Russian Second League 1995: Wikis

Advertisements

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

The Russian Second League 1995 was the 4th edition of the Russian Second Division. It was the first season when 3 points were awarded for a win. There were 3 zones with 62 teams starting the competition (1 was excluded before the end of the season).

Contents

Zone West

Advertisements

Overview

Team Head coach
PFC Spartak Nalchik Boris Sinitsyn
FC Kuban Krasnodar Fyodor Novikov (until September)
Vladimir Brazhnikov (from October)
FC Torpedo Taganrog Anatoli Bulgakov
FC Gekris Anapa Akop Kalandzhan
FC Lokomotiv St. Petersburg Givi Nodia
FC CSK VVS-Kristall Smolensk Igor Belanovich
FC Anzhi Makhachkala Rafael Safarov
FC Avtozapchast Baksan Viktor Kumykov
FC Metallurg Lipetsk Valeri Tretyakov
FC Spartak Shchyolkovo Aleksei Petrushin
FC Energiya Pyatigorsk Sergei Razaryonov
FC Iriston Vladikavkaz Aleksandr Katsiyev
FC Avtodor-BMK Vladikavkaz Givi Kerashvili
FC Kavkazkabel Prokhladny Sergei Ponomaryov
FC Gatchina Nikolai Gosudarenkov
FC Dynamo Vologda Vladimir Pavlenko
FC SKA Rostov-on-Don Valeri Sinau
FC Avangard-Kortek Kolomna Vyacheslav Sarychev
FC Salyut Belgorod Anatoli Bogdanov
FC Trion-Volga Tver Andrei Sergeyev
FC Venets Gulkevichi Anatoli Lyz
FC Orekhovo Orekhovo-Zuyevo Sergei Bondar

Standings

P
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Spartak Nalchik  (A) 42 30 6 6 127 49 +78 96 Promotion to Russian First League 1996
2 Kuban Krasnodar  (A) 42 27 6 9 107 61 +46 87
3 Torpedo Taganrog 42 26 7 9 78 36 +42 85
4 Gekris Anapa  (R) 42 25 7 10 71 37 +34 82 Relegation to Third League
5 Lokomotiv St. Petersburg  (A) 42 24 5 13 74 44 +30 77 Promotion to Russian First League 1996
6 CSK VVS-Kristall Smolensk 42 23 8 11 58 35 +23 77
7 Anzhi Makhachkala 42 24 4 14 77 43 +34 76
8 Avtozapchast Baksan 42 23 5 14 66 60 +6 74
9 Metallurg Lipetsk 42 20 7 15 59 44 +15 67
10 Spartak Shchyolkovo 42 20 6 16 65 54 +11 66
11 Energiya Pyatigorsk 42 17 9 16 45 40 +5 60
12 Iriston Vladikavkaz 42 18 2 22 62 78 −16 56
13 Avtodor-BMK Vladikavkaz 42 17 4 21 64 66 −2 55
14 Kavkazkabel Prokhladny 42 16 4 22 62 73 −11 52
15 Gatchina 42 15 5 22 49 58 −9 50
16 Dynamo Vologda 42 12 8 22 43 65 −22 44
17 SKA Rostov-on-Don 42 12 8 22 42 81 −39 44
18 Avangard-Kortek Kolomna  (R) 42 11 9 22 55 67 −12 42 Relegation to Third League
19 Salyut Belgorod  (R) 42 11 6 25 51 98 −47 39
20 Trion-Volga Tver  (R) 42 10 4 28 36 73 −37 34
21 Venets Gulkevichi  (R) 42 9 6 27 33 107 −74 33
22 Orekhovo Orekhovo-Zuyevo  (R) 42 7 4 31 28 83 −55 25

Source: RSSSF
Rules for classification: unknown.
(C) = Champion; (R) = Relegated; (P) = Promoted; (Q) = Qualified to respective phase of tournament; (O) = Play-off winner; (A) = Advances to a further round.

Notes:

  1. FC Anzhi Makhachkala awarded 5 home wins.
  2. FC CSK-VVS Kristall Smolensk, FC Energiya Pyatigorsk and FC Avtodor-BMK Vladikavkaz awarded 1 home win each.
  3. FC Spartak Anapa renamed to FC Gekris.
  4. FC Kristall Smolensk renamed to FC CSK VVS-Kristall.
  5. FC Avtodor-Olaf Vladikavkaz renamed to FC Avtodor-BMK.

Top goalscorers

30 goals
24 goals
23 goals
22 goals
  • Oleg Kirimov (PFC Spartak Nalchik)
21 goals
20 goals
  • Soslan Gazanov (FC Iriston Vladikavkaz)
19 goals
  • Valeri Popov (FC Torpedo Taganrog)
17 goals
16 goals
  • Maksim Balayev (FC Kavkazkabel Prokhladny)
  • Igor Danilov (FC Lokomotiv St. Petersburg)
  • Gennadi Korkin (FC Metallurg Lipetsk)
  • Vladimir Polikarpov (FC Spartak Shchyolkovo)
  • Vitali Yermilov (FC Torpedo Taganrog)

Zone Centre

Overview

Team Head coach
FC Gazovik-Gazprom Izhevsk Viktor Slesarev
FC Saturn Ramenskoye Vladimir Mukhanov
FC Lada Dimitrovgrad Vladimir Yevsyukov
FC Nosta Novotroitsk Valeri Znarok
FC Tekstilshchik Ivanovo Vladimir Belkov
FC Arsenal Tula Anatoli Polosin
FC Volgar-Gazprom Astrakhan Vladimir Yerofeyev
FC Svetotekhnika Saransk Aleksandr Korolyov
FC Spartak Ryazan Sergei Nedosekin
FC Zvezda Gorodishche Sergei Mukovnin
FC Industriya Obninsk Yuri Karamyan
FC UralAZ Miass Aleksandr Yezhakov
FC Metallurg Magnitogorsk Igor Kasyuk
FC Sibir Kurgan Vladimir Sizontov
FC SKD Samara Georgi Verbovskiy
FC Uralets Nizhny Tagil Vladimir Yulygin
FC Rubin Kazan Murat Zadikashvili
FC Torpedo Pavlovo Aleksandr Sarafannikov
FC Zenit Izhevsk Aleksandr Maslov
FC Torpedo Vladimir Nikolai Pavelyev
FC Zvezda Perm Viktor Zvyagin
FC Devon Oktyabrsky Viktor Khaydarov

Standings

P
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Gazovik-Gazprom Izhevsk  (A) 40 29 7 4 89 30 +59 94 Promotion to Russian First League 1996
2 Saturn Ramenskoye  (A) 40 29 6 5 81 21 +60 93
3 Lada Dimitrovgrad 40 27 6 7 87 34 +53 87
4 Nosta Novotroitsk 40 24 10 6 68 32 +36 82
5 Tekstilshchik Ivanovo 40 23 4 13 73 49 +24 73
6 Arsenal Tula 40 19 10 11 61 43 +18 67
7 Volgar-Gazprom Astrakhan 40 19 7 14 48 41 +7 64
8 Svetotekhnika Saransk 40 18 8 14 43 48 −5 62
9 Spartak Ryazan 40 14 11 15 40 39 +1 53
10 Zvezda Gorodishche  (R) 40 14 9 17 63 63 0 51 Relegation to Third League
11 Industriya Obninsk 40 15 3 22 48 64 −16 48
12 UralAZ Miass 40 13 9 18 43 49 −6 48
13 Metallurg Magnitogorsk 40 14 5 21 52 66 −14 47
14 Sibir Kurgan 40 12 9 19 41 59 −18 45
15 SKD Samara  (R) 40 13 5 22 44 63 −19 44 Relegation to Third League
16 Uralets Nizhny Tagil  (R) 40 11 10 19 47 56 −9 43
17 Rubin Kazan 40 12 6 22 32 56 −24 42
18 Torpedo Pavlovo 40 12 5 23 36 69 −33 41
19 Zenit Izhevsk 40 10 6 24 36 76 −40 36
20 Torpedo Vladimir  (R) 40 10 5 25 42 80 −38 35 Relegation to Third League
21 Zvezda Perm  (R) 40 8 7 25 41 77 −36 31

Source: RSSSF
Rules for classification: unknown.
(C) = Champion; (R) = Relegated; (P) = Promoted; (Q) = Qualified to respective phase of tournament; (O) = Play-off winner; (A) = Advances to a further round.

Notes:

  1. FC Devon Oktyabrsky was excluded from the league after playing 13 games and gaining 13 points. All their results were discarded. Devon did not participate in any national-level competitions in 1996.
  2. FC UralAZ Miass awarded 1 home win and 3 home losses.
  3. FC Lada Dimitrovgrad and FC Metallurg Magnitogorsk awarded 1 home win each.
  4. FC Torpedo Pavlovo awarded 1 home loss.
  5. FC Metallurg Novotroitsk renamed to FC Nosta.
  6. FC Volgar Astrakhan renamed to FC Volgar-Gazprom.
  7. FC Torpedo Ryazan renamed to FC Spartak.
  8. FC Obninsk renamed to FC Industriya.
  9. FC Torpedo Miass renamed to FC UralAZ.
  10. FC SKD Samara and FC Zvezda Perm did not participate in any national-level competitions in 1996.

Top goalscorers

29 goals
20 goals
  • Aleksei Chernov (FC Zvezda Gorodishche)
  • Kazakhstan Taras Trizna (FC Nosta Novotroitsk)
18 goals
16 goals
  • Sergei Budarin (FC Nosta Novotroitsk)
  • Igor Pimenov (FC Industriya Obninsk)
15 goals
14 goals
  • Sergei Chesnakas (FC Lada Dimitrovgrad)
  • Andrei Glukhikh (FC Gazovik-Gazprom Izhevsk)
  • Andrei Knyazev (FC Metallurg Magnitogorsk)
  • Aleksandr Sevidov (FC UralAZ Miass)

Zone East

Overview

Team Head coach
FC Metallurg Krasnoyarsk Aleksandr Kishinevsky
FC Dynamo Barnaul Aleksandr Gostenin
FC Kuzbass Kemerovo Boris Rusanov
FC Metallurg-ZapSib Novokuznetsk Vladislav Sosnov
FC Amur Blagoveshchensk Ivan Nikolayev
FC Irtysh Tobolsk Rudolf Atamalyan
FC Sakhalin Kholmsk Valeri Yerkovich
FC Tom Tomsk Vladimir Pomeshchikov
FC Selenga Ulan-Ude Valeri Mikhnov
FC Motor Prokopyevsk Yaroslav Khomin
FC Dynamo Omsk Anatoli Chikinskiy
FC Dynamo Yakutsk Anatoli Samkov
FC Viktoriya Nazarovo Konstantin Kamaltynov
FC SKA Khabarovsk Vladimir Krymskiy
FC Torpedo Rubtsovsk Viktor Kuzmenko
FC Angara Angarsk Oleg Izmaylov
FC Samotlor-XXI Nizhnevartovsk Valeri Zhuravlyov
FC Mezhdurechensk Viktor Kolmogorov

Standings

P
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Metallurg Krasnoyarsk  (A) 34 23 4 7 64 27 +37 73 Promotion to Russian First League 1996
2 Dynamo Barnaul 34 21 7 6 55 27 +28 70
3 Kuzbass Kemerovo 34 21 3 10 56 27 +29 66
4 Metallurg-ZapSib Novokuznetsk 34 21 3 10 77 37 +40 66
5 Amur Blagoveshchensk 34 19 4 11 66 35 +31 61
6 Irtysh Tobolsk 34 18 2 14 53 49 +4 56
7 Sakhalin Kholmsk  (R) 34 16 6 12 51 53 −2 54 Relegation to Third League
8 Tom Tomsk 34 15 8 11 54 25 +29 53
9 Selenga Ulan-Ude 34 16 3 15 42 46 −4 51
10 Motor Prokopyevsk 34 14 9 11 34 40 −6 51
11 Dynamo Omsk 34 15 5 14 48 39 +9 50
12 Dynamo Yakutsk  (R) 34 13 6 15 47 59 −12 45 Relegation to Third League
13 Viktoriya Nazarovo 34 13 5 16 54 40 +14 44
14 SKA Khabarovsk 34 11 5 18 36 46 −10 38
15 Torpedo Rubtsovsk 34 10 6 18 48 57 −9 36
16 Angara Angarsk 34 8 6 20 37 81 −44 30
17 Samotlor-XXI Nizhnevartovsk 34 4 4 26 12 81 −69 16
18 Mezhdurechensk 34 3 4 27 20 85 −65 13

Source: RSSSF
Rules for classification: unknown.
(C) = Champion; (R) = Relegated; (P) = Promoted; (Q) = Qualified to respective phase of tournament; (O) = Play-off winner; (A) = Advances to a further round.

Notes:

  1. FC Amur Blagoveshchensk awarded 4 home wins.
  2. FC Dynamo Yakutsk awarded 2 home wins.
  3. FC Sakhalin Kholmsk and FC Samotlor-XXI Nizhnevartovsk awarded 1 home win each.
  4. FC Metallurg Novokuznetsk renamed to FC Metallurg-ZapSib.
  5. FC Sakhalin Kholmsk and FC Dynamo Yakutsk did not participate in any national-level competitions in 1996.
  6. FC Kristall Neryungri moved to Ulan-Ude and renamed to FC Selenga.
  7. FC Viktoriya Nazarovo promoted from the Amateur Football League.
  8. FC Mezhdurechensk promoted from the Amateur Football League, where it played in 1994 as FC Shakhtyor Mezhdurechensk.

Top goalscorers

21 goals
20 goals
19 goals
17 goals
16 goals
  • Viktor Kashko (FC Dynamo Yakutsk)
  • Andrei Korovin (FC Amur Blagoveshchensk)
15 goals
  • Vyacheslav Koloda (FC Dynamo Barnaul)
14 goals
13 goals

See also


Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message