Water polo at the 1980 Summer Olympics: Wikis

Advertisements
  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

Swimming Moscow 1980.jpg

Water polo at the 1980 Summer Olympics as usual was a part of the swimming sport, other two parts were swimming and diving. They were not three separate sports, because they all were governed by one federation — FINA. Water Polo discipline consisted of one event: men's team. In the preliminary round 12 teams were divided into four groups. Two best teams from each group (shaded ones) advanced to Group A of the final round to determine places 1 through 6. The rest of teams played in Group B of the final round to determine places 7 through 12.

The event was held between July 20 and July 29 in two venues:

118,247 spectators watched 48 matches of water polo event at these venues.

Contents

Medals

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 Soviet Union 1 0 0 1
2 Yugoslavia 0 1 0 1
3 Hungary 0 0 1 1

Men's team event

Advertisements

Preliminary round

All matches of the preliminary round were played in the Outdoor Swimming Pool of the Central Lenin Stadium at Luzhniki.

Group A

Team Points G W D L GF GA Diff
1.  Hungary 5 3 2 1 0 19 14 +5
2.  Netherlands 4 3 2 0 1 16 15 +1
3.  Romania 3 3 1 1 1 15 15 0
4.  Greece 0 3 0 0 3 16 22 –6
  • July 20
    • Hungary 6-6 Romania
    • Greece 7-8 Netherlands
  • July 21
    • Hungary 5-3 Netherlands
    • Greece 4-6 Romania
  • July 22
    • Hungary 8-5 Greece
    • Romania 3-5 Netherlands

Group B

Team Points G W D L GF GA Diff
1.  Soviet Union 6 3 3 0 0 24 10 +14
2.  Spain 4 3 2 0 1 15 11 +4
3.  Italy 1 3 0 1 2 14 17 –2
4.  Sweden 1 3 0 1 2 8 23 –15
  • July 20
    • Sweden 3-7 Spain
    • USSR 8-6 Italy
  • July 21
    • Sweden 4-4 Italy
    • USSR 4-3 Spain
  • July 22
    • Sweden 1-12 USSR
    • Spain 5-4 Italy

Group C

Team Points G W D L GF GA Diff
1.  Yugoslavia 5 3 2 1 0 24 10 +14
2.  Cuba 5 3 2 1 0 19 11 +8
3.  Australia 2 3 1 0 2 15 20 –5
4.  Bulgaria 0 3 0 0 3 8 25 –17
  • July 20
    • Yugoslavia 6-6 Cuba
    • Australia 9-5 Bulgaria
  • July 21
    • Yugoslavia 9-2 Bulgaria
    • Australia 4-6 Cuba
  • July 22
    • Yugoslavia 9-2 Australia
    • Cuba 7-1 Bulgaria

Final round

Group A

Team Points G W D L GF GA Diff
1.  Soviet Union 10 5 5 0 0 34 21 +13
2.  Yugoslavia 7 5 3 1 1 34 32 +2
3.  Hungary 6 5 3 0 2 32 30 +2
4.  Spain 4 5 2 0 3 28 31 –3
5.  Cuba 2 5 0 2 3 31 38 –7
6.  Netherlands 1 5 0 1 4 26 33 –7
  • July 24
    • Luzhniki Hungary 4-5 USSR
    • Luzhniki Netherlands 5-6 Spain
    • Luzhniki Yugoslavia 7-7 Cuba
  • July 25
    • Luzhniki Hungary 7-8 Yugoslavia
    • Luzhniki Netherlands 7-7 Cuba
    • Luzhniki USSR 6-2 Spain
  • July 26
    • Luzhniki Hungary 6-5 Spain
    • Luzhniki Netherlands 4-5 Yugoslavia
    • Luzhniki USSR 8-5 Cuba
  • July 28
    • Olympiiski Hungary 7-5 Cuba
    • Olympiiski Netherlands 3-7 USSR
    • Olympiiski Spain 6-7 Yugoslavia
  • July 29
    • Olympiiski Hungary 8-7 Netherlands
    • Olympiiski USSR 8-7 Yugoslavia
    • Olympiiski Spain 9-7 Cuba

Group B

Team Points G W D L GF GA Diff
7.  Australia 9 5 4 1 0 30 19 +11
8.  Italy 8 5 4 0 1 26 18 +8
9.  Romania 7 5 3 1 1 36 26 +10
10.  Greece 4 5 2 0 3 28 28 0
11.  Sweden 2 5 1 0 4 23 40 –17
12.  Bulgaria 0 5 0 0 5 25 37 –12
  • July 24
    • Luzhniki Romania 3-5 Italy
    • Luzhniki Greece 9-5 Sweden
    • Luzhniki Australia 8-5 Bulgaria
  • July 25
    • Luzhniki Romania 4-4 Australia
    • Luzhniki Greece 6-4 Bulgaria
    • Luzhniki Italy 8-3 Sweden
  • July 26
    • Luzhniki Romania 8-3 Sweden
    • Luzhniki Greece 2-4 Australia
    • Luzhniki Italy 5-4 Bulgaria
  • July 28
    • Olympiiski Romania 10-6 Bulgaria
    • Olympiiski Greece 3-4 Italy
    • Olympiiski Sweden 4-9 Australia
  • July 29
    • Olympiiski Romania 11-8 Greece
    • Olympiiski Italy 4-5 Australia
    • Olympiiski Sweden 8-6 Bulgaria

Final Ranking

RANK TEAM
Med 1.png  Soviet Union
Med 2.png  Yugoslavia
Med 3.png  Hungary
4.  Spain
5.  Cuba
6.  Netherlands
7.  Australia
8.  Italy
9.  Romania
10.  Greece
11.  Sweden
12.  Bulgaria
 1980 Men's Olympic Champions 

Soviet Union
Second title

Remark: Country names in the medal table are not given in the form they were used in the official documents of the IOC in 1980


Team rosters

 Australia

Michael Turner, David Neesham, Robert Bryant, Peter Montgomery, Julian Muspratt, Andrew Kerr, Anthony Falson, Charles Turner, Martin Callaghan, Randall Goff, and Andrew Steward.

 Bulgaria

Volodia Sirakov, Andrei Andreev, Kiril Kiriakov, Asen Denchev, Vasil Nanov, Anton Partalev, Petar Kostadinov, Nikolai Stamatov, Biser Georgiev, Matei Popov, and Georgi Gospodinov.

 Cuba

Oscar Periche, Orlando Cowley, Barbaro Díaz, Lazaro Costa, Pedro Rodríguez, Nelson Domínguez, Jorge Rizo, Arturo Ramos, Carlos Benítez, Gerardo Rodríguez, and Oriel Domínguez.

 Greece

Ioannis Vossos, Thomas Karalogos, Sotirios Stathakis, Spyros Kapralos, Kiriakos Giannopoulos, Aris Kefalogiannis, Ioannis Garifallos, Andreas Gounas, Antonios Aronis, Markellos Sitarenios, and Ioannis Giannouris.

 Hungary

Endre Molnár, István Szivós, Attila Sudár, György Gerandás, György Horkai, Gábor Csapó, István Kiss, István Udvardi, László Kuncz, Tamás Faragó, and Károly Hauszler.

 Italy

Alberto Alberani, Roldano Simeoni, Sante Misaggi, Alfio Marsili, Massimo Fondelli, Gianni de Magistris, Antonello Steardo, Paolo Ragosa, Romeo Collina, Vincenzo d'Angelo, and Umberto Panerai.

 Netherlands

Stan van Belkum, Wouly de Bie, Ton Buunk, Jan Jaap Korevaar, Nico Landeweerd, Aad van Mil, Ruud Misdorp, Dick Nieuwenhuizen, Eric Noordegraaf, Jan Evert Veer, and Hans van Zeeland.

 Romania

Doru Spînu, Vasile Ungureanu, Dorin Viorel Costras, Adrian Nastasiu, Dinu Popescu, Claudiu loan Rusu, Ilie Slâvei, Liviu Râducanu, Viorel Rus, Adrian Schervan, and Florin Slâvei.

 Spain

Manuel Delgado, Gaspar Ventura, Antonio Esteller, Federico Sabria, Manuel Estiarte, Pedro Robert, Jorge Alonso, José Alcazar, Antonio Aquilar, Jorge Carmona, and Salvador Franch.

 Soviet Union

Evgeni Sharonov, Sergei Kotenko, Vladimir Akimov, Evgeni Grishin, Mait Riisman, Aleksandr Kabanov, Aleksei Barkalov, Erkin Shagaev, Georgi Mshvenieradze, Mikhail Ivanov, and Viacheslav Sobchenko.

 Sweden

Anders Flodqvist, Kenth Karlson, Hans Lundén, Tommy Danielson, Sören Carlsson, Christer Stenberg, Gunnar Johansson, Peter Carlström, Lars Skåål, Per Arne Andersson, and Arne Claesson.

 Yugoslavia

Luko Vezilić, Zoran Gopčević, Damir Polić, Ratko Rudić, Zoran Mustur, Zoran Roje, Milivoj Bebić, Slobodan Trifunović, Petar Kočić, Predrag Manojlović, and Milorad Krivokapić.

See also


Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message