The Full Wiki

UEFA Cup 1995–96: Wikis

Advertisements

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

(Redirected to 1995–96 UEFA Cup article)

From Wikipedia, the free encyclopedia

The UEFA Cup 1995-96 was won by Bayern Munich on aggregate over Bordeaux. Girondins de Bordeaux went to the finals all the way from the UEFA Intertoto Cup 1995.

Örebro SK, Sweden defeated FC Avenir Beggen, Luxembourg in the preliminary round but some days later, it was decided that FC Avenir Beggen was allowed to advance since Örebro SK fielded an ineligible player.

Contents

Preliminary round

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
AC Omonia Cyprus 5-1 Malta Sliema Wanderers F.C. 3-0 2-1
AC Sparta Praha Czech Republic 4-2 Turkey Galatasaray 3-1 1-1
Afan Lido F.C. Wales 1-2 Latvia RAF Jelgava 1-2 0-0
Apollon Athinon Greece 2-3 Slovenia Olimpija Ljubljana 1-0 1-3
Bangor City F.C. Wales 0-5 Poland Widzew Łódź 0-4 0-1
Brøndby IF Denmark 6-0 Lithuania Inkaras Kaunas 3-0 3-0
Crusaders F.C. Northern Ireland 1-6 Denmark Silkeborg IF 1-2 0-4
Dinamo Bucureşti Romania 1-2 Bulgaria PFC Levski Sofia 0-1 1-1(aet)
Dundalk F.C. Republic of Ireland 0-4 Sweden Malmö FF 0-2 0-2
Jeunesse Esch Luxembourg 0-4 Switzerland AC Lugano 0-0 0-4
FC Košice Slovakia 1-3 Hungary Újpest FC 0-1 1-2
FC Universitatea Craiova Romania 0-0(p) Belarus FC Dinamo Minsk 0-0 0-0
Fenerbahçe SK Turkey 6-0 Albania KF Partizani Tirana 2-0 4-0
FK Vardar Republic of Macedonia 3-0 Georgia (country) Iberia Samtredia 1-0 2-0
Glenavon F.C. Northern Ireland 1-0 Iceland FH 0-0 1-0
Hibernians FC Malta 2-7 Ukraine FC Chornomorets Odessa 2-5 0-2
Kapaz Ganja Azerbaijan 1-9 Austria FK Austria Wien 0-4 1-5
Lillestrøm S.K. Norway 4-1 Estonia FC Flora 4-0 0-1
Motherwell F.C. Scotland 3-3(a) Finland MyPa 1-3 2-0
Örebro SK Sweden 0-3 Luxembourg FC Avenir Beggen 0-0 0-3
PFC Botev Plovdiv Bulgaria 2-0 Georgia (country) FC Dinamo Tbilisi 1-0 1-0
PFC Slavia Sofia Bulgaria 0-3 Greece Olympiacos 0-2 0-1
Raith Rovers F.C. Scotland 6-2 Faroe Islands GI Gota 4-0 2-2
Red Star Belgrade Federal Republic of Yugoslavia 0-1 Switzerland Neuchâtel Xamax 0-1 0-0
Shelbourne F.C. Republic of Ireland 0-6 Iceland IA 0-3 0-3
ŠK Slovan Bratislava Slovakia 6-0 Croatia NK Osijek 4-0 2-0
SK Sturm Graz Austria 1-2 Czech Republic SK Slavia Praha 0-1 1-1
SK Tirana Albania 0-3 Israel Hapoel Be'er-Sheva 0-1 0-2
Skonto FC Latvia 1-2 Slovenia NK Maribor 1-0 0-2
TPV Tampere Finland 1-7 Norway Viking F.K. 0-4 1-3
Zagłębie Lubin Poland 1-0 Armenia FC Shirak 0-0 1-0
FC Zimbru Chişinău Moldova 2-0 Israel Hapoel Tel Aviv FC 2-0 0-0

First round

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
AC Lugano Switzerland 2-1 Italy Internazionale Milano F.C. 1-1 1-0
A.C. Milan Italy 8-1 Poland Zagłębie Lubin 4-0 4-1
AC Sparta Praha Czech Republic (a)2-2 Denmark Silkeborg IF 0-1 2-1
AS Monaco FC France 1-3 England Leeds United F.C. 0-3 1-0
Bayern Munich Germany 5-1 Russia FC Lokomotiv Moscow 0-1 5-0
Brøndby IF Denmark 3-0 Norway Lillestrøm S.K. 3-0 0-0
FC Chornomorets Odessa Ukraine (p)1-1 Poland Widzew Lodz 1-0 0-1
FC Spartak Vladikavkaz Russia 1-2 England Liverpool F.C. 1-2 0-0
Fenerbahçe SK Turkey 1-4 Spain Real Betis 1-2 0-2
FK Austria Wien Austria 1-3 Belarus FC Dinamo Minsk 1-2 0-1
FK Vardar Republic of Macedonia 1-3 France FC Girondins de Bordeaux 0-2 1-1
Glenavon F.C. Northern Ireland 0-7 Germany Werder Bremen 0-2 0-5
Hapoel Be'er-Sheva Israel 0-12 Spain FC Barcelona 0-7 0-5
Lierse S.K. Belgium 2-5 Portugal SL Benfica 1-3 1-2
Malmö FF Sweden 2-2(a) England Nottingham Forest F.C. 2-1 0-1
MyPa Finland 2-8 Netherlands PSV Eindhoven 1-1 1-7
Neuchâtel Xamax Switzerland 1-5 Italy A.S. Roma 1-1 0-4
Olympiacos Greece 5-1 Slovenia NK Maribor 2-0 3-1
PFC Levski Sofia Bulgaria 1-3 Belgium K.S.C. Eendracht Aalst 1-2 0-1
Raith Rovers F.C. Scotland 3-2 Iceland IA 3-1 0-1
RC Lens France 13-0 Luxembourg FC Avenir Beggen 6-0 7-0
RC Strasbourg France 5-0 Hungary Újpest FC 3-0 2-0
Roda JC Netherlands 5-2 Slovenia Olimpija Ljubljana 5-0 0-2
SC Farense Portugal 0-2 France Olympique Lyonnais 0-1 0-1
SC Freiburg Germany 1-2 Czech Republic SK Slavia Praha 1-2 0-0
SC Rotor Volgograd Russia (a)2-2 England Manchester United F.C. 0-0 2-2
Sevilla FC Spain 3-1 Bulgaria PFC Botev Plovdiv 2-0 1-1
ŠK Slovan Bratislava Slovakia 2-4 Germany 1. FC Kaiserslautern 2-1 0-3
S.S. Lazio Italy 7-1 Cyprus AC Omonia 5-0 2-1
Viking F.K. Norway 1-2 France AJ Auxerre 1-1 0-1
Vitória SC Portugal 3-1 Belgium Standard Liège 3-1 0-0
FC Zimbru Chişinău Moldova 3-1 Latvia RAF Jelgava 1-0 2-1

Second round

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
1. FC Kaiserslautern Germany 1-4 Spain Real Betis 1-3 0-1
AC Lugano Switzerland 1-3 Czech Republic SK Slavia Praha 1-2 0-1
AC Sparta Praha Czech Republic 6-3 Moldova Zimbru Chisinau 4-3 2-0
AJ Auxerre France 0-1 England Nottingham Forest F.C. 0-1 0-0
A.S. Roma Italy 4-0 Belgium K.S.C. Eendracht Aalst 4-0 0-0
Brøndby IF Denmark 1-0 England Liverpool F.C. 0-0 1-0
FC Barcelona Spain 7-0 Portugal Vitória SC 3-0 4-0
FC Chornomorets Odessa Ukraine 0-4 France RC Lens 0-0 0-4
FC Girondins de Bordeaux France 3-1 Russia SC Rotor Volgograd 2-1 1-0
Leeds United F.C. England 3-8 Netherlands PSV Eindhoven 3-5 0-3
Olympique Lyonnais France 4-1 Italy S.S. Lazio 2-1 2-0
Raith Rovers F.C. Scotland 1-4 Germany Bayern Munich 0-2 1-2
RC Strasbourg France 1-3 Italy A.C. Milan 0-1 1-2
Sevilla FC Spain (a)2-2 Greece Olympiacos 1-0 1-2(aet)
SL Benfica Portugal 3-2 Netherlands Roda JC 1-0 2-2
Werder Bremen Germany 6-2 Belarus FC Dinamo Minsk 5-0 1-2

Third round

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
A.C. Milan Italy 2-0 Czech Republic AC Sparta Praha 2-0 0-0
Bayern Munich Germany 7-2 Portugal SL Benfica 4-1 3-1
Brøndby IF Denmark 3-4 Italy A.S. Roma 2-1 1-3
FC Girondins de Bordeaux France 3-2 Spain Real Betis 2-0 1-2
Nottingham Forest F.C. England 1-0 France Olympique Lyonnais 1-0 0-0
PSV Eindhoven Netherlands 2-1 Germany Werder Bremen 2-1 0-0
Sevilla FC Spain 2-4 Spain FC Barcelona 1-1 1-3
SK Slavia Praha Czech Republic 1-0 France RC Lens 0-0 1-0(aet)

Quarter-finals

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
A.C. Milan Italy 2-3 France FC Girondins de Bordeaux 2-0 0-3
Bayern Munich Germany 7-2 England Nottingham Forest F.C. 2-1 5-1
FC Barcelona Spain 5-4 Netherlands PSV Eindhoven 2-2 3-2
SK Slavia Praha Czech Republic (a)3-3 Italy A.S. Roma 2-0 1-3(aet)

Semi-finals

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Bayern Munich Germany 4-3 Spain FC Barcelona 2-2 2-1
SK Slavia Praha Czech Republic 0-2 France FC Girondins de Bordeaux 0-1 0-1

Final

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Bayern Munich Germany 5-1 France FC Girondins de Bordeaux 2-0 3-1

See also

External links

Advertisements

There is currently no text in this page. You can search for this page title in other pages, search the related logs, or edit this page.


Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message