The Full Wiki

ULEB Eurocup 2009–10 Qualifying Round: Wikis

Advertisements

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

ULEB Eurocup 2009–10 Qualifying Round is the qualifying round for the 2009-10 Eurocup Season. There are only 16 teams, who will play two games each. The winners go on to the Group Stage.

Bracket

Team #1 Agg. Team #2 1st leg 2nd leg
MyGuide Amsterdam Netherlands 112-141 Russia Dynamo Moscow 64 - 63 48-78
Dexia Mons-Hainaut Belgium 139-142 Spain Valencia Basket 78 - 63 61-79
WBC Kraftwerk Wels Austria 155-169 Turkey Beşiktaş Cola Turka 74 - 69 81-100
BK VEF Rīga Latvia 158-168 Greece Panellinios 79 - 94 79-74
Brose Baskets Bamberg Germany 129-128 Montenegro KK Budućnost 64 - 61 65-67
BC Donetsk Ukraine 150-153 Spain Bizkaia Bilbao Basket 71 - 63 79-90
APOEL Nicosia Cyprus 149-150 Italy BancaTercas Teramo 77 - 63 62-77
Chorale Roanne Basket France 162-169 Israel Hapoel Jerusalem 83 - 81 79-88

First leg

October 20, 2009 Report Netherlands MyGuide Amsterdam 64–63 Russia Dynamo Moscow    Sporthallen Zuid, Amsterdam
Pts: Rodgers, Voorn 17
Rebs: Krabbendam 8
Asts: Rodgers 6
Pts: Monia 13
Rebs: Monia 8
Asts: Bykov 4

October 20, 2009 Report Belgium Dexia Mons-Hainaut 78–63 Spain Valencia Basket    Mons.Arena, Jemappes
Pts: Torbert 25
Rebs: Ebong 12
Asts: Torbert 6
Pts: de Colo 21
Rebs: de Colo 7
Asts: Martínez 5

October 20, 2009 Report Austria WBC Kraftwerk Wels 74–69 Turkey Beşiktaş Cola Turka   
Pts: Conley 25
Rebs: Conley 16
Asts: Moore 6
Pts: Özer 20
Rebs: Chatman, Baxter 7
Asts: Chatman 4

October 20, 2009 Report Latvia BK VEF Rīga 79–94 Greece Panellinios    Olimpiskais Sporta Centrs, Riga
Pts: Aleksejevs 21
Rebs: Aleksejevs 6
Asts: Labuckas 6
Pts: Smith 25
Rebs: Johnsen 8
Asts: Xanthopoulos 7

October 20, 2009 Report Ukraine BC Donetsk 71–63 Spain Bizkaia Bilbao Basket    Druzhba Palace of Sports, Donetsk
Pts: Perry 18
Rebs: Drozdov 8
Asts: Tucker 5
Pts: Blūms 12
Rebs: Mumbrú 6
Asts: four players 1

October 20, 2009 Report Cyprus APOEL Nicosia 77–63 Italy BancaTercas Teramo    Eleftheria Indoor Hall, Nicosia
Pts: Heath 22
Rebs: Phillips 8
Asts: Heath 6
Pts: Diener 16
Rebs: Diener 7
Asts: three players 2

October 20, 2009 Report France Chorale Roanne Basket 83–81 Israel Hapoel Jerusalem    Halle André Vacheresse, Roanne
Pts: Noel 26
Rebs: Nsonwu 10
Asts: Diabate 9
Pts: Simmons 20
Rebs: Pinkney 9
Asts: Thompson, Simmons 5

October 21, 2009 Report Germany Brose Baskets 64–61 Montenegro KK Budućnost    Jako Arena, Bamberg
Pts: Brown 20
Rebs: Brown, Jacobsen 6
Asts: three players 2
Pts: Dragičević 23
Rebs: Dragičević 8
Asts: Šehović 5

Second leg

October 27, 2009 Report Greece Panellinios 74–79 Latvia BK VEF Rīga    Panellinios Indoor Hall, Athens
Pts: Johnsen 22
Rebs: Smith 8
Asts: Haralabidis 3
Pts: Renfroe, Bankevics 23
Rebs: Šeļakovs 6
Asts: Mazeika 6

Panellinios won by an aggregate score of 168-158 and advanced to the group stage.


October 27, 2009 Report Turkey Beşiktaş Cola Turka 100–81 Austria WBC Kraftwerk Wels    BJK Akatlar Arena, Istanbul
Pts: Chatman 34
Rebs: Chatman 8
Asts: Chatman 9
Pts: Conley 24
Rebs: Lamesic 11
Asts: Conley, Meacham 5

Beşiktaş Cola Turka won by an aggregate score of 169-155 and advanced to the group stage.


October 27, 2009 Report Spain Valencia Basket 79–61 Belgium Dexia Mons-Hainaut    Pabellon Municipal Fuente San Luis, Valencia
Pts: Martínez 18
Rebs: Claver 8
Asts: Claver, Nielsen 3
Pts: Coleman 12
Rebs: three players 5
Asts: Costner 2

Valencia Basket won by an aggregate score of 142-139 and advanced to the group stage.


October 27, 2009 Report Russia Dynamo Moscow 78–48 Netherlands MyGuide Amsterdam    Krylatskoe Sport Palace, Moscow
Pts: four players 15
Rebs: Monia 10
Asts: Monia, Khvostov 4
Pts: Rodgers, Voorn 17
Rebs: Krabbendam 8
Asts: Rodgers 6

Dynamo Moscow won by an aggregate score of 141-112 and advanced to the group stage.


October 27, 2009 Report Italy BancaTercas Teramo 77–62 Cyprus APOEL Nicosia    PalaScapriano, Teramo
Pts: Jones 16
Rebs: Jurak 7
Asts: Hoover 6
Pts: Sims 28
Rebs: Cisse 12
Asts: King 2

BancaTercas Teramo won by an aggregate score of 150-149 and advanced to the group stage.


October 28, 2009 Report Israel Hapoel Jerusalem 88–79 France Chorale Roanne Basket    Halle André Vacheresse, Roanne
Pts: Simmons 22
Rebs: Hunter 6
Asts: Ohayon 6
Pts: Nsonwu 21
Rebs: Page 8
Asts: Pellin 5

Hapoel Jerusalem won by an aggregate score of 169-162 and advanced to the group stage.


October 28, 2009 Report Montenegro KK Budućnost 67–65 Germany Brose Baskets    Morača Sports Center, Podgorica
Pts: Gordić 19
Rebs: Simonovic 8
Asts: Jeretin 2
Pts: Suput 15
Rebs: Roberts, Goldsberry 6
Asts: five players 2

Brose Baskets won by an aggregate score of 129-128 and advanced to the group stage.


November 3, 2009 Report Spain Bizkaia Bilbao Basket 90–79 Ukraine BC Donetsk    Bizkaia Arena, Bilbao
Pts: Banić 28
Rebs: Moïso 6
Asts: Warren 4
Pts: Perry 18
Rebs: Drozdov 8
Asts: Tucker 5

Bizkaia Bilbao Basket won by an aggregate score of 153-150 and advanced to the group stage.

Advertisements

Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message