NCAA Men's Cross Country Championship: Wikis

Advertisements
  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

Advertisements

From Wikipedia, the free encyclopedia

NCAA Men's Cross Country Champions

Contents

Division I

The Division I championship race has been run at different distances. From 1938 to 1964 the race was four miles; from 1965 to 1975, six miles; and from 1976 to the present the race has been 10,000 meters (6.21 miles). (**)div I,II,III COMB.

Year Team Champion Individual Champion
1938 Indiana Greg Rice, Notre Dame
1939 Michigan State Walter Mehl, Wisconsin
1940 Indiana Gil Dodds (athlete), Ashland
1941 Rhode Island Fred Wilt, Indiana
1942 Indiana/Penn State Oliver Hunter, Notre Dame
1943 No meet
1944 Drake Fred Feiler, Drake
1945 Drake Fred Feiler, Drake
1946 Drake Quentin Brelsford, Ohio Wesleyan
1947 Penn State Jack Milne, North Carolina
1948 Michigan State Robert Black, Rhode Island
1949 Michigan State Robert Black, Rhode Island
1950 Penn State Herb Semper, Kansas
1951 Syracuse Herb Semper, Kansas
1952 Michigan State Charles Capozzoli, Georgetown
1953 Kansas Wes Santee, Kansas
1954 Oklahoma A&M Allen Frame, Kansas
1955 Michigan State Charles Jones, Iowa
1956 Michigan State Walter McNew, Texas
1957 Notre Dame Max Truex, Southern California
1958 Michigan State Crawford Kennedy, Michigan State
1959 Michigan State Al Lawrence, Houston
1960 Houston Al Lawrence, Houston
1961 Oregon State Dale Story, Oregon State
1962 San Jose State Tom O'Hara, Loyola (Ill.)
1963 San Jose State Victor Zwolak, Villanova
1964 Western Michigan Elmore Banton, Ohio
1965 Western Michigan John Lawson, Kansas
1966 Villanova Gerry Lindgren, Washington State
1967 Villanova Gerry Lindgren, Washington State
1968 Villanova Michael Ryan, Air Force
1969 UTEP Gerry Lindgren, Washington State**
1970 Villanova Steve Prefontaine, Oregon**
1971 Oregon Steve Prefontaine, Oregon
1972 Tennessee Neil Cusack, East Tennessee State
1973 Oregon Steve Prefontaine, Oregon
1974 Oregon Nick Rose, Western Kentucky
1975 UTEP Craig Virgin, Illinois
1976 UTEP Henry Rono, Washington State
1977 Oregon Henry Rono, Washington State
1978 UTEP Alberto Salazar, Oregon**
1979 UTEP Henry Rono, Washington State**
1980 UTEP Suleiman Nyambui, UTEP
1981 UTEP Mathews Motschwarateu, UTEP
1982 Wisconsin Mark Scrutton, Colorado
1983 UTEP (vacated)/Wisconsin Zakarie Barie, UTEP
1984 Arkansas Ed Eyestone, Brigham Young
1985 Wisconsin Tim Hacker, Wisconsin **
1986 Arkansas Aaron Ramirez, Arizona**
1987 Arkansas Joe Falcon, Arkansas
1988 Wisconsin Bob Kennedy, Indiana
1989 Iowa State John Nuttall, Iowa State
1990 Arkansas Jonah Koech, Iowa State
1991 Arkansas Sean Dollman, Western Kentucky
1992 Arkansas Bob Kennedy, Indiana
1993 Arkansas Josephat Kapkory, Washington State
1994 Iowa State Martin Keino, Arizona**
1995 Arkansas Godfrey Siamusiye, Arkansas
1996 Stanford Godfrey Siamusiye, Arkansas
1997 Stanford Mebrahtom Keflezighi, UCLA
1998 Arkansas Adam Goucher, Colorado
1999 Arkansas David Kimani, South Alabama
2000 Arkansas Keith Kelly, Providence
2001 Colorado Boaz Cheboiywo, Eastern Michigan
2002 Stanford Jorge Torres, Colorado
2003 Stanford Dathan Ritzenhein, Colorado
2004 Colorado Simon Bairu, Wisconsin
2005 Wisconsin Simon Bairu, Wisconsin
2006 Colorado Josh Rohatinsky, Brigham Young
2007 Oregon Josh McDougal, Liberty
2008 Oregon Galen Rupp, Oregon
2009 Oklahoma State Sam Chelanga, Liberty

Division II

The Division II championship race has been run at different distances. From 1958 to 1967 the race was four miles; from 1968 to 1975, 5 miles; and from 1976 to the present the race has been 10,000 meters (6.21 miles).(**)div I,II,III COMB.

Year Team Champion Individual Champion
1958 Northern Illinois Paul Whiteley, Emporia State
1959 South Dakota State Paul Whiteley, Emporia State
1960 Central State (Ohio) John Mulholland, Loras
1961 Southern Illinois John Mulholland, Loras
1962 Central State (Ohio) Leslie Hegedus, Central State
1963 Emporia State John Camien, Emporia State
1964 Kentucky State Ed Schneider, Northeast Missouri State
1965 San Diego State Gene Takle, Luther
1966 San Diego State Bob Fitts, Cortland State
1967 San Diego State Arjan Gelling, North Dakota
1968 Eastern Illinois Dave Robbins, Portland State
1969 Eastern Illinois Ron Stonitsch, C.W. Post**
1970 Eastern Michigan Mark Covert, Cal State Fullerton**
1971 Cal State Fullerton Mike Slack, North Dakota State
1972 North Dakota State Mike Slack, North Dakota State
1973 South Dakota State Garry Bentley, South Dakota State
1974 Southwest Missouri State Garry Bentley, South Dakota State
1975 UC Irvine Ralph Serna, UC Irvine
1976 UC Irvine Ralph Serna, UC Irvine
1977 Eastern Illinois Michael Bollman, North Dakota State
1978 Cal Poly James Schankel, Cal Poly **
1979 Cal Poly James Schankel, Cal Poly **
1980 Humboldt State Garry Henry, UNC Pembroke
1981 Millersville Mark Conover, Humboldt State
1982 Eastern Washington Greg Beardsley, Edinboro
1983 Cal Poly Pomona Brian Ferrari, California (Pa.)
1984 Southeast Missouri State Michael Vanatta, Southeast Missouri State
1985 South Dakota State Samson Obwocha, Texas A&M-Commerce**
1986 Edinboro Samson Obwocha, Texas A&M-Commerce**
1987 Edinboro Charles Cheruiyot, Mount St. Mary's (Md.)
1988 Edinboro, Mankato State Doug Hanson, North Dakota State
1989 South Dakota State Rob Edson, Keene State
1990 Edinboro Doug Hanson, North Dakota State
1991 UMass-Lowell Martin Lyons, Edinboro
1992 Adams State Phillip Castillo, Adams State
1993 Adams State Shane Healy, Adams State
1994 Adams State Charles Mulinga, Lewis**
1995 Western State Charles Mulinga, Lewis
1996 South Dakota State Alexandr Alexin, Central Missouri State
1997 South Dakota Elly Rono, Southern Indiana
1998 Adams State Yi Min Wu, Edinboro
1999 Western State Michael Aish, Western State
2000 Western State Alfred Rugema, Abilene Christian
2001 Western State Michael Aish, Western State
2002 Western State Alfred Rugema, Abilene Christian
2003 Adams State Celedonio Rodriguez, Adams State
2004 Western State Nicodemus Naimadu, Abilene Christian
2005 Western State Nicodemus Naimadu, Abilene Christian
2006 Abilene Christian Nicodemus Naimadu, Abilene Christian
2007 Abilene Christian Nicodemus Naimadu, Abilene Christian
2008 Adams State Scott Bauhs, Chico State

Division III

The Division III championship race has been run at different distances. From 1973 to 1975 the race was 5 miles, and since 1976 it has been 8,000 meters (4.97 miles).(**)div I,II,III COMB.

Year Team Champion Individual Champion
1973 Ashland Steve Foster, Ashland
1974 Mount Union David Moller, Rochester
1975 North Central (Ill.) Vin Fleming, Lowell
1976 North Central (Ill.) Dale Kramer, Carleton
1977 Occidental Dale Kramer, Carleton
1978 North Central (Ill.) Dan Henderson, Wheaton (Ill.)**
1979 North Central (Ill.) Steve Hunt, Boston State**
1980 Carleton Jeff Milliman, North Central (Ill.)
1981 North Central (Ill.) Mark Whalley, Principia
1982 North Central (Ill.) Nicholas Manciu, St. Thomas (Minn.)
1983 Brandeis Tony Bluell, North Central (Ill.)
1984 St. Thomas (Minn.) Mark Beeman, Brandeis
1985 Luther James White, UMass-Dartmouth**
1986 St. Thomas (Minn.) Arnie Schraeder, Wisconsin–Stevens Point**
1987 North Central (Ill.) Jukka Tammisuo, St. Lawrence
1988 Wisconsin–Oshkosh David Terronez, Augustana (Ill.)
1989 Wisconsin–Oshkosh David Terronez, Augustana (Ill.)
1990 Wisconsin–Oshkosh Seamus McElligott, Haverford
1991 Rochester Sandu Rebenciuc, Augustana (Ill.)
1992 North Central (Ill.) Gary Wasserman, Nebraska Wesleyan
1993 North Central (Ill.) Dan Mayer, North Central (Ill.)
1994 Williams Jeremie Perry, Williams**
1995 Williams John Weigel, North Central (Ill.)
1996 Wisconsin–La Crosse Matt Brill, North Central (Ill.)
1997 North Central (Ill.) Brett Altergott, Wisconsin–La Crosse
1998 North Central (Ill.) Erik Dieckman, North Central (Ill.)
1999 North Central (Ill.) Dave Davis, Puget Sound
2000 Calvin Tim McCoskey, North Central (Ill.)
2001 Wisconsin–La Crosse J.B. Haglund, Haverford
2002 Wisconsin–Oshkosh Ryan Bak, Trinity (Conn.)
2003 Calvin Josh Moen, Wartburg
2004 Calvin Josh Moen, Wartburg
2005 Wisconsin–La Crosse Neal Holtschulte, Williams
2006 Calvin Macharia Yout, Widener
2007 NYU Tyler Sigl, Wisconsin–Platteville
2008 SUNY Cortland Peter Kosgei, Hamilton
2009 North Central Ricky Flynn, Lynchburg

See also

External links


Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message