and 6, of Wilmington, Middlesex County
  Bradley Jones, Jr. R North Reading 20th Middlesex Precincts 1, 3 and 4, of Lynnfield, and precinct 1, of Middleton, Essex County; North Reading, and precincts 1, 4, 6, 7 and 8, of Reading, Middlesex County
  Charles A. Murphy D Burlington 21st Middlesex Bedford and Burlington, and precinct 3, of Wilmington, Middlesex County
  William Greene, Jr. D Billerica 22nd Middlesex Billerica, Middlesex County
  Sean Garballey D Arlington 23rd Middlesex Precincts 1, 3, 5-13, 15, 16, 18 and 19, of Arlington, precinct 2 of ward 3, and precincts 1 and 2 of ward 6, of Medford, Middlesex County.
  William Brownsberger D Belmont 24th Middlesex Precincts 2 and 4, of Arlington, Belmont, precinct 3 of ward 10, and precincts 1, 2 and 3 of ward 11, of Cambridge, Middlesex County
  Alice Wolf D Cambridge 25th Middlesex Ward 4, precincts 2 and 3 of ward 6, Wards 7 and 8, and precincts 1 and 2 of ward 10, of Cambridge, Middlesex County
  Timothy J. Toomey, Jr. D Cambridge 26th Middlesex Ward 1, precinct 1 of ward 2, precincts 1 and 2 of ward 3, and precinct 1 of ward 6, of Cambridge, and Ward 1 and precincts 1 and 2 of ward 2, of Somerville, Middlesex County
  Denise Provost D Somerville 27th Middlesex Precinct 3 of ward 2, Ward 3, precinct 3 of ward 4, and Wards 5 and 6, of Somerville, Middlesex County
  Stephen Smith D Everett 28th Middlesex Everett, and precinct 2 of ward 7, of Malden, Middlesex County
  Jon Hecht D Watertown 29th Middlesex Ward 9, of Cambridge, and precincts 1-9, 11 and 12, of Watertown, Middlesex County
  James Dwyer D Woburn 30th Middlesex Precincts 2, 3 and 5, of Reading, precinct 3, of Stoneham, and Wards 2-6, of Woburn, Middlesex County
  Jason Lewis D Winchester 31st Middlesex Precincts 1, 2, 4, 5, 6 and 7, of Stoneham, and Winchester, Middlesex County
  Katherine Clark D Melrose 32nd Middlesex Melrose, and precincts 3, 4, 5 and 6, of Wakfield, Middlesex County
  Christopher Fallon D Malden 33rd Middlesex Ward 2, precinct 1 of ward 3, Wards 4, 5, 6 and 8, of Malden, Middlesex County
  Carl Sciortino D Somerville 34th Middlesex All precincts in wards 4 and 5, precinct 1 of ward 7, and precinct 2 of ward 8, of Medford, precincts 1 and 2 of ward 4, and Ward 7, of Somerville, Middlesex County
  Paul Donato D Medford 35th Middlesex Ward 1, precinct 2 of ward 3, precinct 1 of ward 7, of Malden, and Wards 1 and 2, precinct 1 of ward 3, precinct 2 of ward 7, and precinct 1 of ward 8, of Medford, Middlesex County
  Colleen Garry D Dracut 36th Middlesex Dracut and Tyngsborough, Middlesex County
  Jennifer Benson D Lunenburg 37th Middlesex Precincts 3, 4 and 5, of Acton, Boxborough and Shirley, all in Middlesex County; and Harvard, precinct 1 of Lancaster and Lunenburg, Worcester County

Norfolk

15 Representatives (14 Democrats 1 Republican)

Representative Party Residence District District Description
  Bruce Ayers D Quincy 1st Norfolk Precincts 3 and 4 of ward 3, precincts 1 and 3 of ward 4, precincts 2 and 5 of ward 5, and Ward 6, of Quincy, and precincts 5 and 6 of Randolph, Norfolk County
  A. Stephen Tobin D Quincy 2nd Norfolk All precincts in ward 1, precincts 1, 2 and 5 of ward 3, precincts 2 and 4 of ward 4 and precincts 1, 3 and 4 of ward 5, of Quincy, Norfolk County
  Ronald Mariano D Quincy 3rd Norfolk Precincts 2, 3 and 4, of Holbrook, Ward 2, and precinct 5 of ward 4, of Quincy, precincts 5, 6, 9, 12 and 16, of Weymouth, Norfolk County
  James Murphy D Weymouth 4th Norfolk Precincts 1, 2, 3, 4, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 17 and 18, of Weymouth, Norfolk County
  Joseph R. Driscoll D Braintree 5th Norfolk Braintree, precinct 1, of Holbrook, precinct 3, of Randolph, Norfolk County
  William Galvin D Canton 6th Norfolk Avon and Canton, and precincts 1, 5, 7 and 8, of Stoughton, Norfolk County
  Walter Timilty D Milton 7th Norfolk Precincts 2, 4-10, of Milton, and precincts 1, 2, 4, 7 and 8, of Randolph, Norfolk County
  Louis Kafka D Stoughton 8th Norfolk Precinct 4, of Mansfield, Bristol County; Sharon, precincts 2, 3, 4 and 6, of Stoughton, and precincts 3 and 4, of Walpole, Norfolk County
  Richard Ross R Wrentham 9th Norfolk Precincts 3 and 4, of Medfield, precinct 1, of Millis, Norfolk and Plainville, precinct 5, of Walpole, and Wrentham, Norfolk County
  James Vallee D Franklin 10th Norfolk Franklin, and precincts 2, 3 and 4, of Medway, Norfolk County
  Paul McMurtry D Dedham 11th Norfolk Dedham, precinct 8, of Walpole, and Westwood, Norfolk County
  John H. Rogers D Norwood 12th Norfolk Norwood, precincts 1, 2, 6 and 7, of Walpole, Norfolk County
  Lida E. Harkins D Needham 13th Norfolk Dover, precincts 1 and 2, of Medfield, and Needham, Norfolk County
  Alice Peisch D Wellesley 14th Norfolk Precinct 10, of Natick, and Weston, Middlesex County; Wellesley, Norfolk County
  Frank Smizik D Brookline 15th Norfolk Precincts 2-4, 6-13 of Brookline, Norfolk County

Plymouth

12 Representatives (9 Democrats 3 Republicans)

Representative Party Residence District District Description
  Viriato Manuel deMacedo R Plymouth 1st Plymouth Precincts 2-10, 12 and 14, of Plymouth, Plymouth County
  Susan Gifford R Wareham 2nd Plymouth Precincts 1, 2 and 3, of Bourne, in Barnstable County; and Carver and Wareham, Plymouth County
  Garrett Bradley D Hingham 3rd Plymouth Cohasset, Norfolk County; and Hingham and Hull, and precinct 3, of Scituate, Plymouth County
  James Cantwell D Marshfield 4th Plymouth Marshfield, and precincts 1, 2, 4, 5 and 6, of Scituate, both in Plymouth County
  Robert Nyman D Hanover 5th Plymouth Hanover, Norwell and Rockland, Plymouth County
  Daniel K. Webster R Hanson 6th Plymouth Precincts 2, 3, 4 and 5, of Duxbury, precinct 2 of Halifax, and Hanson and Pembroke, all in Plymouth County
  Allen McCarthy D East Bridgewater 7th Plymouth Abington, East Bridgewater and Whitman, Plymouth County
  David Flynn D Bridgewater 8th Plymouth Precinct 6, of Easton, and Raynham, both in Bristol County; and Bridgewater, Plymouth County
  Michael Brady D Brockton 9th Plymouth Precincts B and D of ward 1, precincts B, C and D of ward 2, Ward 3, precincts A and D of ward 4 and precinct A of ward 5, of Brockton, Plymouth County
  Christine Canavan D Brockton 10th Plymouth Precinct 3, of Easton, in Bristol County; and precincts B and C of ward 4, precincts B, C and D of ward 5 and Ward 6, of Brockton, and West Bridgewater, both in Plymouth County
  Geraldine Creedon D Brockton 11th Plymouth Precincts 1, 2, 4 and 5, of Easton, Bristol County; and precincts A and C of ward 1, precinct A of ward 2, and Ward 7, of Brockton, Plymouth County
  Thomas Calter D Kingston 12th Plymouth Precincts 1 and 6, of Duxbury, precinct 1, of Halifax, Kingston, precincts 1 and 5, of Middleborough, precincts 1, 11 and 13, of Plymouth, and Plympton, Plymouth County

Suffolk

19 Representatives (19 Democrats)

Representative Party Residence District District Description
  Carlo Basile D Boston 1st Suffolk Precincts 1-14 of ward 1, of Boston, Suffolk County
  Eugene O'Flaherty D Chelsea 2nd Suffolk Ward 2, of Boston, and Wards 1 and 2, precincts 1 and 3 of ward 3, and precincts 1 and 4 of ward 4, of Chelsea, Suffolk County
  Aaron M. Michlewitz D Boston 3rd Suffolk Precincts 1-4, 6, 7 and 8 of ward 3, precinct 1 of ward 4, precinct 1 of ward 5, and precincts 1 and 2 of ward 8, of Boston, Suffolk County
  Brian Wallace D Boston 4th Suffolk Precinct 15 of ward 1, Ward 6, precincts 1-9 of ward 7, precinct 6 of ward 8, and precinct 3 of ward 13, of Boston, Suffolk County
  Marie St. Fleur D Boston 5th Suffolk Precinct 10 of ward 7, precincts 5 and 7 of ward 8, precinct 6 of ward 12, precincts 1, 2, 4, 5 and 6 of ward 13, precincts 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8 and 9 of ward 15, precinct 1 of ward 16, and precinct 2 of ward 17, of Boston, Suffolk County
  Willie Mae Allen D Boston 6th Suffolk Precincts 5, 8-14 of ward 14, precincts 7, 8, 10 and 11 of ward 17, and precincts 7, 8 and 15 of ward 18, and precincts 11, 12 and 13 of ward 19, of Boston, Suffolk County
  Gloria Fox D Boston 7th Suffolk Precincts 8 , 9 and 10 of ward 4, precinct 4 of ward 8, precincts 4 and 5 of ward 9, precinct 4 of ward 10, precinct 1 of ward 11, precincts 1-5, 8 and 9 of ward 12, and precinct 1 of ward 21, of Boston, Suffolk County
  Martha M. Walz D Boston 8th Suffolk Precinct 3 of ward 2, precinct 3 of ward 3, and Ward 5, of Cambridge, in Middlesex County; and precinct 5 of ward 3, and precincts 3-9 and 11 of ward 5, of Boston, Suffolk County
  Byron Rushing D Boston 9th Suffolk Precinct 2 of ward 2, of Cambridge, Middlesex County; precincts 2-7 of ward 4, precincts 2 and 10 of ward 5, and precincts 1, 2 and 3 of ward 9, of Boston, Suffolk County
  Michael F. Rush D Boston 10th Suffolk Precincts 14-16, of Brookline, in Norfolk County; and precincts 3, 5-7, 10-20 of ward 20, of Boston, Suffolk County
  Liz Malia D Boston 11th Suffolk Precincts 2-5, 7-10 of ward 11, precinct 7 of ward 12, precincts 1-4, 6 and 7 of ward 14, precincts 6 and 7 of ward 19, of Boston, Suffolk County
  Linda Dorcena Forry D Boston 12th Suffolk Precincts 1 and 3 of Milton, Norfolk County; precincts 8, 11 and 12 of ward 16, precincts 4, 12, 13, and 14, of Ward 17, and precincts 1-6, and 21 of Ward 18, of Boston, Suffolk County
  Martin Walsh D Boston 13th Suffolk Precincts 7-10 of ward 13, precinct 6 of ward 15, precincts 2-7, 9 and 10 of ward 16, and precincts 1, 3, 5, 6 and 9 of ward 17, of Boston, Suffolk County
  Angelo Scaccia D Boston 14th Suffolk Precinct 11 of Milton, in Norfolk County; precincts 9-14, 16-20, 22 and 23 of ward 18, precinct 10 of ward 19, and precincts 8 and 9 of ward 20, of Boston, Suffolk County
  Jeffrey Sanchez D Boston 15th Suffolk Precinct 5 of Brookline, Norfolk County; precincts 1-3, 5-9 of ward 10, precinct 6 of ward 11, precincts 1-5, 8 and 9 of ward 19, and precincts 1, 2 and 4 of ward 20, of Boston, Suffolk County
  Kathi-Anne Reinstein D Revere 16th Suffolk Precincts 3 and 10, of Saugus, in Essex County; precincts 2 and 4 of ward 3, precincts 2 and 3 of ward 4, of Chelsea, and precinct 3 of ward 1, precinct 1 of ward 3, precincts 1, 2 and 3 of ward 4, precincts 1 and 2 of ward 5, and precincts 1, 2 and 3 of ward 6, of Revere, Suffolk County
  Kevin Honan D Boston 17th Suffolk Precincts 3, 5-12 of ward 21, and precincts 2, 3, 6, 9 and 10 of ward 22, of Boston, Suffolk County
  Michael Moran D Boston 18th Suffolk Precinct 1, of Brookline, Norfolk County; precincts 2, 4, 13-16 of ward 21, and precincts 1, 4, 5, 7, 8, 11-13 of ward 22, of Boston, Suffolk County
  Robert DeLeo D Winthrop 19th Suffolk Precincts 1 and 2 of ward 1, Ward 2, precincts 2 and 3 of ward 3, and precinct 3 of ward 5, of Revere, and Winthrop, Suffolk County

Worcester

18 Representatives (14 Democrats 4 Republicans)

Representative Party Residence District District Description
  Lewis Evangelidis R Holden 1st Worcester Holden, Hubbardston, Oakham, Princeton, Rutland, precinct 1 of Sterling and Westminster, Worcester County
  Robert L. Rice D Gardner 2nd Worcester Ashby, Middlesex County; Gardner, and Ashburnham, Royalston and Winchendon, Worcester County
  Stephen DiNatale D Fitchburg 3rd Worcester Fitchburg, Worcester County
  Dennis Rosa D Leominster 4th Worcester Leominster, Worcester County
  Anne Gobi D Spencer 5th Worcester Precinct A, of Ware, Hampshire County; Barre, Brookfield, Hardwick, New Braintree, North Brookfield, Petersham, Phillipston and West Brookfield, precincts 2 and 3 of Spencer, and Templeton, Worcester County
  Geraldo Alicea D Charlton 6th Worcester Charlton, East Brookfield and precinct 2, of Oxford, Southbridge, and precincts 1 and 4, of Spencer, Worcester County
  Paul Frost R Auburn 7th Worcester Auburn and Millbury, precinct 3, of Sutton, and precincts 1 and 3, of Oxford, Worcester County
  Paul Kujawski D Webster 8th Worcester Douglas and Dudley, precinct 4, of Oxford, precinct 3, of Uxbridge, and Webster, Worcester County
  George N. Peterson, Jr. R Grafton 9th Worcester Grafton, Northbridge and Upton, and precincts 3 and 5, of Westborough, Worcester County
  John Fernandes D Milford 10th Worcester Hopedale, Mendon and Milford, Worcester County
  Karyn Polito R Shrewsbury 11th Worcester Shrewsbury, and precincts 1 and 4, of Westborough, Worcester County
  Harold Naughton, Jr. D Clinton 12th Worcester Boylston, Clinton, Northborough, and precinct 2 of Sterling and precinct 2 of Lancaster, Worcester County
  Robert Spellane D Worcester 13th Worcester Paxton, precincts 1-4 of ward 1, Ward 9, and precinct 3 of ward 10, of Worcester, Worcester County
  James O’Day D Worcester 14th Worcester West Boylston, and precinct 5 of ward 1, Ward 2, and precincts 1, 3 and 5 of ward 3, of Worcester, Worcester County
  Vincent Pedone D Worcester 15th Worcester Precincts 2 and 4 of ward 3, Ward 4, precinct 3 of ward 5, and precincts 1, 2, 4 and 5 of ward 10, of Worcester, Worcester County
  John Fresolo D Worcester 16th Worcester Precincts 1, 2, 4 and 5, of ward 5, Ward 6, and precincts 1 and 5 of ward 8, of Worcester, Worcester County
  John Binienda D Worcester 17th Worcester Leicester, and all precincts in ward 7, and precincts 2, 3 and 4 of ward 8, of Worcester, Worcester County
  Jennifer Callahan D Sutton Eighteenth Worcester Bellingham, in Norfolk County; precincts 1, 2 and 4, of Uxbridge, precincts 1 and 2, of Sutton, and Blackstone and Millville, Worcester County

See also

Source, external links, and references

  1. ^ The Massachusetts State House, p. 110, 111. Commonwealth of Massachusetts: Boston, 1953.
  2. ^ League of Women Voters of Massachusetts
  3. ^ See Amendment CI of the Massachusetts Constitution, adopted by voters in 1974







Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message