The Full Wiki

World Cup of Pool: Wikis

  
  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

The World Cup of Pool is the international annual single-elimination tournament for doubles teams in nine-ball competition. It is held annually, at various locations, and was first held in 2006 in Wales. As of 2009, Matchroom Sport have broadcast all of the games, and PartyPoker.com has sponsored the event.

Contents

Format

Performances of the nations.

There are usually 32 participating teams, representing 31 nations (England and the Philippines each had two teams in 2006 and 2009, respectively, while the Netherlands did the same in 2007 and 2008) composed of two players each. The participating nations do not have to go through a qualifying tournament in order to join, as they are selected by the organizers. Sixteen teams are seeded.

The individual matches are scotch doubles, and races with alternating breaks. The rules used are World Pool-Billiard Association World Standardized Rules for nine-ball, modified for scotch doubles play (players on a team alternate shots; no one shoots twice in a row).

Results

Year Host Final Semifinalists
Winner Score Runner-up
2006  Wales (Newport) Philippines
Reyes/Bustamante
13–5 United States
Strickland/Morris
Vietnam
Nguyen/Luong
Germany
Engert/Ortmann
2007  Netherlands (Rotterdam) People's Republic of China
Li/Fu
11–10 Finland
Immonen/Juva
Japan
Kawabata/Oi
Canada
Martel/Montal
2008  Netherlands (Rotterdam) United States
Morris/Van Boening
11–7 England
Peach/Gray
Philippines
Bustamante/Orcollo
People's Republic of China
Li/Fu
2009  Philippines (Quezon City) Philippines
Reyes/Bustamante
11–9 Germany
Souquet/Hohmann
People's Republic of China
Li/Fu
Philippines
Alcano/Orcollo

2006

The inaugural tournament was held in Newport, Wales, August 22–27, 2006.

Participating nations

Tournament bracket

  Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
                                     
1  Philippines Reyes/Bustamante 9  
 Malaysia Yuen/Bin Amir 5  
  1  Philippines Reyes/ Bustamante 9  
 
   Czech Republic Hybler/Gavenciak 6  
 Czech Republic Hybler/Gavenciak 9
8  Canada Salvas/Edey 8  
  1  Philippines Reyes/ Bustamante 9  
  4  Germany Engert/Ortmann 7  
5  Chinese Taipei Wang/Yang 9  
12  Japan Tanaka/Kawabata 4  
  5  Chinese Taipei Wang/Yang 4
 
  4  Germany Engert/Ortmann 9  
 Spain Alcaide/Guzman 5
4  Germany Engert/Ortmann 9  
  1  Philippines Reyes/ Bustamante 13
  3  United States Strickland/Morris 5
3  United States Strickland/Morris 9  
 England Davis/Peach 3  
  3  United States Strickland/Morris 9
 
   Hong Kong Lee/Kong 3  
11  Russia Stepanov/Zolorilov 8
 Hong Kong Lee/Kong 9  
  3  United States Strickland/Morris 9
   Vietnam Nguyen/Luong 7  
7  Finland Immonen/Juva 2  
10  Italy Petroni/Millauro 9  
  10  Italy Petroni/Millauro 8
 
   Vietnam Nguyen/Luong 9  
 Vietnam Nguyen/Luong 9
2  Netherlands van den Berg/Feijen 8  

Final

The Philippine team of Efren Reyes and Francisco Bustamante defeated the American tandem of Earl Strickland and Rodney Morris 13—5 for the inuagural trophy.

2007

The second tournament was in Rotterdam, Netherlands, September 25–30, 2007.

Participating nations

  •  Australia (Stuart Lawler and Shaun Budd)
  •  Austria (Martin Kempter and Albin Ouschan)
  •  Belgium (Serge Das and Noel Bruynooghe)
    • Replaced Malaysia
  •  Canada (Edwin Montal and Alain Martel)
  •  China (Li He-wen and Fu Jian-bo)
  •  Croatia (Philipp Stojanovic and Ivica Putnik)
  •  Denmark ( BahramLotfy and Kasper Kristoffersen)
  •  England (Daryl Peach and Imran Majid)
  •  Finland (Mika Immonen and Markus Juva)
  •  France (Stephan Cohen and Vincent Facquet)
  •  Germany (Oliver Ortmann and Christian Reimering)
  •  Hungary (Vilmos Foldes and TBC)
  •  India (Dharminder Lilly and Manan Chandra)
  •  Indonesia (Ricky Yang and Muhammed Zulfikri)
  •  Italy (Fabio Petroni and Bruno Muratore)
  •  Japan (Naoyuki Oi and Satoshi Kawabata)

Tournament bracket

  Round of 16
Race to 8
Losers $5,000/pair
Quarter finals
Race to 9
Losers $10,000/pair
Semi finals
Race to 9
Losers $16,000/pair
Final
Race to 11
Losers $30,000/pair; Winners $50,000/pair
                                     
1  Philippines Reyes/ Bustamante 8  
 Croatia Stojanovic/Putnik 0  
  1  Philippines Reyes/Bustamante 6  
 
  8  People's Republic of China Li/Fu 9  
 France Cohen/Facquet 6
8  People's Republic of China Li/Fu 8  
  8  People's Republic of China Li/Fu 9  
   Japan Kawabata/Oi 4  
5  Netherlands Feijen/van den Berg 7  
 Japan Kawabata/Oi 8  
   Japan Kawabata/Oi 9
 
   Singapore Toh/Chan 5  
13  Austria Kempter/Ouschan 2
 Singapore Toh/Chan 8  
  8  People's Republic of China Li/Fu 11
  10  Finland Immonen/Juva 10
3  Chinese Taipei Wu/Yang 6  
 Belgium Das/Bruynooghe 8  
   Belgium Das/Bruynooghe 4
 
  11  Canada Martel/Montal 9  
11  Canada Martel/Montal 8
 South Korea Kim/Rye 2  
  11  Canada Martel/Montal 0
  10  Finland Immonen/Juva 9  
7  England Majid/Peach 5  
10  Finland Immonen/Juva 8  
  10  Finland Immonen/Juva 9
 
  15  Switzerland Tschudi/Jungo 4  
15  Switzerland Tschudi/Jungo 8
2  United States Deuel/Morris 6  

Final

The Chinese duo of Li He-wen and Fu Jian-bo beat the Finnish team of Mika Immonen and Markus Juva at the last rack, 11-10 to win China's first championship. No team seeded 7th or higher made it to the semifinals.

2008

The third tournament was again in Rotterdam, Netherlands, from October 7–11, 2008. For the first time in the tournament, a female (Austria's Jasmin Ouschan) participated in the competition.

Participating nations

Tournament bracket

  Round of 32
Race to 8
Losers $3,000/pair
Round of 16
Race to 8
Losers $5,000/pair
Quarter finals
Race to 9
Losers $10,000/pair
Semi finals
Race to 9
Losers $16,000/pair
Final
Race to 11
Losers $30,000/pair; Winners $60,000/pair
                                               
 India Kumar/Talwar 6  
1  People's Republic of China Fu/Li 8  
  1  People's Republic of China Fu/Li 8  
  16  Switzerland Tschudi/Jungo 7  
 Hong Kong Kwok/Lee 5
16  Switzerland Tschudi/Jungo 8  
  1  People's Republic of China Fu/Li 9  
  9  Italy Petroni/Muratore 2  
 Peru Lopez/Vega 4  
9  Italy Petroni/Muratore 8  
  9  Italy Petroni/Muratore 8
   South Korea Kim/Jeong 0  
 South Korea Kim/Jeong 8
8  Finland Immonen/Juva 4  
  1  People's Republic of China Fu/Li 5  
  5  England Peach/Gray 9  
 Malta Drago/Borg 4  
5  England Peach/Gray 8  
  5  England Peach/Gray 8
  12  Canada Montal/Edey 4  
 France Cohen/Facquet 5
12  Canada Montal/Edey 8  
  5  England Peach/Gray 9
  4  Germany Engert/Souquet 7  
 Thailand Poomjang/Kanjanasri 3  
13  Poland Babica/Sniegocki 8  
  13  Poland Babica/Sniegocki 6
  4  Germany Engert/Souquet 8  
 Qatar Hussain/Al Mohammadi 3
4  Germany Engert/Souquet 8  
5  England Peach/Gray 7
6  United States Morris/Van Boening 11
 Belgium Das/Bruynooghe 8  
4  Netherlands Feijen/Van den Berg 3  
   Belgium Das/Bruynooghe 6  
   Austria Kempter/Ouschan 8  
 Austria Kempter/Ouschan 8
14  Vietnam Luong/Nguyen 1  
   Austria Kempter/Ouschan 7  
  6  United States Morris/Van Boening 9  
 Croatia Stojanovic/Putnik 8  
11  Spain Alcaide/Cabello 7  
   Croatia Stojanovic/Putnik 5
  6  United States Morris/Van Boening 8  
 Iceland Hallgrimsson/Helgason 4
6  United States Morris/Van Boening 8  
  6  United States Morris/Van Boening 9
  2  Philippines Bustamante/Orcollo 6  
 Netherlands Gerards/Van Helmond 8  
7  Chinese Taipei Wu/Wang 5  
   Netherlands Gerards/Van Helmond 5
  10  Japan Oi/Kawabata 8  
 Australia Lawler/Wims 5
10  Japan Oi/Kawabata 8  
  10  Japan Oi/Kawabata 2
  2  Philippines Bustamante/Orcollo 9  
 Malaysia Bin Amir/Lee 4  
15  Russia Stepanov/Chinakhov 8  
  15  Russia Stepanov/Chinakhov 3
  2  Philippines Bustamante/Orcollo 8  
 Denmark Kristoffersen/Larsen 2
2  Philippines Bustamante/Orcollo 8  

Final

The American duo of Rodney Morris and Shane Van Boening beat the English team of Daryl Peach and Mark Gray with 11-7 to win the first championship for USA.

2009

The fourth edition of the tournament went outside of Europe for the first time. The tournament was held at the SM City North EDSA in Quezon City, Philippines, from September 1–6, 2009. For the first time in the tournament, an all-female tandem of Ga-Young Kim and Yun-Mi Lim, representing Korea, participated in the competition.

Participating nations

Tournament bracket

  Round of 32
Race to 8
Losers $3,000/pair
Round of 16
Race to 8
Losers $5,000/pair
Quarter finals
Race to 9
Losers $10,000/pair
Semi finals
Race to 9
Losers $16,000/pair
Final
Race to 11
Losers $30,000/pair; Winners $60,000/pair
                                               
1  United States Morris/Van Boening 8  
 Malta Borg/Drago 7  
  1  United States Morris/Van Boening 8  
   Indonesia Simanjuntak/Zulfikri 5  
16  India Hundal/Lilly 3
 Indonesia Simanjuntak/Zulfikri 8  
  1  United States Morris/Van Boening 5  
  9  People's Republic of China Fu/Li 9  
9  People's Republic of China Fu/Li 8  
 South Korea Kim/Lim 5  
  9  People's Republic of China Fu/Li 8
   Finland Immonen/Juva 3  
8  Finland Immonen/Juva 8
 Sweden Chamat/Storm 3  
  9  People's Republic of China Fu/Li 8  
  5  Philippines Bustamante/Reyes 9  
5  Philippines Bustamante/Reyes 8  
 Qatar Hussain/Bin Ali 5  
  5  Philippines Bustamante/Reyes 8
  12  Italy Muratore/Petroni 5  
12  Italy Muratore/Petroni 8
 Austria Kempter/Ouschan 5  
  5  Philippines Bustamante/Reyes 9
  4  England Appleton/Majid 1  
13  Spain Alcaide/Guzman 8  
 Australia Condo/Jenkins 3  
  13  Spain Alcaide/Guzman 6
  4  England Appleton/Majid 8  
4  England Appleton/Majid 8
 Malaysia Bin Amir/Lee 4  
5  Philippines Bustamante/Reyes 11
3  Germany Souquet/Hohmann 9
3  Germany Souquet/Hohmann 8  
 Hong Kong Kwok/Lee 0  
  3  Germany Souquet/Hohmann 8  
   France Cohen/Facquet 4  
14  Canada Edey/Klatt 1
 France Cohen/Facquet 8  
  3  Germany Souquet/Hohmann 9  
  6  Netherlands Feijen/Van den Berg 7  
11  Japan Hijikata/Kawabata 8  
 Croatia Stojanovic/Putnik 6  
  11  Japan Hijikata/Kawabata 4
  6  Netherlands Feijen/Van den Berg 8  
6  Netherlands Feijen/Van den Berg 8
 Vietnam Luong/Nguyen 3  
  3  Germany Souquet/Hohmann 9
  2  Philippines Alcano/Orcollo 6  
7  Chinese Taipei Lai/Yang 8  
 Singapore Chan/Toh 6  
  7  Chinese Taipei Lai/Yang 5
  10  Poland Babica/Sniegocki 8  
10  Poland Babica/Sniegocki 8
 Belgium Budo/Das 0  
  10  Poland Babica/Sniegocki 5
  2  Philippines Alcano/Orcollo 9  
15  Russia Chinakhov/Stepanov 8  
 Denmark Kristoffersen/Lofty 3  
  15  Russia Chinakhov/Stepanov 3
  2  Philippines Alcano/Orcollo 8  
2  Philippines Alcano/Orcollo 8
 Thailand Kanjanasri/Phoochalam 5  

Final

The Filipino tandem of Efren Reyes and Francisco Bustamante beat the German tandem of Ralf Souquet and Thorsten Hohmann in a grueling 11-9 win to take their second championship title. This, along with the semifinal finish by the other Filipino tandem of Ronato Alcano and Dennis Orcollo, was the best performance put up by a host nation in the tournament's history.

External links

References








Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message