United States congressional delegations from Maine: Wikis

Advertisements
  
  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

These are tables of congressional delegations from Maine to the United States Senate and United States House of Representatives. Maine became a state on March 15, 1820.

Contents

United States Senate

Class 1 Senators Congress Class 2 Senators
John Holmes (D-R) 16th (1819–1821) John Chandler (D-R)
17th (1821–1823)
18th (1823–1825)
19th (1825–1827)
Albion K. Parris (D-R) 20th (1827–1829)
John Holmes
(NR)
21st (1829–1831) Peleg Sprague
(NR)
22nd (1831–1833)
Ether Shepley (J) 23rd (1833–1835)
John Ruggles (D)
24th (1835–1837)
Judah Dana (J)
Reuel Williams (D) 25th (1837–1839)
26th (1839–1841)
27th (1841–1843) George Evans (W)
John Fairfield (D) 28th (1843–1845)
29th (1845–1847)
30th (1847–1849) James W. Bradbury (D)
Wyman B.S. Moor (D)
Hannibal Hamlin (D)
31st (1849–1851)
32nd (1851–1853)
33rd (1853–1855) William Pitt Fessenden (R)
34th (1855–1857)
Amos Nourse (R)
Hannibal Hamlin (D) 35th (1857–1859)
36th (1859–1861)
Lot Myrick Morrill (R)
37th (1861–1863)
38th (1863–1865)
Nathan A. Farwell (R)
39th (1865–1867) William Pitt Fessenden (R)
40th (1867–1869)
Hannibal Hamlin (R) 41st (1869–1871)
Lot Myrick Morrill (R)
42nd (1871–1873)
43rd (1873–1875)
44th (1875–1877)
James G. Blaine (R)
45th (1877–1879)
46th (1879–1881)
Eugene Hale (R) 47th (1881–1883)
William P. Frye (R)
48th (1883–1885)
49th (1885–1887)
50th (1887–1889)
51st (1889–1891)
52nd (1891–1893)
53rd (1893–1895)
54th (1895–1897)
55th (1897–1899)
56th (1899–1901)
57th (1901–1903)
58th (1903–1905)
59th (1905–1907)
60th (1907–1909)
61st (1909–1911)
Charles F. Johnson (D) 62nd (1911–1913)
Obadiah Gardner (D)
63rd (1913–1915) Edwin C. Burleigh (R)
64th (1915–1917)
Bert M. Fernald (R)
Frederick Hale (R) 65th (1917–1919)
66th (1919–1921)
67th (1921–1923)
68th (1923–1925)
69th (1925–1927)
Arthur R. Gould (R)
70th (1927–1929)
71st (1929–1931)
72nd (1931–1933) Wallace H. White, Jr. (R)
73rd (1933–1935)
74th (1935–1937)
75th (1937–1939)
76th (1939–1941)
Ralph Owen Brewster (R) 77th (1941–1943)
78th (1943–1945)
79th (1945–1947)
80th (1947–1949)
81st (1949–1951) Margaret Chase Smith (R)
82nd (1951–1953)
Frederick G. Payne (R) 83rd (1953–1955)
84th (1955–1957)
85th (1957–1959)
Edmund Muskie (D) 86th (1959–1961)
87th (1961–1963)
88th (1963–1965)
89th (1965–1967)
90th (1967–1969)
91st (1969–1971)
92nd (1971–1973)
93rd (1973–1975) William Hathaway (D)
94th (1975–1977)
95th (1977–1979)
96th (1979–1981) William Cohen (R)
George J. Mitchell (D)
97th (1981–1983)
98th (1983–1985)
99th (1985–1987)
100th (1987–1989)
101st (1989–1991)
102nd (1991–1993)
103rd (1993–1995)
Olympia Snowe (R) 104th (1995–1997)
105th (1997–1999) Susan Collins (R)
106th (1999–2001)
107th (2001–2003)
108th (2003–2005)
109th (2005–2007)
110th (2007–2009)
111th (2009–2011)

House of Representatives

List of Representatives

As part of Massachussetts

Representative Party Years District home Note
District created 1795
George Thatcher Federalist March 4, 1795 – March 3, 1801 Biddeford, Maine redistricted from the 4th district
Richard Cutts Democratic-Republican March 4, 1801 – March 3, 1813 Saco, Maine
Cyrus King Federalist March 4, 1813 – March 3, 1817 Saco, Maine
John Holmes Democratic-Republican March 4, 1817 – March 15, 1820 Alfred, Maine Resigned

As a State

Congress District
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th
16th
(March 15, 1820–1821)
Joseph Dane (At-large) (F)
17th
(1821–1823)
Joseph Dane (F) Ezekiel Whitman (F) Mark Langdon Hill (D-R) William Durkee Williamson (D-R) Ebenezer Herrick (D-R) Joshua Cushman (D-R) Enoch Lincoln (D-R)
Mark Harris (D-R)
18th
(1823–1825)
William Burleigh (D-R) Stephen Longfellow (F) Ebenezer Herrick (D-R) Joshua Cushman (D-R) Enoch Lincoln (D-R) Jeremiah O'Brien (D-R) David Kidder (D-R)
19th
(1825–1827)
William Burleigh (NR) John Anderson (J) Peleg Sprague (NR) Jeremiah O'Brien (NR)
James W. Ripley (J)
20th
(1827–1829)
Joseph F. Wingate (D-R) Samuel Butman (NR)
Rufus McIntire (J)
21st
(1829–1831)
George Evans (NR) Leonard Jarvis (J)
Cornelius Holland (J)
22nd
(1831–1833)
Edward Kavanaugh (J) James Bates (J)
23rd
(1833–1835)
Francis Smith (J) Moses Mason, Jr. (J) Joseph Hall (J) Leonard Jarvis (J) Gorham Parks (J)
24th
(1835–1837)
John Fairfield (D) Jeremiah Bailey (NR)
25th
(1837–1839)
Francis Smith (D) Jonathan Cilley (D) George Evans (W) Timothy J. Carter (D) Hugh J. Anderson (D) Joseph C. Noyes (W) Thomas Davee (D)
Virgil D. Parris (SR) Edward Robinson (W)
26th
(1839–1841)
Nathan Clifford (D) Albert Smith (D) Benjamin Randall (W) Virgil D. Parris (SR) Joshua A. Lowell (D)
27th
(1841–1843)
William Pitt Fessenden (W) Nathaniel Littlefield (D) Alfred Marshall (D) Elisha Hunt Allen (W)
David Bronson (W)
28th
(1843–1845)
Joshua Herrick (D) Robert P. Dunlap (D) Luther Severance (W) Freeman H. Morse (W) Benjamin White (D) Hannibal Hamlin (D) Shepard Cary (D)
29th
(1845–1847)
John Fairfield Scamman (D) John D. McCrate (D) Cullen Sawtelle (D) Hezekiah Williams (D)
30th
(1847–1849)
David Hammons (D) Asa Clapp (D) Hiram Belcher (W) Franklin Clark (D) Ephraim K. Smart (D) James S. Wiley (D)
31st
(1849–1851)
Elbridge Gerry (D) Nathaniel Littlefield (D) John Otis (W) Rufus K. Goodenow (W) Cullen Sawtelle (D) Charles Stetson (D) Thomas Fuller (D)
32nd
(1851–1853)
Moses Macdonald (D) John Appleton (D) Robert Goodenow (W) Charles Andrews (D) Ephraim K. Smart (D) Israel Washburn, Jr. (W)
Isaac Reed (W)
33rd
(1853–1855)
Samuel Mayall (D) E. Wilder Farley (W) Samuel P. Benson (W) Israel Washburn, Jr. (W) Thomas Fuller (D)
34th
(1855–1857)
John M. Wood (R) John J. Perry (O) Ebenezer Knowlton (O) Samuel P. Benson (O) Israel Washburn, Jr. (R)
35th
(1857–1859)
Charles J. Gilman (R) Nehemiah Abbott (R) Freeman H. Morse (R) Stephen Clark Foster (R)
36th
(1859–1861)
Daniel E. Somes (R) John J. Perry (R) Ezra B. French (R)
Stephen Coburn (R)
37th
(1861–1863)
John N. Goodwin (R) Charles W. Walton (R) Samuel C. Fessenden (R) Anson P. Morrill (R) John H. Rice (R) Frederick A. Pike (R)
Thomas Fessenden (R)
38th
(1863–1865)
Lorenzo De Medici Sweat (D) Sidney Perham (R) James G. Blaine (R) John H. Rice (R) Frederick A. Pike (R)
39th
(1865–1867)
John Lynch (R)
40th
(1867–1869)
John A. Peters (R)
41st
(1869–1871)
Samuel Plummer Morrill (R) Eugene Hale (R)
42nd
(1871–1873)
William P. Frye (R)
43rd
(1873–1875)
John H. Burleigh (R) Samuel F. Hersey (R)
44th
(1875–1877)
Edwin Flye (R) Harris M. Plaisted (R)
45th
(1877–1879)
Thomas B. Reed (R) Stephen Decatur Lindsey (R) Llewellyn Powers (R)
46th
(1879–1881)
George Washington Ladd (GB) Thompson Henry Murch (GB)
47th
(1881–1883)
Nelson Dingley, Jr. (R)
State-wide at-large on a general ticket
1st seat 2nd seat 3rd seat 4th seat
48th
(1883–1885)
Thomas B. Reed (R) Nelson Dingley, Jr. (R) Seth L. Milliken (R) Charles A. Boutelle (R)
District
1st 2nd 3rd 4th
49th
(1885–1887)
Thomas B. Reed (R) Nelson Dingley, Jr. (R) Seth L. Milliken (R) Charles A. Boutelle (R)
50th
(1887–1889)
51st
(1889–1891)
52nd
(1891–1893)
53rd
(1893–1895)
54th
(1895–1897)
55th
(1897–1899)
Edwin C. Burleigh (R)
56th
(1899–1901)
Amos L. Allen (R)
Charles E. Littlefield (R)
57th
(1901–1903)
Llewellyn Powers (R)
58th
(1903–1905)
59th
(1905–1907)
60th
(1907–1909)
John P. Swasey (R) Frank E. Guernsey (R)
61st
(1909–1911)
62nd
(1911–1913)
Asher C. Hinds (R) Daniel J. McGillicuddy (D) Samuel W. Gould (D)
63rd
(1913–1915)
Forrest Goodwin (R)
John A. Peters (R)
64th
(1915–1917)
65th
(1917–1919)
Louis B. Goodall (R) Wallace H. White, Jr. (R) Ira G. Hersey (R)
66th
(1919–1921)
67th
(1921–1923)
Carroll L. Beedy (R)
John E. Nelson (R)
68th
(1923–1925)
69th
(1925–1927)
70th
(1927–1929)
71st
(1929–1931)
Donald F. Snow (R)
72nd
(1931–1933)
Donald B. Partridge (R)
73rd
(1933–1935)
Edward C. Moran, Jr. (D) John G. Utterback (D)
74th
(1935–1937)
Simon M. Hamlin (D) Ralph Owen Brewster (R)
75th
(1937–1939)
James C. Oliver (R) Clyde H. Smith (R)
76th
(1939–1941)
Margaret Chase Smith (R)
77th
(1941–1943)
Frank Fellows (R)
78th
(1943–1945)
Robert Hale (R)
79th
(1945–1947)
80th
(1947–1949)
81st
(1949–1951)
Charles P. Nelson (R)
82nd
(1951–1953)
Clifford G. McIntire (R)
83rd
(1953–1955)
84th
(1955–1957)
85th
(1957–1959)
Frank M. Coffin (D)
86th
(1959–1961)
James C. Oliver (D)
87th
(1961–1963)
Peter Garland (R) Stanley R. Tupper (R)
88th
(1963–1965)
Stanley R. Tupper (R) Clifford G. McIntire (R)
89th
(1965–1967)
William Hathaway (D)
90th
(1967–1969)
Peter N. Kyros (D)
91st
(1969–1971)
92nd
(1971–1973)
93rd
(1973–1975)
William Cohen (R)
94th
(1975–1977)
David F. Emery (R)
95th
(1977–1979)
96th
(1979–1981)
Olympia Snowe (R)
97th
(1981–1983)
98th
(1983–1985)
John McKernan, Jr. (R)
99th
(1985–1987)
100th
(1987–1989)
Joseph E. Brennan (D)
101st
(1989–1991)
102nd
(1991–1993)
Thomas H. Andrews (D)
103rd
(1993–1995)
104th
(1995–1997)
James B. Longley, Jr. (R) John Baldacci (D)
105th
(1997–1999)
Thomas H. Allen (D)
106th
(1999–2001)
107th
(2001–2003)
108th
(2003–2005)
Michael Michaud (D)
109th
(2005–2007)
110th
(2007–2009)
111th
(2009–2011)
Chellie Pingree (D)

References

Key

Key to party COLORS and ABBREVIATIONS for Members of the U.S. Congress
American (Know-Nothing) (K-N)
Adams (A) /
Anti-Jacksonian (Anti-J) /
National Republican (NR)
Anti-Administration (Anti-Admin)
Anti-Masonic (Anti-M)
Democratic (D)
Democratic-Republican (D-R)
Farmer-Labor (FL)
Federalist (F)
Free Soil (FS)
Free Silver (FSv)
Greenback (GB)
Jacksonian (J)
Non-Partisan League (NPL)
Nullifier (N) /
States' rights (SR)
Dixicrat (Dix)
Opposition (O)
Populist (Pop)
Pro-Administration (Pro-Admin)
Progressive (Prog)
Prohibition (Proh)
Readjuster (Rea)
Republican (R)
Socialist (Soc)
Unionist (U)
Whig (W)
Independent /
Unaffiliated or
changed during term
Advertisements

Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message