Swimming at the 1980 Summer Olympics: Wikis

Advertisements
  
  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

Swimming events at the
1980 Summer Olympics
Sample picture of the event (unofficial)
Freestyle
100 m men women
200 m men women
400 m men women
800 m women
1500 m men
Backstroke
100 m men women
200 m men women
Breaststroke
100 m men women
200 m men women
Butterfly
100 m men women
200 m men women
Individual medley
400 m men women
Freestyle relay
4×100 m women
4×200 m men
Medley relay
4×100 m men women

Swimming as usual was one of the three Aquatics disciplines at the 1980 Summer Olympics--the other two being Water Polo and Diving. The swimming competition consisted of 26 events: 13 for men and 13 for women. It was held in the Swimming Pool of the Olimpiysky Sports Complex between July 20 and July 27. There was a total of 333 participants from 41 countries competing.

Contents

Medal table

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1  East Germany (GDR) 12 10 8 30
2  Soviet Union (URS) 8 9 5 22
3  Australia (AUS) 2 0 5 7
4  Sweden (SWE) 2 3 0 5
5  Great Britain (GBR) 1 3 1 5
6  Hungary (HUN) 1 2 1 4
7  Brazil (BRA) 0 0 1 1
 Denmark (DEN) 0 0 1 1
 Netherlands (NED) 0 0 1 1
 Poland (POL) 0 0 1 1
 Spain (ESP) 0 0 1 1

Men's events

Event Gold Silver Bronze
100 m freestyle  Jörg Woithe
East Germany (GDR)
50.40  Per Holmertz
Sweden (SWE)
50.91  Per Johansson
Sweden (SWE)
51.29
200 m freestyle  Sergey Kopliakov
Soviet Union (URS)
1:49.81 (OR)  Andrey Krylov
Soviet Union (URS)
1:50.76  Graeme Brewer
Australia (AUS)
1:51.60
400 m freestyle  Vladimir Salnikov
Soviet Union (URS)
3:51.31 (OR)  Andrey Krylov
Soviet Union (URS)
3:53.24  Ivar Stukolkin
Soviet Union (URS)
3:53.95
1500 m freestyle  Vladimir Salnikov
Soviet Union (URS)
14:58.27 (WR)  Aleksandr Chayev
Soviet Union (URS)
15:14.30  Max Metzker
Australia (AUS)
15:14.49
100 m backstroke  Bengt Baron
Sweden (SWE)
56.53  Viktor Kuznetsov
Soviet Union (URS)
56.99  Vladimir Dolgov
Soviet Union (URS)
57.63
200 m backstroke  Sándor Wladár
Hungary (HUN)
2:01.93  Zóltan Verrasztó
Hungary (HUN)
2:02.40  Mark Kerry
Australia (AUS)
2:03.14
100 m breaststroke  Duncan Goodhew
Great Britain (GBR)
1:03.34  Arsens Miskarovs
Soviet Union (URS)
1:03.82  Peter Evans
Australia (AUS)
1:03.96
200 m breaststroke  Robertas Žulpa
Soviet Union (URS)
2:15.85  Albán Vermes
Hungary (HUN)
2:16.93  Arsen Miskarovs
Soviet Union (URS)
2:17.28
100 m butterfly  Pär Arvidsson
Sweden (SWE)
54.92  Roger Pyttel
East Germany (GDR)
54.94  David López-Zubero
Spain (ESP)
55.13
200 m butterfly  Sergey Fesenko, Sr.
Soviet Union (URS)
1:59.76  Phil Hubble
Great Britain (GBR)
2:01.20  Roger Pyttel
East Germany (GDR)
2:01.39
400 m individual medley  Aleksandr Sidorenko
Soviet Union (URS)
4:22.89 (OR)  Sergey Fesenko, Sr.
Soviet Union (URS)
4:23.43  Zóltan Verrasztó
Hungary (HUN)
4:24.24
4×200 m freestyle relay  Soviet Union (URS)
Sergey Kopliakov
Vladimir Salnikov
Ivar Stukolkin
Andrey Krylov
7:23.50  East Germany (GDR)
Frank Pfülze
Jörg Woithe
Detlev Grabs
Rainer Strohbach
7:28.60  Brazil (BRA)
Jorge Luiz Fernandes
Marcus Labome
Cyro Marques
Djan Madruga
7:29.30
4×100 m medley relay  Australia (AUS)
Mark Kerry
Peter Evans
Mark Tonelli
Neil Brooks
3:45.70  Soviet Union (URS)
Viktor Kuznetsov
Arsens Miskarovs
Yevgeny Seredin
Sergey Kopliakov
3:45.92  Great Britain (GBR)
Gary Abraham
Duncan Goodhew
David Lowe
Martin Smith
3:47.71

Women's events

Event Gold Silver Bronze
100 m freestyle  Barbara Krause
East Germany (GDR)
54.79 (WR)  Caren Metschuck
East Germany (GDR)
55.16  Ines Diers
East Germany (GDR)
55.65
200 m freestyle  Barbara Krause
East Germany (GDR)
1:58.33 (OR)  Ines Diers
East Germany (GDR)
1:59.64  Carmela Schmidt
East Germany (GDR)
2:01.44
400 m freestyle  Ines Diers
East Germany (GDR)
4:08.76 (OR)  Petra Schneider
East Germany (GDR)
4:09.16  Carmela Schmidt
East Germany (GDR)
4:10.86
800 m freestyle  Michelle Ford
Australia (AUS)
8:28.90 (OR)  Ines Diers
East Germany (GDR)
8:32.55  Heike Dähne
East Germany (GDR)
8:33.48
100 m backstroke  Rica Reinisch
East Germany (GDR)
1:00.86 (WR)  Ina Kleber
East Germany (GDR)
1:02.07  Petra Riedel
East Germany (GDR)
1:02.64
200 m backstroke  Rica Reinisch
East Germany (GDR)
2:11.77 (WR)  Cornelia Polit
East Germany (GDR)
2:13.75  Birgit Treiber
East Germany (GDR)
2:14.14
100 m breaststroke  Ute Geweniger
East Germany (GDR)
1:10.22  Elvira Vasilkova
Soviet Union (URS)
1:10.41  Susanne Nielsson
Denmark (DEN)
1:11.16
200 m breaststroke  Lina Kaciusyte
Soviet Union (URS)
2:29.54 (OR)  Svetlana Varganova
Soviet Union (URS)
2:29.61  Yuliya Bogdanova
Soviet Union (URS)
2:32.39
100 m butterfly  Caren Metschuck
East Germany (GDR)
1:00.42  Andrea Pollack
East Germany (GDR)
1:00.90  Christiane Knacke
East Germany (GDR)
1:01.44
200 m butterfly  Ines Geißler
East Germany (GDR)
2:10.44 (OR)  Sybille Schönrock
East Germany (GDR)
2:10.45  Michelle Ford
Australia (AUS)
2:11.66
400 m individual medley  Petra Schneider
East Germany (GDR)
4:36.29 (WR)  Sharron Davies
Great Britain (GBR)
4:46.83  Agnieszka Czopek
Poland (POL)
4:48.17
4×100 m freestyle relay  East Germany (GDR)
Barbara Krause
Caren Metschuck
Ines Diers
Sarina Hülsenbeck
3:42.71 (WR)  Sweden (SWE)
Carina Ljungdahl
Tina Gustafsson
Agneta Mårtensson
Agneta Eriksson
3:48.93  Netherlands (NED)
Conny van Bentum
Wilma van Velsen
Reggie de Jong
Annelies Maas
3:49.51
4×100 m medley relay  East Germany (GDR)
Rica Reinisch
Ute Geweniger
Andrea Pollack
Caren Metschuck
4:06.67 (WR)  Great Britain (GBR)
Helen Jameson
Margaret Kelly
Ann Osgerby
June Croft
4:12.24  Soviet Union (URS)
Yelena Kruglova
Yelvira Vasilkova
Alla Grishchenkova
Natalya Meschcheryakova
4:13.61

References

Advertisements

Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message