The Full Wiki

UEFA Cup 1997-98: Wikis

Advertisements

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

(Redirected to 1997–98 UEFA Cup article)

From Wikipedia, the free encyclopedia

The UEFA Cup 1997–98 was won by Internazionale comfortably in an all-Italian final against S.S. Lazio. It was their third title in eight years in the competition.

Contents

First qualifying round

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
F.C. Dinamo Minsk Belarus (a)2-2 Georgia (country) Kolheti Poti 1-0 1-2
Hapoel Petah Tikva FC Israel 3-1 Estonia FC Flora 1-0 2-1
FC Dnipro Dnipropetrovsk Ukraine 8-1 Armenia FC Yerevan 6-1 2-0
FK Inkaras Kaunas Lithuania 4-7 Czech Republic Boby Brno 3-1 1-6
MyPa Finland 1-4 Cyprus Apollon Limassol 1-1 0-3
Inter CableTel AFC Wales 0-8 Scotland Celtic F.C. 0-3 0-5
Neuchâtel Xamax Switzerland 10-1 Moldova CS Tiligul-Tiras Tiraspol 7-0 3-1
CS Grevenmacher Luxembourg 1-6 Croatia Hajduk Split 1-4 0-2
Grasshopper-Club Zürich Switzerland 10-1 Northern Ireland Coleraine F.C. 3-0 7-1
FK Vojvodina Serbia and Montenegro 2-2(p) Norway Viking F.K. 0-2 2-0(aet)
KR Reykjavík Iceland 4-1 Romania Dinamo Bucureşti 2-0 2-1
Bohemian F.C. Republic of Ireland 0-6 Hungary Ferencvárosi TC 0-1 0-5
FK Jablonec 97 Czech Republic 8-0 Azerbaijan FK Karabakh 5-0 3-0
Birkirkara FC Malta 1-4 Slovakia FC Spartak Trnava 0-1 1-3
Odra Wodzisław Poland 4-2 Republic of Macedonia FK Pobeda 3-0 1-2
Daugava Riga Latvia 2-5 Ukraine FC Vorskla Poltava 1-3 1-2
S.K. Brann Norway (a)4-4 Bulgaria PFC Naftex Burgas 2-1 2-3
Principat Andorra 0-17 Scotland Dundee United F.C. 0-8 0-9
ND Gorica Slovenia (a)4-4 Romania Oţelul Galaţi 2-0 2-4
Újpest FC Hungary 9-2 Faroe Islands KÍ Klaksvík 6-0 3-2

Second qualifying round

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Hajduk Split Croatia 5-2 Sweden Malmö FF 3-2 2-0
R.S.C. Anderlecht Belgium 4-0 Ukraine FC Vorskla Poltava 2-0 2-0
Neuchâtel Xamax Switzerland 4-2 Norway Viking F.K. 3-0 1-2
SC Rotor Volgograd Russia 6-3 Poland Odra Wodzisław 2-0 4-3
Trabzonspor Turkey 2-1 Scotland Dundee United F.C. 1-0 1-1
SK Rapid Wien Austria 6-3 Czech Republic Boby Brno 6-1 0-2
FC Tirol Innsbruck Austria 5-7 Scotland Celtic F.C. 2-1 3-6
Helsingborgs IF Sweden 1-1(p) Hungary Ferencvárosi TC 0-1 1-0(aet)
Vejle Boldklub Denmark 0-1 Israel Hapoel Petah Tikva FC 0-0 0-1
Grasshopper-Club Zürich Switzerland 3-2 Norway S.K. Brann 3-0 0-2
ND Gorica Slovenia 3-8 Belgium Club Brugge 3-5 0-3
PAOK FC Greece 6-3 Slovakia FC Spartak Trnava 5-3 1-0
KR Reykjavík Iceland 1-3 Greece OFI Crete 0-0 1-3
FK Jablonec 97 Czech Republic 1-1(a) Sweden Örebro SK 1-1 0-0
Apollon Limassol Cyprus 0-3 Belgium R.E. Mouscron 0-0 0-3
F.C. Dinamo Minsk Belarus 0-3 Norway Lillestrøm S.K. 0-2 0-1
Újpest FC Hungary 2-3 Denmark AGF Aarhus 0-0 2-3
Alanya Vladikavkaz Russia 6-2 Ukraine FC Dnipro Dnipropetrovsk 2-1 4-1

First round

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Deportivo de La Coruña Spain 1-2 France AJ Auxerre 1-2 0-0
SV Austria Salzburg Austria 6-7 Belgium R.S.C. Anderlecht 4-3 2-4
PAOK FC Greece 2-1 England Arsenal F.C. 1-0 1-1
Widzew Łódź Poland 1-3 Italy Udinese Calcio 1-0 0-3
NK Maribor Slovenia 2-10 Netherlands Ajax Amsterdam 1-1 1-9
Olympique Lyonnais France 7-3 Denmark Brøndby IF 4-1 3-2
MPKC Mozyr Belarus 1-2 Georgia (country) FC Dinamo Tbilisi 1-1 0-1
Real Valladolid Spain 2-1 Latvia Skonto FC 2-0 0-1
Vitória SC Portugal 1-6 Italy S.S. Lazio 0-4 1-2
RC Strasbourg France 4-2 Scotland Rangers F.C. 2-1 2-1
MTK Hungária FC Hungary 4-1 Russia Alanya Vladikavkaz 3-0 1-1
FC Schalke 04 Germany 5-2 Croatia Hajduk Split 2-0 3-2
Sporting Club de Bastia France 1-0 Portugal SL Benfica 1-0 0-0
FC Sion Switzerland 1-6 Russia FC Spartak Moscow 0-1 1-5
OFI Crete Greece 4-2 Hungary Ferencvárosi TC 3-0 1-2
U.C. Sampdoria Italy 1-4 Spain Athletic Bilbao 1-2 0-2
FC Girondins de Bordeaux France 0-1 England Aston Villa F.C. 0-0 0-1(aet)
Steaua Bucureşti Romania 2-1 Turkey Fenerbahçe SK 0-0 2-1
SC Rotor Volgograd Russia 6-1 Sweden Örebro SK 2-0 4-1
FC Jazz Finland 1-7 Germany TSV 1860 München 0-1 1-6
Trabzonspor Turkey 5-6 Germany VfL Bochum 2-1 3-5
Croatia Zagreb Croatia 9-4 Switzerland Grasshopper-Club Zürich 4-4 5-0
Vitesse Arnhem Netherlands 2-3 Portugal SC Braga 2-1 0-2
SK Rapid Wien Austria 2-1 Israel Hapoel Petah Tikva FC 1-0 1-1
F.C. Internazionale Milano Italy 4-0 Switzerland Neuchâtel Xamax 2-0 2-0
Celtic F.C. Scotland 2-2(a) England Liverpool F.C. 2-2 0-0
R.E. Mouscron Belgium 1-6 France FC Metz 0-2 1-4
FC Twente Netherlands (a)2-2 Norway Lillestrøm S.K. 0-1 2-1
Beitar Jerusalem FC Israel 2-4 Belgium Club Brugge 2-1 0-3
Atlético Madrid Spain 4-1 England Leicester City F.C. 2-1 2-0
AGF Aarhus Denmark 3-2 France FC Nantes Atlantique 2-2 1-0
Karlsruher SC Germany 3-2 Cyprus Anorthosis Famagusta FC 2-1 1-1

Second round

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
RC Strasbourg France 3-2 England Liverpool F.C. 3-0 0-2
F.C. Internazionale Milano Italy 4-3 France Olympique Lyonnais 1-2 3-1
SC Braga Portugal 5-0 Georgia (country) FC Dinamo Tbilisi 4-0 1-0
FC Schalke 04 Germany 3-1 Belgium R.S.C. Anderlecht 1-0 2-1
Ajax Amsterdam Netherlands (a)2-2 Italy Udinese Calcio 1-0 1-2
Club Brugge Belgium 2-4 Germany VfL Bochum 1-0 1-4
FC Metz France 1-3 Germany Karlsruher SC 0-2 1-1
FC Spartak Moscow Russia 4-1 Spain Real Valladolid 2-0 2-1
MTK Hungária FC Hungary 1-2 Croatia Croatia Zagreb 1-0 0-2
Atlético Madrid Spain 9-6 Greece PAOK FC 5-2 4-4
Steaua Bucureşti Romania (a)3-3 France Sporting Club de Bastia 1-0 2-3
Athletic Bilbao Spain 1-2 England Aston Villa F.C. 0-0 1-2
SK Rapid Wien Austria 4-2 Germany TSV 1860 München 3-0 1-2
SC Rotor Volgograd Russia 0-3 Italy S.S. Lazio 0-0 0-3
AGF Aarhus Denmark 1-1(a) Netherlands FC Twente 1-1 0-0
AJ Auxerre France 5-4 Greece OFI Crete 3-1 2-3

Third round

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
RC Strasbourg France 2-3 Italy F.C. Internazionale Milano 2-0 0-3
SC Braga Portugal 0-2 Germany FC Schalke 04 0-0 0-2
Ajax Amsterdam Netherlands 6-4 Germany VfL Bochum 4-2 2-2
Karlsruher SC Germany 0-1 Russia FC Spartak Moscow 0-0 0-1(aet)
Croatia Zagreb Croatia 1-2 Spain Atlético Madrid 1-1 0-1
Steaua Bucureşti Romania 2-3 England Aston Villa F.C. 2-1 0-2
SK Rapid Wien Austria 0-3 Italy S.S. Lazio 0-2 0-1
FC Twente Netherlands 0-3 France AJ Auxerre 0-1 0-2

Quarter-finals

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
F.C. Internazionale Milano Italy 2-1 Germany FC Schalke 04 1-0 1-1(aet)
Ajax Amsterdam Netherlands 1-4 Russia FC Spartak Moscow 1-3 0-1
Atlético Madrid Spain (a)2-2 England Aston Villa F.C. 1-0 1-2
S.S. Lazio Italy 3-2 France AJ Auxerre 1-0 2-2

Semi-finals

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
F.C. Internazionale Milano Italy 4-2 Russia FC Spartak Moscow 2-1 2-1
Atlético Madrid Spain 0-1 Italy S.S. Lazio 0-1 0-0

Final

6 May 1998
20:45
Internazionale Italy 3 – 0 Italy Lazio Parc des Princes, Paris
Attendance: 47,000
Referee: Antonio López Nieto (Spain)
Zamorano Goal 5'
Zanetti Goal 60'
Ronaldo Goal 70'
Report

See also

External links

Advertisements

Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message