The Full Wiki

Russian Cup 2008–09: Wikis

Advertisements
  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

The Russian Cup 2008–09 is the seventeenth season of the Russian football knockout tournament since the dissolution of Soviet Union. The competition started on April 16, 2008 and finished with the Final held in spring 2009. The defending champions were CSKA Moscow.

Contents

Preliminary round

This round featured 20 Second Division teams and 2 amateur teams. The games were played from April 16 – 27, 2008.

Advertisements

Section West

Home team Score Away team
Pskov-747 Pskov (III) 1–1 (aet, p. 3–5) Sever Murmansk (III)
Volga Tver (III) 2–0 FC Dmitrov (III)
FC Istra (III) 1–3 FC Zelenograd (III)
MVD Rossii (III) 2–0 Avangard Podolsk (IV)
FC Rybinsk (IV) 0–4 Dynamo Vologda (III)

Section Center

Home team Score Away team
Zvezda Serpukhov (III) 4–0 Nika Moscow (III)
Saturn-2 Moscow Oblast (III) 1–1 (aet, p. 4–3) Znamya Truda Orekhovo-Zuyevo (III)

Section South

Home team Score Away team
Zhemchuzhina Sochi (III) 0–1 FC Krasnodar (III)
Volgar-Gazprom Astrakhan (III) 1–0 Dagdizel Kaspiysk (III)

Section Ural-Povolzhye

Home team Score Away team
Khimik Dzerzhinsk (III) 1–0 Energetik Uren (III)
Rubin-2 Kazan (III) 3–1 FC Nizhny Novgorod (III)

Note: Roman numerals in brackets denote the league tier the clubs participate in during the 2008 season.

First round

In this round entered 11 winners from the previous round as well as 57 other Second Division teams, what made every team competing in this round Second Division one. The matches were played from April 29 – May 18, 2008.

Section West

Home team Score Away team
Sever Murmansk 1–2 (aet) Dynamo Saint Petersburg
Volochanin-Ratmir Vyshny Volochyok 2–1 Zenit-2 Saint Petersburg
FC Zelenograd 1–1 (aet, p. 3–4) Volga Tver
Nara-ShBFR Naro-Fominsk 0–3 MVD Rossii
Spartak Shchyolkovo 3–1 FC Reutov
Torpedo Vladimir 3–1 Torpedo-RG
Dynamo Vologda 1–1 (aet, p. 3–4) Sheksna Cherepovets
Spartak Kostroma 2–0 Tekstilshchik Ivanovo

Section Center

Home team Score Away team
FC Lukhovitsy 2–1 Zvezda Serpukhov
FC Ryazan 1–2 (aet) Saturn-2 Moscow Oblast
Zenit Penza 0–1 (aet) Mordovia Saransk
Spartak Tambov 1–2 Metallurg Lipetsk
Avangard Kursk 1–0 (aet) Rusichi Oryol
FC Yelets 1–1 (aet, p. 7–8) FC Gubkin
FCS-73 Voronez 1–1 (aet, p. 7–8) Dynamo Voronezh
Zodiak Stary Oskol 0–2 Lokomotiv Liski

Section South

Home team Score Away team
FC Krasnodar 2–0 Sochi-04
Energiya Volzhsky 2–3 FC Olimpia
Krasnodar-2000 1–0 Spartak-UGP Anapa
Druzhba Maykop 2–3 FC Taganrog
FC Bataysk-2007 2–0 Nika Krasny Sulin
Rotor Volgograd 1–0 Kavkaztransgaz-2005 Ryzdvyany
Avtodor Vladikavkaz 1–0 Dynamo Stavropol
FC Astrakhan 1–1 (aet, p. 5–6) Volgar-Gazprom Astrakhan

Section Ural-Povolzhye

Home team Score Away team
Volga Nizhny Novgorod 3–1 Rubin-2 Kazan
Dynamo Kirov 2–0 Khimik Dzerzinsk
Sokol-Saratov 0–1 FC Togliatti
Lada Togliatti 2–0 Yunit Samara
Alnas Almetyevsk 0–0 (aet, p. 4–2) Academia Dimitrovgrad
SOYUZ-Gazprom Izhevsk 1–1 (aet, p. 6–5) Neftekhimik Nizhnekamsk
Gazovik Orenburg 3–0 Gornyak Uchaly
FC Tyumen 1–4 Zenit Chelyabinsk

Section East

Home team Score Away team
Sibir-2 Novosibirsk 1–0 KUZBASS Kemerovo
Sakhalin Yuzhno-Sakhalinsk 0–0 (aet, p. 5–4) Okean Nakhodka

Second round

In this round entered 34 winners from the First Round and the 6 remaining Second Division teams. The matches were played from May 21 – 29, 2008.

Section West

Home team Score Away team
Dynamo Saint Petersburg 1–2 (aet) Volochanin-Ratmir Vyshny Volochyok
MVD Rossii Moscow 0–1 (aet) Volga Tver
Spartak Shchyolkovo 0–2 Torpedo Vladimir
Sheksna 0–3 Spartak Kostroma

Section Center

Home team Score Away team
Saturn-2 Moscow Oblast 0–3 FC Lukhovitsy
Mordovia Saransk 0–3 Metallurg Lipetsk
FC Gubkin 1–2 Avangard Kursk
Dynamo Voronezh 1–0 Lokomotiv Liski

Section South

Home team Score Away team
FC Krasnodar 3–1 FC Krasnodar-2000
FC Taganrog 4–2 FC Bataysk-2007
FC Olimpia 0–1 Volgar-Gazprom Astrakhan
Rotor Volgograd 3–2 (aet) Avtodor Vladikavkaz

Section Ural-Povolzhye

Home team Score Away team
Volga Nizhny Novgorod 3–1 Dynamo Kirov
FC Togliatti 1–1 (aet, p. 2–3) Lada Togliatti
Alnas Almetyevsk 2–1 SOYUZ-Gazprom Izhevsk
Zenit Chelyabinsk 0–1 Gazovik Orenburg

Section East

Home team Score Away team
Irtysh-1946 Omsk 0–3 Sibir-2 Novosibirsk
Metallurg Krasnoyarsk 1–0 Sibiryak Bratsk
FC Chita 1–1 (aet, p. 2–4) Amur Blagoveshchensk
Smena Komsomolsk-na-Amure 4–1 Sakhalin Yuzhno-Sakhalinsk

Third round

The winners from the previous round entered this round. The matches were played from June 7 – 13, 2008.

Section West

Home team Score Away team
Spartak Kostroma 0–1 Torpedo Vladimir
Volga Tver 2–1 (aet) Volochanin-Ratmir Vyshny Volochyok

Section Center

Home team Score Away team
Metallurg Lipetsk 2–0 FC Lukhovitsy
Dynamo Voronezh 0–2 Avangard Kursk

Section South

Home team Score Away team
FC Taganrog 4–1 FC Krasnodar
FC Volgar-Gazprom Astrakhan 2–1 (aet) Rotor Volgograd

Section Ural-Povolzhye

Home team Score Away team
Lada Togliatti 1–5 Volga Nizhny Novgorod
Gazovik Orenburg 3–0 Alnas Almetyevsk

Section East

Home team Score Away team
Sibir-2 Novosibirsk 1–2 (aet) Metallurg Krasnoyarsk
Amur Blagoveshchensk 0–1 Smena Komsomolsk-na-Amure

Fourth round

In this round entered winners from the previous round as well as 22 First Division teams. The matches were played on June 30 and July 1, 2008.

Team #1  Score  Team #2
Metallurg Krasnoyarsk (III) 2–3 Smena Komsomolsk-na-Amure (III)
Torpedo Vladimir (III) 4–0 Torpedo Moscow (II)
Volga Tver (III) 1–3 Baltika Kaliningrad (II)
Metallurg Lipetsk (III) 3–0 Volga Ulyanovsk (II)
Vityaz Podolsk (II) 3–1 Sportakademklub Moscow (II)
Avangard Kursk (III) 0–1 Dynamo Bryansk (II)
Salyut-Energia Belgorod (II) 3–0 FC Rostov (II)
Chernomorets Novorossiysk (II) 0–1 (aet) Kuban Krasnodar (II)
FC Taganrog (III) 0–3 SKA Rostov-on-Don (II)
Volgar-Gazprom Astrakhan (III) 2–3 Alania Vladikavkaz (II)
Anzhi Makhachkala (II) 3–0 Mashuk-KMV Pyatigorsk (II)
Volga Nizhny Novgorod (III) 0–0 (aet, p. 5–4) Nosta Novotroitsk (II)
KAMAZ Naberezhnye Chelny (II) 2–1 Ural Sverdlovsk Oblast (II)
Sibir Novosibirsk (II) 4–1 Dynamo Barnaul (II)
Gazovik Orenburg (III) 1–0 Metallurg-Kuzbass Novokuznetsk (II)
SKA-Energia Khabarovsk (II) 4–0 Zvezda Irkutsk (II)

Note: Roman numerals in brackets denote the league tier the clubs participated in during the 2008 season.

Fifth round

All 16 Premier League teams entered the competition in this round together with 16 winners from the previous round. The matches were played on August 5 and 6, 2008.

Team #1  Score  Team #2
Smena Komsomolsk-na-Amure (III) 1–1 (aet, p. 3–5) Rubin Kazan
Torpedo Vladimir (III) 1–4 CSKA Moscow
Baltika Kaliningrad (II) 3–0 Luch-Energiya Vladivostok
Metallurg Lipetsk (III) 0–2 Lokomotiv Moscow
Vityaz Podolsk (II) 2–1 Spartak Nalchik
Dynamo Bryansk (II) 1–2 Spartak Moscow
Salyut-Energia Belgorod (II) 0–1 Shinnik Yaroslavl
Kuban Krasnodar (II) 0–1 Dynamo Moscow
SKA Rostov-on-Don (II) 3–2 (aet) FC Khimki
Alania Vladikavkaz (II) 1–3 FC Moscow
Anzhi Makhachkala (II) 2–3 Terek Grozny
Volga Nizhny Novgorod (III) 1–1 (aet, p. 4–3) Saturn Moscow Oblast
KAMAZ Naberezhnye Chelny (II) 1–5 Tom Tomsk
Sibir Novosibirsk (II) 1–0 Zenit St. Petersburg
Gazovik Orenburg (III) 2–2 (aet, p. 3–5) Krylia Sovetov Samara
SKA-Energia Khabarovsk (II) 1–1 (aet, p. 1–4) Amkar Perm

Note: Roman numerals in brackets denote the league tier the clubs participated in during the 2008 season.

Sixth Round

The winners from the previous round entered the Sixth Round. The matches were played on September 23 and 24, 2008.

23 September 2008
19:00
Dynamo Moscow 2 – 0 SKA Rostov-on-Don (II) Dynamo, Moscow
Attendance: 5,500
Referee: Ildus Biglov (Ufa)
Kowalczyk Goal 11'
Kerzhakov Goal 80'

24 September 2008
15:00
Tom Tomsk 2 – 2
(a.e.t.)
Volga Nizhny Novgorod (III) Trud, Tomsk
Attendance: 9,000
Referee: Sergei Matsyura (Komsomolsk-on-Amur)
Tarasov Goal 13'
Kornilenko Goal 23'
Malakhov Goal 45'
Aidov Goal 75' (pen.)
    Penalties  
Klimov Scored
Kharitonov Scored
Jokić Scored
Radosavljević Scored
4 – 1 Missed Aidov
Missed Vasilyev
Scored Malakhov
 

24 September 2008
18:00
FC Moscow 3 – 0 Terek Grozny Eduard Streltsov Stadium, Moscow
Attendance: 683
Referee: Vladimir Kazmenko (Rostov-on-Don)
Kuzmin Goal 27' (pen.) Goal 84' (pen.)
Česnauskis Goal 49'

24 September 2008
18:00
Lokomotiv Moscow 1 – 0 Vityaz Podolsk (II) Lokomotiv, Moscow
Attendance: 7,800
Referee: Aleksei Sergeyev (Moscow)
Traoré Goal 59'

24 September 2008
18:00
Krylia Sovetov Samara 0 – 2 Sibir Novosibirsk (II) Metallurg, Samara
Attendance: 10,000
Referee: Sergei Karasev (Moscow)
Gorbanets Goal 58'
Medvedev Goal 80'

24 September 2008
18:30
Shinnik Yaroslavl 1 – 2 Spartak Moscow Shinnik, Yaroslavl
Attendance: 11,200
Referee: Yuri Klyuchnikov (Rostov-on-Don)
Kudryashov Goal 57' Ryzhkov Goal 45'
Prudnikov Goal 49'

24 September 2008
19:00
Rubin Kazan 0 – 0
(a.e.t.)
Amkar Perm Central, Kazan
Attendance: 8,500
Referee: Vyacheslav Kharlamov (Moscow)
    Penalties  
Milošević Scored
Ansaldi Scored
Adamov Scored
Kobenko Scored
4 – 1 Missed Sirakov
Missed Drinčić
Scored Cherenchikov
 

24 September 2008
19:00
CSKA Moscow 1 – 0 Baltika Kaliningrad (II) Luzhniki, Moscow
Attendance: 3,500
Referee: Aleksei Kovalev (Tambov)
Dzagoev Goal 90' (pen.)

Note: Roman numerals in brackets denote the league tier the clubs participated in during the 2008 season.

Quarterfinals

The matches were played on April 15 and 22, 2009.

15 April 2009
19:00
Rubin Kazan 2 – 0 Sibir Novosibirsk (II) Central, Kazan
Attendance: 6,500
Referee: Vyacheslav Popov (Degtyarsk)
Adamov Goal 33'
Gorbanets Goal 86'

15 April 2009
20:00
Spartak Moscow 0 – 3 Dynamo Moscow Luzhniki, Moscow
Attendance: 23,000
Referee: Aleksandr Kolobaev (Moscow)
Kerzhakov Goal 63'
Khokhlov Goal 77'
Smolov Goal 89'

22 April 2009
19:00
Lokomotiv Moscow 0 – 1 CSKA Moscow Lokomotiv, Moscow
Attendance: 15,840
Referee: Maksim Layushkin (Moscow)
Necid Goal 57'

22 April 2009
20:00
FC Moscow 2 – 1 Tom Tomsk Eduard Streltsov Stadium, Moscow
Attendance: 2,000
Referee: Igor Egorov (Nizhny Novgorod)
Epureanu Goal 63'
Bracamonte Goal 75'
Michkov Goal 58'

Note: Roman numerals in brackets denote the league tier the clubs participated in during the 2009 season.

Semifinals

The matches were played on May 6 and 13, 2009.

6 May 2009
18:30
FC Moscow 0 – 1 Rubin Kazan Eduard Streltsov Stadium, Moscow
Attendance: 6,000
Referee: Nikolai Ivanov (St. Petersburg)
Ryazantsev Goal 49'

13 May 2009
19:30
Dynamo Moscow 2 – 2
(a.e.t.)
CSKA Moscow Arena Khimki, Khimki
Attendance: 6,068
Referee: Almir Kayumov (Moscow)
Khokhlov Goal 86'
Kerzhakov Goal 90+3' (pen.)
Vágner Love Goal 40' (pen.)
Zhirkov Goal 53'
    Penalties  
Kerzhakov Scored
D.Kombarov Scored
Kolodin Scored
Wilkshire Scored
Khokhlov Missed
Smolov Scored
Dimidko Missed
Kokorin Missed
5 – 6 Scored Daniel Carvalho
Scored Vágner Love
Scored Zhirkov
Scored Ignashevich
Missed Necid
Scored Schennikov
Missed Aldonin
Scored V.Berezutskiy
 

Final

The final was played on May 31, 2009.

31 May 2009
14:00
Rubin Kazan 0 – 1 CSKA Moscow Arena Khimki, Khimki
Attendance: 13,000
Referee: Stanislav Sukhina (Malakhovka)
Aldonin Goal 90+2'

External links


Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message