The Full Wiki

Wyoming House of Representatives: Wikis

Advertisements
  
  

Note: Many of our articles have direct quotes from sources you can cite, within the Wikipedia article! This article doesn't yet, but we're working on it! See more info or our list of citable articles.

Encyclopedia

From Wikipedia, the free encyclopedia

Wyoming House of Representatives
Type
Type Lower house
Leadership
Speaker of the House Colin M. Simpson, (R)
Majority Leader Edward Buchanan, (R)
Minority Leader Saundra Meyer, (D)
Structure
Members 60
Political groups Democratic Party
Republican Party
Election
Last election November 4, 2008
Meeting place
Cheyenne capitol sitzungssaal3.jpg
House Chamber,
Wyoming State Capitol, Cheyenne, WY, U.S.
Website
http://legisweb.state.wy.us

The Wyoming House of Representatives is the lower house of the Wyoming State Legislature. There are 60 Representatives in the House, representing an equal amount of single-member constituent districts across the state, each with a population of at least 9,000. The House convenes at the Wyoming State Capitol in Cheyenne.

Members of the House serve two year terms without term limits. Term limits were declared unconstitutional by the Wyoming Supreme Court in 2004, overturning a decade-old law that had restricted Representatives to six terms (twelve years).

The current Speaker of the House is Colin M. Simpson of District 24 (Cody).

Contents

Composition of the House of Representatives

Affiliation Party
(Shading indicates majority caucus)
Total
Republican Democratic Vacant
End of previous legislature 43 17 60 0
Begin 41 19 60 0
Latest voting share 68.3% 31.7%
Advertisements

Leadership

Position Name Party District
Speaker of the House Colin M. Simpson Republican 24
Majority Leader Edward Buchanan Republican 4
Speaker pro tempore Frank Philp Republican 34
Majority Whip Lorraine Quarberg Republican 28
Minority Leader Saundra Meyer Democratic 49
Minority Whip W. Patrick Goggles Democratic 33

Members of the Wyoming House of Representatives

District Representative Party Residence Counties Represented
1 Mark Semlek Republican Moorcroft Crook, Weston
2 Ross Diercks Democratic Lusk Converse, Goshen, Niobrara, Weston
3 Frank Peasley Republican Douglas Converse, Platte
4 Edward Buchanan Republican Torrington Goshen
5 Matt Teeters Republican Lingle Goshen, Platte
6 Richard Cannady Republican Glenrock Converse
7 Brian Pederson Republican Cheyenne Laramie
8 Lori Millin Democratic Cheyenne Laramie
9 Dave Zwonitzer Republican Cheyenne Laramie
10 Rodney Anderson Republican Pine Bluffs Laramie
11 Mary Throne Democratic Cheyenne Laramie
12 Amy Edmonds Republican Cheyenne Laramie
13 Cathy Connolly Democratic Laramie Albany
14 Kermit Brown Republican Laramie Albany
15 George Bagby Democratic Rawlins Carbon
16 Pete Jorgensen Democratic Jackson Teton
17 Bernadine Craft Democratic Rock Springs Sweetwater
18 Allen Jaggi Republican Lyman Sweetwater, Uinta
19 Owen Peterson Republican Mountain View Uinta
20 Kathy Davison Republican Kemmerer Lincoln, Sublette, Sweetwater
21 Robert McKim Republican Afton Lincoln
22 James Roscoe Democratic Wilson Lincoln, Sublette, Teton
23 Keith Gingery Republican Jackson Fremont, Teton
24 Colin M. Simpson Republican Cody Park
25 Dave Bonner Republican Powell Park
26 Elaine Harvey Republican Lovell Big Horn, Park
27 Debbie Hammons Democratic Worland Washakie
28 Lorraine Quarberg Republican Thermopolis Big Horn, Hot Springs, Park
29 John Patton Republican Sheridan Sheridan
30 Jack Landon, Jr. Republican Sheridan Sheridan
31 Thomas Lubnau II Republican Gillette Campbell
32 Timothy Hallinan, M.D. Republican Gillette Campbell
33 W. Patrick Goggles Democratic Ethete Fremont
34 Frank Philp Republican Shoshoni Fremont
35 Roy Cohee Republican Casper Natrona
36 Mary Hales Democratic Casper Natrona
37 Steve Harshman Republican Casper Natrona
38 Bob Brechtel Republican Casper Natrona
39 Stan Blake Democratic Green River Sweetwater
40 Mike Madden Republican Buffalo Johnson, Sheridan
41 Ken Esquibel Democratic Cheyenne Laramie
42 Pete Illoway Republican Cheyenne Laramie
43 Dan Zwonitzer Republican Cheyenne Laramie
44 James W. Byrd Democratic Cheyenne Laramie
45 Seth Carson Democratic Laramie Albany
46 Glen Moniz Republican Laramie Albany
47 William "Jeb" Steward Republican Encampment Albany, Carbon
48 Joseph Barbuto Democratic Rock Springs Fremont, Sweetwater
49 Saundra Meyer Democratic Evanston Uinta
50 Pat Childers Republican Cody Park
51 Rosie Berger Republican Big Horn Sheridan
52 Sue Wallis Republican Recluse Campbell
53 Erin Mercer Republican Gillette Campbell
54 Del McOmie Republican Lander Fremont
55 David Miller Republican Riverton Fremont
56 Tim Stubson Republican Casper Natrona
57 Thomas Lockhart Republican Casper Natrona
58 Lisa Shepperson Republican Casper Natrona
59 Mike Gilmore Democratic Casper Natrona
60 Bill Thompson Democratic Green River Sweetwater

See also

External links


Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message