The Full Wiki

Tercera División 1949-50: Wikis

Advertisements

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

(Redirected to 1949–50 Tercera División article)

From Wikipedia, the free encyclopedia

The season 1949-50 of Tercera División of Spanish football started april of 1950 and ended june of 1950.

Key to colors in league table:
Promoted to Segunda División
Promotion playoff

Contents

Group I

                                P   Pts W       D       L   GF  GA
1   Caudal Dep.         34  50  22  6   6   106 46
2   Real Avilés C.F.    34  46  22  2   10  99  47
3   Real Juvencia       34  41  17  7   10  79  48
4   C.D. Juvenil            34  40  20  0   14  79  58
5   Cult. Dep. Leonesa  34  38  16  6   12  78  70
6   C.D.F.N. Palencia   34  37  17  3   14  64  65
7   C.D. Naval          34  36  18  0   16  80  80
8   C.P. La Felguera    34  36  16  4   14  70  75
9   Pontevedra C.F.     34  34  15  4   15  76  75
10  C. Langreano            34  33  15  3   16  67  88
11  C. Santiago         34  31  13  5   16  59  66
12  At. Zamora          34  30  13  4   17  79  77
13  Club Lemos          34  30  13  4   17  64  74
14  C. Arsenal Ferrol   34  28  11  6   17  58  80
15  S.D. Barreda Balompié   34  28  13  2   19  82  87
16  S.D. Ponferradina   34  28  11  6   17  54  73
17  Rayo Cantabria      34  28  10  8   16  53  80
18  Club Berbés         34  18  7   4   23  64  122

Group II

                                P   Pts W       D       L   GF  GA
1   U.D. Huesca         34  48  21  6   7   82  51
2   C.D. Logroñés       34  47  20  7   7   74  39
3   Arenas C. Guecho    34  43  17  9   8   67  54
4   Arenas S.D. Zarag.  34  41  18  5   11  83  53
5   C.D. Calatayud          34  38  15  8   11  73  83
6   C.D. Guecho         34  36  14  8   12  71  63
7   Club Sestao         34  36  14  8   12  52  49
8   S.D. Indauchu       34  35  14  7   13  61  66
9   S.D. Escoriaza          34  34  15  4   15  80  66
10  C. Dep. Alavés          34  33  12  9   13  66  50
11  C.At. Zaragoza      34  33  13  7   14  72  59
12  C.D. Tudelano           34  32  13  6   15  55  73
13  C.D. Mirandés       34  31  10  11  13  62  76
14  Dep. Maest. Aérea Logr. 34  30  12  6   16  55  59
15  C.D. Izarra         34  27  9   9   16  53  71
16  C.D. Calahorra      34  24  8   8   18  37  69
17  Real Unión Club         34  24  8   8   18  44  84
18  Burgos C.F.         34  20  8   4   22  42  64

Group III

                                P   Pts W       D       L   GF  GA
1   C.D. San Andrés         34  49  23  3   8   117 56
2   C.D. Tortosa        34  46  21  4   9   107 50
3   C.D. Olímpico Játiva    34  44  21  2   11  86  53
4   C.D. Manacor            34  44  19  6   9   69  43
5   C.D. Mataró         34  40  19  2   13  83  65
6   C.D. Segarra        34  39  18  3   13  77  54
7   C.D.At. Baleares    34  39  18  3   13  94  80
8   C.D. Tarrasa            34  38  17  4   13  88  65
9   U.D. San Martín     34  38  16  6   12  90  69
10  C.D. Granollers     34  35  17  1   16  98  76
11  Catarroja C.F.      34  35  16  3   15  74  87
12  Reus Deportivo      34  34  15  4   15  72  75
13  C.D. Júpiter        34  32  15  2   17  70  81
14  U.D. Sans           34  27  11  5   18  56  86
15  C.D. Constancia     34  25  11  3   20  83  105
16  C.F. Igualada       34  23  9   5   20  67  100
17  C.D. Acero          34  18  8   2   24  49  107
18  S.D. Sueca          34  6   2   2   30  25  153

Group IV

                                P   Pts W       D       L   GF  GA
1   C.D. Toledo             34  47  20  7   7   112 65
2   Imperial C.F.       34  44  19  6   9   108 64
3   C.D. Naval          34  39  16  7   11  80  53
4   C.D. Manchego       34  39  18  3   13  73  56
5   Ávila C.F.          34  38  17  4   13  82  77
6   Orihuela Dep. C.F.  34  37  18  1   15  83  83
7   Tomelloso C.F.          34  36  16  4   14  51  55
8   Guadalajara C.F.    34  36  16  4   14  77  76
9   Alicante C.F.           34  33  15  3   16  64  81
10  San Javier C.F.     34  33  13  7   14  54  56
11  C.D. Cieza          34  32  13  6   15  68  75
12  C.D. Talavera       34  32  15  2   17  72  83
13  R.S.D. Alcalá           34  32  14  4   16  79  69
14  A.D. Rayo Vallecano 34  31  13  5   16  61  80
15  C.D. Eldense        34  29  14  1   19  70  78
16  U.B. Conquense          34  27  12  3   19  67  85
17  Villena C.F.        34  26  8   10  16  58  88
18  C.D. Valdepeñas         34  21  8   5   21  59  94

Group V

                                P   Pts W       D       L   GF  GA
1   S.D. Ceuta          34  50  22  6   6   115 43
2   U.D. Melilla        34  49  23  3   8   99  45
3   Real Betis Balompié 34  44  19  6   9   90  51
4   R.C. Recr. Huelva   34  43  19  5   10  86  63
5   C.D. Iliturgi       34  40  16  8   10  76  49
6   C.D. San Fernando   34  40  19  2   13  89  61
7   Jerez C.D.          34  37  18  1   15  72  63
8   Cádiz C.F.          34  37  15  7   12  70  68
9   C. Maghreb el Aksa  34  35  16  3   15  73  71
10  Algeciras C.F.      34  35  13  9   12  72  84
11  R. Jaén C.F.        34  31  12  7   15  57  65
12  U.D. Almería        34  30  14  2   18  77  80
13  C.D. Badajoz        34  30  13  4   17  63  79
14  C.D. Cacereño       34  28  12  4   18  55  80
15  U.D. España Tánger  34  27  11  5   18  54  71
16  S.D. Emeritense         34  21  9   3   22  54  122
17  Larache C.F.            34  19  6   7   21  43  102
18  C.D. Electromecánicas   34  16  5   6   23  38  86

Final Phase

Advertisements

Group I

Pos Team Pl Pts W D L GF GA
1 UD Melilla 10 14 7 0 3 16 14
2 UD Las Palmas 10 14 7 0 3 20 14
3 Imperial Murcia 10 12 6 0 4 23 15
4 SD Ceuta 10 12 6 0 4 30 21
5 CD Toledo 10 5 2 1 7 19 36
6 CD Tenerife 10 3 1 1 8 10 26

Group II

Pos Team Pl Pts W D L GF GA
1 CD Logroñés 10 13 6 1 3 24 15
2 UD Huesca 10 12 5 2 3 25 18
3 CD San Andrés 10 10 4 2 4 30 17
4 Caudal Deportivo 10 9 3 3 4 19 20
5 CD Tortosa 10 9 4 1 5 25 35
6 Real Avilés 10 9 3 3 4 15 27

Promoción Permanencia en Segunda

  • Final
  • ??-???-1950
  • Club Erandio 1-3 C.D. San Andrés (En Zaragoza)
  • C.F. Badalona 6-1 C.D. Tortosa (En Lérida)
  • Elche C.F. 0-2 S.D. Ceuta (En Granada)
  • Cartagena C.F. 2-2 Imperial C.F. (En Albacete)
  • Desempate:
  • ??-???-1950: Cartagena C.F. 3-0 Imperial C.F. (En Albacete)
  • Continuing in Segunda: C.F. Badalona y Cartagena C.F.
  • Promotion to Segunda: C.D. San Andrés y S.D. Ceuta
  • Relegation to Tercera: Club Erandio y Elche C.F.

Promoción Permanencia en Tercera - Grupo I

                                P   Pts W       D       L   GF  GA
1   S.D. Vetusta             8  12  6   0   2   23  5   
2   S.D. Ponferradina    8  10  5   0   3   20  11 
3   Rayo Cantabria           8  10  5   0   3   27  16  
4   Club Berbés              8  8   4   0   4   23  26 
5   C.D. Miguel del Prado   8   0   0   0   8   11  46 
  • Promotion to Tercera: S.D. Vetusta
  • Continuing in Tercera: S.D. Ponferradina
  • Relegation to Regional: Rayo Cantabria y Club Berbés
  • Vimenor retired in this group.

Promoción Permanencia en Tercera - Grupo II

                                P   Pts W       D       L   GF  GA
1   S.D. Éibar          10  14  7   0   3   28  7 
2   C.D. Basconia           10  14  7   0   3   26  12 
3   C.D. Binéfar            10  13  6   1   3   35  17 
4   Real Unión Club     10  10  4   2   4   19  21 
5   C.D. Calahorra      10  9   4   1   5   16  21  
6   C.D. Anaitasuna     10  0   0   0   10  7   53 
  • Ascenso a Tercera: S.D. Éibar y C.D. Basconia
  • Descenso a Regional: Real Unión Club y C.D. Calahorra

Promoción Permanencia en Tercera - Grupo III

                                P   Pts W       D       L   GF  GA
1   C.D. Manresa        10  16  8   0   2   38  17
2   S.D. La España Ind.     10  15  7   1   2   37  12  
3   U.D. Poblense       10  9   4   1   5   20  27 
4   C.F. Igualada           10  9   4   1   5   16  29  
5   C.D. Acero          10  7   3   1   6   16  25
6   Vinaroz C.F. [1]          10  3   2   0   8   18  35
  • Promotion to Tercera: C.D. Manresa y S.D. La España Ind.
  • Relegation to Regional: C.F. Igualada y C.D. Acero

Promoción Permanencia en Tercera - Grupo IV

                                P   Pts W       D       L   GF  GA
1   U.B. Conquense      8   9   4   1   3   24  20 
2   Villena C.F.        8   9   4   1   3   22  18  
3   C.D. Electrodo      8   9   3   3   2   15  20 
4   C.D. Cuatro Caminos     8   6   2   2   4   15  23 
5   Novelda C.F.[2]           8   5   3   1   4   24  19 
  • Continuing in Tercera: U.B. Conquense y Villena C.F.
  • Gim. Abad, gave up taking part in competition.

Promoción Permanencia en Tercera - Grupo V

                                P   Pts W       D       L   GF  GA
1   Larache C.F.            10  12  5   2   3   19  15 
2   Español C.F. Tetuán     10  12  4   4   2   20  22 
3   C.D. Utrera             10  11  4   3   3   21  21  
4   S.D. Emeritense     10  10  5   0   5   28  22 
5   C. At. Malagueño    10  9   3   3   4   17  14  
6   C.D. Hércules Gaditano  10  6   1   4   5   14  25 
  • Promotion to Tercera: Español C.F. Tetuán
  • Continuing in Tercera: Larache C.F.
  • Relegation to Regional: S.D. Emeritense

Fase de Permanencia en Tercera

                                P   Pts W       D       L   GF  GA
1   Burgos C.F.              2  4   2   0   0   6   0   
2   C.D. Valdepeñas      2  0   0   0   2   0   6 
  • Promotion to Tercera: Burgos C.F.
  • Relegation to Regional: C.D. Valdepeñas
  • Berbés participating in Promotion of Permanency, Sueca and Electrom., gave up taking part in competition.

Notes

  1. ^ Vinaroz - Manresa ( 4-3), Vinaroz lost the game and 1 penalty point
  2. ^ Cuatro Caminos - Novelda (1-1) and Novelda - Electrodo (4-1) ,Novelda lost the games and 2 penalty points.

Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message