The Full Wiki

More info on UEFA Cup 1987–88

UEFA Cup 1987–88: Wikis

Advertisements

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

(Redirected to 1987–88 UEFA Cup article)

From Wikipedia, the free encyclopedia

The UEFA Cup 1987-88 was won by Bayer Leverkusen on penalty kicks over RCD Espanyol.

Contents

First round

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Beşiktaş J.K. Turkey 1-3 Italy Internazionale Milano F.C. 0-0 1-3
Bohemian F.C. Republic of Ireland 0-1 Scotland Aberdeen F.C. 0-0 0-1
Borussia Monchengladbach West Germany 1-5 Spain RCD Espanyol 0-1 1-4
Brondby IF Denmark 2-1 Sweden IFK Goteborg 2-1 0-0
Budapest Honved SE Hungary 1-0 Belgium SC Lokeren 1-0 0-0
Celtic F.C. Scotland 2-3 West Germany Borussia Dortmund 2-1 0-2
Coleraine F.C. Northern Ireland 1-4 Scotland Dundee United F.C. 0-1 1-3
EPA Larnaca FC Cyprus 0-4 Romania Victoria Bucureşti 0-1 0-3
FC Barcelona Spain 2-1 Portugal Belenenses 2-0 0-1
Wismut Aue East Germany (a)1-1 Iceland Valur 0-0 1-1
FC Spartak Moscow Soviet Union 3-1 East Germany Dynamo Dresden 3-0 0-1
FC Universitatea Craiova Romania 4-4(a) Portugal Desportivo de Chaves 3-2 1-2
TJ Vitkovice Czechoslovakia 3-1 Sweden AIK 1-1 2-0
FC Zenit Leningrad Soviet Union 2-5 Belgium Club Brugge 2-0 0-5
Feyenoord Rotterdam Netherlands 10-2 Luxembourg CA Spora Luxembourg 5-0 5-2
FK Austria Wien Austria 1-5 West Germany Bayer Leverkusen 0-0 1-5
Grasshopper-Club Zurich Switzerland 0-5 Soviet Union FC Dynamo Moscow 0-4 0-1
K.S.K. Beveren Belgium 2-1 Czechoslovakia FC Bohemian F.C. Praha 2-0 0-1
KS Flamurtari Albania 3-2 Yugoslavia FK Partizan 2-0 1-2
LASK Linz Austria 0-2 Netherlands F.C. Utrecht 0-0 0-2
Mjøndalen IF Norway 1-5 West Germany Werder Bremen 0-5 1-0
Panathinaikos Greece 4-3 France AJ Auxerre 2-0 2-3
PFC Lokomotiv Sofia Bulgaria 3-4 Soviet Union FC Dinamo Tbilisi 3-1 0-3
Pogon Szczecin Poland 2-4 Italy Hellas Verona F.C. 1-1 1-3
Red Star Belgrade Yugoslavia 5-2 Bulgaria Trakia Plovdiv 3-0 2-2
Sporting de Gijon Spain 1-3 Italy A.C. Milan 1-0 0-3
Sportul Studentesc Romania 3-1 Poland GKS Katowice 1-0 2-1
Tatabányai Bányász Hungary 1-2 Portugal Vitoria SC 1-1 0-1
Toulouse FC France 6-1 Greece Panionios NFC 5-1 1-0
Turun Palloseura Finland 2-1 Austria FC Admira/Wacker 0-1 2-0
Valletta Malta 0-7 Italy Juventus F.C. 0-4 0-3
Velez Yugoslavia 5-3 Switzerland FC Sion 5-0 0-3

Second round

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
A.C. Milan Italy 0-2 Spain RCD Espanyol 0-2 0-0
Aberdeen F.C. Scotland 2-2(a) Netherlands Feyenoord Rotterdam 2-1 0-1
Borussia Dortmund West Germany 3-2 Yugoslavia Velez 2-0 1-2
Brondby IF Denmark 3-3(p) Romania Sportul Studentesc 3-0 0-3
Desportivo de Chaves Portugal 2-5 Hungary Budapest Honved FC 1-2 1-3
Dundee United F.C. Scotland 2-3 Czechoslovakia TJ Vitkovice 1-2 1-1
F.C. Utrecht Netherlands 2-3 Italy Hellas Verona F.C. 1-1 1-2
FC Barcelona Spain 2-0 Soviet Union FC Dynamo Moscow 2-0 0-0
Wismut Aue East Germany 1-2 Albania KS Flamurtari 1-0 0-2
FC Spartak Moscow Soviet Union 6-7 West Germany Werder Bremen 4-1 2-6(aet)
Internazionale Milano F.C. Italy 2-1 Finland Turun Palloseura 0-1 2-0
Panathinaikos Greece (a)3-3 Italy Juventus F.C. 1-0 2-3
Red Star Belgrade Yugoslavia 3-5 Belgium Club Brugge 3-1 0-4
Toulouse FC France 1-2 West Germany Bayer Leverkusen 1-1 0-1
Victoria Bucureşti Romania 1-2 Soviet Union FC Dinamo Tbilisi 1-2 0-0
Vitoria SC Portugal (p)1-1 Belgium K.S.K. Beveren 1-0 0-1

Third round

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Borussia Dortmund West Germany 3-5 Belgium Club Brugge 3-0 0-5(aet)
Budapest Honved FC Hungary 6-7 Greece Panathinaikos 5-2 1-5
FC Barcelona Spain 4-2 Albania KS Flamurtari 4-1 0-1
Feyenoord Rotterdam Netherlands 2-3 West Germany Bayer Leverkusen 2-2 0-1
Hellas Verona F.C. Italy 4-1 Romania Sportul Studentesc 3-1 1-0
Internazionale Milano F.C. Italy 1-2 Spain RCD Espanyol 1-1 0-1
Vitoria SC Portugal 2-2(p) Czechoslovakia TJ Vitkovice 2-0 0-2
Werder Bremen West Germany 3-2 Soviet Union FC Dinamo Tbilisi 2-1 1-1

Quarter-finals

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Bayer Leverkusen West Germany 1-0 Spain FC Barcelona 0-0 1-0
Hellas Verona F.C. Italy 1-2 West Germany Werder Bremen 0-1 1-1
Panathinaikos Greece 2-3 Belgium Club Brugge 2-2 0-1
RCD Espanyol Spain 2-0 Czechoslovakia TJ Vitkovice 2-0 0-0

Semi-finals

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Bayer Leverkusen West Germany 1-0 West Germany Werder Bremen 1-0 0-0
Club Brugge Belgium 2-3 Spain RCD Espanyol 2-0 0-3(aet)

Final

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
RCD Espanyol Spain 3-3 (2-3p) West Germany Bayer Leverkusen 3-0 0-3

External links

Advertisements

There is currently no text in this page. You can search for this page title in other pages, search the related logs, or edit this page.


Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message